INTERVJU
Džakula: Osam milijardi prihoda od indirektnih poreza
U prošloj godini u BiH prikupljeno je oko osam milijardi KM prihoda od indirektnih poreza, rekao je direktor Uprave za indirektno oporezivanje, Miro Džakula, u emisiji Otvoreno rečeno Radija Republike Srpske.
On je naglasio da je finansijska stabilnost UIO garant funkcionisanja svih ostalih institucija u Srpskoj i BiH. Džakula je komentarisao i prikupljene prihode od akciza, navodeći da su oni namijenjeni za infrastrukturne projekte i da njih prikuplja Uprava, a raspoređuju institucije entiteta.
Govoreći o eventualnom povećanju PDV-a, Džakula je istakao da je stopa od 17 odsto optimalna i da je ne bi trebalo mijenjati.
On je istakao da je prikupljanje prihoda u okviru zakona neophodno za razvoj svake zemlje. Naglasio je da to nije uvijek išlo lako, ali da je u posljednjih desetak godina taj proces sve efikasniji i da je u 2019. godini prikupljeno oko osam milijardi KM prihoda. Govoreći o raspodjeli prihoda Džakula je rekao:
– Mislim da bi trebalo pokrenuti pitanje promjene odluke tadašnjeg visokog predstavnika i da se sve vrati na početak, a početak je da se raspodjela prihoda vrši na bazi krajnje potrošnje, odnosno koliki je koeficijent tolika je raspodjela. Koeficijent se utvrdi matematički.
Džakula je podsjetio da su 2018. uvedene i akcize na naftne derivate, istakavši da su ta sredstva namijenjena za razvoj i Republike Srpske i BiH.
– Tada smo imali više od 400 miliona KM više u odnosu na prethodnu godinu. Akcize su predviđene za izgradnju puteva i ostale infrastrukturne projekte. Uprava samo prikuplja sredstva, a institucije entiteta ih raspoređuju – pojasnio je on.
Kada je riječ o donošenju novog zakona o PDV-u, odnosno povećanju stope, direktor Uprave je istakao da ne treba žuriti.
– Mislim da nije dobro mijenjati ono što ide dobro. Porezna politika nije politika kojom se trebaju rješavati socijalni slučajevi. PDV sa 17 odsto je optimalno rješenje – naveo je Džakula.
Komentarisao je i eventualnu promjenu sistema fiskalizacije.
– Na nivou Republike Srpske i BiH nema nijedna institucija koja se bavi sertifikovanjem poslovnih softvera, u smislu da se u njemu ne može voditi dvojna evidencija – rekao je on.
Džakula je naveo da je plaćanje poreza civilizacijsko je pitanje, napominjući da se prikupljanjem prihoda zemlja razvija.
Izvor: RTRS
BIZLIFE
Nepalcu je BiH obećana zemlja, većinu zarade šalje porodici
Ashok Tamang se prije godinu i po dana oprostio od supruge, 14-ogodišnje kćeri i tek rođenog sina, kako bi došao raditi kao građevinac u Bosni i Hercegovini.
U Sarajevo je stigao iz Nepala, države u podnožju najvišeg svjetskog planinskog masiva Himalaja.
Tamag je jedan od oko 5.000 stranih radnika u Bosni i Hercegovini, čiji broj se skoro udvostručio od 2020. godine, pokazuju podaci entitetskih zavoda za zapošljavanje- piše Buka.
Najviše ih je ove godine došlo iz Turske, Srbije, Bangladeša, Kuvajta i Hrvatske, pokazuju isti podaci.
Tamang kaže da je iz Katmandua, prijestolnice Nepala, došao da radi u sarajevskoj građevinskom poduzeću “Omega Group”, kako bi sebi i porodici osigurao bolji život.
On je, uz još jedanaest zemljaka iz Nepala, u BiH došao posredstvom nepalske agencije za posredovanje pri zapošljavanju. Trebalo mu je, kaže, više od tri mjeseca da prikupi sve potrebne dokumente, jer građanima Nepala nije lako dobiti vizu za evropske zemlje, piše Radio Slobodna Evropa.
Dodaje kako je radio na gradilištima u Prijedoru i drugim gradovima, te da je zadovoljan uslovima rada i smještaja.
Uz platu od 1.800 maraka (oko 900 eura), Tamang ima plaćen smještaj i tri obroka dnevno. Stoga većinu zarade može poslati u Nepal, gdje mjesečne plate često iznose samo par stotina američkih dolara.
“Nisam još išao kući. Planiramo u sljedećih šest mjeseci i nadam se da ću ih vidjeti što prije. Razgovaramo često putem interneta, jer mi jako nedostaju”, kaže Tamang, jedan od oko 80 građana Nepala zaposlenih u BiH.
Buka
PRIVREDA
Višković: U maju pregovori, a u junu povećanje plata
Vlada Republike Srpske planira da početkom maja pokrene pregovore sa partnerima za povećanje plata u javnom sektoru, a povećanje će se odnositi već od juna ove godine, potvrdio je za Banjaluka.net premijer Radovan Višković. (više…)
PRIVREDA
Marinko Umičević: Nisam političar, već čovjek iz naroda koji živi sa svojim radnicima
Banjalučanin, obućar, tehnički direktor, ugledni privrednik, sportski radnik, humanista, čovjek jake volje i bez dlake na jeziku, političar i neko ko radi od „jutra do sutra“ i ko je uvijek uz svoje radnike…kako drugačije opisati Marinka Umičevića, tehničkog direktora banjalučke Tvornice obuće „Bema“. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca