ANALIZE
Kakvu je štetu prouzrokovala suša u Srpskoj i koliko su skočile cijene?
BANJA LUKA – Uzimajući u obzir da je iza nas najsušnija godina u posljednjih 10 godina, Udruženje ekonomista RS SWOT je napravilo analizu u kojoj mjeri je ona izazvala udar na kupovnu moć građana i kakvu je štetu prouzrokovala prerađivačima.Kakvu je štetu prouzrokovala suša u Srpskoj i koliko su skočile cijene?

Radi što objektivnije slike, pored statističkih podataka Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Zavoda za statistiku RS, trgovačkih lanaca, potražili su i mišljenja proizvođača, prerađivača i agro ekonomista.
Najsušnija godina zabilježena u posljednjih 10 godina na ovim prostorima donijela je veće cijene poljoprivrednih proizvoda koji se tradicionalno uzgajaju na ovim prostorima.
Međutim, sudeći po zvaničnim statističkim podacima, ta poskupljenja nisu toliko drastična ukoliko se cijene uporede s prošlim godinama.
Za potrebe istraživanja napravili su korpu sa najčešće uzgajanim poljoprivrednim proizvodima (bez žitarica) na našim prostorima i uporedili njenu cjenu po mjesecima u ovoj i prošloj godini. U nju su stavili po kilogram: jabuka, krušaka, breskvi, šljiva, malina, kupusa, paradajza, paprike, svježeg krastavca i krompira.
Statistika na strani potrošača
Prosječne cijene navedenih proizvoda Zavod za statistiku RS prikupio je u šest gradova RS i na osnovu toga je izračunat prosjek cijena za nivo Republike Srpske.
Prema njihovim podacima, na primjer, navedena potrošačka korpa u septembru 2016. godine koštala je 18,31 KM, dok je u septembru ove godine njena vrijednost iznosila 19,38, što predstavlja poskupljenje od 5,84 odsto.
U avgustu je razlika bila i niža, te je tako korpa navedenih proizvoda u tom mjesecu 2016. godine koštala 17,45 KM, a u ovoj godini 17,88 KM, što predstavlja rast cijena od 2,46 odsto.
Sličan odnos cijena bi bio i ukoliko bi se uporedili svi mjeseci prošle godine s ovogodišnjim.
Kako bi provjerili u kojoj mjeri se slažu cijene koje je objavila statistika s maloprodajnim cijenama u trgovačkim centrima, zatražili su od jednog domaćeg trgovačkog lanca da im dostavi uporedne cijene navedenih proizvoda u 2016. i 2017. godini.
Te cijene su pokazale da je, na primjer, u septembru 2017. godine korpa bila za oko 3,25 odsto skuplja nego u istom periodu prošle godine. Ovdje samo treba napomenuti da se određene cijene u tržnim centrima mijenjaju više puta u toku mjeseca, te da se ovdje radi o prosjeku, ali i da uprkos tome, ipak nema drastično velikih odstupanja.
Ono što takođe ide u korist krajnjih potrošača su podaci Zavoda za statistiku o kretanju cijena, koji pokazuju da inflacije u 2017. godini gotovo da nije ni bilo, već da je u pojedinim periodima prelazila i u deflaciju. Čak i kada se ti podaci razlože, vidi se da je u sektoru hrane i pića (korpa koja uključuje puno više prehrambenih proizvoda u odnosu na one koje smo mi posmatrali) u svakom mjesecu bilježen minimalan rast cijena u odnosu na prethodni mjesec ili čak niži nivo u odnosu na prethodnu godinu.
Prerađivači ne vjeruju statistici
Međutim, ukoliko pitate poljoprivredne proizvođače, kupce na pijacama ili velike prerađivače voća i povrća da daju svoj sud o cijenama, slika se drastično mijenja, jer svi oni tvrde da je rast cijena poljoprivrednih proizvoda koji se uzgajaju na našim prostorima daleko veći nego što pokazuje zvanična statistika. Takođe, bili smo svjedoci da su se tokom prošle godine u medijima često pojavljivali naslovi koji su najavljivali drastična poskupljenja poljoprivrednih proizvoda, do kojih, prema zvaničnim podacima, ipak nije došlo.
Uprkos tome što je prema izjavama poljoprivrednika koje se mogu čitati u medijima ove godine suša gotovo u potpunosti uništila proizvodnju, statistički gledano, skok cijena od nekih pet odsto se može objasniti time da je uvoz iz evropskih zemalja donekle spriječio nestašice, a samim tim i drastična poskupljenja.
Ipak, pored poljoprivrednih proizvođača koji su platili najveći danak suši, njihovu sudbinu dijele i veliki otkupljivači, prerađivači voća i povrća.
Žarko Mikić, direktor banjalučke “Vitaminke”, kaže da se ova godina može opisati jednom riječju: katastrofa.
On, takođe, kaže da ne zna kako je statistika došla do tih cijena, ali zna da su oni ove godine za šljivu i jabuku, koje čine veliki udio u njihovoj proizvodji, plaćali i po sto odsto više nego u 2016. godini.
“Pored izuzetno visoke cijene, poseban problem predstavlja nedostatak dovoljno sirovine”, istakao je Mikić, navodeći da je bila velika oskudica jagoda i pogotovo kornišona, kojih praktično i nema na tržištu.
Prema njegovim riječima, dodatni problem je taj što je suša pogodila čitav region, tako da nedostajuće količine nisu imali odakle da uvezu.
I u bjeljinskoj “Sava Semberiji” su imali slične probleme. Zbog nedostatka sirovine na domaćem tržištu, ali i u okruženju, plan proizvodnje nisu realizovali.
Uspjeli su da obezbijede 6.000 tona sirovine, što je za 1.000 tona manje od planirane količine. Ipak, kažu u “Savi”, ispoštovaće ugovorene obaveze prema inostranim kupcima s kojima imaju dugogodišnju saradnju, izvijestio je RTRS.
S obzirom na to da je zbog suše rod voća i povrća prepolovljen, fabrika “Sava Semberija” dio sirovine uvozila je iz Srbije i Makedonije i plaćala skuplje, što je značajno poskupjelo proizvodnju. Biće teško, kažu, zadržati cijene gotovih proizvoda.
“Mi smo s našim kupcima potpisali ugovore na tri godine i za to vrijeme ne možemo dizati cijene. Bez obzira na to što ćemo ići u minus zbog suše, mi nismo u mogućnosti da promijenimo te cijene”, ističe Vojo Kosanović, direktor “Sava Semberije”.
Vlastitom proizvodnjom paprike, kompenzovali su troškove otkupa. Iako su klimatski uslovi bili nepovoljni, postigli su odličan rod.
“Za somborku ljutu smo planirali urod 25 tona, a dobili smo preko 35 tona, kao i kalvil bijeli novosadski, kojeg smo planirali isto 25 tona, a urod je bio oko 30 tona”, kaže rukovodilac proizvodnje Mićo Gajić.
Naredne godine u “Savi” planiraju povećanje proizvodnje povrća na vlastitim oranicama da bi izbjegli probleme u vezi s nedostatkom sirovine i umanjili troškove proizvodnje.
Loše godine postale pravilo, a ne izuzetak
Ipak, ono što najviše zabrinjava je da ukoliko se posmatra period od 2010. godine do danas, je uočljivo da je osim 2013. godine svaka godina bila nepovoljna za poljoprivrednu proizvodnju.
Koliko su vremenske nepogode u posljednjih sedam godina nanijele štete poljoprivrednicima u Ministarstvu poljoprivrede nemaju precizne podatke, ali je evidentno da one značajno premašuje milijardu KM.
Međutim, uprkos ovim poražavajućim podacima, u Ministarstvu poljoprivrede navode da u poljoprivrednoj proizvodnji posljednjih godina postoje pozitivni trendovi.
“I pored brojnih izazova s kojima se suočava agrarni sektor Republike Srpske, stanje u poljoprivrednoj proizvodnji se ne može okarakterisati kao katastrofalno”, navodi se u izvještaju o trendovima u poljoprivrednoj proizvodnji resornog ministarstva.
Tu ocjenu potvrđuju činjenicama da sektor poljoprivrede i šumarstva doprinosi u prosjeku sa 886 miliona KM ili u prosjeku 11% (prosjek za period 2006 – 2015) u ukupnom bruto društvenom proizvodu Republike Srpske i predstavlja drugi sektor po veličini učešća u društvenom proizvodu. Međutim, ovdje bi trebalo napomenuti da ovo nije rezultat razvijenosti poljoprivrede, već je u pitanju i slaba razvijenost prije svega industrije i sektora usluga.
Zatim da je ukupna zaposlenost u sektoru poljoprivrede oko 91.000 radnika (29,1%), a da preko 130.000 domaćinstava u Republici Srpskoj ostvaruje prihod od poljoprivredne proizvodnje i obrađuje preko 800.000 hektara.
Proizvođači kivni na državu
Međutim, svi ti pokazatelji slaba su utjeha za poljoprivredne proizvođače, koji tvrde da jedva opstaju i da je veliki problem što izostaje sistemska podrška države.
Stojan Marinković, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, kaže da ga ne iznenađuju podaci do kojih je došla statistika i da je svjestan da do većih poskupljenja u maloprodaji poljoprivrednih proizvoda nije došlo uprkos čestim “bombastičnim” naslovima u medijima.
“Poskupljenje od oko pet odsto na godišnjem nivou je realno u odnosu na prethodnu godinu”, kazao je Marinković, dodajući da je uz brojne nedaće poljoprivrednicima išla na ruku niska cijena goriva, koja je donekle ublažila njihove probleme.
On smatra da je uvoz lako kompenzovao manjak domaće proizvodnje, te da i zbog toga nije bilo većeg skoka cijena.
Sa druge strane, Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS, se ne slaže s Marinkovićem i tvrdi da podaci statistike nisu dobri i da su pojedini proizvodi prodavani skuplje i do 50 odsto. On, takođe, misli da 2016. godina nije dobro mjerilo za poređenje cijena.
Ipak, i jedan i drugi se slažu da država mora više sistemski da pomaže poljoprivredi i to prvenstveno kroz bolji sistem podsticaja, omogućavanje jeftinijih kredita i bolju kontrolu uvoza robe.
Zaključak
Objašnjenje zašto do drastičnih poskupljenja hrane nije došlo dao je Željko Vaško, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Banjaluci i član SWOT-a, navodeći da izneseni podaci o kretanju cijena poljoprivrednih proizvoda potvrđuju tezu da od liberalizacije spoljnotrgovinskog režima veće koristi imaju potrošači nego proizvođači. Uvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda (bez carina i drugih uvoznih dažbina) sprečava drastičan “skok” cijena u slučaju nepovoljnih prirodnih uslova, koji pogađaju pojedine regione, ali uglavnom ne cijeli svijet.
“Manjak proizvodnje u jednom regionu nadoknađuje se uvozom deficitarnog proizvoda iz nekog drugog regiona (ili dijela svijeta), bez potrebe značajnog povećanja prodajne cijene”, kazao je Vaško.
Prema njegovim riječima, na ovaj način globalno tržište ne priznaje lokalnim proizvođačima pravo na povećanje cijene zbog nižih prinosa (iako su i u “lošim” godinama imali približno iste troškove) i ne želi da kazni potrošače da oni plate cijenu elementarnih nepogoda (jer se njima zbog takvog stanja ne povećavaju plate).
Kako kaže, tek ako globalna ponuda (tekuća proizvodnja i ranije stvorene zalihe) određenog proizvoda bude nedovoljna do podmiri globalne potrebe, doći će do povećanja njegove cijene.
“Savremeni mehanizmi obeštećenja poljoprivrednih proizvođača pogođenih elementarnim nepogodama nisu primarno putem povećanja cijena (i prevaljivanja tih troškova na potrošače), nego putem dodjele dodatnih jednokratnih novčanih podsticaja i drugih povlastica u vanrednim slučajevima (za saniranje već nastalih šteta). Drugi mehanizam kojim se otklanja potreba naknadnog obeštećenja poljoprivrednih proizvođača je da se podsticajima podržavaju i tako ohrabruju investicije u cilju dugoročne prevencije nastanka šteta od elementarnih nepogoda, kao što su uvođenje navodnjavanja, postavljanje protivgradnih mreža, upotreba ‘antifrost’ sistema i sl.”, zaključio je Vaško.
Izvor: SWOT
ANALIZE
Egzodus doktora iz Republike Srpske: Male plate i loši uslovi rada ih tjeraju u inostranstvo

Na mogući egzodus zdravstvenih radnika upozoravalo se nekoliko godina unazad. Na birou za zapošljavanje u Republici Srpskoj doktora više nema. Iscrpljenost kadra zavladala je u bolnicama i domovima zdravlja. O zadržavanju radnika povećanjem plate i boljim uslovima rada, niko ne priča. Jedine brojke koje se spominju su one odlazećih radnika.
NEMA DOKTORA NI NA BIROU
Dom zdravlja Banjaluka raspisao je konkurs za prijem nekoliko zdravstvenih radnika. Na posljednji, niko se nije javio. Šta je razlog, pitali smo rukovodstvo.
„Mislim kada bismo doktorima ponudili bolje uslove rada, bolju platu u terenskim ambulantama posebno da bi možda bio i veći odaziv i veća zainteresovanost za taj posao. Nema ni na birou doktora, a nema ni kandidata koji žele da rade“, istakla je Vedrana Antonić Kovljenović, pomoćnica direktora Doma zdravlja Banjaluka i specijalistkinja porodične medicine.
No, na birou ih ipak ima. Prema podacima Zavoda za zapošljavanje nekoliko stotina medicinkog kadra, nezaposleno je. Pa se postavlja pitanje – gdje su u stvarnosti?
„Rade i kao konobari, rade i u kuhinjama, rade u supermarketima. Vrsni profesionalci odlaze da rade u parfimerije, odlaze da rade neke druge poslove manje složenosti u drugim strukama, ali nažalost za duplo veću platu i onda na taj način osiguravaju egzistenciju svoje porodice“, pojasnio je Mirko Šerbedžija iz Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara RS.
MALE PLATE
Osim trbuhom za kruhom u inostranstvo, brojni odlaze u privatne ustanove zbog boljih uslova rada. Takvih je više od 20 u posljednjih nekoliko godina u bolnici Srbija u Istočnom Sarajevu. Iako su plate medicinarima u Kantonu Sarajevo zbog kojih su do nedavno željeli u generalni štrajk, male i takve za radnike zdravstva u RS – nedostižne.
„Najgora situacija je trenutno u bolnici u Istočnom Sarajevu gdje doktori masovno prelaze u bolnice u KS kako privatne tako i državne, specijalista u KS ima bukvalno duplo veću platu nego specijalista u RS. Uglavnom je plata glavni razlog odlaska ljekara ili u inostranstvo ili privatne ustanove“, naglasio je Jovica Mišić, opšti hirurg u bolnici Doboj.
Da je nešto bolja situacija u banjalučkoj bolnici, ne potvrđuju. Nedostaje čak – 700 radnika. U Domu zdravlja u naredne dvije godine, skoro 40 doktora će se penzionisati. Pa se postavlja pitanje – ko će ih zamijeniti?
„U zadnjih nekoliko godina je bilo više desetina doktora na birou , molbii u domovima zdravlja za posao, kako doktora porodične medicine, tako i medicinskih tehničara, ali sada nema nijednog, evo mi smo nakon pola godine uspjeli zaposliti jednog mladog doktora. Što se tiče timova hitne pomoći, bilo bi poželjno da ih ima deset timova, ali mi to nemamo sada, imamo tri mobilna tima“, navela je Nada Banjac, načelnica Službe Hitne medicinske pomoći u Banjaluci.
No, to nisu jedini problemi zdravstva u RS. Da povećanja plata neće biti, poručeno im je iz resornog ministarstva. Trenutno, oni koji su ostali, nadaju se barem redovnim isplatama. S obzirom na to da je ove godine zabilježeno nekoliko kašnjenja plata i doprinosa zdravstvenim radnicima. Pa zbog svega i strah od neizvjesnosti – tjera na pakovanje kofera.
ANALIZE
Republika Srpska povećava kvotu radnih dozvola za strance na 2.000

Upravni odbor Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske donio je odluku o izmjeni odluke o utvrđivanju kvota radnih dozvola za zapošljavanje stranih državljana i lica bez državljanstva u Republici Srpskoj, a do izmjena, odnosno povećanja kvota došlo je na zahtjev Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske.
Kako su za „Nezavisne novine“ objasnili iz Zavoda za zapošljavanje Srpske, odlukom je utvrđena kvota radnih dozvola za 2024. godinu za zapošljavanje 2.000 stranih državljana i lica bez državljanstva.
„Kvota se odnosi na 500 produženih ranije izdatih radnih dozvola i 1.500 za novo zapošljavanje. Pomenuta kvota je važeća do 31.12.2024. godine„, istakli su oni.
Da podsjetimo, prošle godine donesena je odluka za zapošljavanje 1.400 stranih državljana i lica bez državljanstva u Republici Srpskoj i to 1.000 za novo zapošljavanje stranih državljana i osoba bez državljanstva i 400 za produženje ranije izdatih radnih dozvola.
Saša Aćić, direktor Unije poslodavaca Republike Srpske, istakao je za „Nezavisne novine“ da je, imajući u vidu trendove, realno očekivati da će nova kvota biti dovoljna do kraja godine.
„S obzirom na to da ima veći broj poništenih radnih dozvola u periodu do sada i s obzirom na to da smo podigli kvotu na 2.000, mislimo da će taj broj biti dovoljan do kraja godine uz obećanje da ćemo, ukoliko bude nedostatak dozvola na kraju godine, korigovati odluku i povećati za potreban iznos„, kaže Aćić.
Prema njegovim riječima, stranih radnika je potrebno u svim oblastima, ali najviše ih ima u građevinarstvu, poljoprivredi i prerađivačkoj industriji.
„U svim deficitarnim granama, što se tiče radne snage, potrebni su radnici, međutim ova tri sektora trebaju najviše ljudi iz inostranstva„, navodi on.
Takođe, na sjednici Upravnog odbora koja je održana krajem jula ove godine utvrđena je i kvota radnih dozvola za zapošljavanje stranih državljana i lica bez državljanstva u Republici Srpskoj za 2025. godinu.
„Kvota se odnosi na 2.000 radnih dozvola za zapošljavanje stranih državljana, a ista je važeća do jula 2025. godine. Od ukupnog broja radnih dozvola, 500 će se odnositi na produžene, a 1.500 za novo zapošljavanje stranih državljana i lica bez državljanstva“, objasnili su za „Nezavisne novine“ u Zavodu za zapošljavanje Srpske.
Kada je riječ o kvotama za prvu polovinu naredne godine, Aćić ističe da će, s obzirom na trendove iz okruženja, vrlo vjerovatno doći i do korekcija te odluke.
BIZNIS
Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.
Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.
Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.
Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.
U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.
Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.
Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.
Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.
Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.
„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.
Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.
Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.
Akta.ba
-
NEKRETNINE1 godina prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
NOVOSTI8 meseci prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE1 godina prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
EKOLOGIJA1 godina prije
Hoće li rudnik litijuma ugroziti stanovnike Tuzle?
-
FINANSIJE1 godina prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca
-
BIZNIS1 godina prije
Ekonomski stručnjaci: Koje su najisplativije investicije u 2024.
-
BIZNIS1 godina prije
Telekom Srpske ili BH Telecom: Ko trenutno vrijedi više!?
-
BIZNIS1 godina prije
Vlada Srpske će sutra saopštiti iznos najniže plate