PRAVO
Zašto još nije usvojen Zakon o osiguranju depozita?
SARAJEVO – Radi stabilizacije finansijskog sektora, ali i zahtjeva MMF-a, država i entiteti bili su dužni usvojiti set od pet zakona iz oblasti bankarstva, usklađenih s evropskim direktivama.
Državni nivo svoj posao još nije završio. Iako su usvojeni u Domu naroda, Zakon o akcizama i Zakon o osiguranju depozita u BiH nije dobio podršku u Zastupničkom domu za usvajanje po hitnoj proceduri. Sa isključivo finansijskog problem je prebačen na politički teren.
Osnovna karakteristika novog Zakona o osiguranju depozita u bankama u BiH je mogućnost korištenje sredstava Fonda za osiguranje depozita u procesu eventualnog restrukturiranja i sanacije banaka.
“Agencije će raditi svoj posao, ali sada će biti jedno kontrolno tijelo koje će dobiti malo veće ovlasti i moći intervenirati ne kad banka padne nego kad se dođe do situacije da treba intervenirati i kad za to postoji mogućnost”, pojasnio je ministar finansija BiH Vjekoslav Bevanda.
Restrukturiranje banke ostaje u nadležnosti entitetskih agencija za bankarstvo, ali odluku o učešću Fonda i iznosu donosi Upravni odbor Agencije za osiguranje depozita BiH. Cilj je preduprijediti scenarije poput onog s Bobar ili Bankom Srpske.
“Naš fond za osiguranje depozita u tom slučaju učestvuje samo u momentu ako je to povoljnije nego da banka ide u likvidaciju i stečaj i ne bi taj iznos smio biti veći od 50% ciljanog iznosa fonda”, kaže Josip Nevjestić, direktor Agencije za osiguranje depozita BiH.
Budući da su neke članice Evropske unije u jeku finansijske krize morale ubrizgati javna sredstva u bankarski sektor kako bi spasile svoje banke, promijenjen je i pravni okvir kako bi takve situacije bile izbjegnute.
Pojednostavljeno: kada banka propada, prvi na redu koji snose troškove su dioničari; potom se traži doprinos povjerilaca. Ako i dalje postoje gubici, intervenira cijeli bankarski sektor kroz stabilizacijski fond, pa se tek onda traži pomoć države i novac poreznih obveznika.
Za predstavnike RS problematična je u Prijedlogu zakona o osiguranju depozita nadležnost Agencije da vrši kontinuiranu kontrolu nad poslovanjem banaka, iako se ona i po novom zakonu poziva na propise entitetskih agencija za bankarstvo. Ipak, to je još jedan od predmeta sporenja između dva ključna politička aktera u RS-u – SNSD-a i Saveza za promjene.
“Savez za promjene je dozvolio da se kroz određeno djelovanje nađu određene anomalije u tom zakonu. Institucije Republike Srpske su reagovale. Moram da kažem da su putem resornog ministarstva u Vladi Republike Srpske i u Vijeću ministara te greške otklonjene”, kazao je Staša Košarac, predsjedavajući Kluba zastupnika SNSD-a u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Aleksandra Pandurević, predsjedavajuća Kluba zastupnika SDS-a u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH odgovorila je da je SNSD prvo uništio banke u RS-u pa je prihvatio da neko drugi to kontroliše kako bi se dobili sredstva MMF-a i tako je prenesena nadležnost na BiH.
Budući razmatranje zakon po hitnoj proceduri nije dobilo podršku u Zastupničkom domu, mnogi zastupnici o novom će zakonu odmjereno i bez mnogo detalja.
Amir Fazlić, predsjedavajući Kluba zastupnika SDA u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, kaže da postoje određena ubjeđenja da je taj zakon dobar jer daje sigurnost i bankama i štedišama.
Nikola Lovrinović, predsjedavajući Kluba zastupnika HDZ BiH, ističe:
“Ukoliko su naši predstavnici u vlasti na osnovu sporazuma s MMF-om zaključili da je taj zakon potreban, naravno da bismo ga podržali”.
Mirsad Đonlagić, predsjedavajući Kluba zastupnika SBB-a kaže da je riječ o zaštiti građana i depozita u bankama i da se ne radi o prenosu nadležnosti.
Novim zakonom se i rok za isplatu osiguranih depozita skraćuje sa 60 na 20 dana, a sve banke koje dobiju dozvolu za rad od entitetskih agencija za bankarstvo automatski postaju članice Agencije za osiguranje depozita BiH.
Izvor: Indikator.ba
PRIVREDA
I radnici i poslodavci sve češće traže zaštitu svojih prava
U posljednje tri godine radnici i poslodavci u Republici Srpskoj više od 1.200 puta našli su se oči u oči u cilju zaštite radnih prava, a najčešći razlozi zbog kojih zaposleni traže reakciju nadležnih jesu nepoštovanje platnih obaveza. (više…)
PRAVO
Zeleno svjetlo za ukidanje akciza na gorivo
Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH utvrdila je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH, kojim je na pola godine predviđeno ukidanje akciza na naftne derivate, usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom. (više…)
PRAVO
“Buk Bijelu” zakočili i stručni termini
Sud BiH nije presudio da je nelegalna Zajednička komisija za koncesije koja je formirana kako bi došli do rješenja u predmetu koji se tiče izgradnje hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini kod Foče, ali su velike šanse da će blokade biti nastavljene, tvrdi za “Glas Srpske” predsjedavajući tog radnog tijela Milomir Amović. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca