PRAVO
Radnike i poslodavce miri više arbitara
BANJALUKA – Agencija za mirno rješavanje radnih sporova RS uskoro će dobiti 15 novih arbitara i 20 miritelja koji će nastojati da mimo suda riješe sporove između poslodavaca i zaposlenih na teritoriji cijele Srpske.
Ekonomsko socijalni savjet RS donio je odluku o raspisivanju javnog poziva za izbor 15 arbitara i 20 miritelja. Kandidati koji se budu prijavljivali na javni poziv, pored opštih uslova, moraju da ispune i posebne, koji podrazumijevaju da imaju završen pravni fakultet i tri godine radnog iskustva iz oblasti rada i socijalnog dijaloga.
Arbitre i miritelje će imenovati Ekonomsko-socijalni savjet na osnovu liste koju će predložiti komisija za njihov izbor. Komisiju čine čine predstavnici Vlade, Unije udruženja poslodavaca i Saveza sindikata RS.
– Arbitre i miritelje biramo svake četiri godine u Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova RS. Do sada je bio dovoljan broj kandidata za te poslove tako da očekujemo da će isti slučaj biti i sada – rekao je je član komisije u ime Unije udruženja poslodavaca RS Saša Aćić.
Aćić, koji je direktor Unije udruženja poslodavaca, ističe da Agencija za mirno rješavanje radnih sporova treba što više da bude zastupljena u rješavanju radnih sporova.
– Time i radnici i poslodavci izbjegavaju troškove, dok zaposleni prije dolaze do svojih prava za koja smatraju da su ugrožena – kaže Aćić.
Broj potrebnih arbitara povećan je za četiri, a miritelja za tri u odnosu na one koji su u Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova imenovani 2014. godine.
– Konkurs za izbor arbitara i miritelja na osnovu odluka Ekonomsko-socijalnog savjeta biće raspisan u roku od sedam dana. Povećan je broj zbog sve većeg broja predmeta koje imamo. Samo prošle godine zaprimili smo više od 1.800 predmeta, a sporazumom je riješeno oko 75 odsto. Nastavljena je tendencija rasta broja predmeta i u ovoj godini – kazao je direktor Agencije za mirno rješavanje radnih sporova Borislav Radić.
Prema podacima Agencije za mirno rješavanje radnih sporova poslodavci i radnici su najčešće u klinču zbog iznosa plate i naknada, otpuštanja, premještaja na drugo radno mjesto, isplate otpremnine i drugih prava za koja zaposleni smatraju da su im ugrožena.
Privatni sustigao javni sektor
Borislav Radić rekao je da je u 2017. godini zabilježen skoro identičan broj radnih sporova iz privatnog i javnog sektora.
– Takav je odnos i u prva tri mjeseca ove godine. Očekujemo da sporovi iz privatnog sektora, koji su ranije bili manje zastupljeni, preteknu javni sektor u ovoj godini – kaže Radić.
Izvor: Glas Srpske
PRIVREDA
I radnici i poslodavci sve češće traže zaštitu svojih prava
U posljednje tri godine radnici i poslodavci u Republici Srpskoj više od 1.200 puta našli su se oči u oči u cilju zaštite radnih prava, a najčešći razlozi zbog kojih zaposleni traže reakciju nadležnih jesu nepoštovanje platnih obaveza. (više…)
PRAVO
Zeleno svjetlo za ukidanje akciza na gorivo
Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH utvrdila je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH, kojim je na pola godine predviđeno ukidanje akciza na naftne derivate, usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom. (više…)
PRAVO
“Buk Bijelu” zakočili i stručni termini
Sud BiH nije presudio da je nelegalna Zajednička komisija za koncesije koja je formirana kako bi došli do rješenja u predmetu koji se tiče izgradnje hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini kod Foče, ali su velike šanse da će blokade biti nastavljene, tvrdi za “Glas Srpske” predsjedavajući tog radnog tijela Milomir Amović. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca