NAUKA
INDEL važan za internacionalizaciju nauke u Srpskoj

Banjaluka je domaćin Međunarodnog simpozijuma “Industrijska elektronika – INDEL 2018”. 70 domaćih i stranih učesnika, tokom trodnevnog skupa, bavi se industrijskom i energetskom elektronikom, obnovljivim izvorima energije, energetikom i sistemima za upravljanje. Elektrotehnički fakultet je organizator ovog simpozijuma, koji se održava svake druge godine.
Srednjenaponski pretvarači velike sile- tema je kojom se bavio profesor švajcarskog Federalnog instituta za tehnologiju u Lozani, Dražen Dujić. Kaže, ovo polje elektrotehnike veoma je atrkativno na Zapadu, pa se i mnogo investicija ostvaruje u ovoj oblasti.
– U međuvremenu smo izumili dosta energetske elektronike i dosta poluprovodnika je razvijeno koji omogućavaju da se de-ce tehnologije koriste mnogo efikasnije nego što je bilo moguće. Globalno se dešava tranzicija i sve više de-ce tehnologija koristimo, rekao je Dujić.
Domaći, ali i strani stručnjaci tokom trodnevnog simpozijuma raspravljaju o industrijskoj i energetskoj elektronici, obnovljivim izvorima energije, energetici i sistemima za upravljanje.
– To je zapravo onaj dio elektronike i elekto sistema koji su aplikativni u različitim oblastima elektrotehnike. Sve se to oslanja i na određen vid programiranja specifičkih hardvera. Elektrotehnika sama po sebi je takva da je vrlo teško razdvajati pojedine oblasti, naglasio je Branko Blanuša, dekan Elektrotehničkog fakuleta Univerziteta u Banjaluci.
Skupovi poput ovog vrlo su značajni za razvoj i internacionalizaciju nauke u Srpskoj – tvrdi ministar nauke i tehnologije, Alen Šeranić. Zato je ovaj simpozijum u prvoj kategoriji naučnih skupova Srpske.
– Imate mnogo stranih stručnjaka na ovom skupu što omogućava razmjenu iskustava i povezivanje istraživačkih timova iz Srpske i u svijetu, rekao je Šeranić.
Sa simpozijuma, koji se završava sutra, poručeno je da su ovakvi skupovi važni i sa stanovišta inovativnih rješenja koja podrazumijevaju minimalna ulaganja, a maksimalne rezultate.
Izvor: RTRS
NAUKA
Srpski naučnici otkrili kako DNK utiče na koronu

Naučnici sa Medicinskog fakulteta u Beogradu sproveli su veliko istraživanje kako bi otkrili na koji način kovid utiče na bolest i ko ima veće šanse da oboli, a rezultati su pokazali da od genetike pojedinca i otpornosti organizma zavisi kako će čovjek odgovoriti na bolest. (više…)
NAUKA
Ruska naučnica: SARS-CoV-2 najvjerovatnije prirodnog porijekla

Porijeklo novog korona virusa prije je prirodno nego vještačko, s obzirom na to da je genetička sličnost SARS-CoV-2 sa prirodnim virusima veća od 90 odsto, izjavila je danas direktorka ruskog Naučno-istraživačkog instituta za vakcine i serume „I. I. Mečnikov“ Oksana Svitič. (više…)
-
NEKRETNINE1 godina prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
NOVOSTI8 meseci prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE1 godina prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
EKOLOGIJA1 godina prije
Hoće li rudnik litijuma ugroziti stanovnike Tuzle?
-
FINANSIJE1 godina prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca
-
BIZNIS1 godina prije
Ekonomski stručnjaci: Koje su najisplativije investicije u 2024.
-
BIZNIS1 godina prije
Telekom Srpske ili BH Telecom: Ko trenutno vrijedi više!?
-
BIZNIS1 godina prije
Vlada Srpske će sutra saopštiti iznos najniže plate