PRAVO
Dan Republike Srpske: Da li je 9. januar prevario referendumski 25.septembar?
BANJA LUKA – Republika Srpska je ostala bez Dan Republike ali vladajući su zadovoljni jer su pobijedili na izborima i baš ih briga za budući status Republike Srpske
Tačno mjesec dana od referenduma u Republici Srpskoj u kojem su građani odgovorili u skoro apsolutnom broju da podržavaju da se 9. januar i dalje obilježava i slavi kao Dan RS, Narodna skupština tog entiteta usvojila je novi Zakon, prema kojem je taj praznik sada sekularan.
Zapravo o novom Zakonu o Danu Republike Srpske mnogo se i ne zna, jer je sadržan u samo četiri člana, od kojih se samo dva tiču same suštine Zakona. A o toj suštini se također ne zna ništa.
Naime u drugom članu Novog Zakona o Danu Republike Srpske propisano je da se će se slaviti praznik pod imenom Dan Republike Srpske tog 9. januara, te da će taj praznik da bude sekularni praznik, dakle, bez bilo kakvih religijskih obilježja ili prefiksa.
Treći član Zakona je najzanimljiviji, pošto se iz njega jasno i nedvosmisleno vidi da se o tom nekom budućem prazniku ne zna ništa u ovom času, te da će sve u vezi sa njim Vlada urediti posebnom odlukom, tako da ćemo tek da saznamo o kakvom se prazniku zapravo radi, ko će i na koji način da se pobrine za organizaciju tog praznika i tome slično tek kad Vlada donese prvu odluku o tom prazniku.
Za Novi zakon glasala je vladajuća koalicija te poslanici Srpske demokratske stranke, dok su poslanici iz Napredne Srpske bili protiv. Suzdržani su bili poslanici iz NDP-a.
Opozicija je tokom zasjedanja tvrdila kako je narod izigran i prevaren a kako jedini ko se raduje novom Zakonu biće Bakir Izetbegović i Ustavni sud BiH.
Narodni poslanici pitali seu se da li će se ovako napisanim Zakonom odreći 9. januara kao Dana Republike, kao što su se odrekli grba, himne i slave?
Pojedini poslanici rekli su tokom zasjedanja da ih je sramota što je donesen ovakav Zakon a koji je potpuno izigrao volju naroda na referendumu.
Srđan Milović, poslanik SNSD-a kazao je kako „danas ne slavi Domovina, nego otadžbina“.
“Јa sam ponosan na referendum, na volju građana, na ovaj dan” – rekao je Milović.
Za potpredsjednika Skupštine, Nenada Stevandića, referendum nije potrošen, već ustoličen – svako ko se odluči na apelaciju, da se zna šta slijedi.
“Dan Republike je praznik iznad svih drugih. On je jedan jedini” – naglasio je Stevandić.
Dragan Čavić izjavio je da nikad u životu nije vidio manji Zakon te da je on dokaz improvizacije i neznjanja Vlade RS. Tvrdi da su su vladajući totalno nesposobni da nađu rješenje između odluke Ustavnog suda BiH i referenduma koji je održan.
„Za mene je još šokantnije da mi je uskraćeno pravo da tog dana u skladu sa tekstom ovog Zakona mogu da izrazim svoja vjerska osjećanja u crkvi. Oni koji su govorili na sjednici Narodne skupštine da „ovi iz Sarajeva mogu okačiti odluku Ustavnog suda mačku o rep“ na kraju su evoluirali da su okačili Dan Republike mačku o rep“ rekao je Čavić.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pozdravio je usvajanje Zakona o Danu RS, te dodao da mu nisu jasni predstvanici opozicije u Narodnoj skupštini RS koji su kritikovali ovaj zakon.
Dodajmo i to kako Predsjednik RS nije bio na skupštinskom zasjedanju iako je najavljivano kako će ovo biti „jedan od najvažnijih zakona koji je Narodna skupština ikad donijela.“
Po dobrom običaju, optužio je opozicionare da „ništa ne razumiju“. „I narod bi“, kazao je, „glasao za njih,da ih razumije“.
Kazao je da je usvajanjem Zakona o danu RS zadovoljena suština referendumskog pitanja o Danu RS.
Koalicija Domovina nije ni učestvovala u raspravi. Prema njihovom mišljenju narodna skupština nastavlja sa antidejtonskim i protivustavnim djelovanjem.
Senad Bratić, potpredsjednik Narodne skupštine RS danas je na svom FB profile objavio status u kojem kaže kako ovaj Zakon nije nikakvo usklađivanje sa Odlukom ustavnog suda BiH, već da se radi o udaru na autoritet ovog Suda.
“Prijedlog zakona doša je na osnovu provedenog referendum koji je bio antiustavan I antidejtonski a sve ovo je pravno nasilje koje se sprovodi u Narodnoj skupštini kad aje u pitanju prijedlog ovog zakona” objavio je u svom video statusu potpredjednik narodne Skupštine RS Senad Bratić
Adam Šukalo glasao je protiv ovog Zakona. Kaže kako su danas šok i nevjerica još veći zbog činjenice da smo ostali bez republičkog praznika Dana Republike a i zbog ishoda glasanja u NSRS.
„Naime juče je usvojen lex specialis Zakon o Danu Republike Srpske koji je u osnovi novi sekularni praznik i koji nije republički praznik. Vlada RS će ovim zakonom praktično sama odlučivati svake godine o načinu obilježavanja i praznovanja ovog skularnog praznika. Sustinski, ovaj novi sekularni praznik koga ne prepoznaje Zakon o praznicima Republike Srpske će imati status pravoslavne Nove godine koja se slavi fakultativno“ tvrdi Šukalo za BUKU.
Tvrdi kako je Skupština apsolutno povinovala zahtjevima Bakira Izetbegovića te on, kao i koalicija Domovina jedini imaju razlog za slavlje jer su uspjeli u svojoj namjeri da ukinu Dan Republike da se proslavlja 9. januara.
„Činjenica da su oni to uspjeli političkim vezama da urade preko Ustavnog suda BiH ne opravdava našu servilnost u sprovođenju Odluke Ustavnog suda koja je političkog karktera. Republika Srpska je na čelu sa ovom vlašću izgubila još jednu pravnu i političku bitku. Srpska je ostala bez Dan Republike ali vladajući su zadovoljni jer su pobijedili na izborima i baš ih briga za budući status Republike Srpske“ kazao je za BUKU lider Napredne Srpske.
Prema njegovom mišljenju ovaj zakon ima za cilj da „odglumi Dan Republike“ i nastavi sa obmanom prema javnosti da je sve ostalo isto.
„Preskupa je ova prevara građana RS ne samo zbog toga sto je potrošeno oko 1,5 miliona KM iz Budžeta RS već zbog činjenice da je jedini „rezultat“ održanog referenduma UKIDANJE DANA REPUBLIKE 9. JANURA KAO REPUBLIČKOG PRAZNIKA“ kaže Šukalo za BUKU.
Kolumnista i bloger Boris Bajić kaže za BUKU kako je u Narodnoj skupštini donesen Zakon o Danu Republike Srpske od 4 člana, gdje u prvom članu piše o čemu se radi u tom zakonu, a u posljednjem članu piše kad zakon stupa na snagu, kako je i uobičajeno u pravno-tehničkom normiranju ovakvih akata, što nam dakle ostavlja svega 2 člana koji se zapravo bave tematikom Dana Republike Srpske.
On pretpostavlja da ćemo imati situaciju sličnu obilježavanju Pravoslavne nove godine, koja, kao takva, nije prepoznata u Zakonu o praznicima RS, nego se svake godine donosi odluka po kojom se 14. januar proglašava praznikom i, shodno tome, neradnim danom.
„Dan Republike Srpske, za koji se izašlo na referendum, na koji je potrošeno cca 1,5 mil. KM doživio je upravo takvu sudbinu: da će njegova obilježavanja u budućnosti zavisiti od dobre volje Vlade, odnosno onih koji budu obnašali funkcije u aktuelnom sazivu Vlade Republike Srpske. Hipotetički, moguće je da neka buduća Vlada, prosto odluči da se određene godine Dan Republike Srpske neće obilježavati te i te godine iz ma kog razloga. Smatram da je takav scenario malo vjerovatan, ali ovakav zakon tu mogućnost ostavlja“ kaže Bajić za BUKU.
Prema njegovom mišljenju se Narodna skupština RS nije još povinovala zahtjevima Bakira Izetbegovića i Ustavnog suda BiH, ali HOĆE.
„Nakon što je Zakon o Danu RS izglasan, NSRS je obavezala Vladu da izvrši usklađivanje Zakona o praznicima, koji, za sada, prepoznaje 9. januar kao republički praznik. Odluka Ustavnog suda BiH, koju velika većina građana RS vjerovatno nije ni pročitala, obavezuje NSRS da izmijene Zakon o praznicima RS u članu 3.b) koji Danu Republike Srpske daje karakter republičkog praznika. Nakon što budu donesene i usvojene izmjene Zakona o praznicima RS, de facto će biti ispoštovane odluke Ustavnog suda BiH.“ kaže Bajić.
Tvrdi kako je izvjesno da je karakter samog praznika novim Zakonom izgubljen.
Građani su rekli da žele da se Dan Republike Srpske slavi 9. januara i Dan Republike Srpske će se slaviti 9 januara, doduše ne znamo kako i u čijoj režiji.
„Međutim, ako se sjetite predreferendumskog spota, mladog Stefana, rođenog na 9. januar, kome je otac, poginuli borac, u nasljedstvo ostavio upravo ognjište, krsnu slavu i otadžbinu, te poziva građane da te vrijednosti odbrane, upravo je sekularnost budućeg Dana Republike Srpske, kao jedina precizna i nedvosmislena odrednica tog praznika, predaja jedne od vrijednosti koja se morala odbraniti“ tvrdi naglašavajući kako su građani definitivno izigrani, jer su svojim izlaskom na referendum i ogromnom podrškom referendumskom pitanju sa svojim “DA” rekli da žele taj i takav praznik da slave i u budućnosti“ zaključuje Bajić za BUKU.
Izvor: Buka
PRIVREDA
I radnici i poslodavci sve češće traže zaštitu svojih prava
U posljednje tri godine radnici i poslodavci u Republici Srpskoj više od 1.200 puta našli su se oči u oči u cilju zaštite radnih prava, a najčešći razlozi zbog kojih zaposleni traže reakciju nadležnih jesu nepoštovanje platnih obaveza. (više…)
PRAVO
Zeleno svjetlo za ukidanje akciza na gorivo
Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH utvrdila je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH, kojim je na pola godine predviđeno ukidanje akciza na naftne derivate, usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom. (više…)
PRAVO
“Buk Bijelu” zakočili i stručni termini
Sud BiH nije presudio da je nelegalna Zajednička komisija za koncesije koja je formirana kako bi došli do rješenja u predmetu koji se tiče izgradnje hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini kod Foče, ali su velike šanse da će blokade biti nastavljene, tvrdi za “Glas Srpske” predsjedavajući tog radnog tijela Milomir Amović. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca