Connect with us

OSTALO

Philip Morris objavio Bijelu knjigu koja sadrži odgovore o budućnosti bez pušenja

Objavljeno

 


Većina ljudi žele da vlade učine više kako bi smanjile stopu pušenja, navodi se u novom globalnom istraživanju Philip Morris International.

Kompanija je objavila Bijelu knjigu pod nazivom „Unsmoke Your Mind“, koja sadrži odgovore na izazovna pitanja o svojoj viziji budućnosti bez pušenja.
Dok se i dalje zalaže za veću transparentnost, objektivno ispitivanje nauke i otvorenu raspravu o stvaranju odgovarajuće zakonske regulative za bezdimne alternative, Philip Morris International Inc. (PMI) objavio je na konferenciji za novinare u Davosu, u okviru Svjetskog ekonomskog foruma, novu Bijelu knjigu pod nazivom „Unsmoke Your Mind: Pragmatični odgovori na teška pitanja za budućnost bez dima“.

Dokument, koji za osnovu ima nezavisno istraživanje – koje je naručio PMI i sproveo Povaddo među 17.251 odraslom osobom u dobi od 21 do 74 godine u 14 zemalja – ispituje javno mišljenje o regulatornom, naučnom i korporativnom segmentu, u svjetlu sve većeg usmjerenja PMI ka unapređivanju proizvoda bez dima, koji bi trebali što prije zamijeniti cigarete.

Bijela knjiga pokazuje izoštren interes javnosti za otvorenom naukom i politikama zasnovanim na činjenicama u vezi s bezdimnim alternativama klasičnim cigaretama. Skoro 9 od 10 ispitanika (87 posto) smatra da „prilikom razvoja propisa, vlade, regulatori i tijela javnog zdravstva trebaju razmotriti aktuelne naučne dokaze koji se odnosi na e-cigarete i duhanske proizvode koji zagrijavaju, a ne sagorijevaju duhan.“

Daljnja podrška naučnoj utemeljenosti ovoj kategoriji jeste činjenica da se 89 posto ispitanika složilo da „prije nego što se potrošačima predstave e-cigarete i duhanski proizvodi koji zagrijavaju, a ne sagorijevaju duhan, proizvođači moraju sprovesti snažne naučne procjene svojih proizvoda.“

„Alternativni proizvodi bez dima nude zdravorazumski pristup javnom zdravstvu“, rekao je Jacek Olczak, izvršni direktor PMI-a.

Reklama

„U vremenu kada je povjerenje u vlade i organizacije na najnižem nivou ikada, ključno je zasnivati odluke na nauci i činjenicama. Za PMI, ovo istraživanje pojačava važnost transparentnosti u dijeljenju naučnih dokaza koje stoje iza naših proizvoda bez dima, čineći ih otvorenima za sve, bilo da su to vlade, regulatori, naučnici, akademici ili opća javnost.“

Iako je najbolje potpuno odustati od duhana i nikotina ili ih nikada ne početi koristiti, realnost je da postoje milioni odraslih pušača koji bi u nedostatku bolje alternative, nastavili pušiti. Nauka i tehnologija su sada stvorile ove bolje alternative, kojima odrasli muškarci i žene trebaju imati pristup. Ukoliko im se onemogući pristup tim naučno utemeljenim proizvodima, oni će i dalje nastaviti pušiti.

Kako se broj naslova o alternativnim bezdimnim proizvodima povećava, Bijela knjiga „Unsmoke Your Mind“ istražuje izazovna pitanja koja javnost danas ima o ulozi ovih proizvoda, posebno se baveći sljedećim:

• Mi i ja: Da li društva, uopće, brinu o pušačima?
• Nauka osvjetljava, nauka zasljepljuje: Da li potrošači uzimaju naučne dokaze ozbiljno ili zanemaruju „nauku”“ samo kao još jedan marketinški trik?
• Doba nepovjerenja: Kako (ne)povjerenje utiče na stav prema bezdimnim alternativama?
• Obećanje i prijetnja novog: kako možemo biti sigurni da su inovacije bolje od onoga što zamjenjuju?
• Veliko nije uvijek loše: Postoje li ozbiljne alternative „velikom” u svijetu od 7,8 milijardi ljudi?

Kako biste pročitali „Unsmoke Your Mind: Pragmatični odgovori na teška pitanja za budućnost bez dima“, posjetite: www.pmi.com/UYMwhitepaper.

Metodologija istraživanja

Reklama

PMI je naručio od Povaddo LLC da sprovede internetsko istraživanje među 17.251 odraslih muškaraca i žena, u dobi od 21 do 74 godina u 14 zemalja: Argentina, Australija, Brazil, Njemačka, Hong Kong, Izrael, Italija, Japan, Meksiko, Holandija, Norveška, Rusija, Sjedinjene Američke Države i Ujedinjeno Kraljevstvo. Istraživanje je sprovedeno od 4. do 19. decembra 2019. godine na maternjim jezicima ispitanika. Studija nosi ukupnu grešku od +/- 0,75% sa intervalom pouzdanosti od 95%.

Philip Morris International: Donošenje budućnosti bez dima

Philip Morris International (PMI) vodi transformaciju u duhanskoj industriji kako bi stvorio budućnost bez dima i na kraju zamijenio cigarete proizvodima bez dima u korist odraslih koji bi u protivnom nastavili pušiti, društva, kompanija i dioničara. PMI je vodeća međunarodna duhanska kompanija koja se bavi proizvodnjom i prodajom cigareta, kao i proizvoda bez dima i pripadajućih elektroničkih uređaja i dodataka, i drugih proizvoda koji sadrže nikotin na tržištima izvan Sjedinjenih Američkih Država. PMI isporučuje verziju svojih bezdimnih uređaja i materijala, koju je američke Uprava za hranu i lijekove odobrila Altria Group, Inc. na prodaju u SAD-u pod licencom. PMI gradi budućnost na novoj kategoriji proizvoda bez dima, koji su, iako nisu bez rizika, mnogo bolji izbor od nastavka pušenja. Kroz multidisciplinarne mogućnosti u razvoju proizvoda, najsavremenijih uređaja i naučnih osnova, PMI nastoji osigurati da njihovi bezdimni proizvodi udovoljavaju preferencijama potrošača i rigoroznim regulatornim zahtjevima. Za više informacija posjetite www.pmi.com i www.pmiscience.com

Izvor: klix.ba

EKONOMIJA

Kina u BiH investirala četiri milijarde maraka

Objavljeno

 

Od

Kina je izuzetno važan strateški partner i veliki prijatelj naše zemlje, što pokazuje i time da je ukupna vrijednost njihovih projekata u BiH već premašila dvije milijarde evra. Mi smo malo tržište koje u značajnijoj mjeri ne može uticati na globalna ekonomska kretanja, ali prostora za produbljivanje saradnje sa jednom od najmoćnijih država današnjice itekako ima, posebno uzimajući u obzir izuzetan geografski položaj naše zemlje koji omogućava kineskoj privredi pristup evropskom tržištu, rekao je u intervjuu za portal CAPITAL ambasador BiH u Kini Siniša Berjan.

Po vrijednosti investicija iz Kine, kaže Berjan, naša zemlja je na četvrtom mjestu u Centralnoj i Istočnoj Evropi, odmah poslije Srbije, Mađarske i Rumunije.

BERJAN: Kineski investitori iskazuju značajan interes za nekoliko ključnih sektora u BiH, prepoznajući izuzetne mogućnosti za razvoj i saradnju. Najveću pažnju posvećuju infrastrukturnim projektima, od izgradnje autoputeva i mostova do željezničkih pruga. Energetski sektor je vrlo atraktivan, s posebnim fokusom na projekte izgradnje hidroelektrana, termoelektrana i obnovljivih izvora energije. Rudarstvo i metalurgija su među ključnim oblastima interesa zahvaljujući bogatstvu prirodnih resursa koje BiH posjeduje. Osim toga, kineski investitori istražuju mogućnosti u sektorima poljoprivrede, turizma, zdravstva i informacionih tehnologija.

CAPITALKako onda komentariše optužbe EU koje se odnose na maligni kineski uticaj, zatim na njihovo zanemarivanje ekoloških standarda, netransparentnosti u radu, te stav da Kina koristi ovaj region samo da bi ušla na tržište EU?

BERJAN: Kineske investicije donose značajne ekonomske benefite BiH, uključujući razvoj infrastrukture i otvaranje novih radnih mjesta. Naša zemlja se trudi da osigura da svi projekti budu u skladu sa ekološkim standardima i principima transparentnosti. Saradnja za Kinom nije usmjerena protiv bilo koje treće strane, već je motivisana našim potrebama za ekonomskim razvojem i prosperitetom. BiH ostaje posvećena uravnoteženim međunarodnim odnosima i vjerujemo da je moguće ostvariti saradnju koja donosi korist svim uključenim stranama.

Tajni ugovori sa Kinom

CAPITAL: Zbog čega su ugovori sa Kinezima tajni?

Reklama

BERJAN: Ugovori sa kineskim kompanijama često sadrže komercijalno osjetljive informacije koje nisu javno dostupne radi zaštite interesa svih strana. Tajnost ugovora i poslovna povjerljivost nisu specifični samo za kineske investitore, već je uobičajena praksa u poslovnim odnosima širom svijeta kako bi se zaštitili konkurentski podaci i osigurala povjerljivost poslovnih planova. Transparentnost se osigurava kroz zakonske procedure, mehanizme nadzora nad realizacijom projekata i periodično izvještavanje relevantnih institucija, koji osiguravaju da su ovi ugovori u skladu sa interesima javnosti.

CAPITAL: Da li ste upoznati sa ugovorom koji je Vlada RS početkom juna sklopila sa kompanijom ELNIC za nabavku zaštitnog softvera?

BERJAN: Nisu mi poznati detalji ali svakako da jedan takav sporazum naglašava našu posvećenost poboljšanju mjera sajber bezbjednosti. Iako određeni aspekti takvih sporazuma mogu zahtijevati povjerljivost, zaštita naše digitalne infrastrukture ostaje prioritet.

FOTO: Ustupljena fotografija

CAPITAL: Da li ste upoznati sa konkretnim ugovorima sa Kinezima, poput HE Dabar, auto-puteva i drugim?

BERJAN: Da, Ambasada BiH u Kini je upoznata sa osnovnim karakteristikama ugovora i aktivno prati realizaciju važnih projekata. Posjedujemo osnovne, javno dostupne informacije o investitorima, vrijednostima i ciljevima ugovora. Projekat HE Dabar, koji uključuje izgradnju hidroelektrane na rijeci Trebišnjici, je u fazi implementacije i očekuje se da će značajno doprinijeti energetskoj sigurnosti regije. Takođe, kineske kompanije su uključene u izgradnju autoputeva, što je ključni segment infrastrukturnog razvoja zemlje. Ovi projekti su od strateškog značaja za ekonomski razvoj BiH, a saradnja s kineskim kompanijama omogućava transfer tehnologije, stvaranje novih radnih mjesta i poboljšanje ukupne infrastrukture u zemlji.

Reklama

CAPITAL: Prema našim informacijama, kineska kompanija Norinco planira da preko mađarskog ogranka kupi 80 odsto udjela u stolačkoj Aurori i preuzimanje koncesije na 30 godina. Da li ste upoznati sa ovim informacijama i znate li više detalja o njihovim planovima u BiH?

BERJAN: U ovom trenutku nemamo detaljnije informacije o planovima kineske kompanije Norinco u BiH ali očekujemo da će dodatne informacije o njihovim planovima biti dostupne uskoro, nakon finalizacije pregovora.

Komunikaacija kroz više kanala

CAPITAL: Da li su vam poznati detalji ulaganja u Željeznice RS koje je potpisao ministar Nedeljko Čubrilović?

BERJAN: Kineska kompanija je izrazila interes za modernizaciju i unapređenje željezničke infrastrukture u Republici Srpskoj, što uključuje rekonstrukciju postojećih pruga, eventualnu nabavku novih voznih sredstava i uvođenje naprednih tehnologija za upravljanje željezničkim saobraćajem. Ova ulaganja će doprinijeti boljem povezivanju regija unutar BiH, kao i poboljšanju međunarodnih transportnih veza.

CAPITAL: Kako se odvija komunikacija sa kineskim kompanijama zainteresovanim za BiH?

BERJAN: Komunikacija se odvija se na više nivoa i putem različitih kanala. Ambasada BiH u Kini organizuje poslovne seminare i sastanke na kojima se predstavljaju komparativne prednosti investiranja u naše zemlje. Pruža se podrška kineskim kompanijama u identifikaciji poslovnih prilika, povezivanju sa lokalnim partnerima i razumijevanju regulativa i procedura u BiH.

Reklama

Takođe, postoji saradnja sa kineskim privrednim komorama i trgovinskim organizacijama radi olakšavanja komunikacije i razmjene informacija. Ambasada aktivno učestvuje na raznim privrednim forumima i sajmovima u Kini, gdje promoviše investicione potencijale BiH i stupa u direktan kontakt s potencijalnim investitorima. Takođe, aktivno koristimo medije i promotivne kampanje. Ambasada pruža i konzularne usluge i podršku kineskim investitorima u vezi sa izdavanjem viza. Kroz ove aktivnosti, naša ambasada aktivno radi na izgradnji čvrstih poslovnih veza, olakšavanju investicionih procesa i osiguravanju uspješne saradnje između kineskih investitora i BiH.

CAPITAL: Da li se kompanije obraćaju Ambasadi BiH ili direktno vladama?

BERJAN: Kineske kompanije se često obraćaju Ambasadi BiH kao prvoj tački kontakta za informacije i podršku. Ambasada nerijetko igra ključnu ulogu u inicijalnim fazama pregovora i uspostavljanju kontakata sa relevantnim institucijama i kompanijama u BiH. Međutim, u zavisnosti od prirode projekta, kineske kompanije takođe direktno kontaktiraju vlade na državnom i entitetskom nivou, kao i lokalne vlasti, kako bi pregovarale o specifičnim uslovima i realizaciji projekata.

CAPITAL: Da li i kako komentarišu saradnju sa vlastima u BiH?

BERJAN: Kineske kompanije uglavnom pozitivno komentarišu saradnju sa vlastima u BiH. Posebno cijene otvorenost i spremnost na saradnju, kao i napore koji se ulažu u unapređenje poslovnog okruženja. Ističu da je komunikacija sa vlastima transparentna i efikasna, ali naglašavaju da postoji prostor za dalja poboljšanja, posebno u pogledu ubrzanja administrativnih procedura i smanjenja birokratskih prepreka. Kineski investitori ističu značaj BiH kao mosta za pristup drugim tržištima u regionu, što dodatno podstiče investicije.

FOTO: MIP BiH

Reklama
Birokratija u BiH izazov i za Kinu

CAPITAL: Da li se žale na administraciju i birokratske barijere?

BERJAN: Povremeno registrujemo žalbe na kompleksne procedure koje usporavaju realizaciju projekata. Kineske kompanije ističu da su proceduralni zahtjevi i složenost birokratskih procesa ponekada izazov, ali cijene napore vlasti u BiH da riješe ove probleme. Vlada i relevantne institucije aktivno rade na pojednostavljenju procedura i poboljšanju poslovnog okruženja kako bi privukle još više investicija.

CAPITAL: Ima li novih projekata u najavi i šta najuspješnije realizovano?

BERJAN: Trenutno se pregovara o nekoliko novih infrastrukturnih i energetskih projekata, kao što su proširenje mreže autoputeva i modernizacija željezničke infrastrukture što će značajno unaprijediti transportnu mrežu i povezanost. Posebno interesantne su inicijative za ulaganja u zelenu energiju. Drugi značajni projekti uključuju i izgradnju bolnice u Doboju, kao i vjetroelektranu “Ivovik” sa investicijom od 130 miliona evra.

Većina kineskih projekata koji se trenutno realizuju u BiH uglavnom se odnose na energetski sektor i saobraćajnu infrastrukturu. Posebno bih ovom prilikom izdvojio izgradnju Termoelektrane Stanari vrijednosti preko 500 miliona evra, kao rezultat saradnje  kineske kompanije “Dongfang Electric Corporation” i lokalnih partnera. To je prvi veliki infrastrukturni projekat, koji smo radili u saradnji sa Kinom, ali i prvi projekat, koji je iskoristio specijalni kredit u sklopu mehanizma saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, a kojeg je dodijelila Kineska razvojna banka.

Mnogobrojne kineske kompanije su zainteresovane za saradnju. Treba istaći da Kina i BiH imaju potpisan „Sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja“ kao i „Sporazum o zaštiti i promociji stranih investicija“ što uveliko olakšava rad zainteresovanih privrednih subjekata.

Reklama

CAPITAL: Andrijana Pisarević

Nastavite čitati

OSTALO

Jednostavni savjeti kako uštedjeti gorivo u vožnji

Objavljeno

 

Autoput

Njemačka organizacija Tüv Süd, koja se bavi certificiranjem i inspekcijama, dala je nekoliko zanimljivih savjeta o štedljivoj vožnji. Neke znate, a neke možda i ne.  Kako biste uštedjeli gorivo prebacite u višu brzinu pri 2000 o/min. Također, mnogi vozači imaju potrebu ostati u nižoj brzini, ali već pri 50 km/h možete biti u četvrtoj brzini, a ovisno prijenosnim omjerima u mjenjaču te vrsti motora (turbodizelski, turbobenzinski…) možda čak i u petoj. Potrošnja goriva pada za čak pedeset posto ako ste u četvrtoj brzini, a ne u drugoj pri navedenoj brzini. Novi automatski mjenjači optimiziraju stupanj prijenosa, ali s ručnim mjenjačima vi ćete morati izabrati, piše Revijahak.hr. (više…)

Nastavite čitati

OSTALO

KKI Vrbas i MH “Elektroprivreda Republike Srpske” potpisali ugovor o saradnji

Objavljeno

 

Povodom 20 godina postojanja Košarkaškog kluba invalida „Vrbas predsjednik KKI „Vrbas“ Marinko Umičević i generalni direktor MH “Elektroprivreda Republike Srpske” Luka Petrović potpisali su ugovor o saradnji i tom prilikom je Elektroprivreda Republike Srpske donirala klubu iznos od 5 hiljada KM, kao znak podrške za uspješan rad. (više…)

Nastavite čitati

U trendu