PRAVO
Odbijene apelacije Ine u slučaju Krajinapetrola
BANJALUKA – Ustavni sud BiH odbio je apelacije koje je hrvatska naftna kompanija “Ina” podnijela na odluke Višeg privrednog suda i Okružnog privrednog suda u Banjaluci koji su presudili da ona nema pravo na vraćanje predratne imovine koja je ostala na teritoriji RS i pripala banjalučkom preduzeću “Krajinapetrol”.
Sudije Ustavnog suda BiH ocijenile su u nastavku dugogodišnjeg spora da su neosnovane apelacije “Ine”. Pred njima se našlo čak devet apelacija koje je “Ina” uložila na presude banjalučkih sudova donesene u korist “Krajinapetrola”.
U ime “Ine” apelacije je u periodu od 25. avgusta 2015. godine do 13. maja 2016. godine podnijela zajednička advokatska kancelarija Dragan Stupar i Aleksandar Čorni iz Banjaluke. S obzirom na to da je Ustavni sud BiH zaključio da je u svih devet apelacija identičan pravni i činjenični osnov, donesena je odluka da one budu spojene u jedinstven postupak i da na osnovu njih bude donesena jedna odluka.
Jedna od primjedbi “Ine” bilo je kršenje prava na pravično suđenje, ali je Ustavni sud utvrdio da to nije slučaj.
– Nema kršenja prava na pravično suđenje zbog neodstojanja reciprociteta u ovakvim i sličnim slučajevima s Hrvatskom, jer još nije zaključen sporazum o tom pitanju kao mogućnost predviđena Sporazumom o sukcesiji bivše SFRJ i Aneksom G tog sporazuma. Ni sudovi u Hrvatskoj stoga u istim ili sličnim situacijama kada je jedna stranka iz BiH ne obezbjeđuju reciprocitet predviđen Aneksom G bez dodatnog bilateralnog akta između Hrvatske i BiH – navedeno je u odluci Ustavnog suda.
Sudije su utvrdile da nije bilo ni kršenja prava na imovinu, koje je “Ina” potkrijepila tvrdnjama o proizvoljnoj primjeni procesnog prava.
– Nema kršenja prava ni na djelotvoran pravni lijek jer je podnosilac apelacije u konkretnim postupcima koristio pravni lijek koji mu je bio na raspolaganju u skladu sa zakonskim odredbama. Činjenica da taj pravni lijek nije rezultirao donošenjem odluke u korist podnosioca apelacije ne vodi sama po sebi kršenju prava na djelotvoran pravni lijek – navedeno je u odluci Ustavnog suda BiH.
“Ina” je 2005. godine podnijela tužbu protiv “Krajinapetrola” tražeći povrat benzinskih pumpi na području Banjaluke i Mrkonjić Grada. Maratonski spor prvobitno je bio okončan presudom Višeg privrednog suda u Banjaluci koji je prekinuo sporove pozivajući se na Zakon o sprovođenju Aneksa G Sporazuma o pitanjima sukcesije na teritoriji RS, ali je Ustavni sud BiH naveo da je taj zakon 2012. godine stavljen van snage. Ustavni sud BiH je 2014. godine usvojio apelacije “Ine” i ukinuo presude Višeg privrednog suda u Banjaluci i naložio da hitno bude nastavljeno suđenje. Sudovi su međutim ponovo donijeli presude u korist “Krajinapetrola”, koje je sada potvrdio i Ustavni sud BiH.
Direktor “Krajinapetrola” Milovan Bajić rekao je da je odluka Ustavnog suda BiH dobrim dijelom još jednom potvrdila njegov stav da u suštini sudovi nisu ni nadležni za taj spor.
– To Ustavni sud BiH nije direktno rekao, ali takav zaključak proizilazi iz onoga što je napisano u odluci. Ovaj spor treba da ide na dogovor između Vlade RS i Hrvatske, zato što po Dejtonskom sporazumu sve ono što je bilo društvena, odnosno državna imovina je u vlasništvu države na čijoj se teritoriji nalazi, osim ako se države drugačije ne dogovore. Pošto se države nisu dogovorile, ta odluka Ustavnog suda je sasvim logična i potvrđuje da se to ne može riješiti putem suda – istakao je Bajić.
On je istakao da ni odlukom Ustavnog suda BiH nije stavljena tačka na ovaj spor.
– Ustavni sud je samo potvrdio presude nižih sudova i zauzeo stav da treba riješiti prethodna pitanja, koja nisu riješena i to još može prilično da traje. U svakom slučaju situacija za nas je poslije odluke Ustavnog suda BiH bolja nego što je do sada bila. Odluka relaksira našu poziciju, jer sve vrijeme trajanja spora u sudovima nismo mogli praviti dugoročne planove. Sada smo u boljoj poziciji jer je za jedan period otklonjena opasnost – naveo je Bajić i dodao da s druge strane ovaj spor i dalje ostaje kao prepreka za dovršetak privatizacije “Krajinapetrola” koja je zvanično opredjeljenje Vlade RS.
“Krajinapetrol” je poslije raspada Jugoslavije preuzeo 14 benzinskih pumpi, skladište naftnih derivata u Dervišima i skladište i punionicu gasa u Ramićima. Preduzeće “Energopetrol” Srpsko Sarajevo je preuzela 12 “Ininih” benzinskih pumpi.
Međudržavno pitanje
Ustavni sud BiH je u odluci naveo da će je zbog specifičnosti slučaja dostaviti Savjetu ministara BiH.
– Imajući u vidu okolnosti ovog predmeta i niz drugih koji su ranije razmatrani i koji pokreću relevantno identična pitanja, dakle prekide sudskih postupaka u kojima su znatne vrijednosti spora, Ustavni sud ukazuje da bi takva situacija trebalo da predstavlja podsticaj nadležnim organima za iniciranje rješavanja ovog pitanja s Hrvatskom s ciljem postizanja pravne sigurnosti i poštovanja principa prava na pravično suđenje u segmentu pristupa sudu – piše u odluci.
Milovan Bajić ističe da je “Krajinapetrol” probni balon u veoma kompleksnoj priči o imovinskim odnosima na relaciji BiH – Hrvatska i da ona dovodi u pitanje opstanak mnogih privrednih grana u obje zemlje.
Izvor: Glas Srpske
PRIVREDA
I radnici i poslodavci sve češće traže zaštitu svojih prava
U posljednje tri godine radnici i poslodavci u Republici Srpskoj više od 1.200 puta našli su se oči u oči u cilju zaštite radnih prava, a najčešći razlozi zbog kojih zaposleni traže reakciju nadležnih jesu nepoštovanje platnih obaveza. (više…)
PRAVO
Zeleno svjetlo za ukidanje akciza na gorivo
Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH utvrdila je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH, kojim je na pola godine predviđeno ukidanje akciza na naftne derivate, usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom. (više…)
PRAVO
“Buk Bijelu” zakočili i stručni termini
Sud BiH nije presudio da je nelegalna Zajednička komisija za koncesije koja je formirana kako bi došli do rješenja u predmetu koji se tiče izgradnje hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini kod Foče, ali su velike šanse da će blokade biti nastavljene, tvrdi za “Glas Srpske” predsjedavajući tog radnog tijela Milomir Amović. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca