Connect with us

INVESTICIJE

Njemački investitori su stalno prisutni u regiji sa skoro 200 kompanija

Objavljeno

 


SARAJEVO – „U BiH sa ne tako velikom investicijom vrlo lako možete postati lider na tržištu, odnosno imati udio na tržištu u iznosu od 20 do 30 posto. I tada se nalazimo u segmentu gdje investicija postaje interesantna. Ako posmatramo njemačke investicije u BiH, a Njemačka spada u top 10 investitora, onda dobijamo upravo takvu sliku“, kazao je za poslovni portal Akta.ba Sven Thorsten Potthoff novi direktor Njemačke vanjskotrgovinske komore (AHK) za područje BiH i Hrvatske.

Postoji nekoliko oblasti sa velikim potencijalom, a koje su interesantne njemačkoj privredi. To su s jedne strane težišta projekta Njemačka inicijativa za pronalaženje dobavljača kao što su obrada i prerada metala, kompletna dobavljačka industrija za automobilsku industriju, od presvlaka preko sistema za kočenje do dijelova od plastike.

Veliki potencijal

„Pored toga, veliki potencijal se nalazi u oblasti drvno-prerađivačke industrije i industriji namještaja. Upravo kompanije iz industrije namještaja su na sajmu namještaja i interijera IMM u Kelnu početkom ove godine pokazale da spadaju u sami vrh branše. Na takav uspjeh treba biti ponosan“, ispričao je Potthoff.

Zanimljiva je i tekstilna industrija, uključujući proizvodnju obuće, iako se veliki broj narudžbi bazira na tzv. lon-poslovima. U ovom sektoru je bitno da se u BiH generiše više dodatne vrijednosti. Također su povećani potencijali IT-sektora koji se izvrsno razvija i pokazuje visoke stope rasta, a neke od kompanija već sarađuju sa njemačkim partnerima. Pored toga, zanimljiv je i energetski sektor, a posebno oblast obnovljivih izvora energije je obećavajuća.

Njemački investitori su stalno prisutni u regiji i radi se o ukupno cca. 200 kompanija sa udjelom njemačkog kapitala. Pored toga, primjetno je da i dalje postoje njemačke kompanije koje su zainteresovane za tržište Bosne i Hercegovine.

Reklama

Neke od njemačkih kompanija u BiH su Heidelberg Cement, poznatija kao Tvornica cementa Kakanj, kompanija Mann+Hummel sa cca. 600 radnika u Tešnju, kompanija Emka iz sektora obrade metala sa proizvodnjom u Goraždu, te kompanija Meggle u Bihaću.

Njemačke investicije

Ističe da su prošle godine pratili jednu njemačku kompaniju iz dobavljačkog sektora za autoindustriju u procesu osnivanja svoje proizvodne podružnice na sjeveru zemlje.

„Na toj lokaciji će biti otvoreno nekoliko stotina radnih mjesta“, kaže Potthoff, te dodaje da je i dalje u praksi primjetno da postupak osnivanja kompanije nije nimalo jednostavan.

Ističe da najnoviji izvještaj Svjetske banke Doing Business pokazuje pesimističnu sliku. Na osnovu ovog izvještaja BiH zauzima 175. mjesto kod osnivanja kompanije, te je na tom polju neophodno raditi na poboljšanju kako bi se povećao broj novih kompanija.

„Njemačke kompanije povećano preusmjeravaju svoje dobavljačke aktivnosti sa Dalekog istoka u zemlje jugoistočne Evrope. Razlog tome je s jedne strane što je cjenovna prednost u Aziji zanemariva, ukoliko uopšte danas i postoji, a s druge strane je lanac snabdijevanja iz Azije mnogo duži. Pored toga, kompanije sa zapadnog Balkana postaju znatno konkurentnije“, objasnio je Potthoff.

Reklama

To znači da se područje jugoistočne Evrope nalazi u većem fokusu dobavljačkih aktivnosti, a u Predstavništvu njemačke privrede u BiH ističu da primjećuju povećani interes.

„Dugoročno očekujemo jače uvezivanje Bosne i Hercegovine u lance snabdijevanja njemačkih kompanija“, naglasio je Potthoff.

Komplikovana administracija

Često nailazimo na činjenice da bh. potencijal nije iskorišten kako treba, a kako ističe Thorsten Potthoff za tako nešto postoji nekoliko razloga, a jedan od njih je sigurno komplikovana administrativna struktura BiH.

„Ukoliko BiH posmatrate s vanjske tačke gledišta, onda ona ponekad djeluje kao labirint, obzirom da nadležnosti institucija često nisu jasno regulisane, a mnoge stvari zavise od ličnog angažmana pojedinca. Rado ću vam dati jedan primjer. Spomenuo sam obnovljive izvore energije kao potencijal. Posmatraju li se procedure odobrenja od koncesije do građevinske dozvole, koje su često regulisane na različitim nivoima vlasti, te se izdaju nezavisno jedna od druge, onda to na investitore na prvi pogled djeluje zastrašujuće“, ispričao je Potthoff.

Objasnio je dalje da njihovo privredno istraživanje koje provode svake godine pokazuje sličnu sliku. Anketirane kompanije kao najveće probleme navode manjak borbe protiv korupcije i kriminaliteta, nedostatak političke i socijalne stabilnosti, nedostatak pravne sigurnosti i neefikasan rad javne uprave.

Reklama

„Kada pogledam na privatni sektor, postanem optimističan. Razvija se nezavisno od otežanih uslova poslovanja, a pri tome domaće kompanije postaju sve konkurentnije. Zbog toga želim pohvaliti domaće kompanije. A veoma se radujem što ću neke od njih posjetiti i upoznati. Iz moje perspektive će ključ uspjeha i u budućnosti biti u izvozu. Raduje me što Njemačka kao najznačajniji trgovinski partner ima značajnu ulogu“, dodao je Thorsten Potthoff.

Kaže da se u ovoj oblasti kompanije moraju veoma dobro pozicionirati, sa velikom dozom strpljenja, jer se osvajanje novih tržišta ne dešava preko noći. Svakako AHK predstavništvo će u ovom segmentu rado pružiti pomoć.

Potthoff kaže da će se s druge strane ključna tema stručnih kadrova razviti u poseban izazov na koji se mora biti pripremljen s dvije tačke gledišta. Kao prvo, potrebno je obezbijediti i sačuvati kvalificiranu radnu snagu, a kao drugo investirati u školovanje budućeg stručnog kadra. To je izazov koji predstoji sistemu obrazovanja u državi, a koji se može riješiti samo u saradnji sa privredom, jer u konačnici je za potrebe privrede neophodno obrazovati stručni kadar kako bi se stvorila i osigurala radna mjesta.

 

Izvor: Akta.ba

Reklama

FINANSIJE

Ulaganja u fondove i postupanje u vrijeme pada tržišta

Objavljeno

 

Od

Ulaganje u investicione fondove postalo je popularan način štednje i ostvarivanja prinosa za mnoge ulagače. Međutim, kao i svako ulaganje, i ono nosi određeni nivo rizika, naročito kada su u pitanju fondovi koji ulažu u akcije svjetskih kompanija.

U posljednje vrijeme svjedočimo padu vrijednosti na svjetskim berzama, što se direktno odrazilo i na vrijednost udjela u fondovima koji ulažu u akcije. Investitori koji su svoj novac uložili u ove fondove mogu trenutno vidjeti negativne prinose, što često izaziva zabrinutost i razmišljanje o povlačenju sredstava. Ipak, važno je razumjeti da su ovakve situacije sastavni dio tržišnih ciklusa.

Za razliku od fondova koji ulažu u akcije, obveznički fondovi ili alternativni fondovi, poput onih koji se bave davanjem zajmova nisu značajno pogođeni trenutnim tržišnim kretanjima. Njihovi prinosi su stabilniji jer se zasnivaju na prihodima od kamata i otplata zajmova, što ih čini manje volatilnim u ovakvim situacijama.

Šta učiniti kada tržište pada?

U ovakvim trenucima, najvažnije je ostati pribran i ne donositi ishitrene odluke. Tržišta imaju prirodan tok – nakon pada uglavnom slijedi oporavak, a istorija je više puta pokazala da su strpljivi investitori na kraju često nagrađeni.

Jedan od načina za ublažavanje rizika jeste diverzifikacija – odnosno raspodjela sredstava na više vrsta fondova, uključujući akcijske, obvezničke, mješovite i alternativne fondove. Na taj način se smanjuje zavisnost od jednog tržišta ili sektora, a portfelj postaje otporniji na negativne oscilacije.

Reklama

Zaključak

Pad tržišta, iako može djelovati zabrinjavajuće, prirodan je dio investicionog procesa. Ulaganje treba posmatrati kao dugoročan cilj, a ne kao sredstvo za brzu zaradu. Ključ uspjeha leži u diverzifikaciji i strpljenju – dvije najvažnije strategije koje pomažu investitorima da izdrže turbulentna vremena i ostvare pozitivne rezultate na duže staze.

Nastavite čitati

EKONOMIJA

“Fundamental” u Banjaluci: Narodne obveznice prilika za sigurno ulaganje

Objavljeno

 

Od

Odluka Vlade Republike Srpske o prvoj emisiji narodnih obveznica predstavlja kvalitetno i sigurno ulaganje, te priliku za privlačenje novih investitora na tržište kapitala, poruka je panelista i učesnika današnje investicione konferencije “Fundamental” u Banjaluci.

Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Srbije Marko Janković ocijenio je da narodne obveznice znače i sigurno ulaganje kada se rangiraju različiti rizici u investiranjima.

Janković je istakao da i Srbija razmišlja o narodnim obveznicama, kao i da Ministarstvo finansija analizira mogućnosti da se takve obveznice pojave na tržištu Srbije.

Vidimo da su zemlje regiona već emitovale te vrste obveznica sa dobrim rezultatima”, rekao je Janković novinarima u Banjaluci.

On je naveo da Srbija ima usklađenu regulativu sa evropskim direktivama, kao i da se kontinuirano radi na inovacijama, kako bi tržište kapitala bilo u rangu sa evropskim.

Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske Ognjen Mihajlović naglasio je da su sve dosadašnje emisije obveznica bile prikazane na transparentan način, kao i da su građani koji su više upućeni i do sada kupovali obveznice.

Reklama

Prema njegovim riječima, emisija narodnih obveznica je usmjerena na fizička lica, odnosno običnog građanina.

Ovaj pilot projekat treba ljudima da približi i da im pokaže šta su štedne obveznice. Vjerujem da će ovaj projekat biti uspješan”, smatra Mihajlović.

On je naveo da će na današnjoj investicionoj konferenciji biti prezentovani određeni podaci o tržištu, te regulatorni okvir.

Preživjeli smo transformaciju investicionih fondova, mijenjali smo zakone, omogućili nove proizvode i vjerujem da ćemo iduće godine usvojiti nove zakone koji bi u potpunosti bili usklađeni sa evropskim direktivama, te bi stvorili jednu investicionu situaciju koja obavezuje ovlaštene učesnike kako bi nadzor bio efikasniji”, pojasnio je Mihajlović.

On je rekao da je u planu novi zakon o tržištu kapitala, kao i priprema zakona o alternativnim fondovima.

Investiciona konferenciju “Fundamental” okupila je u Banjaluci oko 200 je učesnika iz Srbije, Hrvatske i BiH.

Reklama

Svečanom otvaranju konferencije prisustvovali su srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović i ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić.

Investicionu konferenciju “Fundamental”, čiji je cilj promocija investiranja, organizuje Udruženje društava za upravljanje investicionim fondovima pri Privrednoj komori Republike Srpske.

Cvijanović: U institucijama Srpske uvijek ćete imati pouzdanog partnera

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je na svečanom otvaranju investicione konferencije “Fundamental” u Banjaluci da je ovaj događaj snažan podsticaj za ekonomski napredak, inovacije i jačanje saradnje, te da će u institucijama Republike Srpske uvijek imati partnera.

Cvijanovićeva je izrazila nadu da će diskusije u okviru konferencije donijeti korisne zaključke koji će imati potencijal da doprinesu daljem razvoju tržišta kapitala i privrede u Republici Srpskoj.

U institucijama naše Republike, koje su u u potpunosti posvećene realizaciji navedenih ciljeva, uvijek ćete imati iskrenog i pouzdanog partnera”, naglasila je Cvijanovićeva u obraćanju.

Reklama

Ona je ocijenila da ovaj događaj nije samo prilika za razmjenu znanja i iskustava, već istovremeno i snažan podsticaj za ekonomski napredak, inovacije i jačanje saradnje u ovom dinamičnom i izazovnom okruženju.

Uvijek sam srećna kada su Banjaluka i Republika Srpska domaćini ovako značajnih i dobro organizovanih manifestacija regionalnog karaktera, kao što je konferencija `Fundamental`”, zaključila je Cvijanovićeva.

Vučenović: Konkretno o investiranju i tržištu kapitala

Investiciona konferencija “Fundamental”, koja je danas otvorena u Banjaluci, daće mnoge odgovore na pitanja investiranja i tržišta kapitala u Republici Srpskoj, izjavio je izvršni direktor Društva za upravljanje investicionim fondovima Zoran Vučenović.

Ovo je prva konferencija tržišta kapitala u Republici Srpskoj i očekujemo da će ona biti prvi korak u širem razvoju ovog tržišta”, rekao je Vučenović novinarima.

SRNA

Reklama
Nastavite čitati

INVESTICIJE

Eksproprijacija zemljišta za aerodrom u Trebinju biće završena 2025. godine

Objavljeno

 

Od

Eksproprijacija zemljišta za potrebe izgradnje aerodroma u Trebinju, biće završena 2025. godine, saopšteno je nakon sjednice Vlade Republike Srpske koja je održana u Banjaluci.

Vlada je na sjednici utvrdila Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o posebnom postupku eksproprijacije radi izgradnje aerodroma u Trebinju, po hitnom postupku, a zakon će, kako je navedeno, biti donesen iz razloga što postupci eksproprijacije u 2020. godini nisu ni mogli biti započeti zbog pandemije virusa korona.

Odnosno, bili su usporeni zbog pandemije izazvane virusom kovid 19, te će se oni okončati u 2025. godini, a sve s ciljem izgradnje aerodroma i realizacije jednog ovakvog složenog projekta koji je od opšteg interesa za Republiku Srpsku – naglašeno je iz vladinog kabineta za odnose s javnošću.

eKapija

Nastavite čitati

U trendu