Connect with us

PRIVREDA

Ruda bogatstvo, snažniji razvoj uz domaću preradu

Objavljeno

 


BANJALUKA – Srpska ima 55 aktivnih rudnika koji značajno doprinose njenoj privredi, ali bi boljim iskorišćavanjem tih resursa, pokretanjem novih i posebno finalizacijom proizvodnje mogla biti ostvarena mnogo veća korist za RS i lokalne zajednice, što bi u krajnosti uticalo i na podizanje životnog standarda.

– Rudarstvo u posljednjih deset godina bilježi stalni rast, a za dva mjeseca ove godine on je iznosio 3,4 odsto. U rudnicima radi oko 5.000 radnika, a plate su iznad republičkog prosjeka. Istraživanjima proširujemo mineralno-sirovinski kompleks i stvaramo bazu za otvaranje novih rudnika – kazali su u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS.

Naglasili su da Srpska raspolaže različitim mineralnim sirovinama, ali se izdvajaju prostori na kojima se eksploatišu metalične mineralne sirovine i ugalj.

– Najveći rudnici uglja su u Gacku, Ugljeviku, Stanarima i Miljevini kod Foče, a veliki kapaciteti su i Rudnik olova i cinka Srebrenica, Rudnik željezne rude Omarska i rudnici boksita u Milićima, Srebrenici i Mrkonjić Gradu – naveli su u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva.

Iskorišćavanje rudnih bogatstava u RS biće jedna od glavnih tema i na „Jahorina ekonomskom forumu“, koji će biti održan 3. i 4. maja na Jahorini. Osim ministra industrije, energetike i rudarstva RS Petra Đokića, na panelu „Prirodna bogatstva u funkciji ravnomjernog regionalnog razvoja“ govoriće i predsjednik kompanije „Boksit“ iz Milića Rajko Dukić, predsjednik Komisije za koncesije RS Radenko Đurić, predsjednik Saveza opština i gradova RS Ljubiša Ćosić i gradonačelnik Trebinja Luka Petrović.

U kompaniji „Boksit“ ističu da je većina prirodnih resursa skoncentrisana u istočnom dijelu RS, koji je uprkos tome značajno nerazvijeniji u odnosu na zapadni. Predsjednik kompanije „Boksit“ Rajko Dukić kaže da rudna bogatstva nisu dovoljno iskorišćena i posebno naglašava da je nizak stepen finalizacije s obzirom na to da je ugašena većina prerađivačkih kapaciteta, zbog čega RS prodaje sirovinu umjesto proizvoda veće vrijednosti.

Reklama

– Na istoku Srpske značajna je eksploatacija i prerada ruda obojenih metala, odnosno valorizacija ruda kao što su boksit, olovo i cink. Proizvodnja u Rudniku olova i cinka u Srebrenici je uspješna, a koncentrat olova i cinka, a sa njim i plemeniti metali, izvozi se van granica bivše Jugoslavije. Koncesionara treba usloviti i pomoći mu da izgradi metalurško postrojenje jer bi dobit kroz zapošljavanje i plasman robe bili veći – kazao je Dukić.

Naveo je da je prije rata zahvaljujući Rudniku Sase u Srebrenici izgrađeno nekoliko fabrika, ali da danas radi samo jedna.

– Vlasnika treba podstaći da dio dobiti ulaže u Srebrenici i da preuzmu našu praksu rada jer smo za 60 godina uložili više stotina miliona dolara u opštinu i regiju. „Boksit“ oko 70 odsto prihoda ostvaruje iz drugih djelatnosti, koje su se razvijale za potrebe rudarske proizvodnje i tržišta – rekao je Dukić.

Naglasio je da je zvornička „Alumina“, koja je strateški partner „Boksita“, jedan od vodećih proizvođača iz oblasti metalurške glinice i alumosilikatne hemije i da izvozi proizvode u 40 zemalja svijeta.

– Proizvodnja ovog privrednog giganta veoma je značajna i po tome što je baza novim proizvodima u neograničenom broju, koje traži svjetsko tržište. To daje mogućnost da se grade novi proizvodni kapaciteti, a to bi značajno doprinijelo zapošljavanju i napretku – kazao je Dukić.

On smatra da bi za ispravljanje nepravde na istoku RS i racionalno korišćenje prirodnih resursa kojima raspolaže trebalo donijeti strategije, postojeće revidirati i izmijeniti zakone s ciljem profitabilnosti, eksploatacije i valorizacije resursa.

Reklama

– Ulaganjem oko 150 miliona evra godišnje u kapitalne i infrastrukturne objekte u oblasti iskorišćavanja prirodnih bogatstava u idućih deset godina mogli bismo udvostručili broj radnika i bruto društveni proizvod. To bi doprinijelo boljem životu, strandardu, izvjesnijoj budućnosti, povećanju nataliteta i smanjenju iseljavanja koje je danas zabrinjavajuće – zaključio je Dukić, koji je ukazao na to da, osim rudarstva, potencijal leži i u iskorišćavanju hidroenergetskih, šumskih i drugih bogatstava.

Važna karika u iskorišćavanju prirodnih bogatstava je Komisija za koncesije RS. Njen predsjednik Radenko Đurica kaže da su postupak dodjele koncesije za iskorišćavanje prirodnih resursa u dijelu svoje nadležnosti sveli na vremenski okvir koji je i ispod zakonski definisanog.

– Neophodno je sagledati dužinu roka odlučivanja pri postupku dodjele koncesija u drugim institucijama koje učestvuju u tom procesu – rekao je Đurica.

Nadležne institucije, prema njegovim riječima, treba i da ažurnije pristupe donošenju prostorno-planskih dokumenata.

– S obzirom na to da izrada ovih dokumenata dugo traje, potrebno je definisati zone ubrzanog razvoja u kojima postoje značajniji potencijalni resursi ili visok stepen zainteresovanosti investitora, pa prvo riješiti hitna pitanja u tim zonama, a tek kasnije u ostalim. Treba osigurati poštovanje zakonom propisanih rokova i pratiti trajanje svakog proceduralnog koraka u postupku izdavanja dozvola, uključujući i uspostavljanje adekvatnog sistema podsticajnih mjera i sankcija – rekao je Đurica.

Lokalne zajednice veoma su zainteresovane za iskorišćavanje prirodnih resursa jer im ono donosi niz pozitivnih efekata, počevši od rasta prihoda do zapošljavanja i ukupnog razvoja.

Reklama

– RS ima enormna prirodna bogatstva i moramo pronaći način kako da ih na što bolji način iskoristimo. Rudna bogatstva u nekim opštinama nisu iskorišćena – kazao je Ćosić i kao primjer naveo Bileću, koja obiluje kamenom, ali taj potencijal nije iskorišćen.

Novi zakon i strategija
U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS naveli su da je u planu izrada novog zakona o rudarstvu i donošenje strategije upravljanja mineralnim sirovinama.

– Cilj je da putem tih dokumenata oblast rudarstva bude uređena na još kvalitetniji način – kazali su u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva.

Petar Đokić
Istraživanjima proširujemo mineralno-sirovinski kompleks i stvaramo bazu za otvaranje novih rudnika.

Rajko Dukić
Rudna bogatstva nisu dovoljno iskorišćena, a poseban problem je nizak stepen finalizacije proizvoda zbog uništenih prerađivačkih kapaciteta.

Radenko Đurica
Proceduru izdavanja koncesije obavljamo u rekordno kratkom roku, neophodno sagledati dužinu roka odlučivanja u drugim institucijama.

Reklama

Ljubiša Ćosić
Iskorišćavanje prirodnih resursa donosi niz pozitivnih efekata lokalnim zajednicama – od rasta prihoda do zapošljavanja i ukupnog razvoja.

 

Izvor: Glas Srpske

PRIVREDA

Čapljinski preduzetnici traže coworking prostor po uzoru na Trebinje i Mostar

Objavljeno

 

Od

Čapljina, kao i mnogi manji gradovi, još uvijek nema coworking prostor koji bi privukao digitalne nomade, samostalne profesionalce i sve one kojima je potreban radni prostor s kvalitetnim uvjetima.

Inicijative poput coworking prostora, iako prisutne u većim gradovima, i dalje su rijetke u manjim sredinama poput Čapljine, koja ima potencijal za privlačenje nove generacije radnika, ali nedostaju potrebna ulaganja i podrška.

Jedan od rijetkih primjera coworking prostora u Hercegovini jest CodeHub Mostar, koji je pokrenuo Intera Tehnološki Park s ciljem stvaranja profesionalnog okruženja za rad, povezivanje i usavršavanje.

Ovaj coworking prostor pokazao se uspješnim i privlačnim za freelance stručnjake, poduzetnike te digitalne nomade, a ponudio je sve što jedan moderan radni prostor mora imati – brz internet, kvalitetne radne stolove, ugodnu radnu atmosferu i priliku za umrežavanje, piše Čapljinski portal.

Benefiti coworking prostora

Coworking prostori poput CodeHuba nude brojne prednosti koje bi mogle unaprijediti poslovnu klimu u manjim gradovima kao što je Čapljina.

Prvo, oni pružaju brz internet i tehnološki opremljen prostor, što je ključan preduvjet za suvremeni način rada.

Reklama

U coworking prostoru, radnici su okruženi sličnim profesionalcima, što potiče produktivnost i radnu atmosferu koju je teško postići u kućnom okruženju.

Dodatna prednost coworkinga je umrežavanje i stvaranje novih poslovnih veza. Rad u zajedničkom prostoru omogućava razmjenu ideja, kontakata i suradnji, čime coworking prostor postaje inkubator novih poslovnih inicijativa.

Također, prisutnost digitalnih nomada u coworking prostorima doprinosi raznolikosti i širenju znanja, što obogaćuje lokalnu zajednicu i otvara vrata novim projektima.

Potencijal za Čapljinu

Unatoč rastućoj popularnosti coworking prostora, manji gradovi poput Čapljine ostaju zapostavljeni, iako bi upravo takvi prostori mogli privući novu generaciju radnika koji ne ovise o stalnom mjestu boravka.

Coworking prostor u Čapljini ne samo da bi obogatio lokalnu poslovnu scenu, već bi stvorio preduvjete za rast zajednice digitalnih nomada, poduzetnika i kreativaca.

Primjer mostarskog CodeHuba pokazuje da coworking prostori mogu uspješno djelovati i u regijama koje nisu urbani centri, ali zahtijeva podršku i ulaganja koja će omogućiti dugoročnu održivost ovakvih inicijativa.

Reklama

Ulaganje u coworking prostor u Čapljini moglo bi postati ključan korak prema stvaranju napredne poslovne klime, privlačenju novih profesionalaca te razvoja poslovnih veza koje bi mogle potaknuti nove projekte i lokalnu ekonomiju.

Nastavite čitati

PRIVREDA

VIDEO / Jedan dan u Lasti – kako se proizvode najukusniji keksi?

Objavljeno

 

Od

Tvornica keksa i vafla “Lasta“ Čapljina pokrenula je ponovno proizvodnju nakon što ju je preuzeo privrednik Petar Čorluka, vlasnik Violete.

Tvornica radi “punom parom“ i proizvodi kekse koji su zauzeli police trgovina širom regije.

Lasta je zaposlila i veliki broj radnika, što je veliki plus za lokalnu privredu.

Kako se proizvode keksi i kako izgleda jedan dan u Lasti, pogledajte u video prilogu.

Nastavite čitati

PRIVREDA

„Invictus“ otpušta radnike

Objavljeno

 

Od

 Kompanija „Invictus Technology Group” iz Banjaluke, osnovana nakon što je “Infinity International Group” dospjela na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država najavila je drastične poteze i otpuštanje “značajnog broja radnika”.

