Connect with us

TURIZAM

U Crnoj Gori očekuju bolju ljetnju sezonu

Objavljeno

 


Proces vakcinacije u regionu i svijetu daje nadu turističkim organizacijama, hotelijerima i ugostiteljima u Crnoj Gori da će predstojeća ljetnja sezona biti bolja od prošlogodišnje, a očekivanja su da će ove godine imati 50 odsto prometa od onog koji je ostvaren rekordne 2019. godine.

Predsjednik opštine Bar Dušan Raičević ističe i da je prepoznat apel predstavnika turističkog sektora da turistički radnici u Crnoj Gori budu uvršteni u primarnu kategoriju za vakcinaciju čime se, kaže, šalje dodatna poruka da je Crna Gora bezbjedna destinacija za ljetovanje.

„Izazovna turistička sezona u godini iza nas. Ove godine, prije svega poštujući sve ono što nosi trenutna epidemiološka situacija, a koja je značajno poboljšana u prethodnih nekoliko nedjelja i mjeseci, stvaraju se jasne pretpostavke da turistička sezona 2021. bude održana u značajno boljem obimu nego što je bila prethodna“, rekao je Raičević u Baru novinarima iz Srbije.

Između ostalog, bolju turističku sezonu očekuje i zbog činjenice da je turistima iz Srbije omogućen slobodan dolazak u Crnu Goru, bez PCR testa ili potvrde o vakcinaciji.

„Crna Gora dočekuje turiste iz Srbije raširenih ruku“, kaže Raičević.

Kada je riječ o saobraćaju, Raičević navodi da će se u narednom periodu raditi na jačoj promociji željezničkog saobraćaja pruge Beograd – Bar, kako bi se i na taj način turisti iz Srbije vratili u Bar i Crnu Goru.

Reklama

„Isto tako, naša putna saobraćajna infrastruktura u prethodnim godinama je značajno unaprijeđena i stvorene su jasne pretpostavke da turisti mogu sigurno i bezbjedno da doputuju u Bar i Crnu Goru“, rekao je Raičević.

Govoreći o turističkoj ponudi Bara, Raičević navodi da je Bar poznat kao destinacija za pasivni odmor i dodaje da je tokom prethodne godine mnogo urađeno na promociji drugih vidova turizma u toj opštini, naročito kada je riječ o planinarenju, kanjoningu i etno turizmu.

Direktorka Nacionalne Turističke organizacije Crne Gore Ana Tripković-Marković kaže da je za ovu ljetnju sezonu sada mnogo više optimističnija nego što je bila zimus, a najviše zbog početka globalnog procesa vakcinacije.

„Epidemiološka situacija je bolja iz dana u dan, mi smo u stalnom kontaktu sa privredom i najave za ovu sezonu su dobre. Takođe, radi se intenzivno na uspostavljanju međunarodnog avio- saobraćaja“, rekla je Tripković-Marković.

Kada je riječ o avio-saobraćaju sa Srbijom, Tripković-Marković navodi da je on dobro uspostavljen, a da će biti još više letova kada novoosnovana crnogorska aviokompanija počne sa letovima u junu.

Ističe i da je od privrednika i turističkih organizacija dobila uvjeravanje da će za ovu sezonu ostaviti cijene na nivou koje su bile tokom 2020. godine i dodala da je riječ o sniženim cijenama u odnosu na godine prije korone.

Reklama

„Očekujem da će cjenovna politka u Crnoj Gori biti u skladu sa globanom situacijom“, kaže direktorka Nacionalne TO.

Direktor Turističke organizacije Bar Emil Kukalj navodi da je prošla godina bila krizna za turizam opštine Bar i cijele Crne Gore.

„U odnosu na 2019. koja je bila rekordna godina za turizam naše opštine, prošle godine je ostvaren značajan pad u odnosu na broj turista i noćenja koji je iznosio više od 80 odsto“, rekao je Kukalj.

Dodaje da su prva dva mjeseca 2020. bila uspješna i da je tada sve govorilo da će to biti još jedna uspješna sezona, a onda se, podsjeća, pojavila epidemija koja je zaustavila cio svijet.

„Vjerujemo da će ovo biti godina umjerenog oporavka turizma u našoj opštini. Turistički radnici su prioritet za vakcinaciju, došlo je do pada broja zaraženih, mjere se uglavnom poštuju i jedna realistična procjena je da možemo ostvariti 50 odsto prometa koji je ostvaren u 2019. godini“, ističe Kukalj.

Navodi da to nije cifra koja je previše optimistična, ali da jeste realna.

Reklama

„U ovoj situaciji, ne možemo očekivati rekorde koji su bili prije korone“, dodaje Kukalj.

Menadžer hotela „Princes“ u Baru Ljiljana Lukšić, takođe, ističe da je zbog epidemije turizam jedan od sektora koji je doživio najveću krizu u protekloj godini, te da cifre od prošle i 2019. ni ne mogu da se porede.

„Konkretno, u našem hotelu Princes u Baru mi smo dostigli svega desetak odsto onog prometa koji smo imali 2019. Jako teška godina, nadamo se da će ova biti mnogo bolja nego prethodna“, kaže Lukšić.

Ističe da su oni preuzeli sve korake koje su mogli kako bi privukli potencijalne turiste, a najviše se, dodaje, baziraju na zemlje regiona, a to su Srbija i Bosna i Hercegovina.

„Veliku nadu polažemo u vakcinaciju kako domaćeg stanovništva tako i turista. Mislim da je u tome jedan veliki potencijal da probudimo turizam i da ga vratimo na ekonomsku mapu u regionu i svijetu“, zaključila je Lukšić.

Tanjug

Reklama

TURIZAM

Wizz Air uvodi godišnju pretplatu za neograničeni broj letova

Objavljeno

 

Od

Niskotarifna avio-kompanija Wizz Air je uvela novu pretplatničku uslugu pod nazivom „all you can fly“, koja omogućava korisnicima neograničen broj letova za godišnju naknadu od 499 eura (428 funti, 549 dolara).

Iako su avio-kompanije već nudile različite pakete za više letova, koncept neograničenog broja letova je relativno nov. Ovaj program je sličan onima koje nude Frontier Airlines u SAD-u i AirAsia, kompanija sa sjedištem u Maleziji.

Wizz Air je u Velikoj Britaniji bio kritikovan zbog kvaliteta korisničke službe i kašnjenja letova. Promotivna cijena za godišnju kartu važi do 16. avgusta, nakon čega će porasti na 599 eura.

Destinacije i aerodromi

Počevši od septembra, pretplatnici će moći putovati do destinacija u Evropi, Sjevernoj Africi, Bliskom istoku i Aziji, pod uslovom da rezervišu let najmanje tri dana unaprijed i plate fiksnu naknadu od 9,99 eura.

Wizz Air je objavio da je dostupno 10.000 pretplata, raspoređenih po aerodromima sa kojih kompanija obavlja letove. Ipak, kada je BBC News provjerio njihovu web stranicu, otkriveno je da su neke opcije za „preferirani aerodrom“ već rasprodate.

Na stranici je prikazana poruka: „Ako ne možete izabrati željeni aerodrom, to znači da je kapacitet popunjen i da Wizz Air trenutno ne može ponuditi članstvo u programu ‘Wizz All You Can Fly’“.

Reklama

Dokument sa uslovima korišćenja na web sajtu Wizz Air-a takođe napominje da dostupnost sjedišta nije garantovana za članove i da će zavisiti od „različitih spoljašnjih i unutrašnjih faktora“.BIZLife

Nastavite čitati

TURIZAM

Počela onlajn prodaja karata za trajektnu liniju Kamenari – Lepetane

Objavljeno

 

Od

Onlajn kupovina karata za trajektnu liniju Kamenari – Lepetane počela je 16.08.2024. godine, obavijestili su iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.

Kako su kazali, platforma nudi brzu, jednostavanu i pouzdanu mogućnost korisnicima da u nekoliko koraka kupe karte, čime se smanjuje potreba za čekanjem u redu i pojednostavljuje sam proces putovanja.

Karte za trajekt moguće je kupiti direktno sa računara ili mobilnog uređaja na zvaničnim web stranicama: https://trajekt.me https://ferrymontenegro.me

– Ova inicijativa u saradnji sa M&I Systems Group predstavlja jedan od značajnijih pomaka u modernizaciji i digitalizaciji naših usluga, omogućavajući brzu, jednostavnu i sigurnu kupovinu karata putem interneta. Naš cilj je da ovim korakom unaprijedimo kvalitet usluga koje pružamo i omogućimo našim korisnicima što prijatnije iskustvo prilikom korišćenja trajektne linije – saopštili su iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.

Nastavite čitati

VINARSTVO

Mostar preuzeo titulu „Evropskog grada vina“ – Trebinje „Najbolja održiva destinacija za vinski turizam“

Objavljeno

 

Juče je na svečanom prijemu u vijećnici francuskog grada Toulousea, gradonačelnik Mostara Mario Kordić preuzeo titulu Evropskog grada vina Dionisio 2024. godine.

„Nakon što smo prošle godine preuzeli nagradu u Portugalu ove godine je, kao u ragbiju, predajemo Mostaru. Želio bih još dodati da su upravo gradovi predvodnici Evropske unije, te da su još od srednjeg vijeka na ovamo održavali veze i stvarali su evropski duh suradnje. Tako i danas na ovom događanju slavimo vino, jer vino povezuje sve ljude bez obzira na naciju“, izjavio je ovom prilikom gradonačelnik Toulousea Jean-Luc Moudenc.

Titulu Evropskog grada vina Dionisio dodjeljuje Evropska mreža vinskih gradova RECEVIN s ciljem promocije destinacija koje su uspješno povezale vinogradarstvo i turizam, podsjećaju iz Grada Mostara.

Ova titula posljednja je u nizu priznanja koje su hercegovački vinari i Hercegovina kao vinogradarska regija osvojili u proteklom periodu, uključujući članstvo Vinske ceste Hercegovine u Kulturnoj ruti Vijeća Europe Iter Vitis, nagradu „Najbolji Iter Vitis vinski grad“ za Grad Mostar, „Najbolja održiva destinacija za vinski turizam“ za Grad Trebinje, „Najbolja praksa unapređenja kulturno-povijesnog nasljeđa i vina“ za manastir Tvrdoš, te 39 medalja za hercegovačka vina na Decanter World Wine Awards 2023, najprestižnijem svjetskom ocjenjivanju vina.

Ovo je izvanredno priznanje našem gradu i svim ljubiteljima vina u našoj regiji. Recevin Dionisio Grad Vina za 2024. godinu predstavlja iznimnu priliku za promociju Vinske ceste Hercegovine i njenih vinara te će potaknuti razvoj turizma i gospodarstva u našem gradu. Ovo je prilika da svi zajedno pokažemo što Mostar i Hercegovina mogu ponuditi svijetu“, izjavio je mostarski gradonačelnik.

Pored Grada Mostara, delegacija Bosne i Hercegovine uključuje i predstavnike Spoljnotrgovinske komore, koja u saradnji s lokalnim zajednicama rukovodi Vinskom ceste Hercegovine, te projekta USAID Turizam, koji pruža značajnu podršku njenom razvoju.

Reklama

Ponosni smo na Grad Mostar i čestitamo im na prestižnoj tituli – Europski grad vina za 2024. Ovo priznanje dodatno ističe značaj Hercegovine u svijetu vinskog turizma. Vinska cesta Hercegovine nudi jedinstveno i bogato iskustvo za ljubitelje vina, omogućujući im da uživaju u izvrsnim okusima naših lokalno proizvedenih vina dok istražuju jedinstvenu kulturnu baštinu Hercegovine. Ova prilika također predstavlja značajan korak prema promociji naših vina i vinogradara na međunarodnoj razini. Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine ostaje posvećena podršci vinogradarima i vinarijama, i nastavlja razvijati Vinsku cestu Hercegovine kao jednu od vodećih destinacija za vinski turizam”, izjavio je dopredsjednik Spoljnotrgovinske komore Vjekoslav Vuković, navodi se u saopštenju.

Od Ljubuškog i Čitluka u zapadnoj Hercegovini, preko Mostara, Čapljine i Stoca u centralnom dijelu, pa sve do Trebinja na jugoistoku, proizvođači vina Vinske ceste Hercegovine stekli su međunarodnu prepoznatljivost kroz autohtone sorte vina žilavke, blatine, vranca i trnjaka.

Vinarije su tek najvidljiviji dio Vinske ceste Hercegovine, ali ona uključuje i mnoge prirodne atrakcije, bogato kulturno naslijeđe, gastronomsku ponudu i jedinstvenu kulturu gostoprimstva.

swot.ba

Nastavite čitati

U trendu