OSTALO
Kako ostati mlad: 11 savjeta za pomlađivanje
Knjiga “Antiageing prehrana” rezultat je kombinacije dugogodišnjeg praćenja najnovijih znanstvenih istraživanja i praktičnog rada s pacijentima i njihovim problemima, iz kojih je doktorica Lejla Kažinić Kreho pokušala napraviti ultimativnu enciklopediju koja objašnjava koji se procesi događaju u našem tijelu kada se hranimo (ne)zdravo i na koji se način to odražava na naš izgled.
„Hrana može biti i naš prijatelj i neprijatelj. Ona je naša najintimnija veza sa svijetom, a u posljednje vrijeme sve više i lijek, trend, moda. Prije na nju nismo obraćali toliko pažnje. Ja sam se, recimo, sa 26 godina odlučila da ću specijalizirati kliničku nutriciju. Tada se to to još nije smatralo toliko važnim pa se moj otac nefrolog osjećao kao da sam otišla u kuhare“, kaže kroz šalu Kažinić Kreho, koja je diplomirala na King’s Collegeu u Londonu, a i danas je član nekoliko britanskih zdravstvenih udruženja.
1. “Šećer izaziva ovisnost veću od kokaina” i zato je najveći tihi ubojica, ali i narušivač našega zdravlja i izgleda. Probajte ksilitol, koji ima niski glikemijski indeks – GI mu je 7 te je pogodan za osobe s dijabetesom, a sadržava 40 posto manje kalorija i 75 posto manje ugljikohidrata od šećera. Usto, taj 5-karbonski šećer ima antimikrobiološka obilježja, što sprečava rast bakterija.
2. Riješite se umornog lica i probajte antiaging tonik sa zelenim čajem. U borbi protiv umora zeleni čaj je bolji izbor od kave. Zeleni čaj sadržava dovoljno kofeina da potakne proizvodnju hormona adrenokortikotropina koji pospješuje lučenje kortizola, a sadržava i flavonoid EGCG koji smiruje organizam i pojačava koncentraciju.
3. Povremeni post, koji se sastoji od unosa 500 do 600 kalorija u danu preporuka je liječnice za jedan ili dva puta u tjednu. “Tijelo će, ako ga naviknemo na određeni broj kalorija pa ga onda dva puta u tjednu iznenadimo jako niskim kalorijskim unosom, potaknuti učinkovitije izgaranje masti”, objašnjava.
4. Za sjajan i prozračan ten odličan je eksfolijator od zelenog matcha čaja. Znate li da jedna šalica matcha čaja ima više antioksidansa od 10 šalica običnog zelenog čaja? Sadržava veliku količinu antioksidansa uključujući katehin, vitamine A, B, C i E te minerale magnezij, kalcij, cink, bakar. Preporuka je popiti ne više od dvije šalice matcha zelenog čaja na dan. Sadržava veću količinu kofeina nego kava.
5. Aktivni ugljen mnoge slavne osobe stavljaju u napitke, dodaju ga eksfolijatorima, ali i pastama za zube kao učinkovito prirodno sredstvo za zdravlje zuba i desni. Aktivni se ugljen primjenjuje ambulantno kod trovanja hranom ili otrovima jer ima sposobnost da veže toksine u probavnom sustavu te tako potiče i ubrzava njihovo izbacivanje iz organizma.
6. Jabuka, marelica, paprika, celer, nektarina, jagoda, višnja, krumpir neke su od namirnica koje se najviše tretiraju raznim preparatima i pri čijoj bi kupnji bilo poželjno da budu iz domaćeg uzgoja. Ananas, avokado, kivi, mango, lubenica, papaja, luk i kupus, pak, imaju debelu koru i ne trebamo se toliko uzrujavati oko toga gdje su rasli. Postupak za micanje teških metala iz povrća sličan je kao onaj kod mesa: u posudu vode treba dodati nekoliko žlica octa, ostaviti da malo stoji, isprati pa pojesti.
7. Za zdravlje kože potrebno je u organizam unositi vitamine C i E. Ako se borite s masnom kožom, nedostaju vam vitamini B grupe i cink, dok je za suhu kožu ključan nedostatak vitamina A i E. Pucanje usana pokazatelj je nedostatka B2, B6 i/ili B12 vitamina, a ako se koža ljušti na tjemenu, kapcima, nosu i iznad nosa, može biti da imate gljivičnu infekciju i da ste pod prevelikim stresom. Tada biste trebali prestati jesti ljutu, začinjenu hranu, piti bijelo vino i šampanjac.
8. Mrkvu, crvenu jabuku i bobičasto voće valja jesti da bi se postigla karotenoidna boja kože koju su u istraživanjima pokazali najprivlačnijom.
9. Nedostatak vitamina B grupe, i to B2 i B12 koji kontroliraju proizvodnju sebuma, može za posljedicu imati masnu kosu (kao i kožu). I za kosu i za kožu važno je vrijeme u kojem hranite svoje tijelo – zadnji obrok bi trebao biti lagan jer se koža hrani od ponoći do četiri ujutro i treba joj dopustiti da se naspava. Kosa se, pak, najbolje hrani doručkom.
10. Ako, pak, imate problema s velikim opadanjem kose ili vam je kosa rijetka i nije sjajna, uzimajte biotin, cink, keratin, ali i, primjerice, klice mladog graška. Ako mislite da ste prerano počeli sijediti, moguće je da se radi o genetskoj predispoziciji, ali o nedostatku bakra u organizmu. Ovaj mineral možete nadoknaditi jedući krumpir, grožđice, breske, zeleni grašak i kikiriki.
11. “Đumbir ima protuupalno i antihipertenzijsko djelovanje, što ga čini idealnom namirnicom kod metaboličkog sindroma”. Gdje ima đumbira, nema celulita, a vrlo je djelotvoran i za našu kožu, pa u dva tjedna pijenja đumbirovog ekstrakta možete primijetiti umanjenje oštećenja nastalih sunčanjem, a u tri tjedna koža je već vidno zaglađena i prozračnija.
Izvor: Jutarnji.hr
EKONOMIJA
Kina u BiH investirala četiri milijarde maraka
Kina je izuzetno važan strateški partner i veliki prijatelj naše zemlje, što pokazuje i time da je ukupna vrijednost njihovih projekata u BiH već premašila dvije milijarde evra. Mi smo malo tržište koje u značajnijoj mjeri ne može uticati na globalna ekonomska kretanja, ali prostora za produbljivanje saradnje sa jednom od najmoćnijih država današnjice itekako ima, posebno uzimajući u obzir izuzetan geografski položaj naše zemlje koji omogućava kineskoj privredi pristup evropskom tržištu, rekao je u intervjuu za portal CAPITAL ambasador BiH u Kini Siniša Berjan.
Po vrijednosti investicija iz Kine, kaže Berjan, naša zemlja je na četvrtom mjestu u Centralnoj i Istočnoj Evropi, odmah poslije Srbije, Mađarske i Rumunije.
BERJAN: Kineski investitori iskazuju značajan interes za nekoliko ključnih sektora u BiH, prepoznajući izuzetne mogućnosti za razvoj i saradnju. Najveću pažnju posvećuju infrastrukturnim projektima, od izgradnje autoputeva i mostova do željezničkih pruga. Energetski sektor je vrlo atraktivan, s posebnim fokusom na projekte izgradnje hidroelektrana, termoelektrana i obnovljivih izvora energije. Rudarstvo i metalurgija su među ključnim oblastima interesa zahvaljujući bogatstvu prirodnih resursa koje BiH posjeduje. Osim toga, kineski investitori istražuju mogućnosti u sektorima poljoprivrede, turizma, zdravstva i informacionih tehnologija.
CAPITAL: Kako onda komentariše optužbe EU koje se odnose na maligni kineski uticaj, zatim na njihovo zanemarivanje ekoloških standarda, netransparentnosti u radu, te stav da Kina koristi ovaj region samo da bi ušla na tržište EU?
BERJAN: Kineske investicije donose značajne ekonomske benefite BiH, uključujući razvoj infrastrukture i otvaranje novih radnih mjesta. Naša zemlja se trudi da osigura da svi projekti budu u skladu sa ekološkim standardima i principima transparentnosti. Saradnja za Kinom nije usmjerena protiv bilo koje treće strane, već je motivisana našim potrebama za ekonomskim razvojem i prosperitetom. BiH ostaje posvećena uravnoteženim međunarodnim odnosima i vjerujemo da je moguće ostvariti saradnju koja donosi korist svim uključenim stranama.
Tajni ugovori sa Kinom
CAPITAL: Zbog čega su ugovori sa Kinezima tajni?
BERJAN: Ugovori sa kineskim kompanijama često sadrže komercijalno osjetljive informacije koje nisu javno dostupne radi zaštite interesa svih strana. Tajnost ugovora i poslovna povjerljivost nisu specifični samo za kineske investitore, već je uobičajena praksa u poslovnim odnosima širom svijeta kako bi se zaštitili konkurentski podaci i osigurala povjerljivost poslovnih planova. Transparentnost se osigurava kroz zakonske procedure, mehanizme nadzora nad realizacijom projekata i periodično izvještavanje relevantnih institucija, koji osiguravaju da su ovi ugovori u skladu sa interesima javnosti.
CAPITAL: Da li ste upoznati sa ugovorom koji je Vlada RS početkom juna sklopila sa kompanijom ELNIC za nabavku zaštitnog softvera?
BERJAN: Nisu mi poznati detalji ali svakako da jedan takav sporazum naglašava našu posvećenost poboljšanju mjera sajber bezbjednosti. Iako određeni aspekti takvih sporazuma mogu zahtijevati povjerljivost, zaštita naše digitalne infrastrukture ostaje prioritet.
CAPITAL: Da li ste upoznati sa konkretnim ugovorima sa Kinezima, poput HE Dabar, auto-puteva i drugim?
BERJAN: Da, Ambasada BiH u Kini je upoznata sa osnovnim karakteristikama ugovora i aktivno prati realizaciju važnih projekata. Posjedujemo osnovne, javno dostupne informacije o investitorima, vrijednostima i ciljevima ugovora. Projekat HE Dabar, koji uključuje izgradnju hidroelektrane na rijeci Trebišnjici, je u fazi implementacije i očekuje se da će značajno doprinijeti energetskoj sigurnosti regije. Takođe, kineske kompanije su uključene u izgradnju autoputeva, što je ključni segment infrastrukturnog razvoja zemlje. Ovi projekti su od strateškog značaja za ekonomski razvoj BiH, a saradnja s kineskim kompanijama omogućava transfer tehnologije, stvaranje novih radnih mjesta i poboljšanje ukupne infrastrukture u zemlji.
CAPITAL: Prema našim informacijama, kineska kompanija Norinco planira da preko mađarskog ogranka kupi 80 odsto udjela u stolačkoj Aurori i preuzimanje koncesije na 30 godina. Da li ste upoznati sa ovim informacijama i znate li više detalja o njihovim planovima u BiH?
BERJAN: U ovom trenutku nemamo detaljnije informacije o planovima kineske kompanije Norinco u BiH ali očekujemo da će dodatne informacije o njihovim planovima biti dostupne uskoro, nakon finalizacije pregovora.
Komunikaacija kroz više kanala
CAPITAL: Da li su vam poznati detalji ulaganja u Željeznice RS koje je potpisao ministar Nedeljko Čubrilović?
BERJAN: Kineska kompanija je izrazila interes za modernizaciju i unapređenje željezničke infrastrukture u Republici Srpskoj, što uključuje rekonstrukciju postojećih pruga, eventualnu nabavku novih voznih sredstava i uvođenje naprednih tehnologija za upravljanje željezničkim saobraćajem. Ova ulaganja će doprinijeti boljem povezivanju regija unutar BiH, kao i poboljšanju međunarodnih transportnih veza.
CAPITAL: Kako se odvija komunikacija sa kineskim kompanijama zainteresovanim za BiH?
BERJAN: Komunikacija se odvija se na više nivoa i putem različitih kanala. Ambasada BiH u Kini organizuje poslovne seminare i sastanke na kojima se predstavljaju komparativne prednosti investiranja u naše zemlje. Pruža se podrška kineskim kompanijama u identifikaciji poslovnih prilika, povezivanju sa lokalnim partnerima i razumijevanju regulativa i procedura u BiH.
Takođe, postoji saradnja sa kineskim privrednim komorama i trgovinskim organizacijama radi olakšavanja komunikacije i razmjene informacija. Ambasada aktivno učestvuje na raznim privrednim forumima i sajmovima u Kini, gdje promoviše investicione potencijale BiH i stupa u direktan kontakt s potencijalnim investitorima. Takođe, aktivno koristimo medije i promotivne kampanje. Ambasada pruža i konzularne usluge i podršku kineskim investitorima u vezi sa izdavanjem viza. Kroz ove aktivnosti, naša ambasada aktivno radi na izgradnji čvrstih poslovnih veza, olakšavanju investicionih procesa i osiguravanju uspješne saradnje između kineskih investitora i BiH.
CAPITAL: Da li se kompanije obraćaju Ambasadi BiH ili direktno vladama?
BERJAN: Kineske kompanije se često obraćaju Ambasadi BiH kao prvoj tački kontakta za informacije i podršku. Ambasada nerijetko igra ključnu ulogu u inicijalnim fazama pregovora i uspostavljanju kontakata sa relevantnim institucijama i kompanijama u BiH. Međutim, u zavisnosti od prirode projekta, kineske kompanije takođe direktno kontaktiraju vlade na državnom i entitetskom nivou, kao i lokalne vlasti, kako bi pregovarale o specifičnim uslovima i realizaciji projekata.
CAPITAL: Da li i kako komentarišu saradnju sa vlastima u BiH?
BERJAN: Kineske kompanije uglavnom pozitivno komentarišu saradnju sa vlastima u BiH. Posebno cijene otvorenost i spremnost na saradnju, kao i napore koji se ulažu u unapređenje poslovnog okruženja. Ističu da je komunikacija sa vlastima transparentna i efikasna, ali naglašavaju da postoji prostor za dalja poboljšanja, posebno u pogledu ubrzanja administrativnih procedura i smanjenja birokratskih prepreka. Kineski investitori ističu značaj BiH kao mosta za pristup drugim tržištima u regionu, što dodatno podstiče investicije.
Birokratija u BiH izazov i za Kinu
CAPITAL: Da li se žale na administraciju i birokratske barijere?
BERJAN: Povremeno registrujemo žalbe na kompleksne procedure koje usporavaju realizaciju projekata. Kineske kompanije ističu da su proceduralni zahtjevi i složenost birokratskih procesa ponekada izazov, ali cijene napore vlasti u BiH da riješe ove probleme. Vlada i relevantne institucije aktivno rade na pojednostavljenju procedura i poboljšanju poslovnog okruženja kako bi privukle još više investicija.
CAPITAL: Ima li novih projekata u najavi i šta najuspješnije realizovano?
BERJAN: Trenutno se pregovara o nekoliko novih infrastrukturnih i energetskih projekata, kao što su proširenje mreže autoputeva i modernizacija željezničke infrastrukture što će značajno unaprijediti transportnu mrežu i povezanost. Posebno interesantne su inicijative za ulaganja u zelenu energiju. Drugi značajni projekti uključuju i izgradnju bolnice u Doboju, kao i vjetroelektranu “Ivovik” sa investicijom od 130 miliona evra.
Većina kineskih projekata koji se trenutno realizuju u BiH uglavnom se odnose na energetski sektor i saobraćajnu infrastrukturu. Posebno bih ovom prilikom izdvojio izgradnju Termoelektrane Stanari vrijednosti preko 500 miliona evra, kao rezultat saradnje kineske kompanije “Dongfang Electric Corporation” i lokalnih partnera. To je prvi veliki infrastrukturni projekat, koji smo radili u saradnji sa Kinom, ali i prvi projekat, koji je iskoristio specijalni kredit u sklopu mehanizma saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, a kojeg je dodijelila Kineska razvojna banka.
Mnogobrojne kineske kompanije su zainteresovane za saradnju. Treba istaći da Kina i BiH imaju potpisan „Sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja“ kao i „Sporazum o zaštiti i promociji stranih investicija“ što uveliko olakšava rad zainteresovanih privrednih subjekata.
CAPITAL: Andrijana Pisarević
OSTALO
Jednostavni savjeti kako uštedjeti gorivo u vožnji
Njemačka organizacija Tüv Süd, koja se bavi certificiranjem i inspekcijama, dala je nekoliko zanimljivih savjeta o štedljivoj vožnji. Neke znate, a neke možda i ne. Kako biste uštedjeli gorivo prebacite u višu brzinu pri 2000 o/min. Također, mnogi vozači imaju potrebu ostati u nižoj brzini, ali već pri 50 km/h možete biti u četvrtoj brzini, a ovisno prijenosnim omjerima u mjenjaču te vrsti motora (turbodizelski, turbobenzinski…) možda čak i u petoj. Potrošnja goriva pada za čak pedeset posto ako ste u četvrtoj brzini, a ne u drugoj pri navedenoj brzini. Novi automatski mjenjači optimiziraju stupanj prijenosa, ali s ručnim mjenjačima vi ćete morati izabrati, piše Revijahak.hr. (više…)
OSTALO
KKI Vrbas i MH “Elektroprivreda Republike Srpske” potpisali ugovor o saradnji
Povodom 20 godina postojanja Košarkaškog kluba invalida „Vrbas predsjednik KKI „Vrbas“ Marinko Umičević i generalni direktor MH “Elektroprivreda Republike Srpske” Luka Petrović potpisali su ugovor o saradnji i tom prilikom je Elektroprivreda Republike Srpske donirala klubu iznos od 5 hiljada KM, kao znak podrške za uspješan rad. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca