Connect with us

NAUKA

Zašto je džet leg gori kada letimo na istok?

Objavljeno

 


Džet leg je kraći zdravstveni poremećaj prilikom prelaska više vremenskih zona i nije nimalo zabavan. Ponekad to znači dan-dva loše koncetracije i poremećaja sna, a nekad simptomi mogu da traju i više od nedelju dana. Zavisi od toga koliko vremenskih zona prelazite – ali prema istraživanju, to zavisi i od toga u kom pravcu putujete.

Izgleda da je očigledno zbog čega se džet leg dešava: putovali ste u novu vremensku zonu i vaše tijelo se prilagođava. Ali na ćelijskom nivou, to je složen fenomen. Kada stignete u novu vremensku zonu promjena vremena prekida vaš unutrašnji sat. Svako ima nešto drugačiji unutrašji sat – zato su neki od nas noćne sove, a drugi jutarnje ševe. Ali svačiji unutrašnji sat ima svoje korijene u ćelijama hipotalamusa.

Ove ćelije igraju ključnu ulogu u svakodnevnom funkcionisanju. Sihronizovanjem jedni s drugima i spoljnim faktorima, kao što su sunčeva svjetlost i budilnik, održavaju vaš ciklus spavanja. Međutim, kada putujete ove ćelije su izbačene iz koloseka. Iznenada one se sihronizuju međusobno, jer su vaši spoljni znaci svuda. Džet leg je tranzicioni period kada se ćelije sihronizuju sa novim okruženjem.

Ipak, ovo je složen proces, jer nisu sve ćelije identične. One imaju različite urođene frekvencije. Neke bi postavile vaš ciklus spavanja na nešto kraće od 24 sata, a druge na duže. Sve u svemu, njihova prosječna frekvencija je nešto duže od 24 sata – oko 24,5 sati. Zbog ovih ćelija putovanje na istok stvara gori džet leg od putovanja na zapad.

Vidite, kada letite na zapad, kada stignete na odredište dan je duži od normalnog. U osnovi koristite dnevno svjetlo dok letite. Međutim, kada putjete na istok, dešava se potpuno suprotno. Izgubite dnevnu svjetlost tokom leta, a kada stignete, sunce ranije zalazi nego što vaše tijelo očekuje. U suštini, vaš unutrašnji sat će se uvijek lakše prilagoditi na produženi dan.

 

Reklama

Izvor: nationalgeographic.rs

NAUKA

Srpski naučnici otkrili kako DNK utiče na koronu

Objavljeno

 

Naučnici sa Medicinskog fakulteta u Beogradu sproveli su veliko istraživanje kako bi otkrili na koji način kovid utiče na bolest i ko ima veće šanse da oboli, a rezultati su pokazali da od genetike pojedinca i otpornosti organizma zavisi kako će čovjek odgovoriti na bolest. (više…)

Nastavite čitati

NAUKA

Ruska naučnica: SARS-CoV-2 najvjerovatnije prirodnog porijekla

Objavljeno

 

Porijeklo novog korona virusa prije je prirodno nego vještačko, s obzirom na to da je genetička sličnost SARS-CoV-2 sa prirodnim virusima veća od 90 odsto, izjavila je danas direktorka ruskog Naučno-istraživačkog instituta za vakcine i serume „I. I. Mečnikov“ Oksana Svitič. (više…)

Nastavite čitati

NAUKA

Materijal sa Mjeseca stiže na Zemlju prvi put poslije 40 godina

Objavljeno

 

Kineska svemirska kapsula sa materijalom sa Meseca, prvim nakon četrdeset godina, započela je danas povratak ka Zemlji. (više…)

Nastavite čitati

U trendu