PRIVREDA
Rizici privatizacije najveće naftne kompanije na svijetu
Najavljeni izlazak na berzu saudijske naftne kompanije Saudi Aramko (Aramco) mogao bi postaviti rekord u prikupljenom novcu, ali i pored toga da ne ispuni ciljeve prestolonasljednika Saudijske Arabije Mohameda bin Salmana u čijim planovima za reformu konzervativne kraljevine privatizacija naftnog giganta ima ključno mjesto, pišu svjetski mediji, ističući da izlazak na tržište najprofitabilnije kompanije na svijetu prate rizici.
Inicijalna javna ponuda saudijskog državnog naftnog proizvođača pružiće priliku investitorima da posjeduju dio najprofitabilnije kompanije na svijetu, a mogla bi i oboriti rekord, ističe CNN.
Poslije odobrenja državnih regulatora za prodaju akcija Saudi Aramka na berzi u Rijadu, rukovodioci kompanije su najavili da će krenuti da privlače investitore i da će kasnije ovog mjeseca iznijeti finansijske detalje kompanije.
Aramko ima monopol u Saudijskoj Arabiji, najvećem svjetskom izvozniku nafte, ali je njegov izlazak na berzu nekoliko puta odlagan, ukazuje američka televizija, dodajući da je saudijska vlada prošle godine razmatrala prodaju pet odsto akcija na berzama u Londonu, Njujorku i Rijadu, što je moglo donijeti do 100 milijardi dolara.
Taj projekat je, objašnjava CNN, odložen zbog zabrinutosti u vezi s pravnim komplikacijama u SAD kao i sumnji u vrijednost od dvije milijarde dolara koliko želi bin Salman. Planovi su ipak oživljeni pošto je Aramko imao uspješnu međunarodnu prodaju obveznica u aprilu ove godine. Na kraju je odlučeno da Aramko zasad bude samo na berzi u Rijadu.
Mada princ Salman traži vrijednost Aramka od 2.000 milijardi dolara, analitičari, kako navodi CNN, ocjenjuju da neće preći 1.500 milijarde dolara. Prodajom jednog procenta kompanije bi se prikupilo oko 15 milijardi dolara, dok bi s dva odsto mogao da se prevaziđe rekord u inicijalnoj javnoj ponudi koji je postavljen 2014. izlaskom na berzu kineske kompanije za internet trgovinu Alibabe.
Naftni kolos
Saudi Aramko bi izlaskom na berzu mogao dodati još jedan superlativ na svoj spisak – najvrjednija kompanija s akcijama na berzi, ukazuje agencija Rojters (Reuters).
Aramko je najveći svjetski proizvođač nafte koji pokriva 10 odsto svjetskog snabdjevanja. Rojters navodi da je ta kompanija prošle godine proizvodila 10,3 miliona barela nafte dnevno uz najniže troškove proizvodnje od 2,8 dolara po barelu. Takođe proizvodi 1,1 miliona barela prirodnog tečnog gasa i 0,8 milijardi kubnih metara gasa dnevno.
Saudijski naftni gigant je takođe najprofitabilnija kompanija na svijetu – prošle godine je imala profit od 111 milijardi dolara što je za trećinu više od velikih naftnih kompanija Ekson (Exxon Mobil), Rojal Dač/Šel (Royal Dutch/Shell), BP, Ševron (Chevron) i Total.
U prvoj polovini ove godine Aramko je uslijed slabijih cijena nafte imao pad profita od 12 odsto na 46,9 milijardi dolari, ali je i time nadmašen Epl (Apple) – najprofitabilnija kompanija s akcijama na berzi – koji je imao profit od 31,5 milijardi dolara.
Saudijska kompanija ima preteču u Arabia Ameriken oil kompani (Arabia American Oil Company) koja je nastala kada je Standard Oil porodice Rokfeler (Rockefeller) našao naftu u Saudijskoj Arabiji 30-ih godina prošlog vijeka. Saudijska vlada je 1980. kupila sve akcije i postala vlasnik 100 odsto kompanije koja je poslije osam godina nazvana Saudi Aramko (Saudi Arabian Oil Company).
Aramko je 2017. imao 260,2 milijarde barela ekvivalenata nafte, što je više kombinovanih rezervi Eksona, Šela, BP-a, Ševrona i Totala. Ipak, princ Mohamed je 2016. najavio planove za prodaju dijela Aramka, navodeći da zemlja mora okončati svoju “zavisnost od nafte” da ne bi više bila izložena nestabilnim cijenama energenata.
Kome idu pare od krunskog dragulja?
Bankari navode da u Saudijskoj Arabiji postoji entuzijazam za akcije Aramka i da će domaći investitori dati većinu ponuda, pri čemu se očekuje da lokalne banke daju velike zajmove Saudijcima kako bi mogli kupiti deonice, piše Fajnenšl tajms (The Financial Times).
Bogate trgovinske porodice, od kojih su mnoge zahvaćene akcijom protiv korupcije koju je 2017. godine pokrenuo de fakcto vladar zemlje princ Mohamed, pod pritiskom su da investiraju u kompaniju da obezbijede uspjeh prodaje akcija, ukazuje londonski list.
Strani investitori su, međutim, skeptičniji oko očekivane vrijednosti Aramka, ističe Fajnenšl tajms. Otežavajuće okolnosti su pitanja upravljanja i mešanje u korporativnu strategiju kompanije, poput kupovine saudijske petrohemijske kompanije Sabiko (Sabico) od suverenog fonda te zemlje koji ima velike finansijske obaveze u nizu megaprojekata u kraljevini.
Očekuje se da će trgovanje akcijama Aramka početi u decembru, ali je uprkos formalnoj najavi, piše Fajnenšl tajms pozivajući se na dvije osobe upoznate s procesom, moguće novo odlaganje u zavisnosti od reakcije investitora. Prošlog mjeseca je već odložen izlazak na berzu poslije napada na postrojenja Aramka za koje je optužen Iran.
Izlazak na berzu saudijske energetske kompanije je od središnjeg značaja za planove princa Mohameda za reformu privrede Saudijske Arabije zavisne od nafte i biće ključan korak u njegovom agresivnom programu preoblikovanja konzervativne kraljevine, ističe Fajnenšl tajms.
Većina prihoda od prodaje akcija krunskog dragulja vjerovatno neće otići za operacije Saudi Aramka, već u saudijski državni investicioni fond koji prerasta u glavno sredstvo princa Mohameda u okretanju privrede zemlje od njene zavisnosti od nafte, navodi Njujork tajms (The New York Times).
Pablik investment fand (Public Investement Fund) ulaže novac u obnovljivu energiju i ogromne građevinske projekte s ciljem da se stvore radna mjesta za Saudijce. Među takvim projektima je, ukazuje njujorški list, futuristički grad Neom na sjeverozapadu zemlje za koji će biti potrebno 500 milijardi dolara iz fonda saudijskog suverena i od drugih investitora.
Predsjednik Aramka Jasir Al-Rumajan je rekao da najava inicijalne javne ponude kompanije predstavlja “važan napredak” u realizaciji “plana kraljevine za održivu ekonomsku diverzifikaciju i rast”.
Njujork tajms ocjenjuje da nije teško vidjeti zašto princ Mohamed traži brže rezultate koji bi bili podstaknuti prodajom akcija Aramka, pošto saudijska privreda tek treba da osjeti rezultate njegovih planova, dok je nezaposlenost među saudijskim državljanima na 12,7 odsto.
Rizici ‘istorijskog’ koraka
Analitičari ocjenjuju da investiranje u Saudi Aramko nosi rizike i da nisu samo cijene nafte to što otežava kompaniji da dođe do vrijednosti od 2.000 milijardi dolara, ukazuje BBC.
“Politički i strateški rizici su veći za svaku kompaniju koja radi u tom regionu, ne samo za onu koja je produžena ruka saudijske države. Aramko takođe ima ograničenu kontrolu nad politikom proizvodnje, što je ključni dio saudijskog upravljanja OPEK-om”, rekao je Kris Bošamp (Chris Beauchamp), analitičar tržišta iz kompanije IG grup (IG Group).
Na te rizike su ukazali septembarski napadi dronovima na postrojenja Aramka, ističe BBC. S druge strane, direktor Aramka Amin Naser, koji je za planove kompanije rekao da su “istorijski”, medijima je kazao da je ta firma i dalje najpouzdanija nafta kompanija u svijetu i da ne očekuje da će napadi dronovima uticati na njeno poslovanje ili finansije.
BBC ukazuje i na ocjene da situaciju Saudi Aramka komplikuje i ubistvo saudijskog novinara Džamala Kašogija u Turskoj prošle godine, pošto će se na sve u Saudijskoj Arabiji gledati kroz prizmu njenog odnosa prema ljudskim pravima.
Na nepovoljne okolnosti po Aramko ukazuje i britanski Gardijan (The Guardian) koji navodi da je ta kompanija ubjedljivo najveći svjetski zagađivač i da se nalazi na vrhu spiska 20 kompanija koje su najviše odgovorne za većinu emisija ugljenih gasova od 1965. godine
Aramko je odgovaran za skoro pet odsto ukupnih globalnih emisija štetnih gasova u posljednjih pola vijeka, ističe list, dodajući da je ta kompanija nedavno potrošila 18 milijardi dolara za ogromno proširivanje proizvodnje na svoja dva naftna polja.
U jednom trenutku svijet će preći na električne automobile, a vjetroparkovi na morima bi, kako ukazuje Gardijan, navodno mogli dati više električne energije nego što je svijetu potrebno.
Pored toga, kronizam autokratske države i ratovi u regionu u koje je umiješana Saudijska Arabija mogli bi dovesti do toga da investiranje u Aramko bude neuspjeh, zaključuje Gardijan.
RSE
PRIVREDA
Čapljinski preduzetnici traže coworking prostor po uzoru na Trebinje i Mostar
Čapljina, kao i mnogi manji gradovi, još uvijek nema coworking prostor koji bi privukao digitalne nomade, samostalne profesionalce i sve one kojima je potreban radni prostor s kvalitetnim uvjetima.
Inicijative poput coworking prostora, iako prisutne u većim gradovima, i dalje su rijetke u manjim sredinama poput Čapljine, koja ima potencijal za privlačenje nove generacije radnika, ali nedostaju potrebna ulaganja i podrška.
Jedan od rijetkih primjera coworking prostora u Hercegovini jest CodeHub Mostar, koji je pokrenuo Intera Tehnološki Park s ciljem stvaranja profesionalnog okruženja za rad, povezivanje i usavršavanje.
Ovaj coworking prostor pokazao se uspješnim i privlačnim za freelance stručnjake, poduzetnike te digitalne nomade, a ponudio je sve što jedan moderan radni prostor mora imati – brz internet, kvalitetne radne stolove, ugodnu radnu atmosferu i priliku za umrežavanje, piše Čapljinski portal.
Benefiti coworking prostora
Coworking prostori poput CodeHuba nude brojne prednosti koje bi mogle unaprijediti poslovnu klimu u manjim gradovima kao što je Čapljina.
Prvo, oni pružaju brz internet i tehnološki opremljen prostor, što je ključan preduvjet za suvremeni način rada.
U coworking prostoru, radnici su okruženi sličnim profesionalcima, što potiče produktivnost i radnu atmosferu koju je teško postići u kućnom okruženju.
Dodatna prednost coworkinga je umrežavanje i stvaranje novih poslovnih veza. Rad u zajedničkom prostoru omogućava razmjenu ideja, kontakata i suradnji, čime coworking prostor postaje inkubator novih poslovnih inicijativa.
Također, prisutnost digitalnih nomada u coworking prostorima doprinosi raznolikosti i širenju znanja, što obogaćuje lokalnu zajednicu i otvara vrata novim projektima.
Potencijal za Čapljinu
Unatoč rastućoj popularnosti coworking prostora, manji gradovi poput Čapljine ostaju zapostavljeni, iako bi upravo takvi prostori mogli privući novu generaciju radnika koji ne ovise o stalnom mjestu boravka.
Coworking prostor u Čapljini ne samo da bi obogatio lokalnu poslovnu scenu, već bi stvorio preduvjete za rast zajednice digitalnih nomada, poduzetnika i kreativaca.
Primjer mostarskog CodeHuba pokazuje da coworking prostori mogu uspješno djelovati i u regijama koje nisu urbani centri, ali zahtijeva podršku i ulaganja koja će omogućiti dugoročnu održivost ovakvih inicijativa.
Ulaganje u coworking prostor u Čapljini moglo bi postati ključan korak prema stvaranju napredne poslovne klime, privlačenju novih profesionalaca te razvoja poslovnih veza koje bi mogle potaknuti nove projekte i lokalnu ekonomiju.
PRIVREDA
VIDEO / Jedan dan u Lasti – kako se proizvode najukusniji keksi?
Tvornica keksa i vafla “Lasta“ Čapljina pokrenula je ponovno proizvodnju nakon što ju je preuzeo privrednik Petar Čorluka, vlasnik Violete.
Tvornica radi “punom parom“ i proizvodi kekse koji su zauzeli police trgovina širom regije.
Lasta je zaposlila i veliki broj radnika, što je veliki plus za lokalnu privredu.
Kako se proizvode keksi i kako izgleda jedan dan u Lasti, pogledajte u video prilogu.
PRIVREDA
„Invictus“ otpušta radnike
Kompanija „Invictus Technology Group” iz Banjaluke, osnovana nakon što je “Infinity International Group” dospjela na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država najavila je drastične poteze i otpuštanje “značajnog broja radnika”.
Oni tvrde da je odluka donesena nakon što su se “suočili sa brojnim nezakonitim postupcima onih koji bi u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini trebali da osiguraju prava zagarantovana zakonima”.
Kažu da su ambiciozno zaposlili 170 ljudi nakon što su ugasili “Infinity” koji bi nastavili poslovanje koje su do tada vodili u okviru nekoliko kompanija koje su se 18. juna i ranije našle pod sankcijama.
Tvrde da su prvobitno mislili da im banke neće praviti probleme i da će im otvoriti račune, ali da je podrška izostala.
“Bez obzira što se prvobitno činilo da ćemo kod banaka bez većih problema otvoriti račune, te završiti i sve druge neophodne aktivnosti kod drugih relevantnih institucija, ipak smo naišli na ozbiljne prepreke koje nas sprečavaju da ostvarimo započeti plan. Podrška je izostala, prije svega, od banaka koje nisu bile spremne da postupe po zakonu. Nakon ogromnog pritiska Ambasade SAD u Sarajevu, a u strahu od narednih poteza američke administracije i novih sankcija, banke su ignorisale naša nastojanja da kao nova kompanija dobijemo polazne elemente neophodne za normalno poslovanje. Zbog ovakvog nerazumijevanja teško možemo da održimo finansijsku stabilnost što iz dana u dan dodatno usložnjava čitavu situaciju”, saopštili su iz “Invictusa”.
Objašnjavaju da su početkom ovog mjeseca kao novi poslovni subjekt optimistično počeli sa radom i potpisali ugovore sa više od 170 zaposlenih. Sud je uredno izvršio registraciju nove kompanije, ali su sada došli u situaciju da moraju preduzeti neželjene poteze. Za sve krive Ambasadu SAD-a u BiH, iako im je sankcije prethodno uvelo američko Ministarstvo finansija.
“Garantujemo da će svi zaposleni dobiti svoja zarađena primanja uz poštovanje ugovorom o radu i zakonom predviđenih mehanizama za djelovanje u ovakvim i sličnim situacijama. Želimo da naglasimo da se zbog postupaka Ambasade SAD na najbrutalniji način radnicima uskraćuje pravo na rad i osiguranje gole egzistencije iako za to nema bilo kakvog pravnog osnova. Baš zbog toga pozivamo sve nadležne institucije da što prije pronađu adekvatno rješenje kako ni jedna druga domaća kompanija u budućnosti ne bi bila izložena nezabilježenoj diskriminaciji”, saopšteno je iz “Invictusa”.
Kažu i da su sada izloženi potezima koji nemaju bilo kakve veze sa normalnim poslovanjem i poštovanjem zakonskih normi, a da ih relevantne institucije kao savjesnog poslovnog subjekta nisu u stanju zaštiti, zbog čega moraju priznati da je teško pronaći adekvatniji odgovor koji ne bi uključivao ozbiljnije rezove u samoj kompaniji.
Podsjetimo, 18. juna ove godine američka Kancelarija za kontrolu imovine stranaca OFAC uvela je sankcije nizu kompanija koje “čine mrežu podrške predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku”, a “Infinity International” se našao među njima, skupa sa firmama “Infinity Media”, “Prointer ITSS”, “Sirius 2010”, “Kaldera”, “K-2 Audio” u čijem je vlasništvu Alternativna televizija, “Una World” u čijem je vlasništvu bila “Una TV”.
Iz “Infinity-ja” su tada saopštili da će bez posla ostati oko 800 ljudi, a spas su potražili u registrovanju novih kompanija i promjenama vlasničke strukture, pretvarajućći dotatašnje rukovodioce u vlasnike.
„Invictus“ su prije mjesec dana osnovali menadžeri „Prointera“ i „Siriusa”.
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca