NAUKA
Nobelovac tvrdi da je život na drugoj planeti glupost

Dobitnik Nobelove nagrade za astrofiziku smatra da čovečanstvo treba da se usredsedi na rešavanje problema na planeti Zemlji, a ne na traganje za životom na drugoj planeti.
Majk Mejor i njegov kolega, takođe dobitnik ove prestižne nagrade, Didier Kveloz, otkrili su 1995. godine prvu egzoplanetu koja ima sličan potencijal razvoja života na Zemlji.
Proračunali su da ona na istom rastojanju kao i Zemlja, ima svoju zvezdu, kao i da na njoj najverovatnije na njoj ima vode.
Od tada, naše znanje o egzoplanetama je naglo počelo da raste. Oprema poput Nasinog tranzitnog satelita za istraživanje egzoplaneta (TESS) pomogla je u potvrđivanju više od 4.000 poznatih egzoplaneta.
Ali Mejor kaže da je postavljanje nade u svet izvan našeg solarnog sistema „glupa ideja“, jer treba prvo rešiti probleme na Zemlji.
„Ako govorimo o egzoplaneti, stvari bi trebalo da budu jasne: tamo nećemo da migriramo. Ove planete su suviše daleko“, rekao je on agenciji Franc-Pres.
Kaže i da čak u vrlo optimističnom slučaju ona planeta koja nije predaleko, recimo udaljena nekoliko desetina svetlosnih godina, takođe nije opcija. Opet je i do nje, podvlači, potrebno previše vremena da bi se stiglo.
„Govorimo o stotinama miliona dana koristeći sredstva koja imamo na raspolaganju danas“, dodaje.
„Moramo da se pobrinemo za našu planetu“, poručuje.
Klimatske promene se ubrzavaju, s povećanjem nivoa ugljen dioksida, povećanjem nivoa mora, a lednici se tope brže nego ikad, upozoravaju stručnjaci. To mišljenje dolazi od Svetske meteorološke organizacije (WMO) koji su učestvovali na samit UN-a o klimatskim promenama.
Ova organizacija je objavila izveštaj koji pokazuje klimatske promene i njene uticaje u poslednjih pet godina (od 2015. do 2019. godine), u kojem se navodi da je ovo bilo pet najtoplijih godina u istoriji. Svet se zagrejao za 1.1 stepen Celzijusovih još od predindustrijskog doba i za 0.2 stepena Celzijusovih u odnosu na prethodni period, odnosno u odnosu na petogodišnje merenje od 2011. do 2015. godine.
b92
NAUKA
Srpski naučnici otkrili kako DNK utiče na koronu

Naučnici sa Medicinskog fakulteta u Beogradu sproveli su veliko istraživanje kako bi otkrili na koji način kovid utiče na bolest i ko ima veće šanse da oboli, a rezultati su pokazali da od genetike pojedinca i otpornosti organizma zavisi kako će čovjek odgovoriti na bolest. (više…)
NAUKA
Ruska naučnica: SARS-CoV-2 najvjerovatnije prirodnog porijekla

Porijeklo novog korona virusa prije je prirodno nego vještačko, s obzirom na to da je genetička sličnost SARS-CoV-2 sa prirodnim virusima veća od 90 odsto, izjavila je danas direktorka ruskog Naučno-istraživačkog instituta za vakcine i serume „I. I. Mečnikov“ Oksana Svitič. (više…)
-
NEKRETNINE1 godina prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
NOVOSTI8 meseci prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE1 godina prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
EKOLOGIJA1 godina prije
Hoće li rudnik litijuma ugroziti stanovnike Tuzle?
-
FINANSIJE1 godina prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca
-
BIZNIS1 godina prije
Ekonomski stručnjaci: Koje su najisplativije investicije u 2024.
-
BIZNIS1 godina prije
Telekom Srpske ili BH Telecom: Ko trenutno vrijedi više!?
-
BIZNIS1 godina prije
Vlada Srpske će sutra saopštiti iznos najniže plate