PRAVO
Izmjene Zakona o privrednim društvima: Zaštita akcionara ili kozmetičke promjene
BANJALUKA – Vlada Republike Srpske novim zakonskim rješenjem, tačnije izmjenama Zakona o privrednim društvima, planira da zaštiti male akcionare, tako što će promijeniti procenat glasova akcionara na Skupštini potrebnih za kvalifikovanu većinu pri donošenju određenih odluka.
Sa druge strane, struka ipak smatra kako su izmjene samo „kozmetičke“ prirode i da neće doći do većih promjena.
Prema važećem zakonskom rješenju, dvotrećinski broj glasova akcionara, koji posjeduju akcije s pravom glasa o određenom pitanju, smatra se kvalifikovanom većinom. Ovim zakonom uvodi se stroži princip kvalifikovane većine i dosadašnji dvotrećinski broj glasova akcionara zamjenjuje se tročetvrtinskim brojem glasova.
Ove izmjene u formi prednacrta objavljene su na internet stranici Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS, a svi zainteresovani komentare i sugestije mogu slati do 1. juna.
U obrazloženju zakona se navodi kako je razlog za uvođenje strožeg principa većine namjera da se obezbijedi kvalitetnija zaštita akcionarske manjine.
„Ova izmjena zasnovana je na zahtjevima udruženja malih akcionara iz Republike Srpske i Reformskoj agendi za BiH. Zajednički imenitelj za zahtjeve malih akcionara i teksta agende, koja je potpisana od strane organa svih nivoa vlasti u BiH, je preduzimanje aktivnosti na poboljšanju položaja manjinskih akcionara. U skladu s tim, ovom izmjenom pojačava se zaštita manjinskih akcionara, jer se uvodi stroža većina kod donošenja odluka na skupštini akcionara primjenom instituta kvalifikovane većine“, stoji u obrazloženju.
Goran Radivojac, profesor na ekonomskom fakultetu u Banjaluci, kaže kako se kvalifikovanom većinom donose odluke koje se odnose na raspolaganje imovinom velike vrijednosti.
„Primjera radi, ako menadžment društva želi da imovinu stavi pod hipoteku, a uzme kredit, takva bi im odluka bila potrebna. Nisam siguran da li će ovo otežati ili olakšati rad akcionarskih društava. U svakom slučaju možemo reći kako je u pitanju kozmetička izmjena i ne vjerujem da će imati nekih većih efekata“, kazao nam je Radivojac.
Dodaje kako je akcionarstvo u RS na tako niskom nivou da ovakve izmjene ne mogu dovesti do željenog rezultata.
U Savezu udruženja malih akcionara Republike Srpske nisu željeli da komentarišu ove izmjene jer su, kako su nam rekli, razočarani zaštitom države prema njima, te će u javnosti istupiti tek kada se ispune neki od njihovih ranijih zahtjeva.
Izvor: Nezavisne novine
PRIVREDA
I radnici i poslodavci sve češće traže zaštitu svojih prava
U posljednje tri godine radnici i poslodavci u Republici Srpskoj više od 1.200 puta našli su se oči u oči u cilju zaštite radnih prava, a najčešći razlozi zbog kojih zaposleni traže reakciju nadležnih jesu nepoštovanje platnih obaveza. (više…)
PRAVO
Zeleno svjetlo za ukidanje akciza na gorivo
Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH utvrdila je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH, kojim je na pola godine predviđeno ukidanje akciza na naftne derivate, usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom. (više…)
PRAVO
“Buk Bijelu” zakočili i stručni termini
Sud BiH nije presudio da je nelegalna Zajednička komisija za koncesije koja je formirana kako bi došli do rješenja u predmetu koji se tiče izgradnje hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini kod Foče, ali su velike šanse da će blokade biti nastavljene, tvrdi za “Glas Srpske” predsjedavajući tog radnog tijela Milomir Amović. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca