PRIVREDA
Primorje nedostižno, ali tu je „Banja Vrućica“
Iako vlasti u Hrvatskoj skoro svakodnevno mijenjaju odluku o ulasku naših građana, što je pokvarilo planove mnogima koji su namjeravali ljetovati u toj državi, razloga za brigu nema, jer „Banja Vrućica“ nudi sve što vam je potrebno za idealan odmor.
Ovaj zdravstveno-turistički centar pripremio je svim svojim gostima bogatu ponudu sadržaja uz pristupačne cijene, a dodatnu pogodnost predstavlja i to što za ovaj, zagarantovani ugođaj možete da iskoristite i turističke vaučere.
U vrijeme kada se režim prelaska granica mijenja iz dana u dan, zbog čega se mnogi pitaju i koliko je racionalna odluka putovati na bilo koje inostrano morsko ljetovalište, uključujući i Grčku, samo je jedno sigurno – odmor na domaćim destinacijama ne predstavlja nikakav rizik.
Situacija izazvana virusom korona i dalje je nestabilna, a procedure za prelaske granice podložne su čestim promjenama, tako da svi koji još pomišljaju na odlazak u inostranstvo ne mogu sa sigurnošću znati šta ih već sutra čeka.
Iskustva pokazuju da su se u proteklim sedmicama mnogi pokajali, jer ih je promjena režima na graničnim prelazima zadesila tokom samog puta.
Osim toga, postoji i rizik da se, dok boravite u nekom smještajnom kapacitetu van granica BiH, pojave slučajevi zaraze u tom objektu, a time i opasnost da ostanete u karantinu u inostranstvu.
Sa druge strane, domaće destinacije su sigurne – bilo da se opredijelite za neki od hotela u kompleksu „Banje Vrućice“ ili pak za odmor u sve popularnijem Etno-selu „Usora“, okrijepićete i dušu i tijelo te se pripremiti za nove radne pobjede.
Slavica Lazić, specijalista urgentne medicine iz Prijedora, ističe da joj nije prvi put da je u hotelu „Kardial“. Sada je došla sa porodicom, odnosno suprugom i kćerkom starom šest i po godina, a iskoristili su vaučere koje su dobili od Srpske.
„Ja sam ovdje ponovo, a suprug i kćerkica su tu prvi put. Iskoristili smo aranžman ‘Porodični odmor’, koji košta 299 KM po osobi, s tim da dijete do sedam godina ne plaća. U tu uslugu su nam uključena četiri noćenja na bazi polupansiona, tako da to za mene i supruga dođe 600 KM, a sa dva vaučera izaći će nas oko 400 KM, što je izuzetno povoljna cijena za hotel ovakvog tipa“, rekla je Lazićeva.
Prema njenim riječima, ovdje postoje brojne pogodnosti, poput otvorenog i zatvorenog bazena sa termomineralnom vodom, kao i mnogi drugi sadržaji. Hrana je, kako dodaje, takođe izvrsna, a osoblje izuzetno ljubazno.
„Uostalom, u vrijeme ove pandemije nismo u mogućnosti bez nekog velikog rizika ni da se usudimo na put u inostranstvo ili bilo gdje na ljetovanje zbog same zdravstvene situacije, ali i mogućnosti zatvaranja granica. Tako da smo se odlučili za ovu ponudu i svakako bismo predložili svima da posjete hotel ‘Kardial’. Kao što i sam slogan glasi, ‘U srcu prirode’, svi će se oduševiti, kako hotelom, tako i okolinom ovog prelijepog mjesta“, navela je Lazićeva.
Da ne rizikujete, već se oslonite na domaće kapacitete, savjetuje i Aleksandar Radošević, izvršni direktor za operacije, marketing i prodaju u ZTC „Banja Vrućica“.
On ističe da je „Banja Vrućica“ domaćim gostima nadohvat ruke te da su gostima na raspolaganju brojni sadržaji, uključujući i kupanje u otvorenim ili zatvorenim bazenima, tako da, u slučaju kiše ne zavisite ni od vremenskih uslova.
„Tu su i brojni ostali sadržaji, poput luksuznog wellnessa, odlične hrane, brojnih rekreativnih sadržaja. Tokom slobodnog vremena naši gosti mogu da uživaju i u šetnji po prelijepoj prirodi. I mikroklima koja okružuje ‘Banju Vrućicu’ je u ovom periodu povoljnija u odnosu na gradske sredine. Danju nema velikih vrućina, a noći su svježije“, rekao je Radošević.
Odmaranje na domaćim destinacijama, potvrđuje on, značajno je i za našu ekonomiju.
„Odmaranjem u našim turističkim kapacitetima gosti pomažu domaćoj turističkoj privredi, koja zapošljava veliki broj ljudi. Time se čuvaju radna mjesta te se povećava platežna sposobnost radnika“, istakao je Radošević.
Istakao je da je turizam veliki multiplikant potrošnje, jer ko god dođe u neko turističko mjesto, dio sredstava potroši i u okolnim prodajnim mjestima, od čega koristi ima kompletna lokalna zajednica.
„Banja Vrućica“ je, podsjetimo, i prije pandemije virusa korona bila poznata po visokom stepenu sprovođenja higijenskih mjera, a sada je nivo zaštite dodatno povećan. O svojim gostima brinu maksimalno, kako bi izbjegli eventualne neželjene posljedice.
„Banja Vrućica“ se, inače, prostire na površini od 75 hektara, a okružena je brojnim uređenim stazama u prirodi, što gostima pruža dodatne mogućnosti kada je riječ o rekreaciji.
Da bi svojim gostima ponudili sve što im je potrebno, uključili su se i u projekat turističkih vaučera. Kako bi dodatno olakšali korištenje vaučera svim građanima, iz „Banje Vrućice“ su u tu svrhu otvorili i posebnu telefonsku liniju, tako da na broj 053/421-400 tokom cijelog dana možete dobiti sve potrebne informacije te rezervisati smještaj.
AKCIJSKI ARANŽMANI
Ako želite da isplanirate odmor bez stresa, u srcu prirode, uz vrhunsku uslugu, pravi izbor za vas su akcijski wellness aranžmani ZTC-a „Banja Vrućica“ – „Ljetnje opuštanje“, „Ljetnji odmor“ i „Porodični odmor“.
Akcija aranžmana „Ljetnje opuštanje“ i „Ljetnji odmor“ traje do 31. avgusta, a aranžman „Porodični odmor“ do 15. novembra 2020. godine.
ARANŽMAN „LJETNJE OPUŠTANJE“
Cijena aranžmana iznosi 240 KM po osobi u dvokrevetnoj sobi. Za djecu uzrasta do sedam godina boravak na bazi paketa „Ljetnje opuštanje“ je gratis. Za djecu od sedam do 12 godina boravak na bazi paketa „Ljetnje opuštanje“ iznosi 50 KM dnevno, što podrazumijeva polupansion uz korištenje otvorenog i zatvorenog bazena.
Ovaj aranžman sadrži:
– Tri polupansiona u dvokrevetnim sobama
– Slobodno korištenje zatvorenog, rekreativnog bazena
– Slobodno korištenje otvorenog bazena
– Noćno kupanje do ponoći petkom i subotom
– Slobodno korištenje green spa oaze
– Svakodnevni aerobik u vodi
ARANŽMAN „LJETNJI ODMOR“
Cijena aranžmana „Ljetnji odmor“ iznosi 419 KM po osobi u dvokrevetnoj sobi. Za djecu uzrasta do sedam godina boravak na bazi ovog paketa je gratis. Za djecu od sedam do 12 godina boravak na bazi paketa „Ljetnje opuštanje“ iznosi 45 KM dnevno, što podrazumijeva polupansion uz korištenje otvorenog i zatvorenog bazena.
Ovaj aranžman sadrži:
– Pet polupansiona u dvokrevetnim sobama
– Jedna aroma masaža „Stara Banja“ u trajanju od 30 minuta
– Jedna osvježavajuća kupka u trajanju od 20 minuta
– Slobodno korištenje zatvorenog, rekreativnog bazena
– Slobodno korištenje otvorenog bazena
– Noćno kupanje do ponoći petkom i subotom
– Slobodno korištenje green spa oaze
– Svakodnevni aerobik u vodi
– 10 odsto popusta na ostale usluge wellness centra
ARANŽMAN „PORODIČNI ODMOR“
(za minimalno dvije odrasle osobe)
Cijena aranžmana „Porodični odmor“ u hotelu „Kardial“ iznosi 299 KM po osobi u dvokrevetnoj sobi, a u hotelima „Posavina“ i „Srbija“ 216 KM. Za djecu uzrasta do sedam godina boravak na bazi paketa „Porodični odmor“ je gratis.
Za djecu od sedam do 12 godina boravak na bazi paketa „Porodični odmor“ u hotelu „Kardial“ iznosi 180 KM, a u hotelima „Posavina“ i „Srbija“ 140 KM, što podrazumijeva polupansion uz korištenje otvorenog i zatvorenog bazena.
Ovaj aranžman sadrži:
– četiri polupansiona u dvokrevetnim sobama
– slobodno korištenje zatvorenog rekreativnog bazena
– slobodno korištenje otvorenog bazena
– svakodnevno korištenje green spa oaze
– jedna Oriental sauna
– jedna Kardial sauna
– dva puta po sat vožnja biciklom
Nezavisne novine
PRIVREDA
Čapljinski preduzetnici traže coworking prostor po uzoru na Trebinje i Mostar
Čapljina, kao i mnogi manji gradovi, još uvijek nema coworking prostor koji bi privukao digitalne nomade, samostalne profesionalce i sve one kojima je potreban radni prostor s kvalitetnim uvjetima.
Inicijative poput coworking prostora, iako prisutne u većim gradovima, i dalje su rijetke u manjim sredinama poput Čapljine, koja ima potencijal za privlačenje nove generacije radnika, ali nedostaju potrebna ulaganja i podrška.
Jedan od rijetkih primjera coworking prostora u Hercegovini jest CodeHub Mostar, koji je pokrenuo Intera Tehnološki Park s ciljem stvaranja profesionalnog okruženja za rad, povezivanje i usavršavanje.
Ovaj coworking prostor pokazao se uspješnim i privlačnim za freelance stručnjake, poduzetnike te digitalne nomade, a ponudio je sve što jedan moderan radni prostor mora imati – brz internet, kvalitetne radne stolove, ugodnu radnu atmosferu i priliku za umrežavanje, piše Čapljinski portal.
Benefiti coworking prostora
Coworking prostori poput CodeHuba nude brojne prednosti koje bi mogle unaprijediti poslovnu klimu u manjim gradovima kao što je Čapljina.
Prvo, oni pružaju brz internet i tehnološki opremljen prostor, što je ključan preduvjet za suvremeni način rada.
U coworking prostoru, radnici su okruženi sličnim profesionalcima, što potiče produktivnost i radnu atmosferu koju je teško postići u kućnom okruženju.
Dodatna prednost coworkinga je umrežavanje i stvaranje novih poslovnih veza. Rad u zajedničkom prostoru omogućava razmjenu ideja, kontakata i suradnji, čime coworking prostor postaje inkubator novih poslovnih inicijativa.
Također, prisutnost digitalnih nomada u coworking prostorima doprinosi raznolikosti i širenju znanja, što obogaćuje lokalnu zajednicu i otvara vrata novim projektima.
Potencijal za Čapljinu
Unatoč rastućoj popularnosti coworking prostora, manji gradovi poput Čapljine ostaju zapostavljeni, iako bi upravo takvi prostori mogli privući novu generaciju radnika koji ne ovise o stalnom mjestu boravka.
Coworking prostor u Čapljini ne samo da bi obogatio lokalnu poslovnu scenu, već bi stvorio preduvjete za rast zajednice digitalnih nomada, poduzetnika i kreativaca.
Primjer mostarskog CodeHuba pokazuje da coworking prostori mogu uspješno djelovati i u regijama koje nisu urbani centri, ali zahtijeva podršku i ulaganja koja će omogućiti dugoročnu održivost ovakvih inicijativa.
Ulaganje u coworking prostor u Čapljini moglo bi postati ključan korak prema stvaranju napredne poslovne klime, privlačenju novih profesionalaca te razvoja poslovnih veza koje bi mogle potaknuti nove projekte i lokalnu ekonomiju.
PRIVREDA
VIDEO / Jedan dan u Lasti – kako se proizvode najukusniji keksi?
Tvornica keksa i vafla “Lasta“ Čapljina pokrenula je ponovno proizvodnju nakon što ju je preuzeo privrednik Petar Čorluka, vlasnik Violete.
Tvornica radi “punom parom“ i proizvodi kekse koji su zauzeli police trgovina širom regije.
Lasta je zaposlila i veliki broj radnika, što je veliki plus za lokalnu privredu.
Kako se proizvode keksi i kako izgleda jedan dan u Lasti, pogledajte u video prilogu.
PRIVREDA
„Invictus“ otpušta radnike
Kompanija „Invictus Technology Group” iz Banjaluke, osnovana nakon što je “Infinity International Group” dospjela na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država najavila je drastične poteze i otpuštanje “značajnog broja radnika”.
Oni tvrde da je odluka donesena nakon što su se “suočili sa brojnim nezakonitim postupcima onih koji bi u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini trebali da osiguraju prava zagarantovana zakonima”.
Kažu da su ambiciozno zaposlili 170 ljudi nakon što su ugasili “Infinity” koji bi nastavili poslovanje koje su do tada vodili u okviru nekoliko kompanija koje su se 18. juna i ranije našle pod sankcijama.
Tvrde da su prvobitno mislili da im banke neće praviti probleme i da će im otvoriti račune, ali da je podrška izostala.
“Bez obzira što se prvobitno činilo da ćemo kod banaka bez većih problema otvoriti račune, te završiti i sve druge neophodne aktivnosti kod drugih relevantnih institucija, ipak smo naišli na ozbiljne prepreke koje nas sprečavaju da ostvarimo započeti plan. Podrška je izostala, prije svega, od banaka koje nisu bile spremne da postupe po zakonu. Nakon ogromnog pritiska Ambasade SAD u Sarajevu, a u strahu od narednih poteza američke administracije i novih sankcija, banke su ignorisale naša nastojanja da kao nova kompanija dobijemo polazne elemente neophodne za normalno poslovanje. Zbog ovakvog nerazumijevanja teško možemo da održimo finansijsku stabilnost što iz dana u dan dodatno usložnjava čitavu situaciju”, saopštili su iz “Invictusa”.
Objašnjavaju da su početkom ovog mjeseca kao novi poslovni subjekt optimistično počeli sa radom i potpisali ugovore sa više od 170 zaposlenih. Sud je uredno izvršio registraciju nove kompanije, ali su sada došli u situaciju da moraju preduzeti neželjene poteze. Za sve krive Ambasadu SAD-a u BiH, iako im je sankcije prethodno uvelo američko Ministarstvo finansija.
“Garantujemo da će svi zaposleni dobiti svoja zarađena primanja uz poštovanje ugovorom o radu i zakonom predviđenih mehanizama za djelovanje u ovakvim i sličnim situacijama. Želimo da naglasimo da se zbog postupaka Ambasade SAD na najbrutalniji način radnicima uskraćuje pravo na rad i osiguranje gole egzistencije iako za to nema bilo kakvog pravnog osnova. Baš zbog toga pozivamo sve nadležne institucije da što prije pronađu adekvatno rješenje kako ni jedna druga domaća kompanija u budućnosti ne bi bila izložena nezabilježenoj diskriminaciji”, saopšteno je iz “Invictusa”.
Kažu i da su sada izloženi potezima koji nemaju bilo kakve veze sa normalnim poslovanjem i poštovanjem zakonskih normi, a da ih relevantne institucije kao savjesnog poslovnog subjekta nisu u stanju zaštiti, zbog čega moraju priznati da je teško pronaći adekvatniji odgovor koji ne bi uključivao ozbiljnije rezove u samoj kompaniji.
Podsjetimo, 18. juna ove godine američka Kancelarija za kontrolu imovine stranaca OFAC uvela je sankcije nizu kompanija koje “čine mrežu podrške predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku”, a “Infinity International” se našao među njima, skupa sa firmama “Infinity Media”, “Prointer ITSS”, “Sirius 2010”, “Kaldera”, “K-2 Audio” u čijem je vlasništvu Alternativna televizija, “Una World” u čijem je vlasništvu bila “Una TV”.
Iz “Infinity-ja” su tada saopštili da će bez posla ostati oko 800 ljudi, a spas su potražili u registrovanju novih kompanija i promjenama vlasničke strukture, pretvarajućći dotatašnje rukovodioce u vlasnike.
„Invictus“ su prije mjesec dana osnovali menadžeri „Prointera“ i „Siriusa”.
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca