Connect with us

INVESTICIJE

Most u Gradišci gotov do kraja maja, ali još neće biti u funkciji

Objavljeno

 


Završetak radova na mostu na Savi kod Gradiške i pristupnim trasama predviđen je krajem maja, potvrđeno je za „Nezavisne novine“ u Ministarstvu transporta i komunikacija BiH.

Kako su precizirali, 30. maja će biti završeni svi radovi, kako je i predviđeno potpisanim ugovorima.

„Na strani Republike Hrvatske izvode se radovi na nasipanju prilazne trase u dužini od oko 50 metara, koja će se spajati sa drugom fazom projekta koji se izvodi na teritoriji Hrvatske, a odnosi se na radove na pristupnoj saobraćajnici prema Okučanima“, naglasili su nam oni.

Dodaju da je tokom marta na hrvatskoj strani Save ugrađivan nasipni materijal iza upornjaka U1, a završena je montaža čelične konstrukcije nad stubištem S2.

„Završeni su radovi na montaži cijevi odvodnje i na antikorozivnoj zaštiti unutrašnjeg dijela rasponske konstrukcije. Završena je izrada antikorozivne zaštite vanjskog dijela rasponske konstrukcije i ugradnja stubova za mrežastu zaštitnu ogradu. Takođe, izvedena je i pristupna cesta do gradilišta na hrvatskoj strani u dužini oko tri kilometra“, naglasili su oni.

Dodali su i da investitor priprema sve uslove koji su potrebni za realizaciju tehničkog pregleda i izdavanje upotrebne dozvole za most, u skladu s odredbama međudržavnog sporazuma između Savjeta ministara BiH i Vlade Hrvatske o gradnji mosta kod Gradiške i pristupnih cesta, kao i važećeg zakonodavstva u obje zemlje.

Reklama

„U tu svrhu je poslužilo nekoliko sastanaka održanih u martu i aprilu s nadležnim institucijama u Republici Srpskoj i Republici Hrvatskoj. Takođe, pošto je potrebna nova kategorizacija graničnog prelaza Gradiška – Stara Gradiška, pokrenuta je inicijativa za uspostavljanje graničnog prelaza na zajedničkoj lokaciji u skladu s dogovorom s hrvatskom stranom. Smatra se da je to ekonomski opravdano rješenje koje bi osiguralo niže troškove izgradnje graničnog prelaza, niže troškove održavanja, bolju koordinaciju saradnje nadležnih organa iz obje države, manju mogućnost korupcije“, istakli su oni.

Tamara Pajić iz „Hrvatskih cesta“ nam je potvrdila da su radovi u završnoj fazi i da se odvijaju u skladu s predviđenom dinamikom.

„Iako vremenska prognoza nije povoljna za radove koji se trenutno izvode, a odnose se na izradu hidroizolacije čelične ortotropne ploče, očekujemo da će radovi biti završeni do ugovorenog roka“, rekla je Pajićeva za „Nezavisne novine“.

S istim pitanjem smo se obratili i „Autoputevima RS“, ali do objavljivanja ovog teksta nije stigao odgovor, međutim, Dušan Topić, direktor ove firme, za RTRS je rekao da je jedan od najbitnijih projekata u Republici Srpskoj i BiH izgradnja mosta na Savi kod Gradiške i spajanje auto-puteva RS s evropskom mrežom. Kako kaže, tom izgradnjom će se doprinijeti smanjenju gužve na najprometnijem graničnom prelazu, jer će dio vozila biti preusmjeren na novi granični prelaz.

Topić ističe da most neće odmah po završetku radova biti pušten u saobraćaj.

„Neophodno je da Hrvatska napravi vezu mosta s postojećom saobraćajnicom. Oni su već ugovorili taj dio posla, krenuli su radovi i za to je neophodno minimalno godinu i po dana“, rekao je Topić.

Reklama

Podsjećanja radi, planovi na izgradnji mosta počeli su još 2004, a svečanost povodom spajanja dvije polovine mosta održana je u oktobru prošle godine. Prvi koraci ka izgradnji mosta preduzeti su još u aprilu 2004, kada su Ministarstvo komunikacija i transporta BiH i Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture Hrvatske potpisali Memorandum o saglasnosti za pripremu i izgradnju auto-puta između Banjaluke i Gradiške. U memorandumu je kao ključni zajednički objekat predviđen novi granični most preko Save s priključnim dionicama do postojećih cesta na obje strane. Protokol o saradnji u vezi s ovim projektom potpisan je u maju 2007, a ugovor za izradu projektne dokumentacije „Hrvatske ceste“ su sklopile s Građevinskim fakultetom iz Zagreba u aprilu 2010. godine. Sporazum o izgradnji međudržavnog mosta preko rijeke Save kod Gradiške potpisan je između Vlade Hrvatske i Savjeta ministara BiH u novembru 2011, a na sjednici Vlade Hrvatske u martu 2012. donesena je Uredba o objavi Sporazuma o izgradnji mosta.

Nakon što je Evropska komisija odobrila pomoć u izgradnji ovog objekta, lokaciju mosta je te 2013. godine obišao i Peter Sorensen, tadašnji šef Delegacije EU BiH, i najavio da će Evropska komisija dati i grant od 6,3 miliona maraka za izgradnju mosta. EU je svoju obavezu ispunila i novac uplatila, a RS obezbijedila polovinu od oko 20 miliona evra za izgradnju mosta. Radovi na mostu počeli su u oktobru 2019. godine.

Ukupna dužina mosta je oko 500 metara, a popola ga finansiraju RS i BiH s jedne strane, i Hrvatska s druge u ukupnoj visini od oko 30 miliona evra. Radove izvode „Integral inženjering“ a.d., „Đuro Đaković montaža“ d.o.o. i „Zagreb montaža“ d.o.o.

Nezavisne novine

FINANSIJE

Ulaganja u fondove i postupanje u vrijeme pada tržišta

Objavljeno

 

Od

Ulaganje u investicione fondove postalo je popularan način štednje i ostvarivanja prinosa za mnoge ulagače. Međutim, kao i svako ulaganje, i ono nosi određeni nivo rizika, naročito kada su u pitanju fondovi koji ulažu u akcije svjetskih kompanija.

U posljednje vrijeme svjedočimo padu vrijednosti na svjetskim berzama, što se direktno odrazilo i na vrijednost udjela u fondovima koji ulažu u akcije. Investitori koji su svoj novac uložili u ove fondove mogu trenutno vidjeti negativne prinose, što često izaziva zabrinutost i razmišljanje o povlačenju sredstava. Ipak, važno je razumjeti da su ovakve situacije sastavni dio tržišnih ciklusa.

Za razliku od fondova koji ulažu u akcije, obveznički fondovi ili alternativni fondovi, poput onih koji se bave davanjem zajmova nisu značajno pogođeni trenutnim tržišnim kretanjima. Njihovi prinosi su stabilniji jer se zasnivaju na prihodima od kamata i otplata zajmova, što ih čini manje volatilnim u ovakvim situacijama.

Šta učiniti kada tržište pada?

U ovakvim trenucima, najvažnije je ostati pribran i ne donositi ishitrene odluke. Tržišta imaju prirodan tok – nakon pada uglavnom slijedi oporavak, a istorija je više puta pokazala da su strpljivi investitori na kraju često nagrađeni.

Jedan od načina za ublažavanje rizika jeste diverzifikacija – odnosno raspodjela sredstava na više vrsta fondova, uključujući akcijske, obvezničke, mješovite i alternativne fondove. Na taj način se smanjuje zavisnost od jednog tržišta ili sektora, a portfelj postaje otporniji na negativne oscilacije.

Reklama

Zaključak

Pad tržišta, iako može djelovati zabrinjavajuće, prirodan je dio investicionog procesa. Ulaganje treba posmatrati kao dugoročan cilj, a ne kao sredstvo za brzu zaradu. Ključ uspjeha leži u diverzifikaciji i strpljenju – dvije najvažnije strategije koje pomažu investitorima da izdrže turbulentna vremena i ostvare pozitivne rezultate na duže staze.

Nastavite čitati

EKONOMIJA

“Fundamental” u Banjaluci: Narodne obveznice prilika za sigurno ulaganje

Objavljeno

 

Od

Odluka Vlade Republike Srpske o prvoj emisiji narodnih obveznica predstavlja kvalitetno i sigurno ulaganje, te priliku za privlačenje novih investitora na tržište kapitala, poruka je panelista i učesnika današnje investicione konferencije “Fundamental” u Banjaluci.

Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Srbije Marko Janković ocijenio je da narodne obveznice znače i sigurno ulaganje kada se rangiraju različiti rizici u investiranjima.

Janković je istakao da i Srbija razmišlja o narodnim obveznicama, kao i da Ministarstvo finansija analizira mogućnosti da se takve obveznice pojave na tržištu Srbije.

Vidimo da su zemlje regiona već emitovale te vrste obveznica sa dobrim rezultatima”, rekao je Janković novinarima u Banjaluci.

On je naveo da Srbija ima usklađenu regulativu sa evropskim direktivama, kao i da se kontinuirano radi na inovacijama, kako bi tržište kapitala bilo u rangu sa evropskim.

Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske Ognjen Mihajlović naglasio je da su sve dosadašnje emisije obveznica bile prikazane na transparentan način, kao i da su građani koji su više upućeni i do sada kupovali obveznice.

Reklama

Prema njegovim riječima, emisija narodnih obveznica je usmjerena na fizička lica, odnosno običnog građanina.

Ovaj pilot projekat treba ljudima da približi i da im pokaže šta su štedne obveznice. Vjerujem da će ovaj projekat biti uspješan”, smatra Mihajlović.

On je naveo da će na današnjoj investicionoj konferenciji biti prezentovani određeni podaci o tržištu, te regulatorni okvir.

Preživjeli smo transformaciju investicionih fondova, mijenjali smo zakone, omogućili nove proizvode i vjerujem da ćemo iduće godine usvojiti nove zakone koji bi u potpunosti bili usklađeni sa evropskim direktivama, te bi stvorili jednu investicionu situaciju koja obavezuje ovlaštene učesnike kako bi nadzor bio efikasniji”, pojasnio je Mihajlović.

On je rekao da je u planu novi zakon o tržištu kapitala, kao i priprema zakona o alternativnim fondovima.

Investiciona konferenciju “Fundamental” okupila je u Banjaluci oko 200 je učesnika iz Srbije, Hrvatske i BiH.

Reklama

Svečanom otvaranju konferencije prisustvovali su srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović i ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić.

Investicionu konferenciju “Fundamental”, čiji je cilj promocija investiranja, organizuje Udruženje društava za upravljanje investicionim fondovima pri Privrednoj komori Republike Srpske.

Cvijanović: U institucijama Srpske uvijek ćete imati pouzdanog partnera

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je na svečanom otvaranju investicione konferencije “Fundamental” u Banjaluci da je ovaj događaj snažan podsticaj za ekonomski napredak, inovacije i jačanje saradnje, te da će u institucijama Republike Srpske uvijek imati partnera.

Cvijanovićeva je izrazila nadu da će diskusije u okviru konferencije donijeti korisne zaključke koji će imati potencijal da doprinesu daljem razvoju tržišta kapitala i privrede u Republici Srpskoj.

U institucijama naše Republike, koje su u u potpunosti posvećene realizaciji navedenih ciljeva, uvijek ćete imati iskrenog i pouzdanog partnera”, naglasila je Cvijanovićeva u obraćanju.

Reklama

Ona je ocijenila da ovaj događaj nije samo prilika za razmjenu znanja i iskustava, već istovremeno i snažan podsticaj za ekonomski napredak, inovacije i jačanje saradnje u ovom dinamičnom i izazovnom okruženju.

Uvijek sam srećna kada su Banjaluka i Republika Srpska domaćini ovako značajnih i dobro organizovanih manifestacija regionalnog karaktera, kao što je konferencija `Fundamental`”, zaključila je Cvijanovićeva.

Vučenović: Konkretno o investiranju i tržištu kapitala

Investiciona konferencija “Fundamental”, koja je danas otvorena u Banjaluci, daće mnoge odgovore na pitanja investiranja i tržišta kapitala u Republici Srpskoj, izjavio je izvršni direktor Društva za upravljanje investicionim fondovima Zoran Vučenović.

Ovo je prva konferencija tržišta kapitala u Republici Srpskoj i očekujemo da će ona biti prvi korak u širem razvoju ovog tržišta”, rekao je Vučenović novinarima.

SRNA

Reklama
Nastavite čitati

INVESTICIJE

Eksproprijacija zemljišta za aerodrom u Trebinju biće završena 2025. godine

Objavljeno

 

Od

Eksproprijacija zemljišta za potrebe izgradnje aerodroma u Trebinju, biće završena 2025. godine, saopšteno je nakon sjednice Vlade Republike Srpske koja je održana u Banjaluci.

Vlada je na sjednici utvrdila Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o posebnom postupku eksproprijacije radi izgradnje aerodroma u Trebinju, po hitnom postupku, a zakon će, kako je navedeno, biti donesen iz razloga što postupci eksproprijacije u 2020. godini nisu ni mogli biti započeti zbog pandemije virusa korona.

Odnosno, bili su usporeni zbog pandemije izazvane virusom kovid 19, te će se oni okončati u 2025. godini, a sve s ciljem izgradnje aerodroma i realizacije jednog ovakvog složenog projekta koji je od opšteg interesa za Republiku Srpsku – naglašeno je iz vladinog kabineta za odnose s javnošću.

eKapija

Nastavite čitati

U trendu