INVESTICIJE
Politička kriza nije otjerala investitore iz BiH

BANJALUKA – Uprkos nestabilnoj političkoj situaciji i neizvjesnosti sprovođenja reformi, BiH je prošle godine uspjela neznatno povećati nivo direktnih stranih ulaganja, pokazuju podaci Centralne banke BiH.
Naime, prema ovim podacima, u prvoj polovini prošle godine zabilježena su 232 miliona maraka direktnih stranih investicija, dok je u istom periodu 2017. godine zabilježeno 229 miliona.
Poređenja radi, od 2004. do 2018. godine godišnji prosjek direktnih stranih ulaganja iznosio je nešto manje od pola milijarde maraka. Najviše direktnih stranih ulaganja je bilo 2007. godine od 2,6 milijardi maraka, a najmanje 2015. godine od 41 milion maraka. Podsjećamo da je 2007. na ukupna ulaganja uticala i prodaja dijela vlasništva nad “Telekomom Srpske”.
S obzirom na to da su, prema podacima Agencije za promociju stranih ulaganja BiH, direktne strane investicije tokom cijele 2017. godine iznosile 398 miliona maraka, može se očekivati da će, kada pristignu podaci za cijelu 2018. godinu, iznos biti veći od ulaganja u 2017.
Zanimljivo je, međutim, da iznos direktnih stranih investicija varira iz godine u godinu. Tako je, primjera radi, 2010. i 2012. godine iznos investicija bio po 307 miliona maraka, 2011. godine 357 miliona, a samo dvije godine kasnije iznos je pao na 208 miliona. Naredne, 2014. godine iznos je bio najveći u zadnjih desetak godina, s ukupno 415 miliona, da bi naredne dvije godine cifra značajno pala pa je tako 2015. uloženo 326 miliona, a 2016. godine 288 miliona.
Rade Šegrt, urednik portala Udruženja ekonomista SWOT, kaže da se na osnovu ovih podataka ne može dati tačna ocjena stanja investicija u BiH jer nisu razvrstani po vrstama investicija.
“Međutim, iz podataka koje ste prezentovali može se veoma jasno videti da je ukupan nivo investicija u BiH na nivou jedne godine toliko mali da jedna malo veća investicija može da značajno utiče na ukupne podatke. Recimo, imate neku investiciju od nekoliko desetina miliona dolara i ako se ta investicija realizuje u toku godine – ona vam može dati utisak da je došlo do skoka ukupnih investicija, ili ako iz nekog razloga izostane, može se steći utisak da su investicije naglo opale”, kaže Šegrt za “Nezavisne”.
Poređenja radi, Srbija je u samo četiri mjeseca prošle godine ostvarila direktnih stranih investicija u visini od skoro milijardu evra.
Prema podacima Agencije za promociju stranih ulaganja, od maja 1994. do decembra 2016. u BiH je uloženo ukupno oko 14 milijardi maraka. Najviše je uložila Austrija – 2,8 milijardi, zatim Hrvatska oko 2,2 milijarde, pa Srbija dvije milijarde. Slovenija je uložila oko milijardu, zatim Holandija 720 miliona pa Rusija 680 miliona. Njemačka je uložila oko 620 miliona, Italija 600, Švajcarska oko 550, a Ujedinjeno Kraljevstvo oko pola milijarde.
Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH, kaže za “Nezavisne” da BiH stimuliše strane investicije na način da se poreskom obvezniku odbije ulazni porez na dodanu vrijednost za nabavku dobara i usluga koje su direktno povezane sa procesom proizvodnje.
“Na takav način država stimuliše dolazak stranih investicija u BiH, a sasvim je logično da će se nakon pokretanja poslovnih procesa to pozitivno odraziti i na prikupljanje prihoda po osnovu PDV-a”, rekao je Kovačević.
On je dodao da je definisano i oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina za opremu koja predstavlja ulog stranog investitora.
“To se odnosi na stalna sredstva za obavljanje registrirane djelatnosti i njihovi rezervni dijelovi, uređaji i dijelovi uređaja za zaštitu čovjekove sredine, sredstva za zaštitu na radu i ličnu zaštitu, materijal za izgradnju i popravak građevinskih objekata za obavljanje djelatnosti”, rekao je Kovačević.
Iznos direktnih stranih investicija
307 miliona
357 miliona
307 miliona
208 miliona
415 miliona
326 miliona
288 miliona
Najveća ulaganja od maja 1994. do decembra 2016.
2,8 milijardi Austrija
2,2 milijarde Hrvatska
2 milijarde Srbija
1 milijarda Slovenija
720 miliona Holandija
680 miliona Rusija
620 miliona Njemačka
600 miliona Italija
550 miliona Švajcarska
500 miliona Ujedinjeno Kraljevstvo
Izvor: Nezavisne novine
FINANSIJE
Ulaganja u fondove i postupanje u vrijeme pada tržišta

Ulaganje u investicione fondove postalo je popularan način štednje i ostvarivanja prinosa za mnoge ulagače. Međutim, kao i svako ulaganje, i ono nosi određeni nivo rizika, naročito kada su u pitanju fondovi koji ulažu u akcije svjetskih kompanija.
U posljednje vrijeme svjedočimo padu vrijednosti na svjetskim berzama, što se direktno odrazilo i na vrijednost udjela u fondovima koji ulažu u akcije. Investitori koji su svoj novac uložili u ove fondove mogu trenutno vidjeti negativne prinose, što često izaziva zabrinutost i razmišljanje o povlačenju sredstava. Ipak, važno je razumjeti da su ovakve situacije sastavni dio tržišnih ciklusa.
Za razliku od fondova koji ulažu u akcije, obveznički fondovi ili alternativni fondovi, poput onih koji se bave davanjem zajmova nisu značajno pogođeni trenutnim tržišnim kretanjima. Njihovi prinosi su stabilniji jer se zasnivaju na prihodima od kamata i otplata zajmova, što ih čini manje volatilnim u ovakvim situacijama.
Šta učiniti kada tržište pada?
U ovakvim trenucima, najvažnije je ostati pribran i ne donositi ishitrene odluke. Tržišta imaju prirodan tok – nakon pada uglavnom slijedi oporavak, a istorija je više puta pokazala da su strpljivi investitori na kraju često nagrađeni.
Jedan od načina za ublažavanje rizika jeste diverzifikacija – odnosno raspodjela sredstava na više vrsta fondova, uključujući akcijske, obvezničke, mješovite i alternativne fondove. Na taj način se smanjuje zavisnost od jednog tržišta ili sektora, a portfelj postaje otporniji na negativne oscilacije.
Zaključak
Pad tržišta, iako može djelovati zabrinjavajuće, prirodan je dio investicionog procesa. Ulaganje treba posmatrati kao dugoročan cilj, a ne kao sredstvo za brzu zaradu. Ključ uspjeha leži u diverzifikaciji i strpljenju – dvije najvažnije strategije koje pomažu investitorima da izdrže turbulentna vremena i ostvare pozitivne rezultate na duže staze.
EKONOMIJA
“Fundamental” u Banjaluci: Narodne obveznice prilika za sigurno ulaganje

Odluka Vlade Republike Srpske o prvoj emisiji narodnih obveznica predstavlja kvalitetno i sigurno ulaganje, te priliku za privlačenje novih investitora na tržište kapitala, poruka je panelista i učesnika današnje investicione konferencije “Fundamental” u Banjaluci.
Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Srbije Marko Janković ocijenio je da narodne obveznice znače i sigurno ulaganje kada se rangiraju različiti rizici u investiranjima.
Janković je istakao da i Srbija razmišlja o narodnim obveznicama, kao i da Ministarstvo finansija analizira mogućnosti da se takve obveznice pojave na tržištu Srbije.
“Vidimo da su zemlje regiona već emitovale te vrste obveznica sa dobrim rezultatima”, rekao je Janković novinarima u Banjaluci.
On je naveo da Srbija ima usklađenu regulativu sa evropskim direktivama, kao i da se kontinuirano radi na inovacijama, kako bi tržište kapitala bilo u rangu sa evropskim.
Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske Ognjen Mihajlović naglasio je da su sve dosadašnje emisije obveznica bile prikazane na transparentan način, kao i da su građani koji su više upućeni i do sada kupovali obveznice.
Prema njegovim riječima, emisija narodnih obveznica je usmjerena na fizička lica, odnosno običnog građanina.
“Ovaj pilot projekat treba ljudima da približi i da im pokaže šta su štedne obveznice. Vjerujem da će ovaj projekat biti uspješan”, smatra Mihajlović.
On je naveo da će na današnjoj investicionoj konferenciji biti prezentovani određeni podaci o tržištu, te regulatorni okvir.
“Preživjeli smo transformaciju investicionih fondova, mijenjali smo zakone, omogućili nove proizvode i vjerujem da ćemo iduće godine usvojiti nove zakone koji bi u potpunosti bili usklađeni sa evropskim direktivama, te bi stvorili jednu investicionu situaciju koja obavezuje ovlaštene učesnike kako bi nadzor bio efikasniji”, pojasnio je Mihajlović.
On je rekao da je u planu novi zakon o tržištu kapitala, kao i priprema zakona o alternativnim fondovima.
Investiciona konferenciju “Fundamental” okupila je u Banjaluci oko 200 je učesnika iz Srbije, Hrvatske i BiH.
Svečanom otvaranju konferencije prisustvovali su srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović i ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić.
Investicionu konferenciju “Fundamental”, čiji je cilj promocija investiranja, organizuje Udruženje društava za upravljanje investicionim fondovima pri Privrednoj komori Republike Srpske.
Cvijanović: U institucijama Srpske uvijek ćete imati pouzdanog partnera
Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je na svečanom otvaranju investicione konferencije “Fundamental” u Banjaluci da je ovaj događaj snažan podsticaj za ekonomski napredak, inovacije i jačanje saradnje, te da će u institucijama Republike Srpske uvijek imati partnera.
Cvijanovićeva je izrazila nadu da će diskusije u okviru konferencije donijeti korisne zaključke koji će imati potencijal da doprinesu daljem razvoju tržišta kapitala i privrede u Republici Srpskoj.
“U institucijama naše Republike, koje su u u potpunosti posvećene realizaciji navedenih ciljeva, uvijek ćete imati iskrenog i pouzdanog partnera”, naglasila je Cvijanovićeva u obraćanju.
Ona je ocijenila da ovaj događaj nije samo prilika za razmjenu znanja i iskustava, već istovremeno i snažan podsticaj za ekonomski napredak, inovacije i jačanje saradnje u ovom dinamičnom i izazovnom okruženju.
“Uvijek sam srećna kada su Banjaluka i Republika Srpska domaćini ovako značajnih i dobro organizovanih manifestacija regionalnog karaktera, kao što je konferencija `Fundamental`”, zaključila je Cvijanovićeva.
Vučenović: Konkretno o investiranju i tržištu kapitala
Investiciona konferencija “Fundamental”, koja je danas otvorena u Banjaluci, daće mnoge odgovore na pitanja investiranja i tržišta kapitala u Republici Srpskoj, izjavio je izvršni direktor Društva za upravljanje investicionim fondovima Zoran Vučenović.
“Ovo je prva konferencija tržišta kapitala u Republici Srpskoj i očekujemo da će ona biti prvi korak u širem razvoju ovog tržišta”, rekao je Vučenović novinarima.
SRNA
INVESTICIJE
Eksproprijacija zemljišta za aerodrom u Trebinju biće završena 2025. godine

Eksproprijacija zemljišta za potrebe izgradnje aerodroma u Trebinju, biće završena 2025. godine, saopšteno je nakon sjednice Vlade Republike Srpske koja je održana u Banjaluci.
Vlada je na sjednici utvrdila Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o posebnom postupku eksproprijacije radi izgradnje aerodroma u Trebinju, po hitnom postupku, a zakon će, kako je navedeno, biti donesen iz razloga što postupci eksproprijacije u 2020. godini nisu ni mogli biti započeti zbog pandemije virusa korona.
– Odnosno, bili su usporeni zbog pandemije izazvane virusom kovid 19, te će se oni okončati u 2025. godini, a sve s ciljem izgradnje aerodroma i realizacije jednog ovakvog složenog projekta koji je od opšteg interesa za Republiku Srpsku – naglašeno je iz vladinog kabineta za odnose s javnošću.
-
NEKRETNINE1 godina prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
NOVOSTI9 meseci prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
EKOLOGIJA1 godina prije
Hoće li rudnik litijuma ugroziti stanovnike Tuzle?
-
BIZNIS1 godina prije
Telekom Srpske ili BH Telecom: Ko trenutno vrijedi više!?
-
PROMO1 godina prije
Savremeni pristup stomatologiji – TB Dent Trebinje
-
TEHNOLOGIJA1 godina prije
Miškovićev „Ananas“ ulazi na tržište BiH
-
GRAĐEVINARSTVO1 godina prije
Nijemci će graditi najveću zgradu u Republici Srpskoj
-
EKONOMIJA1 godina prije
Šta će biti sa eksploatacijom litijuma u Loparama