INTERVJU
Saša Aćić: Nema važnih odluka bez glasa poslodavaca
Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske je u proteklih deceniju i po postojanja obezbijedila institucionalno pozicioniranje i sada najvažnije ekonomske i socijalne politike podrazumijevaju jak glas poslodavaca prilikom njihovog kreiranja i sprovođenja, istakao je u intervjuu za “Glas Srpske” direktor Unije Saša Aćić.
– Opšti je utisak da smo u značajnoj mjeri uspjeli da realizujemo naše ciljeve kada je riječ o poboljšanju poslovnog ambijenta – istakao je Aćić.
GLAS: Unija udruženja poslodavaca RS u utorak proslavlja 15 godina postojanja. Kako biste ocijenili protekli period?
AĆIĆ: Iza nas su godine izgradnje organizacije, rasta integriteta i uticaja poslodavaca kod institucija i javnosti. Zagovaračke pozicije gradili smo kroz socijalni dijalog, cijeneći sopstvenu i spremnost partnera na kompromis i uvažavanje drugačijeg mišljenja. U značajnoj mjeri smo uspjeli pozicionirati Uniju i promijeniti imidž poslodavaca.
GLAS: Koji su najvažniji zadaci koje ste uspješno završili?
AĆIĆ: Sa socijalnim partnerima modernizovali smo radno zakonodavstvo i fleksibilizovali radni odnos. Kroz Memorandum o zajedničkim politikama Vlade RS i Unije uspjeli smo da smanjimo opterećenje na rad kroz povećanje neoporezivog dijela plate. Postigli smo i napredak u sferi izmirenja obaveza Fonda zdravstvenog osiguranja po osnovu obaveza prema poslodavcima. Riješili smo i pitanje refundacije porodiljskog odsustva u bruto iznosu. Saradnja sa Vladom je bila na visokom nivou. S obzirom na izazove koji nas očekuju, kontinuitet dijaloga sa socijalnim partnerima je veoma bitan. Dosljednost u realizaciji ključnih politika definisanih planskim aktima Vlade za nas su od velike važnosti. U tom smislu Unija poslodavaca može da bude jedan od ključnih nosilaca reformskih procesa.
GLAS: Kako ocjenjujete trenutnu situaciju u poslovnoj zajednici?
AĆIĆ: Zajednica još nije prepoznala potencijale koje imamo u privatnoj inicijativi koja može biti pokretač društva u pozitivnom smjeru. Uz kvalitetnije korišćenje prirodnih i ljudskih resursa, kao i bolji odnos prema radu i raspođeli, naša ekonomija može postati konkurentnija odnosno ekonomija koja može obezbijediti kvalitetniji standard građana.
GLAS: Šta je najveći problem sa kojim se suočavaju poslodavci?
AĆIĆ: Najveći izazov u ovom trenutku je odliv radne snage prema zemljama EU. Sa Vladom radimo na osmišljavanju modaliteta za rast plata u Srpskoj. Rast životnog standarda radnika je jedno od rješenja za sprečavanje negativnih trendova. Kroz fiskalno i parafiskalno rasterećenje, ali i iz drugih izvora, mogli bismo vrlo brzo doći do nivoa plata koji bi smanjio ekonomske migracije. Politička nestabilnost i niz drugih faktora takođe utiču na migracije stanovništva. Pored poreskih rasterećenja nužno je napraviti programe podsticanja zapošljavanja koji će mnogo bolje uticati na negativne trendove na tržištu rada.
Planovi
GLAS: Koji su planovi Unije u idućem periodu?
AĆIĆ: Naše ključne zagovaračke politike idu u smjeru fiskalnog i parafiskalnog rasterećenja koje ćemo preusmjeriti u rast neto plata. Korekcije u poreskom sistemu treba za cilj da imaju i suzbijanje neformalne ekonomije. Podržavaćemo i aktivno učestvovati u reformisanju sistema obrazovanja sa ciljem njegovog prilagođavanja potrebama razvoja i tržišta rada. Podizanje konkurentnosti kroz tehnološki razvoj takođe vidimo kao jednu od šansi za rast i razvoj naših kompanija. Naša je namjera da unaprijedimo i edukativne programe za poslodavce kako bi kvalitetnije odgovorili na tržišne izazove.
Izvor: Glas Srpske
BIZLIFE
Nepalcu je BiH obećana zemlja, većinu zarade šalje porodici
Ashok Tamang se prije godinu i po dana oprostio od supruge, 14-ogodišnje kćeri i tek rođenog sina, kako bi došao raditi kao građevinac u Bosni i Hercegovini.
U Sarajevo je stigao iz Nepala, države u podnožju najvišeg svjetskog planinskog masiva Himalaja.
Tamag je jedan od oko 5.000 stranih radnika u Bosni i Hercegovini, čiji broj se skoro udvostručio od 2020. godine, pokazuju podaci entitetskih zavoda za zapošljavanje- piše Buka.
Najviše ih je ove godine došlo iz Turske, Srbije, Bangladeša, Kuvajta i Hrvatske, pokazuju isti podaci.
Tamang kaže da je iz Katmandua, prijestolnice Nepala, došao da radi u sarajevskoj građevinskom poduzeću “Omega Group”, kako bi sebi i porodici osigurao bolji život.
On je, uz još jedanaest zemljaka iz Nepala, u BiH došao posredstvom nepalske agencije za posredovanje pri zapošljavanju. Trebalo mu je, kaže, više od tri mjeseca da prikupi sve potrebne dokumente, jer građanima Nepala nije lako dobiti vizu za evropske zemlje, piše Radio Slobodna Evropa.
Dodaje kako je radio na gradilištima u Prijedoru i drugim gradovima, te da je zadovoljan uslovima rada i smještaja.
Uz platu od 1.800 maraka (oko 900 eura), Tamang ima plaćen smještaj i tri obroka dnevno. Stoga većinu zarade može poslati u Nepal, gdje mjesečne plate često iznose samo par stotina američkih dolara.
“Nisam još išao kući. Planiramo u sljedećih šest mjeseci i nadam se da ću ih vidjeti što prije. Razgovaramo često putem interneta, jer mi jako nedostaju”, kaže Tamang, jedan od oko 80 građana Nepala zaposlenih u BiH.
Buka
PRIVREDA
Višković: U maju pregovori, a u junu povećanje plata
Vlada Republike Srpske planira da početkom maja pokrene pregovore sa partnerima za povećanje plata u javnom sektoru, a povećanje će se odnositi već od juna ove godine, potvrdio je za Banjaluka.net premijer Radovan Višković. (više…)
PRIVREDA
Marinko Umičević: Nisam političar, već čovjek iz naroda koji živi sa svojim radnicima
Banjalučanin, obućar, tehnički direktor, ugledni privrednik, sportski radnik, humanista, čovjek jake volje i bez dlake na jeziku, političar i neko ko radi od „jutra do sutra“ i ko je uvijek uz svoje radnike…kako drugačije opisati Marinka Umičevića, tehničkog direktora banjalučke Tvornice obuće „Bema“. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca