FINANSIJE
Bez apetita za rizikom
TOKIO – Na azijskim berzama u četvrtak se trguje oprezno jer ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama zbog slabosti globalnog gospodarstva, dok je jačanje jena izazvalo pad cijena japanskih dionica za više od 2 posto.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 2,2 posto, dok su cijene dionica u Šangaju i Australiji pale između 0,2 i 0,8 posto.Burzovni indeksi u Hong Kongu, Južnoj Koreji i Singapuru porasli su, pak, između 0,1 i 0,5 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,1 posto.
Ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama jer su jučer objavljeni PMI indeksi pokazali da je proizvodna aktivnost u najvećim svjetskim gospodarstvima – od Kine, preko Europe, do SAD-a – i dalje nejaka.
„PMI indeksi su bili razočaravajući, a nove narudžbe ukazuju na samo blagi rast idućih mjeseci“, kaže Frederic Neumann, direktor u banci HSBC.
Na slabosti globalne privrede upozorila je jučer i Organizacija za ekonomsku saradnju i razvitak (OECD), poručivši da je svjetska privreda upala u zamku niskog rasta. Stoga je pozvala vlasti širom svijeta da pojačaju potrošnju.
Uz to, ulagači nisu spremni značajnije mijenjati pozicije uoči izvješća o zapošljavanju u SAD-u, koje će biti objavljeno u petak i koje obično znatno utjiče na smjer tržišta jer bi moglo utjecati na odluku Feda o kamatnim stopama.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u maju u SAD-u otvoreno oko 170.000 novih radnih mjesta, nešto više nego u aprilu. Procjenjuje se također, da je satnica porasla za 0,2 posto.
Budu li podaci bolji nego što se očekuje, to bi bio signal da bi američka središnja banka doista mogla povećati ključne kamatne stope već za koji mjesec, kako to najavljuje niz dužnosnika Feda.
No, to bi značilo i da se američka privreda oporavlja nakon usporavanja rasta u prvom tromjesečju i da je dovoljno čvrsto da izdrži povećanje kamata.
Ako, pak, podaci budu slabiji od očekivanja, to bi značilo da Fed neće žuriti s povećanjem kamata, ali i da se nastavlja slabost najveće svjetske privrede.
Loše na tržišta utiče i pad cijena nafte. Nakon što su prošle sedmice dosegnule najviše razine u osam mjeseci, posljednjih su dana cijene ′crnog zlata′ pod pritiskom jer je ponuda i dalje veća od potražnje.
Jutros je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,3 posto, na 48,86 dolara, dok na londonskom tržištu cijena barela stagnira oko 49,70 dolara.
Oštar pad tokijskog Nikkei indeksa posljedica je, pak, jačanje jena jer zbog toga proizvodi japanskih izvoznika na inozemnim tržištima postaju manje cjenovno konkurentni.
A na valutnim je tržištima kurs dolara jutros zaronio na 109,05 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 110,20 jena, a početkom sedmice 111,45 jena.
„Nekoliko je razloga jačanja jena. Prvi je slabljenje sklonosti ulagača rizičnijim investicijama, a drugi ranjivost dolara jer je njegov kurs u posljednje vrijeme prenaglo porastao. Uz to, ulagači su razočarani što japanska vlada, uz odgodu povećanja poreza na potrošnju, nije najavila i dodatno poticajne gospodarske mjere“, kaže Shin Kadota, strateg u Barclays banci.
Američka je valuta oslabila i prema europskoj, pa je cijena eura porasla na 1,1205 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1120 dolara.
U fokusu ulagača danas će biti i redovna sjednica čelnika Europske središnje banke (ECB), premda se ne očekuju nikakve promjene u monetarnoj politici.
Izvor: Seebiz
FINANSIJE
Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a
Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).
Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.
U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.
Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).
Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.
Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.
To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.
Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.
Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.
Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.
Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.
FINANSIJE
Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM
Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.
Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.
Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.
FINANSIJE
Otključajte svoju finansijsku budućnost! Sa MS Loans na korak od uspjeha
Prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini počinje sa radom, što znači da od danas preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća imaju alternativni izvor za finansiranje svojih potreba i svog poslovanja.
Zaključno sa 02.07.2024. godine uspješno je završena početna ponuda udjela za Otvoreni specijalizovani alternativni investicioni fond za ulaganje u potraživanja po datim zajmovima sa privatnom ponudom „MS Loans“. Pravilima Fonda bilo je predviđeno da početna ponuda može da traje 90 dana, međutim potrebni iznos sredstava od 1.000.000 KM je prikupljen u dosta kraćem roku, čime je okončana početna ponuda udjela.
„MS Loans“ je prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini, a Fond će davati zajmove mikro, malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima. Fond je osnovan sa ciljem da privrednim subjektima omogući brži, jednostavniji i fleksibilniji pristup finansijskim sredstvima koja su im potrebna za redovan rad i razvoj.
Inače, ovo je osmi investicioni fond kojim upravlja Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Management Solutions“ d.o.o. Banja Luka, a ukupna imovina svih fondova kojima upravlja Društvo iznosi preko 33 miliona KM. „Management Solutions“ već 17 godina svojim klijentima nudi prepoznatljiva upravljačka rješenja i omogućava im ulaganje slobodnih sredstava u respektabilne investicione fondove, čija imovina se investira kako na domaćem tržištu, tako i na razvijenim svjetskim tržištima.
Više informacija o Fondu možete pronaći ovdje
-
NEKRETNINE7 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI2 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE10 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE12 meseci prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA12 meseci prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE10 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca