PRAVO
Njemačka usvojila najstroži zakon o društvenim mrežama na svijetu
BERLIN – Društvene mreže u Njemačkoj suočavaju se sa kaznama koje bi mogle da dostignu i do 50 miliona evra, ukoliko ne uklone “očigledno ilegalan” sadržaj na vrijeme.
Od oktobra, Facebook, YouTube i slične mreže sa više od dva miliona korisnika u Njemačkoj, moraju ukloniti objave koje sadrže govor mržnje i sličan nezakonit sadržaj i to u roku od 24 sata. Sav sadržaj za koji na prvi pogled djeluje da nije ne zakonit, mora se preispitati u roku od sedam dana.
Novi zakon, koji je usvojio njemački parlament, najstroži je te vrste u svijetu. Kompanije koje ne izvedu što se od njih očekuje, moraće da plate od pet do 50 miliona evra kazne, u zavisnosti od ozbiljnosti prekršaja. Facebook je u zvaničnom saopštenju izrazio slaganje sa ciljem njemačke vlade da suzbije govor mržnje, ali i neslaganje sa odlukom.
“Mi vjerujemo da će biti pronađeno najbolje rješenje, kada vlade, civilno društvo i kompanije počnu da rade zajedno i da ovaj zakon, ovakav kakav je sad, ne može popraviti ovaj važan društveni problem”.
Njemački parlament usvojio je Netzwerkdurchsetzungsgesetz zakon poslije nekoliko mjeseci odlučivanja i to na posljednjem zasjedanju prije ljetnje pauze. Zakon neće stupiti na snagu prije njemačkih federalnih izbora, zakazanih za septembar.
Prema mišljenju ministra Heika Masa, iskustvo je pokazalo da bez političkog pritiska, “veliki operatori platformi ne ispunjavaju svoje obaveze” da uklone nezakonit sadržaj. On smatra da zakon možda “ne rješava sve probleme”, ali se bavi pitanjme zločina iz mržnje na društvenim mrežama, koji je veliki problem u mnogim zemljama svijeta.
Mas, koji je nadgledao donošenje zakona, rekao je da su se takvi zločini na internetu povećali za gotovo 300 procenata u poslednjih nekoliko godina i da “niko ne smije biti iznad zakona”. O sadržaju na internetu u Njemačkoj brinu tri dobrovoljna nezavisna tijela. Jedno od njih, koje vodi Eco, njemačko udruženje za internet u Kelnu, ima tri pravna stručnjaka koji svakodnevno pregledaju na hiljade pritužbi građana. Primjer, u koji je BBC imao uvid, je video na YouTube mreži pod nazivom “Sieg Heil”, što je nacistički pozdrav i fraza koja je nezakonita u Njemačkoj.
Video je lokalnoj policiji prijavljen u Vestfaliji, a internet mreži dan kasnije. Međutim, stručnjaci strahuju da je zakon “zbrzan” i da je za procjenu nekih objava na internetu potrebno mnogo više od 24 sata. “Treba vremena da se neke stvari provjere“, kaže Aleksandar Rabe, član borda Eco, koji je konsultovan prilikom sastavljanja zakona. Kritikuju ga i borci za prava ljudi, jer kako kažu, mnoga verbalna kršenja zakona zavise od konteksta. Ipak, sličan zakon ne bi trebalo da bude usvojen u ostalim zemljama Evropske unije, jer navodno nije u skladu sa postojećim zakonima.
Izvor: B92
PRIVREDA
I radnici i poslodavci sve češće traže zaštitu svojih prava
U posljednje tri godine radnici i poslodavci u Republici Srpskoj više od 1.200 puta našli su se oči u oči u cilju zaštite radnih prava, a najčešći razlozi zbog kojih zaposleni traže reakciju nadležnih jesu nepoštovanje platnih obaveza. (više…)
PRAVO
Zeleno svjetlo za ukidanje akciza na gorivo
Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH utvrdila je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH, kojim je na pola godine predviđeno ukidanje akciza na naftne derivate, usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom. (više…)
PRAVO
“Buk Bijelu” zakočili i stručni termini
Sud BiH nije presudio da je nelegalna Zajednička komisija za koncesije koja je formirana kako bi došli do rješenja u predmetu koji se tiče izgradnje hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini kod Foče, ali su velike šanse da će blokade biti nastavljene, tvrdi za “Glas Srpske” predsjedavajući tog radnog tijela Milomir Amović. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca