Connect with us

PRIVREDA

Jelšingrad – Stečaj i prodaja po svaku cijenu

Objavljeno

 


Novi Jelšingrad

BANJA LUKA – Epilog brojnih privatizacija preduzeća u Republici Srpskoj danas su prazni fabrički krugovi, razrušene proizvodne hale, otpušteni radnici, stečajevi, ugašene firme. Nekada privredni giganti koji su zapošljavali hiljade radnika i hranile hiljade porodica odvedeni su u stečaj, potpuno ugašeni, više ne postoje osim u sjećanju onih koji su u njima nekada radili.

Na mjestu privrednih giganata danas su stambene zgrade, skladišta, ugostiteljski objekti. Samo su rijetki od njih barem u nekom obimu uspjeli sačuvati djelatnost i nastaviti rad, ali po pravilu ni jedna privatizacija bilo koje firme nije prošla bez afera.

Jedno od preduzeća kojim se ponosila Banja Luka, nekadašnja Bosanska Krajina, pa i prijeratna BiH bio je banjalučki „Jelšingrad“. Firma je prije rata zapošljavala više od dvije hiljade radnika, a danas zapošljava tek nešto više od 200. Ipak gledajući kako su tokom privatizacije prošle druge firme kao što je čuvena elektronska industrija „Čajavec“ u koju su tokom 60-ih godina dolazili i Japanci da upoznaju i usvajaju nove tehnologije, koja je nekada zapošljavala više od 10.000 radnika, a danas više ne postoji, onda se može reći da je Jelšingrad čak dobro i prošao.

Samo preduzeće “Jelšingrad“ osnovano je 1937. godine. Za vrijeme svog postojanja i rada specijalizovalo se za proizvodnju alatnih mašina za obradu metala deformacijom i do sada je ostalo prepoznatljivo je upravo u tom domenu, posebno u proizvodnji hidrauličnih presa koje se koriste za savijanje lima, hidrauličnih makaza i ekscentar presa. Kada se pomene „Jelšingrad“ zna se da iza tog imena stoji više od sedamdeset godina uspješnog i prepoznatljivog rada u oblasti metalne industrije, da se firma odlikovala izuzetnim kvalitetom njenih proizvoda.

Preduzeće koje danas posluje pod nazivom „Novi Jelšingrad“ a.d. Banjaluka 100% je u vlasništvu Građevinskog preduzeća Krajina a.d. iz Banjaluke od 2011. godine. Ukupna površina poslovnih prostora ovog preduzeća iznosi oko 31.000m².

Prema riječima lica upućenih u rad ovog preduzeća i u samu privatizaciju, „Jelšingrad“ nije ni morao biti privatizovan da je na njegovom čelu bilo odgovorno rukovodstvo, a kad se već krenulo u proces privatizacije, pratile su je brojne nepravilnosti i nezakonitosti koje su dovele do bogaćenja pojedinaca i otpuštanja dugogodišnjih radika najzaslužnijih za rad, postojanje i opstanak preduzeća do tada.

Reklama

Privatizacija „Jelšingrada“

Od prijeratnih više hiljada radnika „Jelšingrad“ je završio u stečaju, a najveći dio radnika nije uspio ostvariti svoja prava. Do propasti preduzeća dovele su nepovoljne ekonomske prilike ali i bespoštedna pljačka pojedinaca, pogotovo rukovodećih kadrova ove firme. Još 2001. godine račune „Jelšingrada“ je zbog dugovanja blokirala Poreska uprava, ali su velika dugovanja bila i prema „Jelšingradu“. Jedan od tadašnjih direktora Jelšingrada Nenad Marčetić tada je izjavljivao da su za propast krivi bivši direktori Đurađ Banjac, Slobodan Vujičić, Radovan Jakovljević, Živko Karalić, kao i Đuro Grbić dugogodišnji pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva u Vladi Republike Srpske. Marčetić je navodio da su i direktori imali koristi od toga što nisu naplaćivali dugovanja, te da su trojica potpisnika podračuna Jelšingrada, koji je bio otvoren u Belgiji, tokom ratne 1993. godine dizala novac sa ovog računa. Međutim radnici navode da se preduzeće, iako u nezavidnom stanju, moglo ipak spasiti i da prava propast nastupa 2002. godine dolaskom Živka Karalića na mjesto direktora preduzeća. On se 2004. godine odlučio, uz pribavljenu saglasnot Vlade, na prodaju jednog dijela „Jelšingrada“ – hale za montažu mašina firmi „Euromotor“.

Međutim od samog početka proces privatizacije pratile su brojne malverzacije i pronevjere u koje je su bile uključene institucije Republike i pojedinci iz rukovodstva firme, a koje je grupa radnike preduzeća kroz aktivnosti Sindikata i Skupštine povjerilaca pokušala zaustaviti u čemu je djelimično i uspjela, ali je najveći broj ovih radnika nakon toga ostao i bez posla. Vrijednost hale za montažu koja je prvobitno ponuđena za prodaju procjenjena je od strane vještaka građevinske struke 2004. godine na 17 miliona maraka. Pošto nije bilo zaintresovanih za kupovinu po ovoj cijeni, vrijednost hale je 2005. godine snižena na šest miliona maraka i hala je na prodaju ponuđena po novoj cijeni.

U konačnici preduzeće je prodato za svega 680.000 maraka direktnom pogodbom i to kupcu iz Egipta privremeno nastanjenom u Mariboru u Sloveniji. Kupac se zvao Nabil Fahmi Abdel Šahid, novoj firmi je dao naziv „Euromotor“ te je za direktora preduzeća imenovao Gostimira Ivankovića iz Banje Luke. Ugovorom o prodaji precizirani su svi detalji prodaje koji su podrazumjevali dinamiku isplate sredstava za koja je kupljena hala, ali i obavezu da kupac mora zaposliti 70 radnika prvenstveno od prodavaca (dakle radnika „Jelšingrada“) u roku od 18 mjeseci po pokretanju proizvodnje. Zatim, kupac je imao i obavezu da pronađe „Jelšingradu“ poslove u vrijednosti od 1,5 miliona maraka.

Neispunjenje obaveza preciziranih ugovorom proizvodilo je i određene poslijedice pa je predviđeno da kupac u slučaju neispunjenja obaveze iz dijela Ugovora koji se odnosi na zapošavanje radnika, za svakog radnika kojeg ni bi zaposlio morao platiti dodatnih 20.000 maraka „Jelšingradu“, odnosno visina Ugovora o kupoprodaji automatski bi se povećavala za ovaj iznos.

Na primjer u slučaju da je od Ugovorom predviđenih 70 radnika kupac zaposlio njih 60, tada bi za preostalih 10 radnika koje nije zaposlio morao platiti dodatnih 200.000 maraka.

Reklama

S obzirom da je kupac u konačnici zaposlio samo 24 radnika, a nije zaposlio čak 46 od planiranih 70 osoba, Abdel Šahid je bio dužan državi platiti čak dodatnih 920.000 maraka, a sa kamatama se ovaj iznos popeo na milion i po maraka! S obzirom da nije došlo do realizacije uslova iz Ugovora Odbor povjerilaca je tužio kupca navodeći da Ugovor nije ispunjen i tražio da se isplati pomenuti iznos od 1.500.000 KM. Međutim kupca na sudu spašava tadašnji direktor „Jelšingrada“ Živko Karalić koji je prodao pomenutu halu izjavom – da radnici iz drugog, još uvijek neprodatog dijela „Jelšingrada“, koji je već bio u stečaju, nisu htjeli preći da rade u privatizovani dio firme! Karalić je onemogućio naplatu sredstava u dogovoru sa „Euromotorom“ jer je i sam priznao da je pored direktorske plate u „Jelšingradu“ primao i naknadu od „Euromotora“.

U ime Sindikata radnika jedan od radnika „Jelšingrada“ Jovan Knežević je 2006. godine pokrenuo postupak protiv ove prodaje i žalio se Komisiji za reviziju privatizacije držanog kapitala u preduzećima i bankama, na čijem čelu je tada bio Borislav Bijelić. Knežević je u ime radika i Sindikata tražio da se ispita da li je moguće prodati imovinu Republike Srpske stranom licu (po tadašnjim zakonima Republike Srpske to nije bilo moguće) nakon čega je ovaj zahtjev proslijeđen Javnom pravobranilaštvu RS koji su kasnije rekli da nisu nadležni za ovo pitanje!

Takođe kupac je imao obavezu da ugovori posao u iznosu od 1,5 miliona maraka, ali ni taj dio Ugovora nije u potpunosti ispunjen.

U vrijeme ovih dešavanja dolazi do još jedne aktivnosti koja dovodi do dodatnih komplikacija u „Jelšingradu“. Naime, Nova banjalučka banka je imala hipoteku nad jednim dijelom upravne zgrade „Jelšingrada“ pa je firma „Euromotor“ Ugovorom o ustupanju potraživanja preuzela (kupila) od Nove banjalučke banke ovaj dug i sva prava koja proističu iz njega.

„Euromotor“ je otkupio od Nove banjalučke banke njihovu hipoteku na upravnu zgradu i umjesto da je prevedu na sebe, oni to ipak nisu uradili, jer prevodom na svoje ime ne bi imali pravo na potraživanje od trećih lica. To su iskoristili, pošto su imali debele veze i u sudu i u Geodetskoj upravi, tako da su stalno opterećivali „Jelšingrad“ novim dugovanjima – pa su uspjeli čak, poslije prodaje „Jelšingrada“ u stečaju, da skinu pare deponovane na računu suda i stave na svoj račun. Naime, riječ je o tome da kada je Vlada RS kupila drugi dio „Jelšingrada“ koji je bio u stečaju, ali još uvijek neprivatizovan i za to uplatila na račun firme 6.200.000 maraka, „Euromotor“ se pojavio kao razlučni povjerilac tražeći dio uplaćenih sredstava Vlade a sve po osnovu hipoteke koju je preuzeo od Nove banjolučke banke. Nakon više tužbi, suđenja i presuda, Okružni Sud u Banjoj Luci je dokazao da „Euromotor“ nije razlučni povjerilac.

Međutim, u međuvremenu je „Euromotor“ sa računa „Jelšingrada“ skinuo 1.850.000 KM, jer je tadašnji sudija Osnovnog suda Nebojša Pejović donio izvršeno rješenje pa je u tri navrata skinut sa računa ovaj iznos od 1.850.000 maraka. Odbor povjerilaca „Jelšingrada“ je uložio žalbu protiv ove odluke i uspio vratiti sredstva presudom Okružnog suda. Istovremeno je Centar javne bezbjednosti Banja Luka podnio prijavu protiv sudije Pejovića, Gostimira Ivankovića i advokata Zorana Bubića zbog nezakonitog skidanja sredstava sa depozitnog računa Suda, ali je Tužilaštvo prijavu odbacilo.

Reklama

Dakle i ovdje je došlo do apsurdne situacije da je neko skinuo sredstva sa računa, da je viša sudska instanca presudom pokazala da je to bila greška i da sredstva treba vratiti, ali ipak u konačnici niko nije kriv. Ovih gotovo dva miliona maraka koje je vraćeno „Jelšingradu“ podjeljeno je srazmjerno radnicima kroz dužničke plate. Nakon toga su uslijedile tužbe Odbora povjerilaca i za kamate jer je iznos od 1.850.000 maraka bio „zarobljen“ i korišten neko vrijeme prije nego što je vraćen na račun firme. I danas je ovaj predmet, sedam godina nakon pokretanja, na sudu i čeka na epilog. Ovdje treba pomenuti da kad god je „Jelšingrad“ došao u situaciju da naplati sredstva, dolazilo je do smjene sudija, postupak se vraćao na početak i tako već četiri puta.

Stečaj i novi kupac

Što se tiče drugog dijela „Jelšingrada“, a u pitanju je proizvoda hala i sa njim se u procesu privatizacije ponovila slična priča kao sa prvobitno prodatom halom za montažu. Na Skupštini povjerilaca sastavljenoj od lica koja imaju potraživanja od „Jelšingrada“, donesena je odluka da se „Jelšingrad „proda Vladi Republike Srpske. Propisani su i uslovi pod kojima će „Jelšingrad“ biti prodat kao i dio uslova koje Vlada mora ispoštovati prilikom dalje prodaje, a cilj svega je bio da se zaštite radnici „Jelšingrada“, odnosno da ostanu na poslu.

Vlada je kupila Jelšingrad, a potom ga prodala firmi „GP Krajina“ iz Banje Luke. Kupoprodajnim ugovorom je precizirano, odnosno postavljen uslov, da novi vlasnik u roku od tri godine zaposli najmanje 120 radnika, od čega njih najmanje 60 mora biti iz „Jelšingrada“ i da firma nastavi svoju postojeću djelatnost narednih pet godina. Ugovorom je bilo predviđeno da kupac u prve tri godine nakon kupovine uloži tri milona KM u preduzeće. Ključni problem je to što je Vlada prodala firmu pod drugim uslovima nego što je to tražila Skupština povjerilaca, a to nije smjela uraditi!

Vlada prilikom prodaje prepravlja Ugovor te kupac ima obavezu da umjesto planiranih pet godina, zadrži postojeću djelatnost tri godine. Cilj ugovora kojim bi se kupac obavezao da zadrži postojeću djelatnost pet godina nakon kupovine i na kojem je insistirala Skupština povjerilaca, bio je da za radnike Jelšingrada kojima je trebalo još pet, šest godina do penzije, a takav je bio veliki broj jer su mnogi čitav radni vijek proveli u Jelšingradu, omogući da rade do ispunjenja uslova za penziju.

Skupština povjerilaca slala je Vladi zahtjeve koji bi pokazali ispunjenost uslova iz Ugovora. „Jelšingrad“ je dostavio podatke da je primio oko 90 radnika, ali nikada nije došao do broja od 120 koji je bio predviđen čak i izmenjenim Ugovorom. Ipak istina je i da su zaposleni ostali da rade i više od 5 godina, ali to je prije svega bila dobra volja poslodavca koja je nastala uz pritisak Sindikata i Skupštine povjerilaca kako ne bi dolazilo do otpuštanja.

Reklama

Dakle u privatizaciji nisu ispunjeni ni uslovi predviđeni Ugovorom između Skupštine povjerilaca i Vlade, ni uslovi iz Ugovora koji su Vlada i novi kupac sklopili drugačije od odluke Skupštine povjerilaca.

Zahvaljujući upornosti grupe radnika koja je djelujući kroz Sindikat i Skupštinu povjerilaca i ne libeći se krivičnih prijava, tužbi i suđenja, uspjela u određenoj mjeri sačuvati „Jelšingrad“ i spriječiti njegovo vjerovatno uništenje, „Jelšingrad“ i danas postoji i mada zapošavanja manji broj radnika, ipak radi.

-Novi sindikat je nakon smjene direktora Živka Karalića, prvo spriječio prodaju firme po štetnom ugovoru belgijskoj firmi „LVD“ koja je imala i dugovanja prema „Jelšingradu“, a koje tadašnje rukovodstvo i predsjednik Sindikata nisu ni pokušali da naplate. Ugovor je bio tako štetan da smo trebali da damo svu imovinu u zajedničku firmu u kojoj bi „Jelšingrad“ imao samo 14,6 % posto vlasništva i zaposlenih samo 30 radnika, a „Jelšingrad“ je tad imao 530 zaposlenih, to znači da bi 500 ljudi ostalo bez posla, što je spriječio novi sindikat i zaustavio ovu prodaju – rekao je Knežević.

Važan momenat u čitavoj priči je podatak da je „Jelšingrad“ bio pokrenut i dobro poslovao u periodu 2007. – 2009. godina, da je tada zaposleno 230 ljudi i Vlada je mogla jednostavno dovesti odgovorno rukovodstvo, mogla je i da ne prodaje „Jelšingrad“. Tada je radnik u Jelšingradu imao platu od 800 do 1000 maraka, a danas 10 godina kasnije ima oko 680.
Tada je čak napravljen i plan da se dio zemlje koja pripada „Jelšingradu“ podjeli radnicima koji nisu stambeno zbrinuti, prije svega borcima, kako bi napravili kuće. Međutim manji dio radnika koji u svomu ovome nije vidio svoj interes zaustavio je proces, iako su bili stambeno zbrinuti kroz stanove dobijene od „Jelšingrada“ nekoliko decenija ranije, te otkupljene po povoljnim cijenama.

