Connect with us

TURIZAM

Mediteranskim rajem krstari pet jahti iz BiH

Objavljeno

 


PODGORICA- I državljani BiH su upisani u registar kao vlasnici jahti u Crnoj Gori, a prema zvaničnim informacijama posjeduju pet jahti, od ukupno 237 registrovanih u Crnoj Gori.

Iako sasvim sigurno ima i onih koje se ne vode na stvarne vlasnike ili plove pod zastavom Srbije, prema podacima Uprave za pomorsku sigurnost Crne Gore među imenima ponosnih vlasnika nalazi se i ime medijskog magnata i lidera Stranke za bolju budućnost Fahrudina Radončića, koji u ovoj državi posjeduje jahtu pod imenom “Aura 2”.

Takođe u Crnoj Gori svoje jahte imaju i Dragan Vidović, Antonio Bagarić te Radivoje Samardžić, koji u svom posjedu ima dvije – “Lejdi Keti” i “Ljupka”.

Inače najveći broj ovih luksuznih plovila nalazi se u vlasništvu Rusa (67) te državljana Srbije (62) i Crne Gore (36), a svojom jahtom u ovom mediteranskom morskom raju, u nešto manjem broju, može se pohvaliti i jedan broj građana Albanije, Italije, Kazahstana, SAD, Češke, Velike Britanije, Ukrajine…

Tako pod zastavom Srbije plovi Miroslav Mišković, jedan od najbogatijih ljudi sa Balkana, ali i Rodoljub Drašković, vlasnik prehrambenog koncerna “Svislajon”, koji je svojoj jahti dao upečatljivo ime – “Lav Nikolaj Tjodor”.

Svoje jahte na Crnogorskom primorju imaju i poznati beogradski advokat Zdenko Tomanić, direktor jedne od najvećih evropskih konsultantskih kuća u građevinskom menadžmentu Branislav Simović, te Zoran Vukadinović, vlasnik kompanije “Sto posto”.

Reklama

Na ovom spisku se nalazi i poznata srpska kompanija “Maxim media” iza koje se kriju Miloš i Ružica Krdžić, vlasnici Studija B i nekoliko radio-stanica u Srbiji.

Kada su u pitanju crnogorski i ruski državljani, izdvaja se nekoliko imena. Tu prije svega treba pomenuti Branka Vujoševića, nekadašnjeg savjetnika Mila Đukanovića, kojeg je italijansko pravosuđe dovodilo u vezu sa švercom cigareta, te Sergeja Beljaeva, ruskog bankara, jednog od aktera afere “Panamski papiri”.

Ipak, najzvučnije na ovom spisku je ime ruskog milijardera Mihaila Prohorova, čije se bogatstvo procjenjuje na više od osam milijardi dolara.

Prohorov, koji je inače i jedan od suvlasnika košarkaškog kluba Bruklin Netsi, u Crnoj Gori ima registrovanu jahtu pod imenom “Zeta”.

Posebno je interesantan podatak da se ne znaju stvarni vlasnici jednog broja ovih luksuznih plovila u Crnoj Gori. Za čak 35 jahti navedeno je da se nalaze u vlasništvu kompanija koje su registrovane u nekom od poreskih rajeva – najviše na Britanskim Djevičanskim ostrvima.

Hrvatska: Podaci nedostupni

Reklama

Do zaključenja ovog broja nismo uspjeli da dobijemo podatke i za Hrvatsku, u kojoj, prema nezvaničnim informacijama, daleko veći broj državljana BiH ima jahtu.

 

Izvor: Glas Srpske

TURIZAM

Wizz Air uvodi godišnju pretplatu za neograničeni broj letova

Objavljeno

 

Od

Niskotarifna avio-kompanija Wizz Air je uvela novu pretplatničku uslugu pod nazivom „all you can fly“, koja omogućava korisnicima neograničen broj letova za godišnju naknadu od 499 eura (428 funti, 549 dolara).

Iako su avio-kompanije već nudile različite pakete za više letova, koncept neograničenog broja letova je relativno nov. Ovaj program je sličan onima koje nude Frontier Airlines u SAD-u i AirAsia, kompanija sa sjedištem u Maleziji.

Wizz Air je u Velikoj Britaniji bio kritikovan zbog kvaliteta korisničke službe i kašnjenja letova. Promotivna cijena za godišnju kartu važi do 16. avgusta, nakon čega će porasti na 599 eura.

Destinacije i aerodromi

Počevši od septembra, pretplatnici će moći putovati do destinacija u Evropi, Sjevernoj Africi, Bliskom istoku i Aziji, pod uslovom da rezervišu let najmanje tri dana unaprijed i plate fiksnu naknadu od 9,99 eura.

Wizz Air je objavio da je dostupno 10.000 pretplata, raspoređenih po aerodromima sa kojih kompanija obavlja letove. Ipak, kada je BBC News provjerio njihovu web stranicu, otkriveno je da su neke opcije za „preferirani aerodrom“ već rasprodate.

Na stranici je prikazana poruka: „Ako ne možete izabrati željeni aerodrom, to znači da je kapacitet popunjen i da Wizz Air trenutno ne može ponuditi članstvo u programu ‘Wizz All You Can Fly’“.

Reklama

Dokument sa uslovima korišćenja na web sajtu Wizz Air-a takođe napominje da dostupnost sjedišta nije garantovana za članove i da će zavisiti od „različitih spoljašnjih i unutrašnjih faktora“.BIZLife

Nastavite čitati

TURIZAM

Počela onlajn prodaja karata za trajektnu liniju Kamenari – Lepetane

Objavljeno

 

Od

Onlajn kupovina karata za trajektnu liniju Kamenari – Lepetane počela je 16.08.2024. godine, obavijestili su iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.

Kako su kazali, platforma nudi brzu, jednostavanu i pouzdanu mogućnost korisnicima da u nekoliko koraka kupe karte, čime se smanjuje potreba za čekanjem u redu i pojednostavljuje sam proces putovanja.

Karte za trajekt moguće je kupiti direktno sa računara ili mobilnog uređaja na zvaničnim web stranicama: https://trajekt.me https://ferrymontenegro.me

– Ova inicijativa u saradnji sa M&I Systems Group predstavlja jedan od značajnijih pomaka u modernizaciji i digitalizaciji naših usluga, omogućavajući brzu, jednostavnu i sigurnu kupovinu karata putem interneta. Naš cilj je da ovim korakom unaprijedimo kvalitet usluga koje pružamo i omogućimo našim korisnicima što prijatnije iskustvo prilikom korišćenja trajektne linije – saopštili su iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.

Nastavite čitati

VINARSTVO

Mostar preuzeo titulu „Evropskog grada vina“ – Trebinje „Najbolja održiva destinacija za vinski turizam“

Objavljeno

 

Juče je na svečanom prijemu u vijećnici francuskog grada Toulousea, gradonačelnik Mostara Mario Kordić preuzeo titulu Evropskog grada vina Dionisio 2024. godine.

„Nakon što smo prošle godine preuzeli nagradu u Portugalu ove godine je, kao u ragbiju, predajemo Mostaru. Želio bih još dodati da su upravo gradovi predvodnici Evropske unije, te da su još od srednjeg vijeka na ovamo održavali veze i stvarali su evropski duh suradnje. Tako i danas na ovom događanju slavimo vino, jer vino povezuje sve ljude bez obzira na naciju“, izjavio je ovom prilikom gradonačelnik Toulousea Jean-Luc Moudenc.

Titulu Evropskog grada vina Dionisio dodjeljuje Evropska mreža vinskih gradova RECEVIN s ciljem promocije destinacija koje su uspješno povezale vinogradarstvo i turizam, podsjećaju iz Grada Mostara.

Ova titula posljednja je u nizu priznanja koje su hercegovački vinari i Hercegovina kao vinogradarska regija osvojili u proteklom periodu, uključujući članstvo Vinske ceste Hercegovine u Kulturnoj ruti Vijeća Europe Iter Vitis, nagradu „Najbolji Iter Vitis vinski grad“ za Grad Mostar, „Najbolja održiva destinacija za vinski turizam“ za Grad Trebinje, „Najbolja praksa unapređenja kulturno-povijesnog nasljeđa i vina“ za manastir Tvrdoš, te 39 medalja za hercegovačka vina na Decanter World Wine Awards 2023, najprestižnijem svjetskom ocjenjivanju vina.

Ovo je izvanredno priznanje našem gradu i svim ljubiteljima vina u našoj regiji. Recevin Dionisio Grad Vina za 2024. godinu predstavlja iznimnu priliku za promociju Vinske ceste Hercegovine i njenih vinara te će potaknuti razvoj turizma i gospodarstva u našem gradu. Ovo je prilika da svi zajedno pokažemo što Mostar i Hercegovina mogu ponuditi svijetu“, izjavio je mostarski gradonačelnik.

Pored Grada Mostara, delegacija Bosne i Hercegovine uključuje i predstavnike Spoljnotrgovinske komore, koja u saradnji s lokalnim zajednicama rukovodi Vinskom ceste Hercegovine, te projekta USAID Turizam, koji pruža značajnu podršku njenom razvoju.

Reklama

Ponosni smo na Grad Mostar i čestitamo im na prestižnoj tituli – Europski grad vina za 2024. Ovo priznanje dodatno ističe značaj Hercegovine u svijetu vinskog turizma. Vinska cesta Hercegovine nudi jedinstveno i bogato iskustvo za ljubitelje vina, omogućujući im da uživaju u izvrsnim okusima naših lokalno proizvedenih vina dok istražuju jedinstvenu kulturnu baštinu Hercegovine. Ova prilika također predstavlja značajan korak prema promociji naših vina i vinogradara na međunarodnoj razini. Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine ostaje posvećena podršci vinogradarima i vinarijama, i nastavlja razvijati Vinsku cestu Hercegovine kao jednu od vodećih destinacija za vinski turizam”, izjavio je dopredsjednik Spoljnotrgovinske komore Vjekoslav Vuković, navodi se u saopštenju.

Od Ljubuškog i Čitluka u zapadnoj Hercegovini, preko Mostara, Čapljine i Stoca u centralnom dijelu, pa sve do Trebinja na jugoistoku, proizvođači vina Vinske ceste Hercegovine stekli su međunarodnu prepoznatljivost kroz autohtone sorte vina žilavke, blatine, vranca i trnjaka.

Vinarije su tek najvidljiviji dio Vinske ceste Hercegovine, ali ona uključuje i mnoge prirodne atrakcije, bogato kulturno naslijeđe, gastronomsku ponudu i jedinstvenu kulturu gostoprimstva.

swot.ba

Nastavite čitati

U trendu