Connect with us

POLJOPRIVREDA

Evo kako zimi uzgojiti svježe povrće u stanu!

Objavljeno

 


Uzgajati  povrće u stanu tijekom zime može biti odličan način da osigurate svježe namirnice, čak i kad temperature padnu.

Iako zima ograničava izbor biljaka koje će uspješno rasti, nekoliko vrsta  povrća i začinskog bilja može lijepo napredovati u zatvorenim uvjetima.

Evo što možete uzgajati, kao i nekoliko savjeta za optimalne uvjete rasta.

Povrće koje možete uzgajati u stanu zimi:

Lisnato povrće

Špinat, rukola, blitva, i mikrobilje kao što su zelena salata i klice brokule lako rastu u plitkim posudama i relativno brzo niču. Samo im treba dovoljno svjetla.

Začinsko bilje

Peršin, vlasac, bosiljak, menta, majčina dušica, origano i ružmarin su idealni za zimu u zatvorenom jer nisu previše zahtjevni, a brzo niču i korisni su za kuhanje.

Lukovice

Mladi luk možete uzgojiti tako što ćete sačuvati korijen (bijeli dio) i staviti ga u vodu dok ne pusti izdanke. Može se kasnije premjestiti u zemlju ili i dalje držati u vodi.

Reklama

Mrkva

Iako zahtijeva dublju posudu, mrkva može uspješno rasti na osunčanoj prozorskoj dasci ili pod lampama za rast. Dovoljno je prostora za korijenje i redovno zalijevanje.

Paradajz trešnjasti

Sitni paradajz može roditi u stanu ako ima dovoljno svjetlosti (idealno pod lampama za uzgoj), ali zahtijeva više prostora i brige.

Rotkvice

Brzo rastu i ne zauzimaju mnogo prostora, a zahtijevaju minimalno održavanje, idealne su za zimu.

Uvjeti za uspješno uzgajanje

Svjetlost

Tijekom zime je manje prirodnog svjetla, pa je idealno koristiti lampe za uzgoj (LED ili fluorescentne) kako bi biljke dobile dovoljno energije. Postavite ih na 12-14 sati dnevno.

Temperatura

Većina povrća dobro uspijeva u umjereno toplim prostorijama (oko 18-21°C). Izbjegavajte hladna prozorska stakla i hladne prozračne zone.

Zalijevanje

Zimi se zemlja suši sporije, pa pazite da je ne prelijete. Provjeravajte zemlju i zalijevajte kada gornji sloj postane suv.

Reklama

Ventilacija

Biljke vole svjež zrak, pa povremeno otvorite prozor ili osigurajte ventilaciju kako bi spriječili nakupljanje vlage i pojavu plijesni.

Ovim uvjetima možete tijekom zime uspješno uzgojiti zalihe svježeg povrća, začina, i mladica koje će donijeti ukus i nutritivnu vrijednost na vaš stol.

Nezavisne novine

POLJOPRIVREDA

Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu

Objavljeno

 

Iako je berba kasnih sorti malina u Republici Srpskoj u samom finišu, otkupna cijena za ovu sezonu još nije formirana, a mnogi proizvođači su zbog tako neizvjesne situacije potpuno odustali od berbe preostalog roda.

Proizvođači ovog voća su maline odavno predali hladnjačarima, ali i nakon nekoliko mjeseci ne znaju kada će i koliko novca dobiti za svoj trud.

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja “Vilamet”, koje okuplja proizvođače jagodičastog voća u regiji Birač, Ivan Stojanović za “Glas Srpske” kaže da je svaki komentar o ovako teškom stanju suvišan.

„Nedavno sam razgovarao sa jednim od otkupljivača, raspitivao se šta je planirao i koja je konačna otkupna cijena, međutim, njegov odgovor je da ništa nije prodao i još ne zna koliko može da plati preuzeti rod“, rekao je Stojanović.

Sve prilike su, kako kaže, da će ta cijena biti 2,80 KM plus PDV.

„To znači da cijena neće biti ni tri marke, kao što su bile pretpostavke prije mjesec dana. Dao sam maline, a ne znam cijenu. Hladnjačari plaćaju akontativno koliko ko može, a za ostalo ne znaju ni oni sami“, rekao je Stojanović i dodao da još ima proizvođača koji nisu naplatili ni prošlogodišnji rod, pa su mnogi zbog toga i na sudu.

Reklama

Objasnio je da kilogram proizvedene maline proizvođača košta oko 3,50 KM, pa i do 3,80 KM, što pokazuje da je u samom startu u manjku za marku. Dodao je da su otkupne cijene lani bile od pet do 8,50 KM po kilogramu.

„Iz Bratunca ni kilogram malina nije prodat niti izvezen u inostranstvo, a kupina nešto sasvim malo“, rekao je Stojanović.

Dodao je da su ove godine beračima plaćali od 1,50 do dvije KM po kilogramu ili dnevnicu od 70 do 80 KM.

„Napustio sam jesenju berbu malina i kupina jer se ne isplati, a ima i onih koji su već uništili malinjake. U zasadima još ima malina i, generalno, nije završena berba, a plodove jedu ptice“, kazao je Stojanović.

Slična situacija je i u Tesliću, a proizvođač iz te opštine Dragomir Pavlović, koji je maline do ove godine uzgajao na pola hektara, odustao je od ovog posla.

„Imajući u vidu situaciju na tržištu, nisam ulagao u malinjak. Uzgojio sam male količine za vlastite potrebe i nakon 20 godina odustao od proizvodnje malina“, kazao je Pavlović i dodao da je o otkupnim cijenama malina suludo i govoriti.

Reklama

Da je situacija neizvjesna, saglasan je i vlasnik hladnjače “Agro dr” iz Bratunca Petko Rankić koji kaže da bi otkupna cijena trebalo da bude 2,80 KM plus PDV. Dodao je da su hladnjačari i lani bili u minusu, a ako tako bude i ove godine, mogu samo zatvoriti firmu.

„Još nema tržišta za otkupljenih oko 1.000 tona malina i kupina. Imao sam kupce iz Njemačke koji su nudili 1,60 eura i 1,80 eura po kilogramu, u zavisnosti od klase i kvaliteta, ali nismo pristali na to. Čekam dobru cijenu, a malina u hladnjačama može da stoji na minus 20 i dvije do tri godine„, kazao je Rankić i dodao da će, kada prodaju maline i isplate troškove, znati koliko novca mogu dati proizvođačima.

Ivan Stojanović kaže da je kvalitet ovogodišnjeg roda malina odličan.

„Prinosi su u odnosu na lani malo podbacili, jer pojedini proizvođači u to nisu ulagali. Poučeni iskustvom od lani, znali su da cijena neće biti isplativa“, rekao je Stojanović.

Glas Srpske

Reklama
Nastavite čitati

U trendu