Connect with us

NAUKA

Počeo „lov“ na egzoplanete: „Ne znamo ništa sem da su tamo“

Objavljeno

 


Evropska svemirska letilica lansirana je danas iz Južne Amerike na trogodišnju misiju proučavanja planeta u drugim solarnim sitemima.

Satelit Keops (CHEOPS – CHaracterising ExOPlanets Satellite) – teleskop za proučavanje egzoplaneta, lansiran je iz mesta Kuru u Francuskoj Gvajani u 9.45 po centralnoevrposkom vremenu na ruskoj raketi Sojuz.

Letilica je lansirana 24 sata poslije jučerašnjeg odlaganja kretanja satelita u prvu misiju neposredno prije polijetanja zbog problema u softveru. Evropska svemirska agencija (ESA) je navela da je prva misija satelita posvećena proučavanju svetlih obližnjih zvijezda za koje se već zna da imaju planete. Agencija se nada da će podaci poslati u toj misiji omogućiti da se proračuna gustina tih planeta, što je prvi korak ka njihovom boljem razumijevanju.

Teleskop će se usmjeriti na svijetle zvijezde da utvrdi veličinu planeta dok prolaze ispred svoje zvezde domaćina. Švajcarski astronom i dobitnik Nobelove nagrade za fiziku Didije Keloz koji predvodi naučni tim Keopsa, rekao je za AP ranije ove nedjelje da će misija biti usmjerena na 100 od preko 4.000 egzoplaneta, koje su van našeg solarnog sistema, pronađenih do sada.

Djelimično će pokušati da utvrde da li ima mogućnosti da postoji planeta poput Zemlje koja može da održio život.

„Mi smo jedan planetarni sistem među mnogim. Sve to ima veze sa našim mjestom u univerzumu i pokušaju da ga razumijemo. Svemirski teleskop će analizirati gustine i radijuse egzoplaneta i utvrditi da li imaju atmosfere, rekao je Keloz.

Reklama

„Ne znamo ništa sem da su tamo“, dodao je on. Raketa je takođe ponijela satelit za posmatranje Zemlje za Italijansku svemirsku agenciju koji će služiti naučnicima i komercijalnim i vladinim klijentima, saopštila je kompanija za lansiranje Arianespas (Arianespace).

 

B92

NAUKA

Srpski naučnici otkrili kako DNK utiče na koronu

Objavljeno

 

Naučnici sa Medicinskog fakulteta u Beogradu sproveli su veliko istraživanje kako bi otkrili na koji način kovid utiče na bolest i ko ima veće šanse da oboli, a rezultati su pokazali da od genetike pojedinca i otpornosti organizma zavisi kako će čovjek odgovoriti na bolest. (više…)

Nastavite čitati

NAUKA

Ruska naučnica: SARS-CoV-2 najvjerovatnije prirodnog porijekla

Objavljeno

 

Porijeklo novog korona virusa prije je prirodno nego vještačko, s obzirom na to da je genetička sličnost SARS-CoV-2 sa prirodnim virusima veća od 90 odsto, izjavila je danas direktorka ruskog Naučno-istraživačkog instituta za vakcine i serume „I. I. Mečnikov“ Oksana Svitič. (više…)

Nastavite čitati

NAUKA

Materijal sa Mjeseca stiže na Zemlju prvi put poslije 40 godina

Objavljeno

 

Kineska svemirska kapsula sa materijalom sa Meseca, prvim nakon četrdeset godina, započela je danas povratak ka Zemlji. (više…)

Nastavite čitati

U trendu