NEKRETNINE
U BiH se grade objekti koji nezadovoljavaju osnovne uslove za kvalitetan život

Svjedoci smo da danas zgrade u BiH niču kao gljive poslije kiše, a po tome se može zaključiti da je brzina i kvalitet gradnje ključni faktor na tržištu.
Prema podacima Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine u drugom kvartalu 2018. godine broj završenih stanova je 359, što predstavlja nominalni pad za 31,0 posto u odnosu na isti period 2017. godine.
Broj nezavršenih stanova na kraju drugog kvartala 2018. godine je 3.868 i predstavlja rast za 17,7 posto u odnosu na isti period prošle godine.
Svi ovi objekti najčešće se grade po standardnom betonskom principu i bez planske gradnje, čime unaprijed narušavamo kvalitetu života.
U BiH nemamo ministarstvo za prostorno planiranje na državnom nivou, niti imamo zajednički strateški plan kako i na koji način upravljati životnim prostorom. Iz toga proizilazi da na entiteskim nivoima postoje određene strategije, ali da prostorom upravljaju i kantonalni i općinski nivoi vlasti.
Zadnji prostorni plan Kantona Sarajevo zajedno sa pravilnicima, dao je još veću autonomiju načelnicima Općina da bez javnih konsultacija, u određenim situacijama, mjenjaju postojeće regulacione planove, što im polazi za rukom.
Zbog toga se dešava da u posljednje vrijeme imamo vrlo aktuelnu izgradnju kolektivnih stambenih jedinica i to su uglavnom objekti koji nezadovoljavaju osnovne uslove za kvalitetan život. Neki od razloga su spratnost, zbijenost objekata, orjentacija ali i materijali sa kojima se ti objekti grade.
Toksične materijale niko ne kontroliše
Sanela Klarić, predsjednica Udruženja Green Council i doc.dr. na BURCH Univerzitetu u Sarajevu za Akta ba je kazala kako po posljednim istraživanjima skoro pa 90 posto vremena mi provodimo unutar objekta, a da skoro pa ništa ne radimo na tome da te objekte učinimo što kvalitenijim za život.
„Izgradnja objekata kolektivnog stanovanja je pozitivna, ali način na koji se ona većinski radi je ravno katastrofi. Danas prilikom izgradnje spomentih objekata često se zanemaruju osnovni elementi koji mogu dati udobnost i zdrav život unutar objekta. Mi još uvijek nemamo dovoljno razvijenu tu svijest da oko nas imamo dosta prirodnih, obnovljivih, zdravih i neiskorištenih materijala kojima bi podigli kvalitete života, unaprijedili našu ekonomiju i stvorili nova radna mjesta“, govori Klarić.
Klarić je kazala da ono što je još problem današnje izgradnje, jeste zanemarivanje orjentacije i korištenje sunca koje je jedan od najbitnijih faktora za dezinfekciju i prirodno osvjetljenje prostora.
„Mi smo u BiH tradicionalni bili vezani za brigu o orjentaciji, suncu i pravu na vidik. Sunce je svojevrsno dezinfikacijsko sredstvo, pa znamo da su naši preci znali iznositi svoju garderobu i druge tkanine na sunce kako bi ih prozračili i na taj način očuvali dobro zdravlje i kvalitet života. Danas imamo dosta stanova koji nemaju dovoljno prozračan prostor i onemogućen im je prodor sunčevih zraka, čime dobijamo tzv. bolesne stanove. Još ukoliko su ti stanovi građeni od toksičnih materijala, a često i jesu, jer mi na našem tržištu nemamo inspekcije koje prate sadržaj toksičnih tvari i kvalitet takvih materijala, time situacija u grđevinskom sektoru postaje još gora“, pojašnjava Klarić.
Ono što je danas još upitno, kada je izgradnja u pitanju, jeste vrsta materijala koji su dostupni na tržištu i koji se koriste prilikom izgradnje objekata.
Naše tržište obiluje modernim materijalima za izgradnju koje često niko ne kontroliše, a često sadrže toksične materije štetne po zdravlje čovjeka. Na to ukazuju brojna međunarodna istraživanja koja ukazuju da su posebno toksične unutrašnje boje, PVC materijali, tekstili od vještačkih materijala kao i podne obloge rađene od vještačkim materijala, tretirane ili bojene sa materijalima koji sadrže formaldehid ili slične toksine.
Formaldehid koji se nalazi u sastavu materijala koji se koriste u izgradnji, je supstanca koja je zabranjena u pojedinim zemljama, ali kod nas nemamo pravni okvir niti inspekcije koja bi vršila nadzor nad korištenjem takvih supstanci.
Zabrinjavajuće je i da često preko granica prolaze materijali kojima je rok trajanja istekao a i dalje se koriste, odnosno nude na našem tržištu.
Ono što je u svemu ovome još problem, jeste da građani BiH nemaju izgrađenu svijest, nisi dovoljno informisani, imaju ograničenu kupovnu moć da mogu birati između materijala koji su skuplji ali ekološki prihvatljivi i ovih koji su jeftiniji i veoma često toksični ili imaju veoma kratak vijek trajanja.
Upitna energetska efikasnost
U BiH je trenutno vrlo aktuelna tema energetske efikasnosti kojom se kroz definiciju nastoji postići poboljšanje kvaliteta života ljudi kroz mjere energetske učinkovitost objekta.
„Da bismo provodili projekte energetske efikanosti BiH se zadužuje kroz kredite kod Svjetske banke kako bi podržala projekte obnove javnih objekata kroz mjere energetske efikasnosti. Najčešći projekti koji se obnavljaju jesu škole, vrtići ili bolnice u kojima boravi najranjivija populacija stanovništva. Praksa je međutim pokazala da sve ove javne objekte koje smo obnovili, obnovili smo na način da je glavni fokus bio na rekonstrukciji vanjskih fasada i otvora kao što su vanjski zidovi, krov ili stolarija i da su se obično koristili uvozni materijali, što dovodi do zaključka da smo na taj nači pomogli tuđu ekonomiju“, rekla je Klarić.
Prilikom ovakvih rekonstrukcija su se najčešće koristili materijali koji su dosta jeftini na našem tržištu, sumnjivog kvaliteta i veoma često toksični.
Ovakvom rekonstrukcijom objekata trebalo se riješiti pitanje uštede energije i zamjene enrgenata za zagrijavanje kaže Klarić, ali niti jedan objekat koji je obnovljen na ovaj način nije imao u sebi segment rekonstrukcije ili ugradnje nove ventilacije, odnosno rješavanje rekuperacije zraka po standardima EU koji se odnose na nisko energetske objekte.
Rekuperacija je zapravo sistem ventilacije koji dodatno štedi energiju. U sistemu rekuperacije, zrak koji je u prostoru npr. ugrijan tokom zimskog perioda, prolazi kroz cijevi, koje prolaze pored cijevi kroz kojie ulazi čisti hladni zrak iz vana, čime se prenosi energiju i dolazi do zagrijavanja vanjskog čistog zrak i na taj način ne trošite dodatnu energiju kako bi grijali, već ju prenosite. Postoje sistemi rekuperacije koji štede čak do 95 posto postojeće energije. Ovakvi sistemi u zemljama EU su obavezni u niskoenergetskim, pasivnim kućama ili u gotovo nultim objektima.
Kada se postavi pitanje zbog čega to nije urađeno, kao najčešći razlog se navodi cijena izvođenja ovakvih radova ili da projektnom dokumentacijom nije obuhvaćen ovaj segment rekonstrukcije. Na žalost na ovaj neodgovoran način mi našu djeca trujemo jer im nismo omogućili kvalitetan zrak u prostoru u kojem borave i rade.
Energetska efikasnost u svojoj osnovnoj definiciji govori da se energija štedi izgradnjom kvalitenih omotnica, zamjenom prozora ili grijačih elemenata ali uvijek na kraju stoji da se to radi u svrhu poboljšanja života u takvim objektima.
„Zato trebamo razmisliti da što hitnije odgovorno pristupimo planiranju rekuperacije u svim obnovljenim i budućim obnovljenim objektima i svakako u svim novoizgrađenim objektima“, kaže Klarić.
Povratak precima i prirodi
Klarić kaže da ono što je neophodno da održimo kvalitet života jeste da se vratimo u prošlost i u prirodu koristeći ju i njene blagodati, dodaje da sigurno imamo velike mogućnosti da možemo koristiti prirodni otpad kao što je vuna, drvo, papir, staklo, glina ili slama za proizvodnju izlolacionih materijala u našoj zemlji. Postoje studije o količini, kvalitetu materijala, tehnologijama kao i rastu zahtjeva za ovim mateirjalima na tržištu.
Poredeći stiropor koji je u startu jeftijini od ovčije vune, ali je njegov vijek trajanja 15-20 godina,a ovčija vuna i slama su materijali koji imaju trajanje od 50 i više godina. Klarić dodaje da materijal koji se treba mijenjati svakih dvadeset godina, uz to se i ne možete reciklirati, ne bi trebao imati prednost u odnosu na spomenute obnovljive, prirodne materijale koji mnogo duže traju i nemjenjaju svoja svojsta a posebno nisu toksični niti štetni po zdravlje.
Prema istraživanjima u BiH se sa preko 1,5 miliona ovaca godišnje ošiša oko 2500 tona ovčije vune, koja u većini slučajeva nije visokog kvaliteta za tekstilnu industriju ali je idealna za proizvodnju izolacije za građevinarske objekte. Količine slame i otpada iz drvne industrije su još veće ali su zasad neiskorištene.
Istraživanja su pokazala još, da korištenjem ovčije vune trebate sedam i po puta manje energije u proizvodnji nego u proizvodnji mineralne vune. Ono što je još prednost ovčije vune jeste da kod proizvodnje iste dobijamo minimalne emisije karbondioksida, dok kod proizvodnje mineralne vune ona iznosi skoro 2 kg. po 1 kg. proizvedene mineralne vune odnosno 4,2 kg. CO2 za svaki proizvedeni kilogram stiropola.
„Ovdje se ne radio o nekim novim tehnologijama, samo je stvar primjene. Kroz istraživanja koja sam sprovela mi imamo dosta sirovine koje bi koristili i zajedno sa unverzitetima i inudustrijama možemo stvarati neke nove inovativne tehnologije, koje će tretirati prirodne resurse iz otpada. Ovčarstvo se vratilo na nekadašnje stanje, tako da o ovom resursu svakako treba tražiti rješenje. Po analizi stanja žitarica u BiH, istraživanje je pokazalo, da ako se uzme samo 40 posto slame koja se može koristiti u građevinarstvu, jer 60 posto ide u stočnu industriju, mi u BiH praktično možete imati 200.000 tona slame godišnje koja će vam omogućiti pravljenje cca 10.000 pasivnih kuća. Taj materijal se još može kombinovati sa drugima materijalima kroz nove čiste tehnologije. Na taj način ćemo kroz inovacije i poduzetništvo motivisatii mlade ljude da vide budućnost u inovativnim tehnologijama kroz pokretanje manjih proizvodnih sistema koji će zadovoljiti naše tržište ali i tržište regiona i šire“, govori Klarić.
Ono što je dodatno problem za BiH jeste da mi nismo preuzeli standarde koji tretiraju prirodne materijale niti smo akreditovali laboratorije da mogu certificirati upravo ovakve proizvde za EU tržište i to je nešto što trebamo uraditi što prije da bismo mogli izdavati domaće certifikate za takve nove inovativne materijale i građevisnke elemente. Kompanijama na našem tržištu danas je omogućeno dobijanje samo C certifikata u loklanim institutima i laboratorijama, a za CE certifikat, koji je uslov za izvoz u EU, neophodni su nam preuzeti standardi i akreditovane laboratorije koje bi onda izdavale CE certificate kako našim tako i međunarodnim kompanijama.
Klarić kaže da je teško sve navedeno promjeniti preko noći ali da radi zdravlja svoje djece trebamo raditi na tome da stvaramo strateške planove, otvaramo nova zelena radna mjesta, koristimo resurse koji su nam na dohvat ruke, sa kojima smo tradicionalno vezani, koji su zdravi koji nam štede i donose profit.
Izvor: Akta.ba
NEKRETNINE
Inflacija već progutala povrat PDV-a na prvu nekretninu

Građani BiH, koji očekuju da im, napokon, bude omogućen povrat PDV-a na prvu kupljenu nekretninu, nemaju previše razloga za slavlje, jer je ono što će uštedjeti već progutala inflacija.
Štaviše, još se uopšte ne zna datum kada će zaživjeti praksa povrata PDV-a, ali se zato zna da je poskupljenje stanova, u ogromnom iznosu, nastavljeno i u prošloj godini.
– Prоsјеčnа ciјеnа prоdаtih nоvih stаnоvа po metru kvadratnom u četvrtom kvartalu 2024. godine, u poređenju sa četvrtim kvartalom 2023. godine, veća je za 16,6 odsto – naveli su iz Agencije za statistiku BiH.
Brojni građani računali su na uštedu kroz vraćanje PDV-a, planirajući da će taj novac koristiti za opremanje stana, ali je inflacija odradila svoje, tako da ono što, budući kupci neće platiti na mostu, već jesu na ćupriji. Ili, najjednostavnije rečeno, uštede neće ni biti.
Da su cijene nepodnošljive, uočili su i kupci, koji, kako kažu, godinama pregledaju oglase u nadi da će, napokon, pronaći nekretninu koju mogu da kupe. Kada god pogledaju cijene, oblije ih hladan znoj.
– Za pare, koje sada imamo, prije pet-šest godina mogli smo kupiti 100 kvadrata, a sada jedva 50. Za nas četvoro, a to smo supruga, ja i naših dvoje djece, treba nam trosoban stan. Nemoguće je da ga pronađemo za novac koji imamo. Ma, nema šanse. A svaki dan prelistavamo oglase, profile na društvenim mrežama i slično. I svaki dan se čudimo cijenama – priča za „Nezavisne novine“ jedan Banjalučanin.
Poskupljenja su, da nevolja bude veća, nastavljena i ove godine. U agencijama za promet nekretninama kažu – kvadrat je u Banjaluci, kod pojedinih investitora, „otišao“ nagore za 100-200 maraka. Predviđaju novi rast cijena, od onog momenta kada bude omogućen povrat PDV-a. Tržišna pravila su jasna.
– Jednostavno, biće povećana potražnja, naročito za male stanove, za koje i sada vlada velika potražnja. Onda će investitori vidjeti kolika je potražnja za malim stanovima i oni će biti skuplji. Suštinski, građani neće dobiti ništa. Evo, cijene su već počeli dizati od Nove godine, za nekih 100-200 maraka – kaže Stefan Vasilić iz agencije za promet nekretnina Euro-agent Banjaluka.
Glavni problem je, ocjenjuje, i dalje visoka potražnja, odnosno to što puno ljudi ima višak novca, koji nemaju gdje uložiti.
– Najmanje je ljudi koji kupuju stanove za život. Kupuju ih ljudi koji su zaradili neke pare, nemaju gdje da ih ulože, osim da kupe stan pa koliko-toliko očuvaju vrijednost novca. Plus, tu su ljudi iz inostranstva te ljudi iz drugih opština. Tako da lokalno stanovništvo, koje stanove kupuje za život, ima nelojalnu konkurenciju u vidu tih ljudi koji generišu veliku potražnju i stvaraju visoke cijene – rekao je Vasilić za Nezavisne novine.
Da su, ne samo kod nas, već globalno, cijene nekretnina u konstantnom rastu već nekoliko godina, te kao takve izazivaju velike probleme i u puno većim i stabilnijim državama i ekonomijama od naše, ocjenjuje Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača srednje Bosne Travnik.
U nekim državama, dodaje on, postoje manje ili više uspješne strategije kojima se bore s ovim problemom, s ciljem da pomognu građanima, posebno mladim koji kupuju prve nekretnine.
– Povrat sredstava od PDV-a je samo jedna od mogućih stvari koje se mogu uraditi, ali to se u našem slučaju pokazalo kao nedovoljno, upravo iz razloga što je rast cijena kvadrata novogradnje na godišnjem nivou veći i od PDV-a. Sa druge strane, problem je i što se ‘pomaže’ samo kupcima stanova u novogradnji, gdje je kvadrat znatno skuplji nego u starijim zgradama, čime se dovodi u pitanje koliko je zaista iskrena namjera zakonodavca da se pomogne mladima – naglašava Arnautović.
Kako dodaje, stan u zgradi koja je stara 10-15 godina je i do 30 odsto jeftiniji od stana iste kvadrature u novogradnji, čime su stariji stanovi i bez povrata PDV-a atraktivniji mladima kao prva nekretnina.
– Mislim da bi nadležni trebalo da razmisle i o drugim metodama ako zaista žele pomoći mladima – od izgradnje subvencioniranih zgrada, gdje će se kvadrat stana prodavati po stvarnoj cijeni, a ne onoj koja je trenutno tržišna, odnosno, o uvođenju poreza na nekretnine koje ne služe za stalno stanovanje, čime bi se ograničilo tržište stanova koji se izdaju po astronomskim cijenama, te snizila cijena kvadrata stana u prodaji. Povrat PDV-a je dobra stvar, ali u ovom trenutku nedovoljna i svakako se mora razmisliti o novim mjerama podrške, posebno svim osobama koje kupuju svoju prvu nekretninu za stalno stanovanje – ističe Arnautović za Nezavisne novine.
NEKRETNINE
Usvojen zakon kojim se omogućava povrat PDV-a na kupovinu prve nekretnine

U Domu naroda PS BiH usvojen je Zakon o porezu na dodatnu vrijednost BiH koji omogućava povrat PDV-a na kupovinu prve nekretnine svim punoljetnim građanima.
Zakon je jednoglasno usvojen u prvom i drugom čitanju u ovom Domu, što znači da je kompletna parlamentarna procedura završena.
Kako će se ovaj zakon primjenjivati detaljno će se urediti aktima koje treba da izradi UIO BiH.
Šef Kluba srpskih delegata Sredoje Nović istakao je da je riječ o izuzetno značajnom zakonu, posebno za ljude koji treba da obezbijede krov nad glavom.
– Dobro je da je došao na dnevni red – rekao je Nović, navodeći da treba ozbiljno voditi računa o nekim primjedbama o mogućim zloupotrebama investitora, jer neke analize već govore da zakon nije dovoljno precizan kako bi se to onemogućilo.
Nović je izrazio očekivanje da će Uprava za indirektno oporezivanje i svi drugi organi koji budu donosili izvršne akte voditi računa o tome.
Marina Pendeš iz Kluba hrvatskih delegata podržala je usvajanje zakona, ističući da u slučaju da se u njegovom provođenju uoče greške, može pristupiti njegovim izmjenama.
Safet Softić iz Kluba Bošnjaka ocijenio je da će, ovako kako je napisan zakon, pravo na povrat PDV-a imati i najimućniji građani BiH, što će značiti rasipanje novca.
Delegat Kluba srpskog naroda Nenad Vuković pozvao je sve da podrže zakon, ističući da nije savršen, ali da je bolje da bude primjenjivan nego da mu se traže mane koje se mogu korigovati.
Delegat Kluba hrvatskog naroda Zlatko Miletić rekao je u raspravi da će podržati ovaj zakon, ističući da predstavlja veliku pomoć građanima i da će njegovo usvajanje poboljšati i demografsku sliku ove zemlje.
U ime Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, koji je uputio Domu naroda ovaj zakonski prijedlog na razmatranje, poslanik SDP-a BiH Saša Magazinović podsjetio je da ga je Predstavnički dom usvojio prije četiri mjeseca.
NEKRETNINE
Jedinstvena prilika za jedinstven poslovni prostor na Zlatiboru!

- Za različite namjere
- Prodaje investitor
- CIJENA: 999€ /m2
Poslovni prostor se nalazi na adresi Andrije Jevremovića br. 209 na Zlatiboru u sklopu novoizgrađenog apart hotela. Sastoji se iz dvije građevinske etaže u suterenu objekta, ukupne površine 663 m2 , Pogodan za više djelatnosti: ugotiteljstvo (restoran i sl.) market (u blizini nema ništa slično, a veliko je naselje) , zdravsto (poliklinika i sl.) igre na sreću…
Za sve informacije kontakt osoba: Jovan Gajić +387 65 514 385









-
NEKRETNINE1 godina prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
NOVOSTI9 meseci prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
EKOLOGIJA1 godina prije
Hoće li rudnik litijuma ugroziti stanovnike Tuzle?
-
BIZNIS1 godina prije
Telekom Srpske ili BH Telecom: Ko trenutno vrijedi više!?
-
PROMO1 godina prije
Savremeni pristup stomatologiji – TB Dent Trebinje
-
TEHNOLOGIJA1 godina prije
Miškovićev „Ananas“ ulazi na tržište BiH
-
GRAĐEVINARSTVO1 godina prije
Nijemci će graditi najveću zgradu u Republici Srpskoj
-
EKOLOGIJA1 godina prije
Šta će biti sa eksploatacijom litijuma u Loparama