– I pored pokretanja firme isti akteri su ponovo onemogućili da „Jelšingrad“ radi, jer su to doživljavali kao sopstveni poraz. To su bivši direktor Živko Karalić i Zoran Jošić predsjednik Konfederacije sindikata u to vrijeme, za čijeg su mandata radnici „Jelšingrada“ ostali bez 40 plata, ali sa gotovo rasprodatom cjelokupnom imovinom. Niti su riješili plate, ni penzioni staž, tako da je „Jelšingrad“ otišao u stečaj – rekao je Knežević.

Epilog čitave priče oko privatizacije „Jelšingrada“ je da je firma nakon privatizacije nastavila raditi, ali u jednom manjem obimu sa otprilike oko 10 posto kapaciteta u odnosu na najuspješnija vremena poslovanja ove firme.

Reklama

Do privatizacije po svemu sudeći nije ni moralo doći, jer je preduzeće prije 10-ak godina poslovalo pozitivno imalo otprilike jednak ili nešto veći broj radnika nego sada, ali su radnici imali za 30 posto veću platu nego što danas imaju. U procesu privatizacije nisu ispoštovani uslovi ugovora, nisu u potpunosti isplaćeni ugovoreni iznosi za kupovinu firme, niti je zaposlen traženi i ugovorom preciziran broj radnika. Ipak angažovanjem jednog dijela radnika kroz Sindikat i Skupštinu povjerilaca, spriječena je još veća pljačka i uništenje „Jelšingrada“. Međutim upravo su ti radnici, a mora se priznati da je ovo rijedak primjer borbe za učuvanje firme u privatizaciji, najzaslužniji za očuvanje imovine „Jelšingrada“ – danas na birou za zapošljavanje, nisu dobili zaposlenje nakon privatizacije.

Šta motiviše ove ljude da se bore za pravdu, sprječavanje uništenja firme i pljačke u kojoj učestvuju institucije Republike, novi vlasnici čak i sudovi?
Oni kažu – to što želimo svojoj djeci pokazati da novi poslovni, uspješni i bogati ljudi u Republici Srpskoj nisu ništa bolji od nas, niti su to ikad bili. Naprotiv. Bolji su jedino u tome što ne biraju srestva kojima će postići uspjeh, a pošto mi smo posljednja generacija koja zna istinu i koja će pamtiti kako je provedena privatizacija, želimo da svojoj djeci a i budućim generacijama, kažemo i pokažemo ko su vlasnici privatizovanih firmi u Republici Srpsko i kako su došli do kapitala i bogatstva.

Ipak gledajući Jelšingrad i njegovu privatizaciju, radnike i činjenicu da je firma barem u nekoj mjeri opstala i nastavila da radi, može se reći da je ovo u određenoj mjeri bila uspješna privatizacija.
Posebno kada se to poredi sa privatizacijom drugih banjolučkih privrednih giganata o kojima ćemo pisati u narednim tekstovima.

 

Izvor: B1info.ba

* Tekst je proizveden u okviru medijskog pool-a Mreže ACCOUNT (Antikorupcijska mreža organizacija civilnog društva)

Reklama

PRIVREDA

„Invictus“ otpušta radnike

Objavljeno

 

Od

 Kompanija „Invictus Technology Group” iz Banjaluke, osnovana nakon što je “Infinity International Group” dospjela na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država najavila je drastične poteze i otpuštanje “značajnog broja radnika”.

Oni tvrde da je odluka donesena nakon što su se “suočili sa brojnim nezakonitim postupcima onih koji bi u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini trebali da osiguraju prava zagarantovana zakonima”.

Kažu da su ambiciozno zaposlili 170 ljudi nakon što su ugasili “Infinity” koji bi nastavili poslovanje koje su do tada vodili u okviru nekoliko kompanija koje su se 18. juna i ranije našle pod sankcijama.

Tvrde da su prvobitno mislili da im banke neće praviti probleme i da će im otvoriti račune, ali da je podrška izostala.

“Bez obzira što se prvobitno činilo da ćemo kod banaka bez većih problema otvoriti račune, te završiti i sve druge neophodne aktivnosti kod drugih relevantnih institucija, ipak smo naišli na ozbiljne prepreke koje nas sprečavaju da ostvarimo započeti plan. Podrška je izostala, prije svega, od banaka koje nisu bile spremne da postupe po zakonu. Nakon ogromnog pritiska Ambasade SAD u Sarajevu, a u strahu od narednih poteza američke administracije i novih sankcija, banke su ignorisale naša nastojanja da kao nova kompanija dobijemo polazne elemente neophodne za normalno poslovanje. Zbog ovakvog nerazumijevanja teško možemo da održimo finansijsku stabilnost što iz dana u dan dodatno usložnjava čitavu situaciju”, saopštili su iz “Invictusa”.

Objašnjavaju da su početkom ovog mjeseca kao novi poslovni subjekt optimistično počeli sa radom i potpisali ugovore sa više od 170 zaposlenih. Sud je uredno izvršio registraciju nove kompanije, ali su sada došli u situaciju da moraju preduzeti neželjene poteze. Za sve krive Ambasadu SAD-a u BiH, iako im je sankcije prethodno uvelo američko Ministarstvo finansija.

Reklama

“Garantujemo da će svi zaposleni dobiti svoja zarađena primanja uz poštovanje ugovorom o radu i zakonom predviđenih mehanizama za djelovanje u ovakvim i sličnim situacijama. Želimo da naglasimo da se zbog postupaka Ambasade SAD na najbrutalniji način radnicima uskraćuje pravo na rad i osiguranje gole egzistencije iako za to nema bilo kakvog pravnog osnova. Baš zbog toga pozivamo sve nadležne institucije da što prije pronađu adekvatno rješenje kako ni jedna druga domaća kompanija u budućnosti ne bi bila izložena nezabilježenoj diskriminaciji”, saopšteno je iz “Invictusa”.

Kažu i da su sada izloženi potezima koji nemaju bilo kakve veze sa normalnim poslovanjem i poštovanjem zakonskih normi, a da ih relevantne institucije kao savjesnog poslovnog subjekta nisu u stanju zaštiti, zbog čega moraju priznati da je teško pronaći adekvatniji odgovor koji ne bi uključivao ozbiljnije rezove u samoj kompaniji.

Podsjetimo, 18. juna ove godine američka Kancelarija za kontrolu imovine stranaca OFAC uvela je sankcije nizu kompanija koje “čine mrežu podrške predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku”, a “Infinity International” se našao među njima, skupa sa firmama “Infinity Media”, “Prointer ITSS”, “Sirius 2010”, “Kaldera”, “K-2 Audio” u čijem je vlasništvu Alternativna televizija, “Una World” u čijem je vlasništvu bila “Una TV”.

Iz “Infinity-ja” su tada saopštili da će bez posla ostati oko 800 ljudi, a spas su potražili u registrovanju novih kompanija i promjenama vlasničke strukture, pretvarajućći dotatašnje rukovodioce u vlasnike.

„Invictus“ su prije mjesec dana osnovali menadžeri „Prointera“ i „Siriusa”.

CAPITAL.BA

Reklama
Nastavite čitati

NOVOSTI

Dodik: Srpska spremna za eksploataciju litijuma sa Srbijom – Opozicija i građani protiv

Objavljeno

 

Od

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u petak da je RS spremna i zainteresovana da zajedno sa Srbijom učestvuje u eksploataciji minerala, posebno litijuma, prenosi portal Indikator.

On je pozdravio potpisivanje u Beogradu Memoranduma EU i Srbije o razumijevanju o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima i ocijenio da je to „veoma značajan iskorak za dalji napredak i razvoj Srbije“.

To je sigurno jedan od strateških projekata za koje se borio predsjednik Aleksandar Vučić i čiji rezultati će biti veoma vidljivi, a koji će mnogo značiti za dalji napredak i finansijski procvat Srbije. Kao što je Srbija, tako je i RS spremna da ide istim putem i sa istim ciljem koji vodi samo do jednog – ekonomskog procvata i razvoja, otvaranja novih fabrika, i što je najvažnije do otvaranja novih radnih mjesta i zapošljavanja ljudi čime se garantuje njihov opstanak u RS – kazao je Dodik za novinsku agenciju Srna.

Po njegovim riječima, istraživanja su pokazala da Republika Srpska „obiluje značajnim količinama mineralnih sirovina“ koje su danas veoma tražene u zemljama EU i širom svijeta.

Naše potencijale ćemo svakako pridružiti naporima Srbije i naših drugih prijatelja i partnera u Evropi i svijetu, vodeći odgovornu politiku, prije svega u interesu RS i naših stanovnika, primarno vodeći računa o ekološkim pitanjima i pitanjima zaštite zdravlja, gdje će struka biti potpuno uvažena i uključena – najavio je Dodik.

Poslije Majevice, istraživanja i na Sinjakovu, u Prijedoru i Zvorniku

Reklama

On je govoreći o potencijalima Srpske i bogatstvu minerala prije nekoliko dana istakao da je istraženo ležište litijuma, magnezijuma i bora na Majevici, na području Lopara, a dalje se provode aktivnosti na istraživanju olova, cinka i prateće mineralizacije kod Foče, na Ozrenu, kod Srebrenice i Bratunca.

Bakar, željezo i prateće mineralizacije se istražuju na Sinjakovu, željezo kod Prijedora, dok je područje oko Zvornika interesantno za istraživanje bora, litijuma, natrijuma, kalijuma, stroncijuma i prateće asocijacije elemenata – istakao je tada Dodik za Srnu.

Opozicija navodi da građani ne žele rudnikeSrpska demokratska stranka (SDS) ocijenila je da je najava geoloških istraživanja, potom i rudarenja od Prijedora duž Republike Srpske, pokušaj da se nadomjesti ono što je prethodnih godina entitetska vlast „opljačkala i devastirala“.

Nemamo povjerenje u iskrenost aktuelnog rukovodstva RS po pitanju geoloških istraživanja. Vlast je prije mjesec dana uskratila pravo lokalnim zajednicama da daju saglasnost za geološka istraživanja na teritoriji opština na kojim se ruda nalazi. Na taj način su lokalne zajednice zaobiđene iz procesa geoloških istraživanja – rekao je novinarima u Banjaluci potpredsjednik SDS-a Ognjen Bodiroga.

U Loparama na Majevici geološkim istraživanjem je utvrđeno da je to područje bogato litijumom, ali je načelnik te opštine Rado Savić izjavio je da su tamošnji građani rekli da ne žele rudnik litijuma jer je potencijalno loš, s obzirom na to da bi bio na samo nekoliko stotina metara od centra Lopara.

Na 25 kvadratnih kilometara planiran je površinski kop čije otvaranje bi dovelo do raseljavanja tih ljudi. Prikupili smo potpise građana Lopara kroz građansku inicijativu i pokazali da se građani Lopara protive otvaranju rudnika – rekao je Savić, prenosi FTV.

Reklama

Indikator

Nastavite čitati

NOVOSTI

Čelni ljudi „Infinity grupe“ i „Siriusa“ osnovali novu grupaciju

Objavljeno

 

Od

Isti dan kada su banke zatvorile račune firmama „Infinity grupe“, vlasnici i direktori članica osnovali su novu firmu.

Kako saznaje Akta.ba iz registra kompanija, nova firma osnovana je na jučerašnji datum i zove se „Invictus Tehnology Group“ .

U vlasničkoj strukturi firme navode se Bojan Vujić, Nemanja Reljin, Radmila Bojanić i Vladimir Perišić. Direktor novoosnovane firme je Bojan Vujić, aktuelni direktor Infinity grupe.

Firma je registrovana kao društvo ograničene odgovornosti registrovano u Vidovdanskoj ulici u Banjoj Luci, na istom broju na kojem radi i kompanija Prointer.

Osnivački kapital preduzeća je 1.000 KM, a osnovna djelatnost trgovina na veliko računarima, perifernom opremom i softverom.

Podsjetimo, nakon uvedenih američkih sankcija i gašenjem računa u bankama, firme su rješenje našle u osnivanju novih pravnih lica.

Na press konferenciji najavili su stečaj ili likvidaciju postojećih firmi, osnivanje nove firme sa fokusom na IT sektor, te povlačenje iz medija.

Reklama

Iz Infinity International Group ranije su poručili da formiranjem potpuno novih kompanija, ni na koji način ne pokušavaju da zaobiđu ili izbjegnu sankcije, već da sačuvaju zaposlene.

Akta.ba

Nastavite čitati

U trendu