Connect with us

INVESTICIJE

Šta BiH može očekivati od sedmog sastanka premijera država 16+1 u Sofiji?

Objavljeno

 


kina

SARAJEVO – U glavnom gradu Bugarske, Sofiji, 6. i 7. jula održava se sedmi sastanak premijera Narodne Republike Kine i 16 država Centralne i istočne Europe, poznat po skraćenici 16+1. Sastanak se održava ranije nego u uobičajenom, jesenjem periodu kako je to bilo prošlih godina.

U Sofiji se očekuje potvrda kvalitetnih rezultata u periodu od prošlogodišnjeg sastanka u Budimpešti te ozvaničenje novih projekata i zacrtanih vizija koje zajedno kreiraju Peking i šesnaest glavnih gradova zemalja Centrale i Istočne Evrope.

Platformu 16+1 je Vlada NR Kine pokrenula 2011. godine, i u njoj se pored BiH i Bugarske, nalaze još Albanija, Crna Gora, Češka, Estonija, Hrvatska, Letonija, Litvanija, Mađarska, Makedonija, Poljska, Rumunija, Slovačka, Slovenija i Srbija. Sastanci na nivou premijera dosad su se održavali u Varšavi, Bukurešti, Beogradu, Sudžou (Suzhou), Rigi, te u Budimpešti, a redovno se godišnje održavaju i različiti sastanci na ministarskom i ekspertskom nivou, koji prate smjernice za dalje djelovanje dogovorene na nivou premijera.

Na prošlogodišnjem sastanku u Budimpešti delegaciju BiH su predvodili predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvidzić, ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak te zamjenik predjedavajućeg Vijeća ministara BiH, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa i nacionalni koordinator za 16+1 Mirko Šarović. Tom prilikom je dogovorena izgradnja termo, hidro i vjetroelektrana, kao i autocesta i željeznica. Također, na osnovu smjernica iz Budimpešte, dogovoreno je otvaranje naučnih i kulturnih institucija, organizacija konferencija i foruma u okviru 16+1 u oblastima poljoprivrede i inovacija. Svi potpisani bilateralni sporazumi i projekti imaju vrijednost oko četiri milijarde maraka.

Za BiH je period između dva sastanka 16+1 bio više nego uspješan. Dvije su države međusobno ukinule vize za građane Kine, odnosno BiH. Dogovor o ukidanju viznog režima potpisan je u Budimpešti, kada su ministri vanjskih poslova NR Kine i BiH, Wang Yi i Igor Crnadak, uz prisustvo premijera Li Keqianga i Denisa Zvizdića, svečano potpisali bilateralni sporazum.

Kako je naglasila Chen Bo, ambasadorica NR Kine u BiH prilikom uručivanja Note o datumu stupanja na snagu Sporazuma o ukidanju viza, bezvizni režim će značajno olakšati ljudsku razmjenu i unaprijediti razvoj saradnje u svim oblastima. Zvanični podaci govore o eksponencijalnom rastu turista iz NR Kine u prethodnih nekoliko godina, i nije nemoguće očekivati da godišnji bilans posjete kineskih turista u 2018. pređe 50.000.

Reklama

Pored bezviznog režima, vrijedi napomenuti i Sporazum o poljoprivrednoj saradnji Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Ministarstva poljoprivrede NR Kine koji su u Budimpešti potpisali zamjenik predsjedavajućeg VMBiH i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović i ministar trgovine NR Kine Zhong Shan. Zaključivanjem ovog sporazuma otvara se proces intenzivne komunikacije BiH i kineskih instituacija institucija kao i biznis zajednice u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja u objema zemljama, uz promoviranje ekonomske, naučne i tehnološke saradnje u ovim oblastima.

Nakon tog sporazuma, u saradnji sa NR Kinom organiziran je Sajam poljoprivrednih investicija i opreme 16+1 koji se održao u aprilu ove godine u okviru Mostarskog sajma, i koji je stvorio preduvjete za poljoprivrednu suradnju sa Kinom, naročito na području Hercegovine. Također, nakon sastanka 16+1 u Budimpešti, u Banjoj Luci je otvoren drugi Konfucijev institut u BiH, što je ojačalo mrežu kineskih institucija kulture i obrazovanja. Između dva premijerska sastanka 16+1 u BiH je održano nekoliko značajnih naučnih konferencija na kojima su visoki gosti iz zemlje, regije i iz NR Kine razgovarali o Inicijativi „Pojas i put“ te mjestu BiH u toj globalnoj inicijativi.

Pored postojećih projekata čija je realizacija još u toku, poput izgradnje Bloka 7 Termoelektrane u Tuzli, izgradnje TE Banovići, te izgradnje više hidro i vjetroelektrana, željeznica i autoputeva, BiH se može nadati da će nakon sastanka premijera država NR Kine i Centralne i Istočne Evrope produbiti saradnju u oblastima nauke, obrazovanja i sporta, održavanju posebnih konferencija u okviru 16+1, daljoj suradnji u okviru Mostarskog sajma, itd.

 

Izvor: Fena

Reklama

FINANSIJE

Ulaganja u fondove i postupanje u vrijeme pada tržišta

Objavljeno

 

Od

Ulaganje u investicione fondove postalo je popularan način štednje i ostvarivanja prinosa za mnoge ulagače. Međutim, kao i svako ulaganje, i ono nosi određeni nivo rizika, naročito kada su u pitanju fondovi koji ulažu u akcije svjetskih kompanija.

U posljednje vrijeme svjedočimo padu vrijednosti na svjetskim berzama, što se direktno odrazilo i na vrijednost udjela u fondovima koji ulažu u akcije. Investitori koji su svoj novac uložili u ove fondove mogu trenutno vidjeti negativne prinose, što često izaziva zabrinutost i razmišljanje o povlačenju sredstava. Ipak, važno je razumjeti da su ovakve situacije sastavni dio tržišnih ciklusa.

Za razliku od fondova koji ulažu u akcije, obveznički fondovi ili alternativni fondovi, poput onih koji se bave davanjem zajmova nisu značajno pogođeni trenutnim tržišnim kretanjima. Njihovi prinosi su stabilniji jer se zasnivaju na prihodima od kamata i otplata zajmova, što ih čini manje volatilnim u ovakvim situacijama.

Šta učiniti kada tržište pada?

U ovakvim trenucima, najvažnije je ostati pribran i ne donositi ishitrene odluke. Tržišta imaju prirodan tok – nakon pada uglavnom slijedi oporavak, a istorija je više puta pokazala da su strpljivi investitori na kraju često nagrađeni.

Jedan od načina za ublažavanje rizika jeste diverzifikacija – odnosno raspodjela sredstava na više vrsta fondova, uključujući akcijske, obvezničke, mješovite i alternativne fondove. Na taj način se smanjuje zavisnost od jednog tržišta ili sektora, a portfelj postaje otporniji na negativne oscilacije.

Reklama

Zaključak

Pad tržišta, iako može djelovati zabrinjavajuće, prirodan je dio investicionog procesa. Ulaganje treba posmatrati kao dugoročan cilj, a ne kao sredstvo za brzu zaradu. Ključ uspjeha leži u diverzifikaciji i strpljenju – dvije najvažnije strategije koje pomažu investitorima da izdrže turbulentna vremena i ostvare pozitivne rezultate na duže staze.

Nastavite čitati

EKONOMIJA

“Fundamental” u Banjaluci: Narodne obveznice prilika za sigurno ulaganje

Objavljeno

 

Od

Odluka Vlade Republike Srpske o prvoj emisiji narodnih obveznica predstavlja kvalitetno i sigurno ulaganje, te priliku za privlačenje novih investitora na tržište kapitala, poruka je panelista i učesnika današnje investicione konferencije “Fundamental” u Banjaluci.

Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Srbije Marko Janković ocijenio je da narodne obveznice znače i sigurno ulaganje kada se rangiraju različiti rizici u investiranjima.

Janković je istakao da i Srbija razmišlja o narodnim obveznicama, kao i da Ministarstvo finansija analizira mogućnosti da se takve obveznice pojave na tržištu Srbije.

Vidimo da su zemlje regiona već emitovale te vrste obveznica sa dobrim rezultatima”, rekao je Janković novinarima u Banjaluci.

On je naveo da Srbija ima usklađenu regulativu sa evropskim direktivama, kao i da se kontinuirano radi na inovacijama, kako bi tržište kapitala bilo u rangu sa evropskim.

Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske Ognjen Mihajlović naglasio je da su sve dosadašnje emisije obveznica bile prikazane na transparentan način, kao i da su građani koji su više upućeni i do sada kupovali obveznice.

Reklama

Prema njegovim riječima, emisija narodnih obveznica je usmjerena na fizička lica, odnosno običnog građanina.

Ovaj pilot projekat treba ljudima da približi i da im pokaže šta su štedne obveznice. Vjerujem da će ovaj projekat biti uspješan”, smatra Mihajlović.

On je naveo da će na današnjoj investicionoj konferenciji biti prezentovani određeni podaci o tržištu, te regulatorni okvir.

Preživjeli smo transformaciju investicionih fondova, mijenjali smo zakone, omogućili nove proizvode i vjerujem da ćemo iduće godine usvojiti nove zakone koji bi u potpunosti bili usklađeni sa evropskim direktivama, te bi stvorili jednu investicionu situaciju koja obavezuje ovlaštene učesnike kako bi nadzor bio efikasniji”, pojasnio je Mihajlović.

On je rekao da je u planu novi zakon o tržištu kapitala, kao i priprema zakona o alternativnim fondovima.

Investiciona konferenciju “Fundamental” okupila je u Banjaluci oko 200 je učesnika iz Srbije, Hrvatske i BiH.

Reklama

Svečanom otvaranju konferencije prisustvovali su srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović i ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić.

Investicionu konferenciju “Fundamental”, čiji je cilj promocija investiranja, organizuje Udruženje društava za upravljanje investicionim fondovima pri Privrednoj komori Republike Srpske.

Cvijanović: U institucijama Srpske uvijek ćete imati pouzdanog partnera

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je na svečanom otvaranju investicione konferencije “Fundamental” u Banjaluci da je ovaj događaj snažan podsticaj za ekonomski napredak, inovacije i jačanje saradnje, te da će u institucijama Republike Srpske uvijek imati partnera.

Cvijanovićeva je izrazila nadu da će diskusije u okviru konferencije donijeti korisne zaključke koji će imati potencijal da doprinesu daljem razvoju tržišta kapitala i privrede u Republici Srpskoj.

U institucijama naše Republike, koje su u u potpunosti posvećene realizaciji navedenih ciljeva, uvijek ćete imati iskrenog i pouzdanog partnera”, naglasila je Cvijanovićeva u obraćanju.

Reklama

Ona je ocijenila da ovaj događaj nije samo prilika za razmjenu znanja i iskustava, već istovremeno i snažan podsticaj za ekonomski napredak, inovacije i jačanje saradnje u ovom dinamičnom i izazovnom okruženju.

Uvijek sam srećna kada su Banjaluka i Republika Srpska domaćini ovako značajnih i dobro organizovanih manifestacija regionalnog karaktera, kao što je konferencija `Fundamental`”, zaključila je Cvijanovićeva.

Vučenović: Konkretno o investiranju i tržištu kapitala

Investiciona konferencija “Fundamental”, koja je danas otvorena u Banjaluci, daće mnoge odgovore na pitanja investiranja i tržišta kapitala u Republici Srpskoj, izjavio je izvršni direktor Društva za upravljanje investicionim fondovima Zoran Vučenović.

Ovo je prva konferencija tržišta kapitala u Republici Srpskoj i očekujemo da će ona biti prvi korak u širem razvoju ovog tržišta”, rekao je Vučenović novinarima.

SRNA

Reklama
Nastavite čitati

INVESTICIJE

Eksproprijacija zemljišta za aerodrom u Trebinju biće završena 2025. godine

Objavljeno

 

Od

Eksproprijacija zemljišta za potrebe izgradnje aerodroma u Trebinju, biće završena 2025. godine, saopšteno je nakon sjednice Vlade Republike Srpske koja je održana u Banjaluci.

Vlada je na sjednici utvrdila Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o posebnom postupku eksproprijacije radi izgradnje aerodroma u Trebinju, po hitnom postupku, a zakon će, kako je navedeno, biti donesen iz razloga što postupci eksproprijacije u 2020. godini nisu ni mogli biti započeti zbog pandemije virusa korona.

Odnosno, bili su usporeni zbog pandemije izazvane virusom kovid 19, te će se oni okončati u 2025. godini, a sve s ciljem izgradnje aerodroma i realizacije jednog ovakvog složenog projekta koji je od opšteg interesa za Republiku Srpsku – naglašeno je iz vladinog kabineta za odnose s javnošću.

eKapija

Nastavite čitati

U trendu