Connect with us

ANALIZE

BiH i Srbija bi mogle najbrže isplivati iz krize nakon pandemije

Objavljeno

 


BiH bi uz Srbiju i Sjevernu Makedoniju trebalo mnogo brže da ispliva iz krize izazvane pandemijom virusa korona u odnosu na ostale zemlje regiona čija ekonomija u velikoj mjeri zavisi od ljetne turističke sezone, koja je neizvjesna.

Svjetske finansijske institucije za BiH u ovoj godini prognoziraju pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 3,5 do pet odsto, što je, u poređenju sa regionom zlatna sredina.

Prema podacima Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije BiH ove godine očekuje pad ekonomske aktivnosti od pet odsto, što je svrstava u isti rang sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom.

Najbolje pozicionirana u regionu je Srbija sa padom BDP-a od četiri odsto, dok će prema procjenama analitičara iz Beča najviše stradati zemlje koje u najvećoj mjeri zavise od turizma poput Crne Gore koju očekuje pad BDP-a od osam odsto, te Hrvatske koju je sa padom od 11 odsto najlošije rangirana u regionu.

Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS SWOT Saša Grabovac kaže za „Glas Srpske“ da imajući u vidu činjenicu da su turističke aktivnosti obustavljene, a predstojeća sezona neizvjesna, ne čudi podatak da će najveće posljedice trpjeti oni koji žive od turizma.

„Procijenjeni pad BDP-a za BiH, koji se kreće od 3,5 do pet odsto, iz ove perspektive je dosta realan. Oporavak će zavisiti kako od epidemiološke situacije, tako i od toga koliko će naša privreda i naše vlasti uspjeti da rade na sanaciji i donošenju mjera za oporavak“, rekao je Grabovac.

Reklama

Pojasnio je da je nemoguće očekivati brz oporavak, a jedan od razloga je strah potrošača od budućnosti i samim tim uzdržavanje od potrošnje, što je ogroman problem za pokretanje privredne aktivnosti.

„Građani ne znaju šta ih očekuje zbog čega svoje investicije i kupovinu svode na minimum. Osim toga, iako su kafići otvoreni, slaba je posjećenost jer i dalje postoji strah od bolesti. Treći momenat u svemu ovome jeste promjena navika. Svjedoci smo da građani odlaze u svoje vikendice, obrađuju zemlju, tako da je promjena navika očigledna, jer je većina ranije svakodnevno odlazila u ugostiteljske objekte. Sve to ne govori u prilog brzom vraćanju u predkrizno stanje“, istakao je Grabovac.

Da će povratak u normalne tokove zavisiti od mnogo faktora saglasni su i predstavnici privrede.

„Očekujemo da će se Srpska iz ove krize izvući brže od ostalih, imajući u vidu činjenicu da je turizam činio svega 1,5 odsto domaćeg BDP-a“, rekao je predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić.

Dodao je da se oporavak domaće privrede i ekonomije ne može posmatrati izolovano, jer će to u velikoj mjeri zavisiti od oporavka zemalja koje su nama veoma važne po spoljnotrgovinskoj razmjeni, od Srbije, Italije do Njemačke.

„Mjere koje kreira Vlada RS neće dati očekivane rezultate ukoliko ne bude oporavka ekonomija koje su nama strateški bitne u spoljnotrgovinskoj razmjeni. Vjerujem da će EU kreirati adekvatne mjere i uspjeti da oživi potrošnju na svom tržištu, te da će se to pozitivno odraziti i na našu ekonomiju. Kada prve narudžbe stignu iz tih zemalja, to će biti ohrabrujući znak“, poručio je Račić.

Reklama

Izvor: Glas Srpske

ANALIZE

Republika Srpska povećava kvotu radnih dozvola za strance na 2.000

Objavljeno

 

Od

Upravni odbor Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske donio je odluku o izmjeni odluke o utvrđivanju kvota radnih dozvola za zapošljavanje stranih državljana i lica bez državljanstva u Republici Srpskoj, a do izmjena, odnosno povećanja kvota došlo je na zahtjev Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske.

Kako su za „Nezavisne novine“ objasnili iz Zavoda za zapošljavanje Srpske, odlukom je utvrđena kvota radnih dozvola za 2024. godinu za zapošljavanje 2.000 stranih državljana i lica bez državljanstva.

Kvota se odnosi na 500 produženih ranije izdatih radnih dozvola i 1.500 za novo zapošljavanje. Pomenuta kvota je važeća do 31.12.2024. godine„, istakli su oni.

Da podsjetimo, prošle godine donesena je odluka za zapošljavanje 1.400 stranih državljana i lica bez državljanstva u Republici Srpskoj i to 1.000 za novo zapošljavanje stranih državljana i osoba bez državljanstva i 400 za produženje ranije izdatih radnih dozvola.

Saša Aćić, direktor Unije poslodavaca Republike Srpske, istakao je za „Nezavisne novine“ da je, imajući u vidu trendove, realno očekivati da će nova kvota biti dovoljna do kraja godine.

S obzirom na to da ima veći broj poništenih radnih dozvola u periodu do sada i s obzirom na to da smo podigli kvotu na 2.000, mislimo da će taj broj biti dovoljan do kraja godine uz obećanje da ćemo, ukoliko bude nedostatak dozvola na kraju godine, korigovati odluku i povećati za potreban iznos„, kaže Aćić.

Reklama

Prema njegovim riječima, stranih radnika je potrebno u svim oblastima, ali najviše ih ima u građevinarstvu, poljoprivredi i prerađivačkoj industriji.

U svim deficitarnim granama, što se tiče radne snage, potrebni su radnici, međutim ova tri sektora trebaju najviše ljudi iz inostranstva„, navodi on.

Takođe, na sjednici Upravnog odbora koja je održana krajem jula ove godine utvrđena je i kvota radnih dozvola za zapošljavanje stranih državljana i lica bez državljanstva u Republici Srpskoj za 2025. godinu.

Kvota se odnosi na 2.000 radnih dozvola za zapošljavanje stranih državljana, a ista je važeća do jula 2025. godine. Od ukupnog broja radnih dozvola, 500 će se odnositi na produžene, a 1.500 za novo zapošljavanje stranih državljana i lica bez državljanstva“, objasnili su za „Nezavisne novine“ u Zavodu za zapošljavanje Srpske.

Kada je riječ o kvotama za prvu polovinu naredne godine, Aćić ističe da će, s obzirom na trendove iz okruženja, vrlo vjerovatno doći i do korekcija te odluke.

Nezavisne novine

Reklama
Nastavite čitati

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

U trendu