LIČNOSTI
Zoran Besak: Na trčanju se može zaraditi i mjerenjem vremena
Vratio se džoging, u modi su škole trčanja, trkači kupuju sve bolju opremu i nakon treniranja na nasipima, obalama, u brdima i šumama mnogi se odlučuju na testiranje svoje trkačke spremnosti. Uključuju štoperice, pomiču granice, pri čemu natjecateljske želje i ambicije narastaju sve do maratona. Na sve većem tržištu amaterskog trčanja u Evropi danas je oko 75 milijona ljudi.
Mnoge utrke istrčao je posljednjih godina Zoran Besak i usput s drugim trkačima komentarisao i upoređivao organizaciju domaćih i velikih svjetskih takmičenja pa zaključio da je mjerenje vremena, i točnost i pravovremena objava rezultata, kod nas često problem. Nezadovoljstvo kvalitetom mjerenja vremena na takmičenjima rekreativnih trkača ovaj preduzetnik je pretvorio u posao. Odustao je od karijere u banci i prije tri godine osnovao preduzeće Stotinka.
„Iritiralo me što sam morao čekati i nekoliko dana da bih dobio rezultate. Vrijeme se mjerilo ručno, štopericama, pa se upisivalo na papir i prepisivalo na drugi. Prva bi se tri mjesta zapisala, proglasio bi se pobjednik, a mi ostali koji nismo bili u vrhu trebali smo čekati da se sa svih tih papira rezultati prepišu u tablicu u Excelu, da to netko prebaci u PDF i objavi na svojoj internet stranici. Katkad bi znalo proći i nedelju dana da bih uopšte vidio koji sam bio. To mi je jako smetalo. Sjeli smo i razmislili šta bismo mogli učiniti da mjerenje bude tačnije, kako što prije obraditi rezultate i omogućiti da budu vidljivi svima“, priča trkač koji je tvrtku za elektronsko mjerenje osnovao s još deset prijatelja i znanaca.
Softver i aplikacija
Partneri su uložili dvjesto hiljada kuna (oko 50.000 KM) i s početnim kapitalom kupili prvi sistem za elektronsko mjerenje vremena. Imali su i aplikaciju koju je trebalo razvijati.
„Sistem za elektronsko mjerenje vremena hardver je načinjen od čipova, čitača, antene i softvera. Omogućava tačno mjerenje vremena, ali ima i ograničenja; nedostatak mu je što je zatvoreni sistem u kojem, kad izmjerite vrijeme takmičarima koji imaju čipove, dok trka ne završi, ne možete izraditi izvještaj. Moj je rođak programer za potrebe najveće ‘trail’- trke u Hrvatskoj programirao rješenje koje je osiguralo tačnije ručno mjerenje vremena i kontrolu nad upravljanjem utrkom. Aplikacija je prikupljala i obrađivala prijave takmičara, popis prijavljenih povezivala s dijelom programa koji mjeri vrijeme i rezultati bi bili vidljivi kako bi koji takmičar ulazio u cilj. Odlučili smo aplikaciju nadograđivati jer smo htjeli organizatorima malih utrka ponuditi jeftiniju a djelotvornu varijantu ručnog mjerenja pomoću mrežne aplikacije, a za velike utrke imali smo elektronski sistem. Uspjeli smo spojiti aplikaciju tako da sistem tokom trke može objavljivati i podatke dobijene od vanjskih elektronskih sistema“ objašnjava Besak.
Slijedi redizajn
„Prve godine mjerili smo vrijeme na sedamdesetak trka, druge smo već imali 120 trka, a ove godine doći ćemo blizu 150 trka na kojima će se vrijeme mjeriti našim programom. Uspjeli smo dokazati da kod nas ima tržišta. Jedna smo od samo nekoliko kompanija u Hrvatskoj koje se bave mjerenjem vremena na trkama rekreativnih trkača. Naša ciljna grupa u početku su bile ‘trail’- trke i trekinzi, koje se ne trče po cesti i na kojima zbog konfiguracije terena i načina trke ne treba čip jer takmičari jedan po jedan ulaze u cilj. Osiguravamo prikupljanje prijava i upravljanje njima, mjerenje vremena, obradu i objavu rezultata. Sve možemo napraviti sami ili možemo poučiti organizatora da pomoću aplikacije on osigura upravljanje procesom – kaže ovaj zagrebački preduzetnik, direktor firme Stotinka, jedan od zasad deset njezinih suvlasnika, u njoj i zaposlen.
Stotinka zapošljava još samo jednog programera, a ostali suvlasnici, rekreativni trkači u vlasničkoj strukturi, učestvuju u strateškom osmišljavanju i operativnim poslovima. Stotinka je lani ostvarila oko 350 hiljada kuna (oko 90.000 KM) prihoda, do kraja godine planira ući u otprilike toliku investiciju redizajna aplikacije, a nakon regionalnog tržišta planira proboj na svjetsko.
Amaterske utrke
„Softver i aplikacija funkcionalno zadovoljavaju, no dizajnerski i iz ugla korisničkog iskustva na relativno su niskim granama. To nas sprječava u svjetskom iskoraku. Pripremamo se krajem godine krenuti u ozbiljniji redizajn, s time da će se raditi i na dodavanju novih funkcionalnosti i promjeni platforme. Naš je dugoročni cilj da se aplikacija upotrebljava u cijelom svijetu. Nema razloga da se jedan vikend na njoj ne vrti više stotina trka. Procjenjujem da možda dvadeset posto svih amaterskih trka u svijetu ima mogućnosti i potrebe za elektronskim mjerenjem vremena. Svima ostalima nudimo mrežnu aplikaciju koja im rješava sve probleme za zaista nikakav novac. Usredotočili bismo se na tržište amaterskih trka jer za sve službene trke profesionalne atletike morate imati certifikovanu opremu, što je vrlo skupo, a i nije lako ući na to vrlo zatvoreno tržište s malo trka i takmičara – otkriva poslovne planove direktor Stotinke s kojim razgovaramo u zoni ‘chill outa’ nedavno otvorenoga Tehnološkog parka u 12. paviljonu zagrebačkog Velesajma u kojemu s drugim startupovima dijele kreativno uređen i infrastrukturno bogato opremljen poslovni prostor.
Vrlo je malo kompanija u svijetu koje su potencijalna konkurencija Stotinki. Ima proizvođača zatvorenih i funkcionalno ograničenih elektronskih sistemna, zasad postoje dva slična softvera, ali Stotinka je jedina platforma na koju se trkač može prijaviti, koja mjeri vrijeme i objavljuje rezultate u stvarnom vremenu.
Mogućnosti dogradnje
„S redizajniranim softverom i aplikacijom pretvorit ćemo se u kompaniju koja će nuditi edukaciju i održavanje sistema te pomoć za vrijeme takmičenja. Sad već zamišljam: dolazi vikend, imamo tristo trka i pet ljudi u korisničkom centru koji čekaju pozive iz cijelog svijeta i daju upute. Planiramo se okrenuti i takmičarima te im nuditi razne usluge u aplikaciji. Već se sad aplikacija može upotrebljavati i za druge vrste trka, ne samo za atletske. Do sada smo izmjerili dvije ‘extreme enduro’ utrke motora“ – otkriva zagrebački preduzetnik globalne želje i planove i kaže da se ne boji konkurencije, jer neko će sigurno pokušati nešto slično, ali oni će već biti korak dalje.
Izvor: Lider.media
PRIVREDA
Melanija Tramp će ponovo zablistati u Beminim papučma
Fabrika obuće Bema iz Banjaluke poslala je danas prvoj dami SAD Melaniji Tramp na poklon unikatne papuče, kao znak podrške za još jedan mandat njenom suprugu Donaldu Trampu u Bijeloj kući. (više…)
LIČNOSTI
Podvući crtu i za običnog građanina i za privredu
Lični osjećaj povodom trenutne situacije jeste da smo već izgubili kompas po pitanju mjera. Privrednici nažalost ne znaju šta im je činiti, šta da preduzimaju i kako da se ponašaju. Da li, takoreći, da dignemo ruke od svega, nakon što smo mnogo toga već prošli, ili da podvučemo crtu i napravimo iskorak. Ne možemo ići u trku sa Evropom po pitanju normi i mjera, obzirom da smo kolektivno nedisciplinovani i neodogvorni. Disciplinu i odgovornost najčešće pokazujemo samo kada odemo na rad u inostranstvo, u strahu od gubitka posla. (više…)
LIČNOSTI
Rukometaši Borca obradovali Umičević
Rukometaši Borca sa stručnim štabom posjetili su Marinka Umičevića, tehničkog direktora Tvornice obuće Bema.
Tom prilikom su mu poklonili loptu sa potpisima svih igrača kao i bocu rakije, po starom dobrom srpskom običaju.
– Zaista su me obradovali i prijatno me iznenadili. Ovim gestom su željeli da mi se zahvale na svemu što za njih radim, a cijene moj rad. Veliko hvala svim rukometašima i trenerima Borca – rekao je Marinko Umičević koji je ujedno i potpredsjednik RK Borac.
Ovom prilikom Marinko Umičević je igrače i članove stručnog štaba proveo kroz pogon Beme i upoznao ih o procesu proizvodnje.
Istovremeno im je poklonio po jedan par visokokvalitetne obuće.
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca