Connect with us

ŽIVOTNA SREDINA

Reciklaža u RS-u tek u povoju

Objavljeno

 


Odlaganje otpada za reciklazu

BANJALUKA – Reciklaža u Republici Srpskoj tek je u povoju. U dobojskom preduzeću, jedinom koje se bavi reciklažom PET ambalaže u BiH, kažu da se kod nas nedovoljno sakuplja i razvrstava otpad pa tako od 500 tona, koliki je kapacitet fabrike, oni mjesečno recikliraju tek 300.

„Jedino razvrstan otpad, odnosno PET, je nama dostupan da mi možemo dalje da ga recikliramo. Sama tehnologija je izuzetno skupa i dobijamo izuzetno kvalitetan proizvod koji možemo kasnije da izvozimo u zemlje Evropske unije i okruženja“, kaže Mira Stanojević iz „Omorika reciklaže“.

U “Omorici” kažu da problem prikupljanja i sortiranja otpada treba sistemski da se riješi. Time se bavi Fond za zaštitu životne sredine i ekonomsku efikasnost Republike Srpske. Do sredstava dolaze od naknada od zagađivača, a ulažu ih u projekte uspostavljanja infrastrukture za skupljanje, razdvajanje i zbrinjavanje ambalažnog otpada. U to su, do sada, uložili sedam miliona maraka.

„Nabavljeno je preko 20 vozila za komunalna preduzeća, koja daju svoj rezultat u povećanom obimu sakupljanja, nabavljeno je 1000 kanti, kontejnera, nekoliko sortirnica i druge opreme za razdvajanje otpada u reciklažnim centrima“, kaže Srđan Todorović, direktor Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost RS.

Za unapređenje infrastrukture i stimulisanje onih koji se bave upravljanjem otpadom neophodna su sredstva, kojih trenutno nema dovoljno. Najidealniji način da se do njih dođe je uspostava sistema naknada za zagađivače svim vrstama otpada, kaže Todorović. Tako bi moglo da se utiče i na svijest građana.

Razvrstavate li kućni otpad?

Reklama

“Ne razvrstavam. Iskreno, ne razvrstavam. Imam jednu kantu i sve bacam u jednu kantu.”

„Ne. A bilo bi potrebno, međutim, nema svrhe razvrstavati kad nema dovoljno kontejnera“.

„Ne. ne. Nažalost, ni kontejneri nisu tako raspoređeni“, kažu građani.

Na banjalučkoj deponiji godišnje završi 100.000 tona nerazvrstanog otpada. Da bi se smanjila njegova količina, pripremaju pogon za presovanje.

„Evo baš ovdje, gdje se nalazite, to je hala od nekih 360 metara kvadratnih, presa balirka je isto ovdje, koja će biti u narednom periodu, za nekih mjesec dana, puštena u rad, gdje će se odvojeno prikupljeni, sakupljeni otpad, plastična, pet ambalaža, papir, najlon da se ispresa ovdje i za dalje ide na reciklažu“, kaže Novo Grujić, direktor Regionalne deponije “DEP-OT” Banjaluka.

Kao glavnu prepreku za razvoj novih projekata, Grujić navodi nisku cijenu odlaganja sanitarnog otpada na deponiji od 14 evra, dok je u regionu ta cijena od 60 do 100 evra.

Reklama

Za unapređenje infrastrukture i stimulisanje onih koji se bave upravljanjem otpadom neophodna su sredstva, kojih trenutno nema dovoljno. Najidealniji način da se do njih dođe je uspostava sistema naknada za zagađivače svim vrstama otpada, kaže Todorović. Tako bi moglo da se utiče i na svijest građana.

 

Izvor: Alternativna televizija

ENERGETIKA

Lideri G20 će odrediti cilj ograničavanja zagrijavanja

Objavljeno

 

Lideri Grupe 20 najbogatijih zemalja svijeta poručiće ovog vikenda da se moraju preduzeti hitni koraci kako bi se održao cilj ograničavanja globalnog zagrijavanja na 1,5 stepeni Celzijusa, navodi se u nacrtu saopštenja. (više…)

Nastavite čitati

PRIVREDA

Park prirode „Orjen“: Bogatstvo endemičnih vrsta i šansa za razvoj turizma

Objavljeno

 

Područje Orjena kod Trebinja, koje je Vlada Republike Srpske proglasila Parkom prirode, bogato je stanište endemičnih biljnih i životinjskih vrsta, a, osim izuzetnog ekološkog značaja, predstavlja veliki turistički potencijal ovog grada i cijele Republike Srpske. (više…)

Nastavite čitati

ŽIVOTNA SREDINA

Apel za zabranu gradnje MHE: Leondardo DiCaprio protiv Vlade FBiH

Objavljeno

 

Globalnom apelu koji je upućen Federaciji BiH za zabranu izgradnje mini hidrocentrala pridružio se i poznati glumac Leonardo DiCaprio, koji je već godinama aktivan kao okolišni aktivista. (više…)

Nastavite čitati

U trendu