Oni tvrde da je odluka donesena nakon što su se “suočili sa brojnim nezakonitim postupcima onih koji bi u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini trebali da osiguraju prava zagarantovana zakonima”.

Kažu da su ambiciozno zaposlili 170 ljudi nakon što su ugasili “Infinity” koji bi nastavili poslovanje koje su do tada vodili u okviru nekoliko kompanija koje su se 18. juna i ranije našle pod sankcijama.

Tvrde da su prvobitno mislili da im banke neće praviti probleme i da će im otvoriti račune, ali da je podrška izostala.

“Bez obzira što se prvobitno činilo da ćemo kod banaka bez većih problema otvoriti račune, te završiti i sve druge neophodne aktivnosti kod drugih relevantnih institucija, ipak smo naišli na ozbiljne prepreke koje nas sprečavaju da ostvarimo započeti plan. Podrška je izostala, prije svega, od banaka koje nisu bile spremne da postupe po zakonu. Nakon ogromnog pritiska Ambasade SAD u Sarajevu, a u strahu od narednih poteza američke administracije i novih sankcija, banke su ignorisale naša nastojanja da kao nova kompanija dobijemo polazne elemente neophodne za normalno poslovanje. Zbog ovakvog nerazumijevanja teško možemo da održimo finansijsku stabilnost što iz dana u dan dodatno usložnjava čitavu situaciju”, saopštili su iz “Invictusa”.

Objašnjavaju da su početkom ovog mjeseca kao novi poslovni subjekt optimistično počeli sa radom i potpisali ugovore sa više od 170 zaposlenih. Sud je uredno izvršio registraciju nove kompanije, ali su sada došli u situaciju da moraju preduzeti neželjene poteze. Za sve krive Ambasadu SAD-a u BiH, iako im je sankcije prethodno uvelo američko Ministarstvo finansija.

Reklama

“Garantujemo da će svi zaposleni dobiti svoja zarađena primanja uz poštovanje ugovorom o radu i zakonom predviđenih mehanizama za djelovanje u ovakvim i sličnim situacijama. Želimo da naglasimo da se zbog postupaka Ambasade SAD na najbrutalniji način radnicima uskraćuje pravo na rad i osiguranje gole egzistencije iako za to nema bilo kakvog pravnog osnova. Baš zbog toga pozivamo sve nadležne institucije da što prije pronađu adekvatno rješenje kako ni jedna druga domaća kompanija u budućnosti ne bi bila izložena nezabilježenoj diskriminaciji”, saopšteno je iz “Invictusa”.

Kažu i da su sada izloženi potezima koji nemaju bilo kakve veze sa normalnim poslovanjem i poštovanjem zakonskih normi, a da ih relevantne institucije kao savjesnog poslovnog subjekta nisu u stanju zaštiti, zbog čega moraju priznati da je teško pronaći adekvatniji odgovor koji ne bi uključivao ozbiljnije rezove u samoj kompaniji.

Podsjetimo, 18. juna ove godine američka Kancelarija za kontrolu imovine stranaca OFAC uvela je sankcije nizu kompanija koje “čine mrežu podrške predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku”, a “Infinity International” se našao među njima, skupa sa firmama “Infinity Media”, “Prointer ITSS”, “Sirius 2010”, “Kaldera”, “K-2 Audio” u čijem je vlasništvu Alternativna televizija, “Una World” u čijem je vlasništvu bila “Una TV”.

Iz “Infinity-ja” su tada saopštili da će bez posla ostati oko 800 ljudi, a spas su potražili u registrovanju novih kompanija i promjenama vlasničke strukture, pretvarajućći dotatašnje rukovodioce u vlasnike.

„Invictus“ su prije mjesec dana osnovali menadžeri „Prointera“ i „Siriusa”.

CAPITAL.BA

Reklama
Nastavite čitati

U trendu