LISTE
11 zemalja s najboljim sistemom obrazovanja na svijetu
Kako predviđa Svjetski inovativni samit za obrazovanje (World Innovation Summit for Education) do 2030. godine obrazovni sistemi u svijetu mogli bi da pretrpe značajne promjene. Predviđa se da će škole postati interaktivna okruženja u kojima će inovacije u tehnologiji i nastavnim programima fundametalno transformisati ulogu nastavnika i izmijeniti sam način učenja.
Ali kakvi su obrazovni sistemi u svijetu u 2018. godini?
Svake godine Svjetski ekonomski forum (World Economic Forum) objavljuje svoj izvještaj, rangirajući države na osnovu svjetske ekonomije.
Države su rangirane prema 12 stubova konkurentnosti, koji uključuju, između ostalog, makro-ekonomiju, okolinu, infrastrukturu, zdravlje i osnovno obrazovanje.
Na osnovu ovog izvještaja kvalitet obrazovanja u Srbiji je na 93. mjestu. Na posljednjem, 137. mjestu, nalazi se Mauritanija, dok je na samom vrhu liste Švajcarska.
Ovo su neke od država koje su na samom vrhu po kvalitetu obrazovnog sistema:
11. Norveška
Ova država velikodušno finansira sve nivoe obrazovnog sistema. Javno obrazovanje je besplatno, osim na predškolskom nivou gdje roditelji plaćaju takse. Rashodi za obrazovni sistem, kao procenat od bruto domaćeg proizvoda, su jedan od najvećih u poređenju sa ostali zemljama. Norveška se može u budućnosti osloniti na jake institucije i dobar sistem obrazovanja.
10. Novi Zeland
Škole, univerziteti i institucije ove ostrvske države su svjetski poznati po svojim standardima. Obrazovanje na Novom Zelandu je skoncentrisano na učenike kojima pruža kontinuiranu nastavu i napredak u učenju, tako da znanje stečeno na jednom nivou postavlja temelje za naredne korake.
9. Njemačka
Iako je ova država svjetski poznata po svom obrazovanju i visoko rangiranim univerzitetima, obrazovni sistem u Njemačkoj doživljava kontinuirane promjene i reforme. Među ostalim reformana u posljednjih nekoliko godina, desila se i reorganizacija gimnazije, dok je na akadademskom nivou primijenjena Bolonjska deklaracija. Ovo je preduzeto kako bi se globalno povećalo zapošljavanje njemačkih studenata.
8. Kanada
Kvalitet obrazovanja i životnog standarda u Kanadi je među najvišim u svijetu, ali troškovi života i školarine za međunarodne studente su generalno niži nego u drugim zemljama kao što su Sjedninjene Države, ili Velika Britanija. Kao takva, Kanada je često najpoželjniji izbor za studente.
7. Irska
Većina sredjih škola u Irskoj su u privatnom vlasništvu i upravljanu, ali su finanasirane od strane države. Takođe postoje i sveobuhvatne i stručne državne škole. Međutim, nedavni izvještaji pokazuju da je potrošnja Irske na obrazovanje pala za 15 odsto tokom finansijske krize, ukazujući na to da bi njen obrazovni sistem mogao opasti u budućnosti.
6. Holandija
Obrazovanje u Holandiji se smatra kao visoko kvalitetno. Prema izvještaju UNICEF-a iz 2013. godine, djeca iz Holandije su najsrećnija na svijetu. Škole ne zadaju puno domaćih zadataka do sredjoškolskog nivoa, dok učenici prijavljuju mali pritisak i stres. Škole su podijeljene između verskih i “neutralnih” škola, sa malim brojem privatnih škola.
5. Katar
Katar u velikoj mjeri ulaže u poboljšanje obrazovanja kao dio projekta Vizija 2030(Vision 2030). Škole koje finansira vlada nude besplatno obrazovanje samo za državljane ove zemlje, dok mnogi strani državljani obično šalju djecu u privatne škole.
4. SAD
U školskoj 2016/17. godini, Sjedinjene Države su bile domaćin preko milion međunarodnih studenata, što je čini najvećom zemljom domaćinom mobilnih studenata širom svijeta. Internacionalni upis studenata je porastao i protekle decenije. Sada postoji dvostruko više međunarodnih studenata u Sjedinjenim Državama nego što ih je bilo osamdesetih godina prošlog vijeka.
3. Finska
Finska već rutinski nadmašuje rangiranje globalnih sistema obrazovanja i poznata je po tome što nema nikakvih ograničavajućih sistema – svi učenici, bez obzira na sposobnost, se uče u istim razredima. Kao rezultat, jaz između najjačih i najslabijih učenika je najmanji na svijetu. Finske škole takođe zadaju relativno mali domaći zadatak i imaju samo jedan obavezni test u 16. godini.
2. Singapur
Singapur se ocjenjuje vrlo visoko u testovima Programa za međunarodne studente (PISA), koji mjere i upoređuju učinak studenata u različitim državama. Međutim, školski sistem ove države je poznat po tome što stavlja učenike pod velikim stresom u ranim godinama.
1. Švajcarska
Samo pet odsto učenika pohađa privatne škole u Švajcarskoj. Lekcije se podučavaju na različitim jezicima u zavisnosti od švajcarske regije, a najčešći jezici su njemački, francuski i italijanski. Od srednje škole učenici se razdvajaju zavisno od sposobnosti.
Bankar.me
LISTE
Na prestižnoj listi Financial Timesa prvi put uvrštena i kompanija iz BiH
Da naša zemlja još uvijek može proizvesti uspješne poslovne priče dokaz je i posljednje priznanje Financial Timesa. Ovaj ugledni svjetski list je na svoju listu najbrže rastućih evropskih kompanija i to na 187. mjesto uvrstio i Ministry of Programming. Ovo je prva naša kompanija na ovoj prestižnoj listi. (više…)
LISTE
Bezos i dalje najbogatiji na svijetu, bivša žena na 25. mjestu
Izvršni direktor i osnivač „Amazona“ Džef Bezos okončao je prošlu i započeo novu 2020. godinu kao najbogatiji čovjek na svijetu sa procjenjenim bogatstvom od 115 milijardi dolara. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca