Connect with us

FINANSIJE

Gdje završavaju prihodi od akciza na duvan i cigarete?

Objavljeno

 


Dio novca od akciza na duvan i duvanske proizvode, tačnije pet odsto od onoga što se godišnje od njih prikupi, treba namjenski usmjeriti fondovima solidarnosti u entitetima i distriktu.
To je najnovija u nizu inicijativa koje su u BiH pokretane u posljednjih pet-šest godina sa idejom da se dio prihoda od prodaje ove robe usmjeri u liječenje, kao što se radi i u okruženju.

Ovu inicijativu nedavno je u proceduru Parlamenta BiH uputio poslanik Salko Sokolović, navodeći između ostalog da „nije razumno da se godišnje prikupi oko jedne milijarde maraka po osnovu akciza na duvan i pića, a da se ništa od tog iznosa namjenski ne vraća u zdravstveni sistem“.

Samo po osnovu akciza za duvan i duvanske proizvode od 2009. godine i zaključno sa prošlom godinom je prikupljeno više od 6,4 milijardi KM, ali umjesto u zdravstvenom sistemu, taj novac završava u finansiranju raznih budžetskih potreba, podseća se u ovoj inicijativi.

– Planskim usmjeravanjem sredstava, što bi i trebala biti primarna svrha, zdravstveni sektor u cijeloj državi bi dobio značajniji i dodatni izvor finansijskih sredstava, za unapređenje dijagnostike, uslova rada, ali i finansiranje liječenja teških bolesti kroz poseban fond – navodi Sokolović.

Podsjeća i da se u BiH već godinama povećava akciza na duvan i prerađevine, upravo da bi se visokom cijenom smanjila potrošnja i upotreba duvana, upravo zbog štetnosti po zdravlje.

Sudbina njegove incijative, međutim, vjerovatno neće biti mnogo drugačija nego i svih njenih prethodnica. Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma podržala je prije nekoliko dana inicijativu i uputila je u dalju proceduru, ali neizvjesno je da li će se i kada to dalje i razmatrati.

Reklama

Mnogi je tumače i samo kao predizborni marketing. I do sada je, naime, zagovarano slično usmjeravanje akciza na duvan, ali i alkohol, direktno u zdravstvo koje grca u dugovima i treba mu dodatnih prihoda, pa i povećanje akciza za taj račun, ali nijedna takva inicijativa nije podržana.

– Bilo je nekoliko inicijativa za dodatne izvore prihoda za zdravstvo, ali nažalost nisu naišle na odobravanje. Ni ranija inicijativa da opštine iz svojih budžeta izdvoje tri do pet odsto za zdravstvo nije naišla na dobru volju lokalnih zajednica. Takođe, uprkos čestoj javnoj debati oko potrebe da se dio prihoda od akciza na duvan usmjeri u zdravstvene fondove, ta odluka na nivou BiH je izostala. Ovu praksu uvele su neke zemlje u cilju preusmjeravanja prihoda u zdravstvene fondove, vođeni logikom da onaj ko svjesno ugrožava svoje zdravlje treba više da izdvoji za potencijalno liječenje – podsjećaju iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS.

Takav primjer je, recimo, Hrvatska u kojoj se za zdravstvo odvaja 32 odsto od ukupnih prihoda od akciza na duvan i alkohol.

Iz Ministarstva zdravlja RS ističu da je ovo prvi prijedlog da se dio tog novca usmeri za fondove solidarnosti, ali bi i to, kažu, bilo korisno i za dobrobit pacijenata.

Jedna od ranijih inicijativa, da se prihod od akciza na alkohol i duvan usmjere fondovima zdravstva, pokrenuta je 2013. godine. Imala je zvaničnu podršku vlasti u oba entiteta, podržao je čak i Savjet ministara, ali nije dogurala dalje. Govorilo se o tome da je sve zapelo kod Upravnog odbora UIO BiH u kojem, paradoksalno, sede predstavnici svih tih institucija, ali bilo je i informacija da taj isti odbor to nikada nije ni razmatrao.

Stručnjaci te institucije su tada rekli da bi eventualna odluka da se novac sa jedinstvenog računa UIO direktno uplaćuje fondovima zdravstva, značila rušenje sistema indirektnog oporezivanja.

Reklama

Dvije-tri godine kasnije, uloge su se obrnule, prvenstveno zbog političkih nadigravanja – iz UO su predlagali uvođenje dodatnih akciza na potrošnju alkohola, a iz Savjeta ministara to odbijali insistirajući na tome da prvo treba uraditi reforme u zdravstvenim sistemima, nakon čega je sve i stalo.

Bogdanić: To je u savremenom svijetu oporezovano

– Tržište radne snage se otvorilo i moraćemo značajno da povećamo primanja zdravstvenih radnika da bi ih zadržali na ovom prostoru i stoga je jako značajno da se uvedu akcize na štetne proizvode kao što su alkohol i duvan, što je u savremenom svijetu oporezovano – rekao je nedavno i sam ministar zdravlja RS Dragan Bogdanić.

Kako je obrazložio, vlast ne može da nametne ljudima obavezu da čuvaju svoje zdravlje, ali se može podići cijena proizvoda koji su štetni po zdravlje i iz te cijene odvojiti određeni procenat za ulaganje u očuvanje zdravlja stanovništva.

 

Izvor: Srpskainfo.com

Reklama

FINANSIJE

Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a

Objavljeno

 

Od

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).

Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.

U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.

Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).

Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.

Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.

Reklama

To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.

Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.

Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.

Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM

Objavljeno

 

Od

Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.

Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.

Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.

eKapija

Nastavite čitati

FINANSIJE

Otključajte svoju finansijsku budućnost! Sa MS Loans na korak od uspjeha

Objavljeno

 

Od

Prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini počinje sa radom, što znači da od danas preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća imaju alternativni izvor za finansiranje svojih potreba i svog poslovanja.

Zaključno sa 02.07.2024. godine uspješno je završena početna ponuda udjela za Otvoreni specijalizovani alternativni investicioni fond za ulaganje u potraživanja po datim zajmovima sa privatnom ponudom „MS Loans“. Pravilima Fonda bilo je predviđeno da početna ponuda može da traje 90 dana, međutim potrebni iznos sredstava od 1.000.000 KM je prikupljen u dosta kraćem roku, čime je okončana početna ponuda udjela.

„MS Loans“ je prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini, a Fond će davati zajmove mikro, malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima. Fond je osnovan sa ciljem da privrednim subjektima omogući brži, jednostavniji i fleksibilniji pristup finansijskim sredstvima koja su im potrebna za redovan rad i razvoj.

Inače, ovo je osmi investicioni fond kojim upravlja Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Management Solutions“ d.o.o. Banja Luka, a ukupna imovina svih fondova kojima upravlja Društvo iznosi preko 33 miliona KM. „Management Solutions“ već 17 godina svojim klijentima nudi prepoznatljiva upravljačka rješenja i omogućava im ulaganje slobodnih sredstava u respektabilne investicione fondove, čija imovina se investira kako na domaćem tržištu, tako i na razvijenim svjetskim tržištima.

Više informacija o Fondu možete pronaći ovdje

Nastavite čitati

U trendu