INTERVJU
Željko Tepavčević, zamjenik direktora Agencije za rad i zapošljavanje BiH: Radnike štitimo od prevara
Osobe koje odlaze na rad u inostranstvo posredstvom Agencije za rad i zapošljavanje BiH imaju prava na radu u navedenim državama kao i domaća radna snaga, a pokušavamo da i druge koji nam se obrate zaštitimo od mogućih prevara i da im pružimo tačne informacije o inostranim tržištima rada, rekao je zamjenik direktora Agencije za rad i zapošljavanje BiH Željko Tepavčević.
* GLAS: Koliko radnici koriste Agenciju za rad i zapošljavanje BiH kao posrednika pri odlasku u inostranstvo?
TEPAVČEVIĆ: Limitirani smo jer posredovanje u zapošljavanju naših građana radimo samo za države sa kojima imamo međudržavni sporazum o zapošljavanju ili međuinstitucionalni akt kojim se reguliše kretanje radne snage. Ako ne govorimo samo o posredovanju u zapošljavanju, onda je broj onih koji koriste naše usluge mnogo veći, jer smo ostavili prostor da svi građani koji žele da odu na rad u inostranstvo, bez obzira na to da li posredovanje ide putem nas ili na drugi način, mogu doći po savjet ili mišljenje. Na taj način pokušavamo da ih zaštitimo od mogućih prevara i da im pružimo informacije o inostranim tržištima rada.
* GLAS: Koliko je radnika u inostranstvu došlo do zaposlenja od formiranja ove institucije?
TEPAVČEVIĆ: Agencija za rad i zapošljavanje BiH od 2013. godine primjenjuje sporazum o zapošljavanju državljana BiH u Sloveniji i dogovor o posredovanju pri zapošljavanju njegovatelja u Njemačkoj. Od stupanja na snagu ovih sporazuma Agencija za rad i zapošljavanje BiH realizovala je zapošljavanje 21.880 osoba u Sloveniji i 3.827 u Njemačkoj.
* GLAS: U koje zemlje najčešće ide radna snaga i koji profili su najtraženiji?
TEPAVČEVIĆ: Što se tiče odlazaka mimo nas, te podatke nemamo jer ne postoji zakonska obaveza da građani prijave odlazak na rad u inostranstvo. Prema broju pitanja građana za inostrana tržišta rada, vidljivo je da je najveći interes za Sloveniju, Njemačku, Austriju i u posljednje vrijeme Hrvatsku. Što se tiče profila radnika, imamo podatke samo za one za koje smo posredovali i putem nas u Njemačku odlaze samo osobe sa završenom srednjom medicinskom školom – opšti ili pedijatrijski smjer. U Sloveniju najviše odlaze vozači i varioci, a slijede zidari i bravari. Dominantno se radi o osobama sa KV ili VKV stručnom spremom.
* GLAS: U više navrata ste išli u zemlje u koje su radnici iz BiH odlazili za poslom. Šta ste utvrdili?
TEPAVČEVIĆ: Prednosti uređenog načina zapošljavanja su pravna sigurnost i umanjenje mogućnosti za prevare. Osobe koje odlaze na rad u inostranstvo posredstvom Agencije za rad i zapošljavanje BiH su odjavljene sa biroa nezaposlenih i imaju prava na radu u navedenim državama kao i domaća radna snaga u tim državama. Mi provjeravamo uslove rada naših građana u inostranstvu i do sada nismo imali niti jedan slučaj prevara prilikom zapošljavanja, a broj kršenja ugovora je minimalan i ukoliko se desi, inspekcija rada u državama domaćinima brzo izlazi na teren i rješava probleme. U Sloveniji smo naišli na jedan broj poslodavaca koji su kršili ugovore o radu, ali je inspekcija te probleme brzo riješila. Naša delegacija je nedavno boravila i u Slovačkoj iako sa ovom državom nemamo potpisan sporazum o zapošljavanju. Međutim, pojava slučajeva u kojima su naši građani prevareni motivisala nas je da reagujemo i da u saradnji sa slovačkim institucijama pokušamo da prekinemo praksu nelegalnog zapošljavanja i prevare. Organi Slovačke su upoznati sa ovom situacijom i već postupaju.
