Connect with us

TEHNOLOGIJA

Kako da ubrzate rad vašeg telefona

Objavljeno

 


Kupili ste sjajan novi telefon i već nekoliko mjeseci kasnije shvatili da nije baš tako brz kao nekada? Svi se to prije ili kasnije desi, a problem nije ograničen na jeftinije uređaje – i mnogi vrhunski telefoni su skloni barem blagom usporavanju nakon višemjesečne upotrebe.

Kako piše AndroidCentral, postoji nekoliko jednostavnih načina da vratite svoj telefon u punu brzinu.

Aplikacija za upravljanje datotekama koju je napravio Google ne samo da analizira neiskorišćene datoteke i aplikacije, već omogućava i lak prenos datoteka. Posebno je korisna kada pokušavate da pronađete nepotrebne datoteke na svom telefonu.

Onemogućite (ili deinstalirajte) bloatware i nekorišćene aplikacije

Većina Android telefona uređaja dolazi sa određenim oblikom bloatware aplikacija na sebi. Srećom, možete onemogućiti – ili u nekim slučajevima deinstalirati – većinu aplikacija koje su unaprijed instalirane na vašem telefonu ako ne želite da ih koristite.

Idite u Settings -> Apps i provjerite instalirane aplikacije. Obrišite ili stopirajte one koje vam nisu potrebne.

Reklama

Provjerite da li ste instalirali najnovije ažuriranje

Dobra praksa je da vam telefon uvek bude ažuriran, jer većina proizvođača kroz njih ispravlja greške i poboljšava stabilnost uređaja. Google takođe izdaje mjesečne bezbjednosne ispravke, koje su ključne jer nude ispravke za bezbjednosne ranjivosti. Iako možda ne vidite ogromnu razliku u cjelokupnom korisničkom iskustvu prilikom instaliranja bezbjednosne zakrpe, ona obično sadrže ispravke koji značajno poboljšavaju performanse vašeg telefona.

Da biste vidjeli da li je na vašem telefonu dostupno ažuriranje, kliknite na Settings -> About phone -> System update.

Instalirajte Lite verzije aplikacija

Ako koristite telefon sa ograničenom memorijom i skladištem, upotreba loše optimizovane aplikacije može izazvati puno frustracija. Facebook je savršen primjer za to, jer aplikacija ima tendenciju da bude spora čak i na potpuno novim telefonima. Ipak, Facebook ima Lite verziju svoje aplikacije koja radi podjednako dobro a koristi djelić resursa “velike” aplikacije. To nije sve. Tu su i, na primjer, Messenger Lite, Twitter Lite, Skype Lite, YouTube Go (i slične Google aplikacije sa nastavkom “Go”)…

Očistite početni ekran

Reklama

Korišćenje lajv pozadina ima tendenciju da uspori rad, posebno ako koristite jeftiniji telefon. Ako primjetite kašnjenje prilikom prebacivanja između aplikacija ili kada napuštate aplikaciju da biste se vratili na početni ekran, pokušajte da se prebacite na statičku pozadinu.

Probajte drugi “launcher”

Iako mnogi proizvođači sada idu u pravcu pojednostavljivanja korisničkog interfejsa telefona, i dalje je UI često pretrpan i težak za korišćenje. Naročito u tome prednjače kineski proizvođači sa svojim interfejsima kakvi su EMUI i MIUI kod Huawei, odnosno Xiaomi telefona. Ipak, to se sve može zaobići prelaskom na druge launcher-e kao što su Nova Launcher i Action Launcher i koji omogućavaju prilagođavanje svakog aspekta korisničkog interfejsa.

Optimizujte bateriju

Ako primjetite da se baterija telefona troši brže nego obično, često su razlog aplikacije koje u pozadini rade i troše bateriju. U Settings -> Battery možete videti koje aplikacije posebno troše bateriju i zaustaviti ih klikom na Force stop. Još nešto, ako baterija na traje ni jedan dan, postarajte se da uvijek imate kod sebe eksternu bateriju.

Onemogućite “always-on” mod

Reklama

Ekran koji je uvek uključen je svakako koristan jer možete vidjeti obavještenja bez potrebe da otključavate telefon, ali ova funkcija dolazi sa cijenom – trajanjem baterije. Ako vidite da se baterija troši brže nego što treba, isključivanje “always-on” ekrana može biti jednostavan način da se riješi problem.

Isključite Bluetooth kada nije potreban

Isključivanje Bluetooth-a omogućiće vam da produžite trajanje baterije. Razlika možda neće biti drastična, ali i to malo može biti od pomoći, pa ima smisla isključiti ga kada se ne koristi.

Ne instalirajte optimizatore baterije

Ovo može izgledati kontraintuitivno, ali većina aplikacija za “popravljanje” baterija ne vrijedi mnogo. Ovi programi ne rade ništa drugo od uklanjanja aplikacija koje se pokreću u pozadini i brisanja keša vašeg telefona, ali često po cijeni nametljivih oglasa, pa čak i malvera.

 

Reklama

 

TEHNOLOGIJA

Univerzitetu u Banjaluci predata projektna dokumentacija za izgradnju Naučno-tehnološkog parka

Objavljeno

 

Projekat koji je najavljen još sredinom prošle godine i čija je gradnja bila najavljena za proljeće ove, konačno je počeo i da se realizuje, istina sa procjenom troškova koji su od juna 2023. godine malo i porasli. Naime, juče je, kako prenosi RTRS, predstavnicima Univerziteta u Banjaluci i Ministarstva za naučno-tehnološki razvoj i visoko obrazovanje predata projektna dokumentacija za izgradnju i opremanje Naučno-tehnološkog parka Republike Srpske koji će biti izgrađen u kampusu Univerziteta u Banjaluci.

Kako je u julu 2023. saopšteno, izgradnja ovog objekta bi trebalo da košta više od 10 mil EUR, potom je u septembru iste godine okvirna vrijednost procijenjena na 15 mil EUR, a juče je, sudeći po ovoj vijesti RTRS-a, rečeno da je ukupna vrijednost investicije oko 19 mil EUR.

Podsjećamo, rektor Univerziteta u Banjaluci prof. dr Radoslav Gajanin i ministar za naučno-tehnološki razvoj Republike Srpske Željko Budimir prošle godine su, 13. septembra, potpisali ugovor o osnivanju Naučno-tehnološkog parka (NTP) Republike Srpske. Kako je tada navedeno, riječ je o prvom naučno-tehnološkom parku u Republici Srpskoj, čiji su osnivači Vlada RS i Univerzitet u Banjaluci, a za njegovog direktora imenovan je Nikola Dragović.

Vlada Republike Srpske, kako je tada saopšteno, obezbijedila je sredstva za prvi period rada, a za početak, kancelarije NTP-a biće u novom objektu Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta i Šumarskog fakulteta, u krugu Univerzitetskog grada. Inače, lokacija je u neposrednoj blizini budućeg objekta NTP, za koji je izrada projektno-tehničke dokumentacije tada bila u toku. Tada je i rečeno da se na proljeće 2024. godine planira polaganje kamena temeljca za izgradnju ovog objekta ukupne površine 7,5 hiljada kvadratnih metara, sa planiranim rokom od 24 mjeseca, a tada je procijenjeno da će okvirna vrijednost objekta, sa neophodnom opremom i laboratorijom, iznositi 15 mil EUR.

eKapija je ranije pisala da je Saudijski fond za razvoj odobrio sredstva za dva projekta u Srpskoj – jedan je izgradnja Studentskog centra u Foči, a drugi izgradnja Naučno-tehnološkog parka u Banjaluci.

Što se tiče projektne dokumentacije koja je juče predata predstavnicima Univerziteta i Ministarstva za naučno-tehnološki razvoj, ona je, kako je prenio RTRS, finansirana kroz Italijanski fond za inovativne projekte, preko Razvojne banke Savjeta Evrope.

Reklama

Inače, nadležni kažu da će budući Naučno-tehnološki park biti centralno mjesto gdje se rađaju inovativne ideje i tehnološki napredak Srpske.

Siguran sam da će izgradnjom NTP imati ogromnu korist prije svega UNIBL i studenti UNIBL, odnosno naši nastavnici i saradnici kroz angažman u kompanijama koje budu smještene u NTP – istakao je Radoslav Gajanin, rektor Univerziteta u Banjaluci, prenosi RTRS.

Nikola Dragović, direktor Naučno-tehnološkog parka Republike Srpske, najavio je, kako navodi RTRS, još neke novine.

Јedan od prvih programa koji će NTP uskoro početi sprovoditi jeste program kampa za koji intenzivno traje kampanja jedinstveni startap program za mlade od 18 do 35 godina – rekao je Dragović.

Vlada Srpske je prošle godine usvojila informaciju o osnivanju prvog NTP u Srpskoj čiji je cilj ubrzan tehnološki razvoj.

Za razvoj preduzetništva i inovativnosti kod mladih ljudi, to je cilj ovog projekta – poručio je Zoran Bjelajac, pomoćnik ministra za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske.

Reklama

RTRS

Nastavite čitati

NOVOSTI

Platforma Ananas stigla i u BiH

Objavljeno

 

Kompanija Ananas stigla je i na bosanskohercegovačko tržište sa svojom online prodajnom platformom.

– Proteklih mjeseci smo dokazali da živimo svoju priču, teško a jako! Danas smo završili vrlo važan korak i otvorili dva nova tržišta! Ananas sada posluje i u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini – objavio je Ananas E-commerce na svom LinkedIn profilu.

„Regionalni Amazon“, kako su ga mediji prozvali, sjedište je najprije osnovao u Sarajevu, gdje je registrovana firma Ananas doo, a 7. juna je osnovana i podružnica u Banjaluci, sa sjedištem u Bulevaru Stepe Stepanovića br. 171 E.

Direktor preduzeća, ujedno i banjalučke podružnice, jeste Erol Ferović.

Direktni osnivač sarajevskog društva je Ananas E-Commerce Beograd. Vlasnik platforme Ananas je Delta holding, a kako je ranije saopšteno iz kompanije, platforma je u prošloj godini otvorila svoje kancelarije i u Sjevernoj Makedoniji.

Ananas je, inače, u prošloj godini zabilježio izuzetno veliki rast, potvrđujući da bude regionalni lider u domenu online trgovine. Na 94% poštanskih brojeva isporučeno je dva ili više Ananas paketa, a broj partnera porastao je više od tri i po puta u odnosu na 2022. godinu.

Reklama

Cilj je da u 2024. godini broj trgovaca poraste na preko 2.000, i da ukupan promet preko sajta bude preko 70 mil EUR – saopšteno je na konferenciji u januaru.

eKapija

Nastavite čitati

NOVOSTI

Kinezima najveći IKT projekat u istoriji Srpske – Posao vrijedan 57 mil KM

Objavljeno

 

Nakon što je portal Capital otkrio da je Vlada Republike Srpske sa kineskom kompanijom ELINC u tajnosti potpisala 57 mil KM vrijedan ugovor za nabavku softvera za digitalnu zaštitu, stigla je i potvrda iz Agencije za informaciono-komunikacione tehnologije Republike Srpske.

Oni su naveli da su u proteklih godinu dana izvršili detaljnu analizu stanja informacione bezbjednosti u javnoj upravi i kritičnim infrastrukturama, izradili smjernice razvoja informacione bezbjednosti i izvršili projektovanje novog nacionalnog sistema zaštite.

Navode da on po obimu, resursima i složenosti predstavlja najveći IKT projekat u Srpskoj.

Projekat je samoodrživ i ima za cilj punu zaštitu sajber prostora Republike Srpske – istakli su iz Agencije.

U skladu sa predviđenom dinamikom, iz Agencije su naglasili da se do kraja avgusta očekuje početak implementacije projekta.

Implementacija je predviđena u dvije paralelne faze. Omogućava potpunu integraciju državnih organa, akademskog i privatnog sektora u upravljanju incidentima. Funkcije zaštite u odnosu na korisnike se ogledaju u zaštiti tri grupe korisnika: javne uprave i kritičnih infrastruktura, zaštiti djece i zaštiti mikro, malih i srednjih preduzeća – istaknuto je u saopštenju.

Reklama

Iz Agencije su istakli da će sistem štititi javnu upravu i kritične infrastrukture koje čini 780 institucija republičkog nivoa.

Za partnera je, u skladu sa smjernicama Vlade za upravljanje krizom lanaca snabdijevanja i politički motivisanih ne-UN sankcija, izabrana kompanija ELINC, specijalizovani proizvođač opreme iz domena nacionalnih sistema informacione bezbjednosti – navedeno je u saopštenju.

Capital podsjeća da je ugovor sa Kinezima potpisan početkom juna ove godine, a nakon toga je na njega stavljena oznaka tajnosti, da bi se od javnosti sakrilo još jedno trošenje desetina miliona maraka na softver, kao i njegova namjena.

Planirano je da se ovaj softver implementira u sve institucije u Srpskoj na rok od deset godina, a ELINC je, kako piše Capital, posao dobio na osnovu prethodnog dogovora iza zatvorenih vrata, bez tendera.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

U trendu