Connect with us

PRAVO

Uskoro odluka o zabrani izvoza drvnih sortimenata: Takse uprkos nezadovoljstvu dijela izvoznika

Objavljeno

 


Izvoz sortimenata

Takse na izvoz rezane građe iz Bosne i Hercegovine, vjerovatno će biti uvedene uprkos nezadovoljstvu dijela drvoprerađivača u Srpskoj.

I ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić nedavno je naglasio da će uskoro biti donesena odluka o ograničavanju izvoza drvnih sortimenata i da će biti definisan cilj koji se odnosi na podršku drvoprerađivačima sa visokim stepenom finalizacije proizvodnje koji izvoze proizvode i doprinose ekonomiji Srpske.

-To bi trebao biti zajednički dogovor Republike Srpske i Federacije BiH. Dvije vlade su se o tome načelno dogovorile i ostaje još da finalizujemo detalje – dodao je Mirjanić.

Osnovni cilj mjera koje dvije Vlade zajedno traže od Savjeta ministara BiH jeste da se u narednom periodu poboljša snabdijevanje domaćih drvoprerađivača domaćom sirovinom, a posebno onih koji se bave proizvodnjom namještaja i drugih proizvoda visokog stepena finalizacije i izvoze na tržište Evropske unije.

Ovakve mjere, odnosno zabranu izvoza trupaca iz cijele Bosne i Hercegovine na dvije godine, te istovremeno uvođenje taksi na izvoz rezane građe, predložili su i podržali i iz Udruženja šumarstva i prerade drveta RS pri Privrednoj komori RS, ali dio njihovog članstva nije zadovoljan ovakvim rješenjem. Konkretno, oni koji se bave upravo izvozom rezane građe i cijepanog drveta nisu protiv zabrane izvoza trupaca, ali smatraju da će uvođenje taksi njima ugroziti opstanak. Oni su, čak, najavili da će se i sami obratiti Savjetu ministara BiH i zatražiti da ne podrže inicijativu vlada.

-Podržavamo nastojanje Vlade da pomogne i stimuliše finalnu proizvodnju u svim sektorima, pa samim tim i u sektoru drvne industrije. Međutim, ne podržavamo da se kažnjavaju ostali proizvođači – naveli su ranije u saopštenju drvoprerađivača Srpske, koje su potpisali predstavnici 123 preduzeća iz oblasti drvne industrije iz RS, a koja, ističu, zapošljavaju 2.599 radnika.

Reklama

Zbog toga je nedavno održan i novi sastanak Udruženja u Privrednoj komori, da se sagledaju i njihovi argumenti, ali malo šta se i nakon toga promijenilo.

– Za njih je problem visina taksi koje su predložene, a one su rezultat usaglašavanja sa zahtjevima iz Federacije BiH. Oni su tražili znatno veće takse, a ja sam i tada rekao da ako tražimo tako visoke takse, možemo slobodno i tražiti zabranu izvoza kao i za trupce. Naš prijedlog je bio umjereniji, pa smo onda došli do nekog kompromisa i tako su određene te predložene takse. Međutim, dio drvoprerađivača koji se bavi izvozom toga nije bio zadovoljan ni tim taksama. Obećali smo da ćemo razmotriti i njihove argumente, pa smo u julu imali i taj sastanak Udruženja.

Kako sam i očekivao, one firme koje se bave proizvodnjom finalnih proizvoda, odnosno namještajem i sa većom dodatnom vrijednošću, a ne proizvodnjom rezane građe za tržište i rezanim drvetom, oni su bili rezolutno protiv toga da se u tom prijedlogu dvije Vlade bilo šta mijenja. Sa druge strane, predstavnici tih firmi koji se bave cijepanjem drveta i imaju te pilanske kapacitete i izvoze nešto rezane građe hrasta i bukve iznijeli su i svoje stavove i teško je bilo tu donijeti odluku. Ovi koji će zbog taksi imati veće troškove i smanjiće im se konkurentnost, uvijek će iskazivati rezervu prema tome, a ovi koje to ne pogađa će uvijek biti za to, jer je to i bila inicijativa većine ovih prerađivača koji su zainteresovani da se i tom mjerom pokuša poboljšati snabdjevanje – objašnjava predsjednik Udruženja šumarstva i prerade drveta RS Lazo Šinik.

Po njegovim riječima, prirodno je da oni koje će takse ugroziti traže da se one smanje, ali su i njima predočeni argumenti druge grupe proizvođača.

-Mislim da na kraju preovladava mišljenje da treba ići sa takvim mjerama, jer imamo dosta i drvoprerađivača koji prave građevinsku stolariju, podove, parkete, podne obloge, furnire, ploče, što su sve proizvodi visoke dodatne vrijednosti, a ni oni nisu zainteresovani da se nešto mijenja u inicijativi Vlade. Pitanje je, međutim, kada će se to i desiti i da li će se nešto odlučivati o tome prije izbora – kaže Šinik.

Po podacima ovog Udruženja, drvoprerađivači koji se bave izvoz rezane građe nemaju veliki tržišni udio po vrijednosti proizvodnje koju ostvaruju, ali su brojčano daleko veći od finalnih proizvođača.

Reklama

Takse na rezanu građu i ogrijev

Vlada RS je na sjednici u junu zauzela stav da izvoz neobrađenog drveta iz BiH treba zabraniti na dvije godine, a od Savjeta ministara traži i da se za to vrijeme uvedu takse na izvoz rezane građe bukve i hrasta – po toni ili kubnom metru plaćalo bi se 120 KM za hrast, a za bukvu 60 KM. Istovremeno, traži da se zaštite i domaći potrošači koji koriste ogrijevno drvo tako što će se uvesti taksa na izvoz cijepanog ogrijevnog drveta, takođe na dvije godine. Za to bi se plaćalo 25 KM po toni, odnosno 18 KM za kubni metar. Takva inicijativa usaglašena je i sa Vladom Federacije BiH.

 

Izvor: Srpskainfo.com

PRIVREDA

I radnici i poslodavci sve češće traže zaštitu svojih prava

Objavljeno

 

U posljednje tri godine radnici i poslodavci u Republici Srpskoj više od 1.200 puta našli su se oči u oči u cilju zaštite radnih prava, a najčešći razlozi zbog kojih zaposleni traže reakciju nadležnih jesu nepoštovanje platnih obaveza. (više…)

Nastavite čitati

PRAVO

Zeleno svjetlo za ukidanje akciza na gorivo

Objavljeno

 

Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH utvrdila je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH, kojim je na pola godine predviđeno ukidanje akciza na naftne derivate, usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom. (više…)

Nastavite čitati

PRAVO

“Buk Bijelu” zakočili i stručni termini

Objavljeno

 

Buk Bijela

Sud BiH nije presudio da je nelegalna Zajednička komisija za koncesije koja je formirana kako bi došli do rješenja u predmetu koji se tiče izgradnje hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini kod Foče, ali su velike šanse da će blokade biti nastavljene, tvrdi za “Glas Srpske” predsjedavajući tog radnog tijela Milomir Amović. (više…)

Nastavite čitati

U trendu