Connect with us

FINANSIJE

Plate u Rusiji vrtoglavo porasle

MOSKVA – Uprkos ekonomskoj krizi, plate rukovodilaca u velikim ruskim kompanijama u posljednje tri godine vrtoglavo rastu.

Objavljeno

 


 

Stručnjaci su izučavali dinamiku neto prihoda i plata rukovodilaca 15 ruskih kompanija, koje imaju veliku težinu u indeksu Moskovske berze. Ispostavilo se da plate top-menadžera rastu brže nego „čist“ profit kompanije.

Šefovi 15 ruskih kompanija, koji su obuhvaćeni istraživanjem, zaradili su prošle godine ukupno 63,8 milijardi rubalja. To je za 10 odsto više nego 2014, kada je ukupna zarada iznosila 58,1 milijardi rubalja i za 13 odsto više nego u periodu pre krize 2013, kada su inkasirali 56,5 milijardi rubalja.

U trojku kompanija sa najvišim stopama rasta plata top-menadžera ušla je kompanija „Nornikelj“, najveći u svijetu proizvođač obojenih metala — nikla, paladijuma itd. Plate u ovoj kompaniji su porasle za čak 160 odsto u poređenju sa 2014. godinom.

Predstavnik „Nornikelja“ skok plata objašnjava rastom profita kompanije — od 2013. godine plate su skočile više od četiri puta, sa 24,4 milijarde na 105,1 milijardu rublji.

Cijene nikla su se u istom periodu prepolovile — pale su sa 16,9 hiljada dolara na 8,7 hiljada dolara za tonu.

Reklama

Međutim, prema njegovim riječima, devalvacija rublje je pomogla da se nadoknade gubici (rublja je od 2013. godine pala u odnosu na dolara 2,5 puta — sa 30,35 na 73,52 rubalja za dolar), a na to je uticalo i smanjenje radnih troškova.

Rusiju ne brinu niske cijene nafte

Takođe, na vrhu liste kompanija koje su zabeležile najviši rast plata top-menadžera našla se i Moskovska berza, gde su plate prošle godine skočile za 49,4 odsto u odnosu na 2014, i ruska nezavisna gasna kompanija „Novatek“, gdje su plate porasle za 25,1 odsto.

Moskovska berza je lani članovima Upravnog odbora i Savjetu direktora isplatila 689,6 miliona rubalja, što je 55 odsto više nego 2013. (tada je isplatila 455 miliona rubalja). Profit kompanije je u tom periodu povećan za 2,5 puta, na 27,9 milijardi rubalja.

Osim isplate plata u gotovini, rukovodioci berze stiču pravo i na kupovinu akcija kompanije.

U Moskovskoj berzi objašnjavaju da se ključni pokazatelj efektivnosti glavnih šefova sastoji od korporativnih i individualnih učinaka, a što je viši položaj zaposlenog to je veći deo korporativnih ciljeva i zadataka koji se uzimaju u obzir prilikom obračuna plata.

Reklama

„Korporativni ciljevi u 2015. godini uključivali su tri komponente: rentabilnost kapitala, kontinuitet sistema rada i realizaciju strateških projekata“, rekao je predstavnik Moskovske berze.

U 2015. godini berza je pokazala rekordnu rentabilnost kapitala — 27,3 odsto u odnosu na 17,4 odsto u 2014. Ali je, primera radi, u kontinuitetu sistema rada berza imala i probleme — za godinu dana zabilježeno je 10 kvarova na Moskovskoj berzi, a nekoliko puta obustavljen je i rad na sat i više.

 

Izvor: Nezavisne.com

Nastavite čitati

FINANSIJE

Otključajte svoju finansijsku budućnost! Sa MS Loans na korak od uspjeha

Objavljeno

 

Od

Prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini počinje sa radom, što znači da od danas preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća imaju alternativni izvor za finansiranje svojih potreba i svog poslovanja.

Zaključno sa 02.07.2024. godine uspješno je završena početna ponuda udjela za Otvoreni specijalizovani alternativni investicioni fond za ulaganje u potraživanja po datim zajmovima sa privatnom ponudom „MS Loans“. Pravilima Fonda bilo je predviđeno da početna ponuda može da traje 90 dana, međutim potrebni iznos sredstava od 1.000.000 KM je prikupljen u dosta kraćem roku, čime je okončana početna ponuda udjela.

„MS Loans“ je prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini, a Fond će davati zajmove mikro, malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima. Fond je osnovan sa ciljem da privrednim subjektima omogući brži, jednostavniji i fleksibilniji pristup finansijskim sredstvima koja su im potrebna za redovan rad i razvoj.

Inače, ovo je osmi investicioni fond kojim upravlja Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Management Solutions“ d.o.o. Banja Luka, a ukupna imovina svih fondova kojima upravlja Društvo iznosi preko 33 miliona KM. „Management Solutions“ već 17 godina svojim klijentima nudi prepoznatljiva upravljačka rješenja i omogućava im ulaganje slobodnih sredstava u respektabilne investicione fondove, čija imovina se investira kako na domaćem tržištu, tako i na razvijenim svjetskim tržištima.

Više informacija o Fondu možete pronaći ovdje

Nastavite čitati

FINANSIJE

Prodati trezorski zapisi FBiH za 28 miliona KM

Objavljeno

 

Od

Na današnjem trgovanju na Sarajevskoj berzi ostvaren je ukupan promet od 28.222.037 KM. U sklopu 66 transakcija ukupno je prometovano 19.105 vrijednosnih papira.

Danas je održana 75. aukcija trezorskih zapisa Federacije Bosne i Hercegovine s rokom dospjeća od 6 mjeseci. Metodom višestrukih cijena upisano je ukupno 2.845 trezorskih zapisa, čime je za emitenta prikupljeno ukupno 27.954.184 KM.

  • Vrijednost BIFX-a je pala za 0,28 indeksnih poena na 668,44 poena, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja pad od 0,04 %
  • Vrijednost indeksa SASX-10 je porasla za 0,63 indeksna poena na 943,98 poena, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja porast od 0,07 %
  • Vrijednost indeksa SASX-30 je porasla za 3,58 indeksnih poena na 1.883,42 poena, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja porast od 0,19 %
  • Vrijednost SASE Islamskog indeksa – u saradnji sa BBI, SASX-BBI je porasla za 5,66 indeksnih poena na 10.626,51 poen, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja porast od 0,05 %
  • Vrijednost indeksa SASX-Fundamentals, SASX-FN je porasla za 1,17 indeksnih poena na 17.334,92 poena, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja porast od 0,01 %
  • Na Kotaciji privrednih društava i Kotaciji obveznica nije bilo zaključenih transakcija.

Na Kotaciji fondova ostvaren je promet dionicama ZIF BOSFIN DD SARAJEVO (simbol  BSNFRK2 ) u iznosu od 220,00 KM; u sklopu 1 transakcije prometovano je 500 dionica. Kurs ovog fonda iznosio je 0,44 KM.

Na Slobodnom tržištu – ST1 ostvaren je promet od 173.827,59 KM; u sklopu 15 transakcija prometovano je 5.534 dionice. Najveći dnevni promet ostvaren je dionicama emitenta RUDNICI BOKSITA JAJCE DD JAJCE (simbol RBKJRK2 ) u iznosu od 131.325,00 KM. Kurs ovog emitenta iznosio je 51,50 KM.

Na Slobodnom tržištu – ST2 ostvaren je promet dionicama emitenta IGMAN DD KONJIC (simbol IGKCRK3 ) u iznosu od 1.870,00 KM; u sklopu 1 transakcije prometovano je 11 dionica. Kurs ovog emitenta iznosio je 170,00 KM.

Na Slobodnom tržištu – ST3 i na Tržištu za emitente u stečaju nije bilo ostvarene trgovine.

Najveći dnevni porast vrijednosti zabilježile su dionice emitenta RUDNICI BOKSITA JAJCE DD JAJCE (simbol RBKJRK2) od 3,00 % i dostigle su cijenu od 51,50 KM, dok je dnevni pad registrirao ZIF BOSFIN DD SARAJEVO (simbol  BSNFRK2) od 2,22 % sa cijenom od 0,44 KM.

Reklama

Na vanberzanskom tržištu evidentirana je trgovina dionicama emitenta:

– BROVIS DD VISOKO (simbol: BROVRK2) u vrijednosti od 91.935,00 KM, u sklopu 33 transakcije prometovano je 10.215 dionica.

biznisinfo.ba

Nastavite čitati

BIZNIS

Telekom Srpske ili BH Telecom: Ko trenutno vrijedi više!?

Objavljeno

 

Od

Dionice kompanije Telekom Srpske, odnosno Mtel, pale su opet danas na najnižu cijenu u posljednjih nekoliko godina.

Na današnjem trgovanju na Banjalučkoj berzi dionice ove kompanije su oslabile za 0,87 posto i zasustavile se na 1,14 KM. Ovo je najniža cijena u posljednjih nekoliko godina, izvještava BiznisInfo.ba. Prema ovoj cijeni dionice, ukupna tržišna kapitalizacija, odnosno vrijednost kompanije, je oko 560 miliona KM.

Podsjetimo da je pad vrijednosti kompanije počeo 25. maja prošle godine kada je firma izgubila oko četvrtine vrijednosti za samo dva dana.

To se desilo nakon odluke kompanije da ne isplati polovinu zarade dioničarima. Iz firme je nedugo nakon toga rečeno da je riječ o kratkoročnom padu te da će se vrijednost dionica brzo vratiti na stari nivo, ali se to nikad nije desilo, a pad vrijednosti se nastavio sve do danas. Prije toga vrijednost kompanije je bila oko 800 miliona maraka.

Poređenja radi, vrijednost dionice BH Telecoma danas je oko 12,5 KM. S obzirom da je kapital kompanije podijeljen na 63.457.358 dionica, tržišna vrijednost BH Telecoma trenutno je nešto preko 793 miliona maraka. Vrijednost BH Telecoma trenutno je, dakle, čak 40 posto veća od Mtelove.

Pritom je ovo najniža vrijednost dionice BH Telecoma od početka godine. Dionice firme su u januaru išle i do 14,5 KM, što diže vrijednost firme na čak 920 miliona KM, prema podacima BiznisInfo.ba.

Reklama

Ovo pokazuje da je BH Telecom puno interesantniji investitorima uprkos činjenici da se Mtel brže širi zbog činjenice da investira mnogo više novca u akvizicije. Ulagačima se očito ne sviđa činjenica što agresivno širenje ide preko leđa dioničara.

Mtel je većinskom vlasništvu Telekoma Srbija, iza kojeg stoji država Srbija.

biznisinfo.ba

Nastavite čitati

U trendu