Connect with us

ANALIZE

Stari problemi globalne ekonomije i u novoj godini: „Sinhronizovano usporavanje“ ili put u recesiju

Objavljeno

 


Recesija

Jesen je stigla, laste su otišle na jug a MMF je ponovo snizio prognoze ekonomskog rasta za ovu i narednu godinu, zvanično potvrđujući da globalna ekonomija klizi prema novoj recesiji. Ili kako su to ekonomski analitičari nazvali – „sinhronizovano usporavamo“.

Najnovija, oktobarska prognoza Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) je da će ovogodišnji ekonomski rast na globalnom nivou iznositi 3%, iako je polovinom prošle godine MMF optimistično najavljivao da će u 2019. godini rast biti 3,9%. Optimizam ekonomista u MMF-u konstantno je gubio na intenzitetu jer su samo prije četiri mjeseca, u julu, najavljivali da će ovogodišnji rast biti 3,2%. Koliko će stvarno iznositi ovaj rast znaćemo tek kada se svedu računi na kraju godine, pa ne bi bilo preveliko iznenađenje ako se i prognoza o 3% rasta pokaže preoptimističnom. Smanjena su i očekivanja za narednu, 2020. godinu, i najnovija prognoza je 3,4% rasta na godišnjem nivou, ali sudeći po prethodnim iskustvima u narednim mjesecima i ova procjena će vjerovatno biti smanjena.

Za najveće svjetske ekonomije, SAD, Kinu i EU, MMF nema dobre vijesti. SAD može očekivati pad ekonomskog rasta sa očekivanih ovogodišnjih 2,4% na 2,1% u narednoj godini, dok je prognoza za Kinu pad sa ovogodišnjih 6,1 na 5,8%. EU kao cjelina mogla bi zabilježiti simboličan rast sa 1,5 na 1,6%, dok bi u slučaju euro zone očekivani ovogodišnji rast od mršavih 1,2% mogao eventualno narasti na 1,4%.

Problem sa makroekonomskim predviđanjima je da su njihovi autori rijetko u pravu. Armiji ekonomista i ekonomskih analitičara širom svijeta mora se priznati da iako nikad nisu uspjeli tačno predvidjeti dolazeću krizu, zato su bez premca u kreiranju novih termina, čija je jedina svrha da zamute vodu.

Najnovije ekonomsko dostignuće je termin „sinhronizovano usporavanje“, ili jednostavnije rečeno globalni pad bruto društvenog proizvoda, što obično završava recesijom, za koju se ne zna ni koliko ozbiljna će biti, ni koliko će potrajati niti kako tačno da se izvučemo iz nje. Samo bez panike, svi zajedno polako tonemo u živo blato, ili ljepše rečeno – sinhronizovano usporavamo.

Evropska centralna banka kao i američke Federalne rezerve, već su ispucale glavninu municije u formi snižavanja kamata i ponovo su direktno ili indirektno posegnule za štampanjem para, nadajući se da bi svježa injekcija novca mogla barem odgoditi dolazak nove krize, istovremeno tvrdeći da je „sve u redu i da nema razloga za zabrinutost za zdravlje globalne ekonomije“. Jedini problem je što je „pacijent“ odavno razvio imunitet na ovu vrstu „antibiotika“, pa je nejasno na čemu se bazira optimizam centralnih bankara.

Reklama

Nadanja da bi pad ekonomske aktivnosti na Zapadu mogao biti kompenziran rastom u Aziji i obratno, pokazala su se bez osnova, zahvaljujući prije svega globalnoj eskalaciji protekcionizma i brutalnom trgovinskom ratu između SAD i Kine, gdje niti jedna strana za sada ne pokazuje ozbiljnu namjeru da popusti. Ako je vjerovati procjenama MMF-a, za sada ovaj ekonomski rat koštao je globalnu ekonomiju oko 700 milijardi dolara i taj ceh će po svemu sudeći nastaviti da raste.

Anemična evropska ekonomija

Ono što je postalo jasno je da ekonomsko odmjeravanje snaga između SAD i Kine nema više nikakve veze sa nelojalnom trgovinom, damping cijenama ili necarinskim barijerama. Na sceni je otvorena bitka u kojoj SAD nastoje zadržati globalno dominatnu poziciju supersile, vjerujući da na vrhu ima mjesta samo za jednog, dok Kina smatra da je došlo njihovih pet minuta.

Nije u pitanju više samo ekonomija, na djelu je bitka za tehnološku, kulturnu i političku dominaciju u narednim decenijama i ulog je preveliki da bi par stotina milijardi dolara gore-dole bilo presudan faktor u oblikovanju svijeta sutrašnjice. SAD nema iluzija da mogu „zbrisati“ Kinu, niti Kina vjeruje da može „slomiti“ SAD, već je na sceni bitka za novu podjelu interesnih sfera od Azije, Afrike pa do Južne Amerike. A obično kada se slonovi igraju, nastrada trava.

Ekonomski rat postaje sve prljaviji, pretvarajući se u slučaju SAD u masovnu antikinesku histeriju, koja se širi i na ostale segmente, od visokog obrazovanja, gdje se desetine hiljada kineskih studenata i istraživača u startu smatra špijunima, pa do medija gdje se u ime „nacionalne sigurnosti“ pod lupu stavljaju sve kineske kupovine američkih firmi, pogotovu onih koje imaju bilo kakve veze sa novim tehnologijama ili društvenim mrežama. S druge strane, u ovom ekonomskom ratu ne gube baš svi, jer su za sada na dobitku američke kompanije u oblasti telekomunikacija, kojima je otvoren dodatni prostor nakon što je dekretom kineska konkurencija izbačena iz igre na domaćem terenu.

Evropska ekonomija, iako nije primarna meta, takođe je na udaru trgovinskih sankcija SAD i za sada Evropljani pokušavaju balansirati između Kine i SAD, nastojeći da se ne zamjere previše ni jednim ni drugima, mada to svakim danom postaje sve teže. Zlatno doba nesvrstanih je prošlo, a sada je na sceni ultimatum „ili si sa nama, ili protiv nas“. U poređenju sa ekonomskim rastom u Kini i SAD, evropska ekonomija konstantno kaska, uključujući tu i najveću evropsku ekonomiju, Njemačku, kojoj se u ovoj godini predviđa ukupan rast od 0,5% i optimističnih 1,2% u narednoj godini.
Srećom, Brexit je ponovo odgođen za kraj januara, pa je barem privremeno izbjegnut ovaj dodatan šok za evropsku privredu.

Reklama

Iako „obična“ recesija prvenstveno podrazumjeva pad prihoda od prodaje proizvoda i usluga, što logično dovodi do smanjenja broja zaposlenih i rasta nezaposlenosti kao i do zatvaranja firmi, ovog puta prisutan je i dodatan rizik. Kao rezultat raspoloživosti jeftinog novca, brojne firme, pogotovu one velike, zaduživale su se bez puno razmišljanja. Rezultat je da je na globalnom nivou dug kompanija dostigao desetine hiljada milijardi dolara i MMF je skromno procijenio da bi u slučaju krize, vraćanje 19.000 milijardi dolara ovog duga postalo upitno. Ne treba biti genije da bi se zaključilo da bi time ponovo u pitanje došla stabilnost globalnog finansijskog sistema, što znači da bi se ponovo suočili sa bankama koje su „prevelike da propadnu“, te da će trebati spašavati bankare i njihove bonuse, pa šta košta da košta. Ali na to smo već navikli i neće nam biti prvi put, a vjerovatno ni posljednji.

Para ima, samo su loše raspoređene

Iako rast globalnog protekcionizma i trgovinski rat SAD i Kine imaju značajan uticaj na globalnu ekonomiju, ovo nije jedini uzrok konstantnog pada privrednog rasta. Mada su cijene dionica na rekordno visokom nivou, zvanična nezaposlenost rekordno niska, a najveće svjetske kompanije, prvenstveno one u tehnološkom sektoru, i dalje knjiže impresivne profite, u realnoj ekonomiji stvari već godinama škripe. Globalna ekonomija bazirana je na konstantnoj potrošnji, pri čemu se podjela rada zasnivala na principu da se robe jeftino proizvode u Aziji u ime i za račun zapadnih kompanija, koje se potom uz debelu maržu preprodaju na svom tržištu.
U sjeni pokazatelja o rastu cijena dionica i rastu profita, ostaju podaci koji pokazuju da prodaja opada i postaje sve teže ovaj pad nadoknađivati kroz povećanu cijenu proizvoda na tržištu.

Potrošačima jednostavno ponestaje para. Nezaposlenost je možda niska ali veliki dio radnih mjesta, pogotovu onih kreiranih u zadnjih desetak godina, je u oblasti usluga, sa privremenim ugovorima i platom koja se vrti oko minimalca. Istovremeno, troškovi života nastavljaju da rastu, ostavljajući vrlo malo novca za potrošnju, osim za osnovne životne potrebe.

Premda su u zadnjih deset godina centralne banke upumpale hiljade svježih milijardi dolara u ekonomski sistem, realna ekonomija nije postala zdravija niti se značajno povećala kupovna moć stanovništva. Iako se čini paradoksalnim, objašnjenje je jednostavno: ogromna suma novca završila je u rukama malobrojnih, već bogatih pojedinaca, pretvarajući bogate u ultra bogate, a sirotinja je ostala sirotinja. Nedostatak novca u džepovima potrošača dijelom je kompenziran kroz zaduživanje građana, bilo da je riječ o bankarskim kreditima za kupovinu auta, stanova ili kupovini na kreditne kartice, ali i ovaj vid kompenzacije se bliži kraju, jer banke postaju sve nervoznije kada se radi o odobravanju novih kredita, a i kreditne kartice imaju limite.

Čak i u Njemačkoj, koja je uvijek uzimana kao primjer stabilne socijalne države stvari su postale ozbiljne. Tako se lokalna vlast u Berlinu sprema zamrznuti visinu kirija za iznajmljivanje stanova i to na nivou iz 2013. godine uporedo sa nacionalizacijom dijela stambenog fonda, kako bi se ublažilo socijalno nezadovoljstvo, prvenstveno mladih i onih koji preživljavaju radeći u uslužnoj ekonomiji privremene i povremene poslove.

Reklama

Optimizam bez pokrića

Izvozno orijentisanja njemačka ekonomija po prvi put u zadnjih šest godina bilježi smanjenje broja zaposlenih, kako u proizvodnji tako i u uslužnom sektoru, dok raste pesimizam među menadžerima kada se radi o ekonomskoj klimi. Njemačka je i pod pritiskom da svoj budžetski suficit iskoristi za ulaganja u infrastrukturu i javne radove, kako bi se podstakla domaća ekonomija, mada aktuelna njemačka vlada ne pokazuje previše entuzijazma za povećanje budžetskih rashoda.

Ekonomije balkanskih država globalni trgovinski rat između SAD i Kine direktno ne pogađa previše, jer Amerika je daleko a Kina još dalje, ali su zato Brisel, a pogotovu Berlin, jako blizu, imajući u vidu da je balkanskim kompanijama EU glavno tržište. Tako da posljedice eventualne eskalacije trgovinskog rata između SAD i EU neće mimoići ni Balkan.

U međuvremenu, MMF očekuje da će ovu godinu Srbija završiti sa rastom BDP od 3%, dok bi iduće godine očekivani rast iznosio 4%. U slučaju Hrvatske, procjena za ovu godinu je rast BDP od 3%, ali bi iduće godine ova stopa pala na 2,7%. Kako su analitičari MMF-a tradicionalno optimistični u svojim prognozama za naredne godine, koje se potom u hodu koriguju na niže, i ove prognoze treba uzeti sa šakom soli, pogotovu što je u toku „globalno sinhronizovano usporavanje“, pa se svi oni koji na Balkanu žive od realne ekonomije nemaju čemu radovati u bližoj budućnosti. Recesija u EU pogodila bi i uslužni sektor, pogotovu turizam, jer kada kriza pokuca na vrata prva stvar na kojoj se štedi su putovanja u inostranstvo.

U suočavanju sa dilemom da li vjerovati svojim očima ili prognozama MMF-a, preporučljivo je ignorisati MMF, osim ako ste lokalni političar ili na platnom spisku MMF-a.

 

Reklama

Autor: Dražen Simić
Tekst je prvobitno objavljen u godišnjoj ediciji Biznis TOP 2019/20

ANALIZE

Egzodus doktora iz Republike Srpske: Male plate i loši uslovi rada ih tjeraju u inostranstvo

Objavljeno

 

Na mogući egzodus zdravstvenih radnika upozoravalo se nekoliko godina unazad. Na birou za zapošljavanje u Republici Srpskoj doktora više nema. Iscrpljenost kadra zavladala je u bolnicama i domovima zdravlja. O zadržavanju radnika povećanjem plate i boljim uslovima rada, niko ne priča. Jedine brojke koje se spominju su one odlazećih radnika.

NEMA DOKTORA NI NA BIROU

Dom zdravlja Banjaluka raspisao je konkurs za prijem nekoliko zdravstvenih radnika. Na posljednji, niko se nije javio. Šta je razlog, pitali smo rukovodstvo.

„Mislim kada bismo doktorima ponudili bolje uslove rada, bolju platu u terenskim ambulantama posebno da bi možda bio i veći odaziv i veća zainteresovanost za taj posao. Nema ni na birou doktora, a nema ni kandidata koji žele da rade“, istakla je Vedrana Antonić Kovljenović, pomoćnica direktora Doma zdravlja Banjaluka i specijalistkinja porodične medicine.

No, na birou ih ipak ima. Prema podacima Zavoda za zapošljavanje nekoliko stotina medicinkog kadra, nezaposleno je. Pa se postavlja pitanje – gdje su u stvarnosti?

„Rade i kao konobari, rade i u kuhinjama, rade u supermarketima. Vrsni profesionalci odlaze da rade u parfimerije, odlaze da rade neke druge poslove manje složenosti u drugim strukama, ali nažalost za duplo veću platu i onda na taj način osiguravaju egzistenciju svoje porodice“, pojasnio je Mirko Šerbedžija iz Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara RS.

Reklama

MALE PLATE

Osim trbuhom za kruhom u inostranstvo, brojni odlaze u privatne ustanove zbog boljih uslova rada. Takvih je više od 20 u posljednjih nekoliko godina u bolnici Srbija u Istočnom Sarajevu. Iako su plate medicinarima u Kantonu Sarajevo zbog kojih su do nedavno željeli u generalni štrajk, male i takve za radnike zdravstva u RS – nedostižne.

„Najgora situacija je trenutno u bolnici u Istočnom Sarajevu gdje doktori masovno prelaze u bolnice u KS kako privatne tako i državne, specijalista u KS ima bukvalno duplo veću platu nego specijalista u RS. Uglavnom je plata glavni razlog odlaska ljekara ili u inostranstvo ili privatne ustanove“, naglasio je Jovica Mišić, opšti hirurg u bolnici Doboj.

Da je nešto bolja situacija u banjalučkoj bolnici, ne potvrđuju. Nedostaje čak – 700 radnika. U Domu zdravlja u naredne dvije godine, skoro 40 doktora će se penzionisati. Pa se postavlja pitanje – ko će ih zamijeniti?

„U zadnjih nekoliko godina je bilo više desetina doktora na birou , molbii u domovima zdravlja za posao, kako doktora porodične medicine, tako i medicinskih tehničara, ali sada nema nijednog, evo mi smo nakon pola godine uspjeli zaposliti jednog mladog doktora. Što se tiče timova hitne pomoći, bilo bi poželjno da ih ima deset timova, ali mi to nemamo sada, imamo tri mobilna tima“, navela je Nada Banjac, načelnica Službe Hitne medicinske pomoći u Banjaluci.

No, to nisu jedini problemi zdravstva u RS. Da povećanja plata neće biti, poručeno im je iz resornog ministarstva. Trenutno, oni koji su ostali, nadaju se barem redovnim isplatama. S obzirom na to da je ove godine zabilježeno nekoliko kašnjenja plata i doprinosa zdravstvenim radnicima. Pa zbog svega i strah od neizvjesnosti – tjera na pakovanje kofera.

Reklama

N1

Nastavite čitati

ANALIZE

Republika Srpska povećava kvotu radnih dozvola za strance na 2.000

Objavljeno

 

Upravni odbor Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske donio je odluku o izmjeni odluke o utvrđivanju kvota radnih dozvola za zapošljavanje stranih državljana i lica bez državljanstva u Republici Srpskoj, a do izmjena, odnosno povećanja kvota došlo je na zahtjev Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske.

Kako su za „Nezavisne novine“ objasnili iz Zavoda za zapošljavanje Srpske, odlukom je utvrđena kvota radnih dozvola za 2024. godinu za zapošljavanje 2.000 stranih državljana i lica bez državljanstva.

Kvota se odnosi na 500 produženih ranije izdatih radnih dozvola i 1.500 za novo zapošljavanje. Pomenuta kvota je važeća do 31.12.2024. godine„, istakli su oni.

Da podsjetimo, prošle godine donesena je odluka za zapošljavanje 1.400 stranih državljana i lica bez državljanstva u Republici Srpskoj i to 1.000 za novo zapošljavanje stranih državljana i osoba bez državljanstva i 400 za produženje ranije izdatih radnih dozvola.

Saša Aćić, direktor Unije poslodavaca Republike Srpske, istakao je za „Nezavisne novine“ da je, imajući u vidu trendove, realno očekivati da će nova kvota biti dovoljna do kraja godine.

S obzirom na to da ima veći broj poništenih radnih dozvola u periodu do sada i s obzirom na to da smo podigli kvotu na 2.000, mislimo da će taj broj biti dovoljan do kraja godine uz obećanje da ćemo, ukoliko bude nedostatak dozvola na kraju godine, korigovati odluku i povećati za potreban iznos„, kaže Aćić.

Reklama

Prema njegovim riječima, stranih radnika je potrebno u svim oblastima, ali najviše ih ima u građevinarstvu, poljoprivredi i prerađivačkoj industriji.

U svim deficitarnim granama, što se tiče radne snage, potrebni su radnici, međutim ova tri sektora trebaju najviše ljudi iz inostranstva„, navodi on.

Takođe, na sjednici Upravnog odbora koja je održana krajem jula ove godine utvrđena je i kvota radnih dozvola za zapošljavanje stranih državljana i lica bez državljanstva u Republici Srpskoj za 2025. godinu.

Kvota se odnosi na 2.000 radnih dozvola za zapošljavanje stranih državljana, a ista je važeća do jula 2025. godine. Od ukupnog broja radnih dozvola, 500 će se odnositi na produžene, a 1.500 za novo zapošljavanje stranih državljana i lica bez državljanstva“, objasnili su za „Nezavisne novine“ u Zavodu za zapošljavanje Srpske.

Kada je riječ o kvotama za prvu polovinu naredne godine, Aćić ističe da će, s obzirom na trendove iz okruženja, vrlo vjerovatno doći i do korekcija te odluke.

Nezavisne novine

Reklama
Nastavite čitati

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

U trendu