LISTE
Ko su najplaćeniji direktori američke tech scene?
Najplaćeniji CEO među tech kompanijama u Americi je Mark Hurd, izvršni direktor Oracle-a. On je u 2018. godini zaradio 108 miliona dolara na ime plate – podatak je iza koga stoje Američka federacija rada, kao i najveći savez radničkih organizacija u SAD, Savez industrijskih organizacija (AFL-CIO).
Majk Hurd je prije Oracle-a vodio Hewlett-Packard (2005 – 2010), i pod njegovim liderstvom kompanija je vodila u prodaji desktop računara od 2007, i laptopova od 2006. godine. Kažu da je HP-om rukovodio sa “autoritetom osnivača”, da se ponašao i kao CEO, i kao CTO, i kao vođa prodaje. Nije se libio ni otpuštanja, pa je u jednom trenutku odlučio da napravi “rez” i ugasi preko 15.000 radnih mjesta. Zanimljivo je da je 25 godina proveo u NCR korporaciji, gdje je počeo kao junior prodavac, a stigao do mjesta CEO.
Pod Hurdovim vođstvom Oracle se fokusirao na cloud tehnologiju, a tvrdi da je ovaj aspekt u kompaniji porastao za 82 odsto od 2015. do 2016. godine, kao i da su investirali 5,1 milijardu u istraživanje i razvoj cloud servisa.
Na drugom mjestu je CEO PayPal-a, Daniel Šulman, koji je zaradio 38 miliona dolara. On je osnivač Virgin mobile-a, a prije PayPala bio je jedan od direktora u American Express-u.
Kada je 2014. godine postao CEO PayPal-a, tvrdio je da je njegov cilj da za 70 miliona Amerikanaca pruži bolje finansijsko sredstvo, a 2019. godine je odlučio da će PayPal investirati 500 miliona u Uber, kako bi povezao ta dva tržišta.
Među najplaćenijim su i Majk Lauri iz DXC Technology (32,2 miliona dolara), kao i CEO Adobe-a Šantanu Narajen koji je zaradio 28,4 miliona na ovoj poziciji u 2018. Lauri je 27 godina radio u IBM, dok je Narajen karijeru počeo u Apple-u, piše Startit.
Prije CEO Microsoft-a, koji se našao na 6. mjestu je prvi čovjek Salesforce-a, Mark Beniof, sa platom od 28,4 miliona na godišnjem nivou. Satja Nadela je plaćen koji milion manje (25,8 miliona).
Na listi najplaćenijih našli su se i CEO Mastercarda, Ajay Banga, kao i CEO Cisco-a, Čak Robins.
Podaci inače pokazuju da su plate CEO-a u S&P 500 kompanijama rasle 500.000 godišnje u posljednjoj dekadi. U 2018. godini prosečna plata CEO-a bila je 14,5 miliona, dok je plata nekog ko nije na rukovodećoj poziciji 40.000 dolara.
Ako vas zanima plata CEO u nekoj posebnoj kompaniji, možete je pretražiti na sljedećem linku.
Bankar.me
LISTE
Na prestižnoj listi Financial Timesa prvi put uvrštena i kompanija iz BiH
Da naša zemlja još uvijek može proizvesti uspješne poslovne priče dokaz je i posljednje priznanje Financial Timesa. Ovaj ugledni svjetski list je na svoju listu najbrže rastućih evropskih kompanija i to na 187. mjesto uvrstio i Ministry of Programming. Ovo je prva naša kompanija na ovoj prestižnoj listi. (više…)
LISTE
Bezos i dalje najbogatiji na svijetu, bivša žena na 25. mjestu
Izvršni direktor i osnivač „Amazona“ Džef Bezos okončao je prošlu i započeo novu 2020. godinu kao najbogatiji čovjek na svijetu sa procjenjenim bogatstvom od 115 milijardi dolara. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca