Connect with us

VIJESTI

Poziv na dodatni oprez i higijenu zbog pojave korona virusa

Objavljeno

 


Nema razloga za uznemirenost ili paniku građana poslije potvrde da su u Banjoj Luci identifikovana dva slučaja zaraze virusom korona, a gradske i republičke institucije preduzimaju sve potrebne mjere kako bi se izbjeglo širenje bolesti, izjavio je gradonačelnik Igor Radojičić.

Poslije današnje sjednice Gradskog štaba za vanredne situacije, Radojičić je ukazao da do ponedjeljka, 9. marta, neće biti nastave u Osnovnoj školi „Branko Ćopić“, pošto je jedan od oboljelih – učenik ove škole.

-Jutros je obavljena dezinfekcija školskih prostorija, te onih objekata za koje je procijenjeno da postoje prvi kontakti odnosno onaj prvi krug u kojem se kretalo dvoje oboljelih. Danas se obavljaju i preventivni pregledi cijelog razreda i tu aktivnost nosi Dom zdravlja – naglasio je Radojičić.

On je ukazao da je Gradski štab za vanredne situacije 26. februara održao prvu sjednicu i uveo dnevno praćenje epidemiološke situacije u gradu zbog mogućnosti da se iz zemalja regiona u kojima su zabilježeni slučajevi virusa korona zaraza prenese na teritoriju Republike Srpske.

Danas počinje i pojačana kampanja informisanja javnosti, odštampani su i distribuirani plakati svim školama, vrtićima, ambulantama, tržnim centrima i drugim javnim objektima kako bi javnost bila informisana o postupanju u ovoj situaciji.

Gradonačelnik Radojičić je poručio da se to primarno odnosi na pojačavanje higijenskih mjera, te da će i nadležni gradski organi imati jače kotrole nad higijenskim stanjem na svim mjestima javnog okupljanja i u javnom prevozu.

Reklama

Preporuka je da starija i lica sa hroničnim oboljenjima treba da smanje kretanje i izbjegavaju javna okupljanja jer su rizična grupacija.

Takođe, preporuka je da sugrađani bez simptoma i bez poziva ne dolaze u ambulante na testiranja.

Kako je rekao, Štab je procijenio da trenutno nema razloga da se javne aktivnosti i događaji otkazuju ili pomjeraju, jer je riječ o jednoj porodici i preventivnim mjerama u jednoj školi.

-Štab će nastaviti sa zasjedanjem i pratićemo stanje i cijeniti da li postoji potreba za nalaganjem nekih drugih mjera – naveo je Radojičić, koji je pozvao medije da prenose samo informacije koje dobiju od nadležnih zdravstvenih ustanova i gradskih i republičkih institucija.

Direktor Doma zdravlja Banja Luka Nevena Todorović kaže da su apsolutno spremni za ovu situaciju, te pozvala sugrađane da slušaju uputstva zdravstvenih radnika i da ne podliježu panici za koju u ovom času nema mjesta.

-Oprez je neophodan, ali panika nikako nije poželjna – istakla je ona.

Reklama

Prema njenim riječima, najbolje je da građani kontakt sa svojim porodičnim ljekarom ostvare telefonskim putem, te da samo oni sa ugroženim stanjem dođu u ambulantu.

-Danas do 11.45 časova ukupno je pregledano i uzeti su uzorci za 35 osoba, od kojih je 23 učenika i 12 nastavnika OŠ „Branko Ćopić“. Tokom dana očekujemo pregled za još jedan manji broj učenika – kazala je dr Todorović.

Direktor Instituta za javno zdravstvo Branislav Zeljković kazao je da će rezultati svih ovih testova biti poznati večeras kasno ili sutra ujutro.

Radi se najmodrenijom tehnologijom sa testovima koje mi možemo da uradimo u ovom trenutku. Na osnovu rezultata, orjentisaćemo se za sve ostale mjere. Ne očekujemo da ta djeca budu pozitivna ali smo pristupili sa oprezom – kazao je on.
Svi učenici odjeljenja koje pohađa učenik sa pozitivnim nalazom na korona virus biće pod nadzorom u narednih 14 dana, odnosno u kućnoj izlociji.

Molimo roditelje i djecu da ne narušavaju izolacioni period napuštanjem domova. Jako je bitna disciplina u ovom periodu – dodao je Zeljković i još jednom ponovio da nema mjesta panici i da dva zaražena virusom, koja se dobro osjećaju i bez simptoma su, ne predstavlja epidemiju.

banjaluka.rs.ba

Reklama

NOVOSTI

Natalija Trivić podnijela ostavku – Pogledajte ko je najozbiljniji kandidat za novog direktora Aerodroma RS

Objavljeno

 

Direktor Aerodroma Republike Srpske, Natalija Trivić, podnijela je ostavku na tu funkiju, saznaje Srpskainfo.

Trivićeva je ostavku podnijela Nadzornom odboru preduzeća, svjesna da će biti smijenjena s tog mjesta zbog pritisaka iz Ujedinjene Srpske koja traži da joj ova pozicija bude vraćena nakon što je Trivićeva nedavno napustila stranku, tvrde izvori ovog portala.

Navode da je smjena Trivićeve bila spremna za sutrašnju sjednicu Nadzornog odbora Aerodroma RS.

Ona je za direktora je imenovana u septembru prošle godine, na mandat od četiri godine, a prije toga je bila v.d. direktora.

Ove informacije potvrdila je Natalija Trivić za Srpskanfo. Kako kaže, ostavka stupa na snagu zaključno sa 1. avgustom.

Na pitanje novinara Srpskeinfo šta dalje, kratko je odgovorila: „Ne mogu sad to reći, ali naravno da idem dalje“.

Reklama

Aleksandar Trninić dolazi na čelo Aerodroma RS

Aleksandar Trninić, šef Kluba poslanika Ujedinjene Srpske u Narodnoj skupštini Republike Srpske direktora Aerodroma RS, otkriva Capital.

Trninić je za ovaj portal potvrdio vijest koju je objavila Srpskainfo da je bivša funkcionerka US Natalija Trivić podnijela ostavku na mjesto direktora Aerodroma RS. Potvrdio je i da je on jedan od kandidata za tu funkciju.

Prema koalicionom sporazumu mjesto direktora Aerodroma RS pripada Ujedinjenoj Srpskoj, a prema unustarstranačkom dogovoru na tu funkciju će biti imenovan neko od stranačkih kadrova iz izborne jedinice dva iz koje dolazim. Ja lično nemam ambicije da idem na tu funkciju, ali konačna odluka o novom direktoru biće donesena u dogovoru sa predsjednikom stranke Nenadom Stevandićem – kaže Trninić.

Vlada Republike Srpske prošlog četvrtka je razmatrala Informaciju o poslovanju i finansijskom stanju u preduzeću Aerodromi RS. Prema saznanjima Capitala, to je bila priprema terena za smjenu Natalije Trivić koja je trebala da uslijedi na sutrašnjoj sjednici Vlade RS.

eKapija

Reklama
Nastavite čitati

NOVOSTI

Uništena arhiva – Elektroprivreda RS zbog izgorjele dokumentacije obustavljaju sve sporove

Objavljeno

 

Zbog požara, koji se nedavno desio u Elektrokrajini u Banjaluci uništena je cjelokupna arhiva i dokumentacija predmeta za koje su u toku parnični postupci pred sudovima.

Ovo se navodi u dopisu Elektroprivrede Republike Srpske, odnosno Direkcije za javno snabdijevanje električnom energijom kupaca kancelarija Banjaluka, koji je u posjedu BN.

Molimo sve postupajuće sudove da, uzimajući u obzir nastale okolnosti, odobre prekid svih parničnih postupaka pokrenutih od strane Direkcije za snabdijevsnje električnom energijom kupaca, kao tužioca, kao i da do daljnjeg obustave zakazivanje ročišta, određivanje novih rokova za postupanje i dostavljanje sudskih pismena do uspostavljanja procesa rada u novim prostrijama o čemu ćete blagovremeno biti obaviješteni – kaže se u dopisu.

Ovakvi dopisi stigli su u osnovne sudove u Banjaluci, Prijedoru, Gradiški, Kotor Varoši, Mrkonjić Gradu, Prnjavoru, Novom Gradu, Kozarskoj Dubici, kao i okružnim sudovima u Banjaluci i Prijedoru.

Podsjećanja radi, v.d. direktora Elektrokrajine Dragan Čavić je, nakon požara u tom preduzeću, rekao da je skoro sva dokumentacija sačuvana, piše BN TV.

Šta je bio uzrok požara zvanično nije saopšteno. Navodno još uvijek traje istraga.

Reklama

eKapija

Nastavite čitati

VIJESTI

Međunarodni praznik rada – šta predstavlja i od kad se obilježava u BiH

Objavljeno

 

Međunarodni praznik rada – Prvi maj obilježava se na dan kada su radnici u Čikagu davne 1886. štrajkom i protestima počeli da se bore za osmosatno radno vrijeme, a ovaj praznik predstavlja dan solidarnosti radnih ljudi cijelog svijeta.

Još od 1890. godine se slavi i to nakon što je donesena odluka na 1. Kongresu II Internacionale u Parizu, jula 1889. godine. Povod toj odluci bio je krvlju ugušen štrajk 40 hiljada čikaških radnika, 1. maja 1886. godine.

Tada su radnici tražili 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati za kulturno uzdizanje. Kongres je odlučio da svake godine 1. maja radnička klasa manifestira demonstracijama svoju solidarnost u borbi za osmosatni radni dan. 1890. i narednih godina 1. maj se proslavljao masovnih mitinzima i demonstracijama proleterijata, kao i sukobima s policijom.

Prve demonstracije u BiH su se dogodile 1906. godine.

Nastavite čitati

U trendu