Novi sporazumi
* GLAS: Kakvi su planovi Agencije za rad i zapošljavanje BiH?
TEPAVČEVIĆ: Planiramo da iniciramo zaključivanje međunarodnih ugovora u oblasti zapošljavanja i da učestvujemo u vođenju pregovora za zaključivanje međunarodnih ugovora u oblasti socijalnog osiguranja za dio nezaposlenosti i da pratimo njihovo sprovođenje u saradnji sa zavodima za zapošljavanje entiteta i Brčko distrikta. Ta akta daju najveću sigurnost radnicima iz BiH pri odlasku na rad u druge zemlje. U fazi smo pregovaranja sa Hrvatskom i Crnom Gorom za sklapanje sporazuma za sezonsko zapošljavanje, a određene pregovore vodimo i sa Austrijom, Rusijom i Slovačkom. Nastojimo i da što prije bude potpisan protokol o sprovođenju sporazuma o regulisanju zapošljavanja državljana BiH u Kataru.
Izvor: Glas Srpske
BIZLIFE
Nepalcu je BiH obećana zemlja, većinu zarade šalje porodici
Ashok Tamang se prije godinu i po dana oprostio od supruge, 14-ogodišnje kćeri i tek rođenog sina, kako bi došao raditi kao građevinac u Bosni i Hercegovini.
U Sarajevo je stigao iz Nepala, države u podnožju najvišeg svjetskog planinskog masiva Himalaja.
Tamag je jedan od oko 5.000 stranih radnika u Bosni i Hercegovini, čiji broj se skoro udvostručio od 2020. godine, pokazuju podaci entitetskih zavoda za zapošljavanje- piše Buka.
Najviše ih je ove godine došlo iz Turske, Srbije, Bangladeša, Kuvajta i Hrvatske, pokazuju isti podaci.
Tamang kaže da je iz Katmandua, prijestolnice Nepala, došao da radi u sarajevskoj građevinskom poduzeću “Omega Group”, kako bi sebi i porodici osigurao bolji život.
On je, uz još jedanaest zemljaka iz Nepala, u BiH došao posredstvom nepalske agencije za posredovanje pri zapošljavanju. Trebalo mu je, kaže, više od tri mjeseca da prikupi sve potrebne dokumente, jer građanima Nepala nije lako dobiti vizu za evropske zemlje, piše Radio Slobodna Evropa.
Dodaje kako je radio na gradilištima u Prijedoru i drugim gradovima, te da je zadovoljan uslovima rada i smještaja.
Uz platu od 1.800 maraka (oko 900 eura), Tamang ima plaćen smještaj i tri obroka dnevno. Stoga većinu zarade može poslati u Nepal, gdje mjesečne plate često iznose samo par stotina američkih dolara.
“Nisam još išao kući. Planiramo u sljedećih šest mjeseci i nadam se da ću ih vidjeti što prije. Razgovaramo često putem interneta, jer mi jako nedostaju”, kaže Tamang, jedan od oko 80 građana Nepala zaposlenih u BiH.
Buka
PRIVREDA
Višković: U maju pregovori, a u junu povećanje plata
Vlada Republike Srpske planira da početkom maja pokrene pregovore sa partnerima za povećanje plata u javnom sektoru, a povećanje će se odnositi već od juna ove godine, potvrdio je za Banjaluka.net premijer Radovan Višković. (više…)
PRIVREDA
Marinko Umičević: Nisam političar, već čovjek iz naroda koji živi sa svojim radnicima
Banjalučanin, obućar, tehnički direktor, ugledni privrednik, sportski radnik, humanista, čovjek jake volje i bez dlake na jeziku, političar i neko ko radi od „jutra do sutra“ i ko je uvijek uz svoje radnike…kako drugačije opisati Marinka Umičevića, tehničkog direktora banjalučke Tvornice obuće „Bema“. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca