PRAVO
Za prva četiri mjeseca 1.012 zahtjeva za mirno rješavanje radnih sporova
BANJALUKA – Da se radnici i poslodavci sve češće odlučuju na sporazumno rješavanje nesuglasica govori podatak Agencije za mirno rješavanje radnih sporova RS da je u prethodnoj godini zaprimljeno 600 odsto više predmeta nego u 2015. godini.
Naime, tokom 2016. godine prijavljeno je 6.765 predmeta, dok je godinu ranije zaprimljeno 1.806 zahtjeva.
Za samo prva četiri mjeseca ove godine Agenciji je podnijeto 1.012 zahtjeva za mirno rješavanje radnih sporova, od čega je 1.000 individualnih, a 12 kolektivnih predmeta. Sporovi se najčešće odnose na neisplaćene plate, naknade poput regresa, puta i toplog obroka, zatim na otpremnine prilikom odlaska u penziju, naknade materijalne štete, otkazne rokove, isplate otpremnine i druge.
„Ogroman porast broja predmeta bilježi se vjerovatno zbog toga što su postupci koje vodi Agencija besplatni, nijedna strana ne snosi troškove, a i sam spor se brzo okonča – kroz četrdesetak dana“, rekla je za „Nezavisne“ Marina Mamić, viši stručni saradnik za poslove mirnog rješavanja radnih sporova.
Dodaje da je jedan od razloga sve većeg broja sporova i to što je prošlo dosta vremena od osnivanja Agencije, pa su obje strane upoznate kako sa samim postojanjem Agencije, tako i sa njenom nadležnošću i načinom rada. Na rješavanju sporova rade miritelji i arbitri iz Agencije, kojih ima 55: 26 arbitara i 29 miritelja, koji moraju biti isključivo diplomirani pravnici. U slučaju da se strane ne mogu dogovoriti, naći kompromisno rješenje, ili poslodavac nije zainteresovan da učestvuje, Agencija može donijeti zaključak o obustavi.
„Odluka Agencije je pravosnažna i ima isti značaj kao sudska presuda, kao da su stranke vodile spor pred sudom, i mora se postupiti u skladu s njom“, navodi Mamićeva.
Svaki radnik i poslodavac imaju pravo na besplatnu pomoć Agencije individualno ili kolektivno, a da bi ušli u proceduru iznalaženja kompromisa potrebno je da popune obrazac ili dođu u ovu agenciju.
Sporovi se najčešće odnose na: neisplaćene plate, naknade poput regresa, puta i toplog obroka, otpremnine naknade, materijalne štete, otkazne rokove.
Broj predmeta po godinama:
2015. 1.806
2016. 6.765
2017. (april) 1.012
Izvor: Nezavisne
PRIVREDA
I radnici i poslodavci sve češće traže zaštitu svojih prava
U posljednje tri godine radnici i poslodavci u Republici Srpskoj više od 1.200 puta našli su se oči u oči u cilju zaštite radnih prava, a najčešći razlozi zbog kojih zaposleni traže reakciju nadležnih jesu nepoštovanje platnih obaveza. (više…)
PRAVO
Zeleno svjetlo za ukidanje akciza na gorivo
Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH utvrdila je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH, kojim je na pola godine predviđeno ukidanje akciza na naftne derivate, usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom. (više…)
PRAVO
“Buk Bijelu” zakočili i stručni termini
Sud BiH nije presudio da je nelegalna Zajednička komisija za koncesije koja je formirana kako bi došli do rješenja u predmetu koji se tiče izgradnje hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini kod Foče, ali su velike šanse da će blokade biti nastavljene, tvrdi za “Glas Srpske” predsjedavajući tog radnog tijela Milomir Amović. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca