LIČNOSTI
Osnivač Twitch-a: Kako sam “užasnu ideju” pretvorio u biznis vrijedan 970 miliona dolara
Na Twitchu postoji 2,2 miliona emitera i 15 miliona svakodnevnih korisnika, a veliki izdavači kao što su The Washington Post, Cheddar i BuzzFeed prepoznale su u ovom sajtu i priliku za veću zaradu u odnosu na slične sajtove.
Sajt za strimovanje sadržaja ima jednu od zanimljivijih startap priča, jer je, kako je i sam osnivač priznao, proizvod koji je 2014. godine prodao Amazonu za 970 miliona dolara, došao iz “užasne ideje”.
Džastin Kan podijelio je ovu priču na jednoj tehnološkoj konferenciji, kazavši da je “užasnu ideju” pretvorio u dobru stvar. On je objasnio da je startap Justin.tv, koji je bio prethodnik Twitch-a, osnovao 2005. godine, dok je studirao na Jejlu. No, i prije toga je imao svoj poslovni start, u vidu Kiko Software-a, koji je zapravo bio onlajn kalendar, sličan današnjem Google-ovom.
Kan je na kraju, zajedno sa ostalim osnivačima Kiko-a, shvatio da projekat neće stići daleko, pa su odlučili da ga prodaju na eBay-u. Aukcija je išla uživo, i posle nekoliko nedjelja prodali su ga za 258.100 dolara.
Tim koji je stajao iza ovog kalendara nastavio je dalje, i htjeli su da naprave sajt u stilu “Velikog brata”, koji bi strimovao njihove živote, nalik rijaliti programima. Džastin je kameru nosio na svom bejzbol kačketu, i otvorio vrata izrazu “lifecasting“, što bi u najslobonijem prevodu bilo emitovanje stvarnog života neke osobe 24 sata dnevno.
Reakcije su bile dvosturke: jedni su mrzjeli sajt zbog “rijaliti” formata, drugi su se raspitivali kako bi mogli da iskoriste sajt da strimuju svoj sadržaj. Justin.tv je svakako “podigao prašinu”, pa je čak jedne noći tokom marta 2007. policija San Franciska upala u stan po prijavi da je neko uboden u grudi. To se Džastin spremao za “prank”, iliti podvalu sa prijateljima. Ali, kada ti snimaju “cijeli život” (ispravka: kada snimaš svaki tren svog dana), to ima i svoju cijenu.
Na kraju su Kan i njegovi saradnici napravili preokret, koji je zaslužan za mega uspjeh servisa koji je uslijedio. Omogućili su svim korisnicima da strimuju šta žele.
Te 2005. godine, kada je Justin.tv tek počeo, strimovanje video-igrica nije bilo lako, kaže Kan. On dodaje da je bilo tenhički kompleksno za ljude da naprave sva podešavanja za strimovanje, jer su im trebale kamere, mikrofoni, specijalni softveri. Zato su odmah zaposlili nekog ko bi pomagao ljudima da naprave sve potrebno kako bi strimovali svoje igre.
Od tada Twitch ide uzlaznom putanjom kao platforma broj 1 za strimovanje video igara, pa je već u početnom zamahu, 55 miliona korisnika na mjesečnom nivou gledalo video igre na ovoj platformi. Danas, kao dio Amazona, broji 15 miliona korisnika svakog dana.
Nova istraživanja pokazuju da 2 odsto korisnika interneta, na globalnom nivou, svakodnevno koristi ovu platformu. Iako “na dnu” liste platformi, očekivanja za budućnost nisu mala.
Inače, osnivač Twitch-a nakon sada radi na starapu Atrium, pravnoj kompaniji koja koristi moderne tehnologije da brže i efikasnije pomaže startapima sa pravnim začkoljicama, i privukao je svojom novom kompanijom milionske investicije, ali je nedavno u javnost izašao sa priznanjem da je tokom burnih dana u kojima je započinjao biznis imao brojne psihološke probleme, i kako bi druge osvijestio da se na zdraviji način nose sa stresom progovorio i o svojim lošim navikama iz prošlosti.
Bankar.me
PRIVREDA
Melanija Tramp će ponovo zablistati u Beminim papučma
Fabrika obuće Bema iz Banjaluke poslala je danas prvoj dami SAD Melaniji Tramp na poklon unikatne papuče, kao znak podrške za još jedan mandat njenom suprugu Donaldu Trampu u Bijeloj kući. (više…)
LIČNOSTI
Podvući crtu i za običnog građanina i za privredu
Lični osjećaj povodom trenutne situacije jeste da smo već izgubili kompas po pitanju mjera. Privrednici nažalost ne znaju šta im je činiti, šta da preduzimaju i kako da se ponašaju. Da li, takoreći, da dignemo ruke od svega, nakon što smo mnogo toga već prošli, ili da podvučemo crtu i napravimo iskorak. Ne možemo ići u trku sa Evropom po pitanju normi i mjera, obzirom da smo kolektivno nedisciplinovani i neodogvorni. Disciplinu i odgovornost najčešće pokazujemo samo kada odemo na rad u inostranstvo, u strahu od gubitka posla. (više…)
LIČNOSTI
Rukometaši Borca obradovali Umičević
Rukometaši Borca sa stručnim štabom posjetili su Marinka Umičevića, tehničkog direktora Tvornice obuće Bema.
Tom prilikom su mu poklonili loptu sa potpisima svih igrača kao i bocu rakije, po starom dobrom srpskom običaju.
– Zaista su me obradovali i prijatno me iznenadili. Ovim gestom su željeli da mi se zahvale na svemu što za njih radim, a cijene moj rad. Veliko hvala svim rukometašima i trenerima Borca – rekao je Marinko Umičević koji je ujedno i potpredsjednik RK Borac.
Ovom prilikom Marinko Umičević je igrače i članove stručnog štaba proveo kroz pogon Beme i upoznao ih o procesu proizvodnje.
Istovremeno im je poklonio po jedan par visokokvalitetne obuće.
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca