NAUKA
U Trebinju hidro-geolozi sa četiri kontinenta
TREBINJE – Hidro-geologija, podzemne vode i istraživanja iz ove oblasti, tema su Međunarodnog simpozijuma „Karst“ u Trebinju.
Potencijal podzemnih voda nedovoljno je istražen, specifičan i složen fenomen, istaknuto je na otvaranju skupa, koji je okupio 150 naučnika i stučnjaka iz trideset zemalja svijeta.
Istraživanja karsta i postignuti rezultati, posebno su važni za region i Srpsku, s obzirom na to da Hidroelektrane na Trebišnjici ubrzavaju izgradnju sistema Gornji horizonti. Projekat ima višestruki značaj.
„Sada sa daljim nastavkom izgradnje objekata u sistemu Gornjih horizonata itekako je korisno. Cilj nam je da promovišemo znanje, ali i da u Trebinju, kao centru karsta okupljamo svjetske stručnjake“, kaže Željko Zubac koorganizator, Centar za hidrogeologiju karsta.
Petar Milanović, jedan od stručnjaka na početku izgradnje hidro-sistema „Trebišnjica“, rekao je da su u karstu koncentrisani svi fenomeni. Sve što je urađeno u okviru hidro-sistema Trebišnjica, predstavlja svjetski uspjeh u karstu, i tu su skupljena ogromna znanja.
„Karst se ne izučava kako raste stalaktit ili stalagmit, nego kako ukrotiti vode karsta, kako ih voditi i sa njima manipulisati, da što duže ostanu na površini za dobrobit čovječanstva“, istakao je Petar Milanović univerzitetski profesor hidrogeologije, Beograd.
Napredak u izgradnji hidroenergetskih objekata prate i stručnjaci sa američkog kontineta.
Ričard Parizek univerzitetski profesor iz Mineapolisa, SAD kaže da je ovdje da uči i da izmijeni gledišta oko iskustava koja stiču radeći u karstu.
„Ovo je jedno test područje, kao veoma značajno u svijetu, po primjeni različitih tehnologija, po izuzetnosti razvića karstnih morfoloških formi, bio sam ovde 2005. i vidim da su se stvari od tada promijenile na bolje“, navodi Derek Ford univerzitetski profesor iz Kanade.
Zainteresovanost kineskih stručnjaka za rezultate istraživanja u karstu, potvrdio je univerzitetski profesor Lu Јaoru. Tokom trajanja simpozujuma, hidrogeolozi će prezentovati radove, i posjetiti hidroenergetske objekte u izgradnji.
Izvor: RTRS
NAUKA
Srpski naučnici otkrili kako DNK utiče na koronu
Naučnici sa Medicinskog fakulteta u Beogradu sproveli su veliko istraživanje kako bi otkrili na koji način kovid utiče na bolest i ko ima veće šanse da oboli, a rezultati su pokazali da od genetike pojedinca i otpornosti organizma zavisi kako će čovjek odgovoriti na bolest. (više…)
NAUKA
Ruska naučnica: SARS-CoV-2 najvjerovatnije prirodnog porijekla
Porijeklo novog korona virusa prije je prirodno nego vještačko, s obzirom na to da je genetička sličnost SARS-CoV-2 sa prirodnim virusima veća od 90 odsto, izjavila je danas direktorka ruskog Naučno-istraživačkog instituta za vakcine i serume „I. I. Mečnikov“ Oksana Svitič. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca