PREDUZETNIŠTVO
Posljedice mobinga će osjetiti i zaposleni i poslodavac
Mobing je nasrtaj na čast i ugled, sadrži uvredu i kršenje osnovnih ljudskih prava, ali nije posebno naznačen kao kazneno djelo. Seksualno uznemiravanje, ignorisanje, ismijavanje, prijetnje, zakidanje na zaradi i slično, samo su neki od oblika zlostavljanja. Zato što je mobing široko rasprostranjena pojava, najčešće proučavana na radnom mjestu, a posljedice se odražavaju na socijalno okruženje, radnu sredinu i na pojedinca, problem se posmatra sa medicinskog, sociološkog, pravnog i psihološko-psihijatrijskog stanovišta.
Nastanku mobinga na radnom mjestu doprinose nedovoljno otvorena atmosfera, jaka hijerarhija, nedostaci u internom informisanju, neadekvatno ponašanje rukovodstva, nedovoljno razgraničena nadležnost i podjela zadataka, potiskivanje sukoba i slično. Veoma važan faktor pojave mobinga u firmi je svakako i loša radna klima u kojoj vladaju zavist, zloba, neprijateljstvo i pritisci. Neispunjene ambicije samo jednog člana radne grupe mogu biti razlog da on otpočne mobing, ne bi li time nekog (ili više njih) ponizio i lišio ugleda u cilju isticanja svojih „sposobnosti“.
Nemoguće je pobrojati sva moguća ponašanja koja mogu da se jave na poslu a koja možemo okarakterisati kao mobing. Ipak, lista koja se daje u produžetku pruža osnovne smjernice za prepoznavanje mobinga:
- stalno kritikovanje stručnog i sposobnog zaposlenog, oduzimanje bitnih poslova od njega, a umjesto toga davanje nevažnih poslova da uradi
- vikanje na zaposlenog i verbalna agresija generalno, u prisustvu kolega ili nasamo
blokiranje unapređenja ili povišice zaposlenom koji je kompetentan, sposoban i dorastao zadacima - sistematično i namerno ignorisanje zaposlenog i isključivanje iz radnih aktivnosti
nameštanje zaposlenom situacija u kojima će biti neuspješan jer će recimo dobiti previše posla ili prekratke rokove - rušenje profesionalnog i ličnog ugleda zaposlenog
- stalno pravljenje neukusnih šala na račun uvijek jednog te istog zaposlenog
fizički napad na zaposlenog.
Najčešće žrtve mobinga su zaposleni / kolege koje uočavaju i prijavljuju nepravilnosti na poslu, mladi tek zaposleni i oni pred penzijom, mirni i povučeni radnici, zaposleni koji se plaše da ne postanu i sami žrtve ili ne izgube posao, radnici koji ćute i trpe, oni koji žele više samostalnosti u radu i bolje uslove, zaposleni sa nižom stručnom spremom…
Posljedice po zaposlenog i po poslodavca
Zaposleni koji je dugo pod stresom zbog mobinga može da osjeti da mu je narušeno psihičko i fizičko zdravlje, što se obično vidi kroz znake: uznemirenost, glavobolje, mučnina, čir, nesanica, osip, iritiranost creva, visok krvni pritisak, zastrašenost, gubitak samopouzdanja, povlačenje u sebe, pomišljanje na samoubistvo i slično.
S druge strane, poslodavac će problem mobinga osjetiti kroz smanjenju produktivnost zaposlenog, smanjenu motivaciju za rad, mogući otkaz, loše međuljudske odnose i slično, što sve povratno utiče na lošije rezultate rada a često i cijelog tima jer atmosferu mobinga uglavnom osjeti više ljudi.
Takođe, mobing je danas prepoznat kao veliki izvor stresa na poslu, a s obzirom da je dugotrajni stres štetan po zdravlje, poslodavci su dužni da rješavaju taj problem jer su u zakonskoj obavezi da obezbede zdrave i bezbijedne uslove rada. U tom smislu, poslodavci koji ne rješavaju ovaj problem plaćaju cijenu u:
- Bolovanjima – usljed stresa razboljevanje je učestalije
- Gubitku podsticaja – zbog niskog morala
- Neproduktivnosti zaposlenih i nekvalitetnim uslugama koje se pružaju klijentima
- Gubitku resursa – pošto dobro obučeni i iskusni zaposleni napuštaju firmu
- Sindikalnom organizovanju zaposlenih zarad suprotstavljanja mobingu
- Mogućoj sudskoj i finansijskoj kazni
- Širenju loše reputacije poslodavca.
Iznad svega toga, suštinska motivacija poslodavca za borbu protiv mobinga moralo bi da bude prvo osjećanje ljudskosti i morala, kao i uvjerenje da je zdrava radna sredina najbolja i donosi najviše i materijalne i nematerijalne satisfakcije za poslodavca i za zaposlene.
Izvor: mojtim.com
PRIVREDA
Bihaćka plantaža američke borovnice sa 6000 sadnica opravdava svoje postojanje
Sanela i Nusret Sušić u bihaćkom prigradskom naselju Vikići podignuli su plantažu američke borovnice sa 6000 sadnica na površini dva i pol dunuma koja ovih dana opravdava svoje postojanje. U ovaj obiteljski projekt supružnici Sušić uložili su više od 300 000 KM. (više…)
PREDUZETNIŠTVO
Knjige koje će vam pomoći da izgradite preduzetnički duh
Dobri preduzetnici moraju da imaju hrabrosti da bi uspeli, ali deluje da je tu hrabrost sve teže posedovati. Između globalne recesije i pandemije koja se ubrzava, tržište može izgledati mnogo više neprijateljski nastrojeno prema vama nego ikada. (više…)
BIZLIFE
Ovih šest stvari svaki dobar šef MORA da zna!
Pred vama su neki od načina na koje možete da napravite dobar poslovni tim i budete šef kog će ljudi cjeniti.
Biti šef jeste prijatna, ali i vrlo izazovna pozicija. Mnogi mladi menadžeri u poslu ponekad nisu svesni svih strana ove pozicije. Ne očekuju da, kao lideri, upravo oni moraju da naprave tim koji je kvalitetan i kojem veruju. To je prvi preduslov da menadžer ne mora ubuduće da razmišlja o tome zašto je neko ostao duže na pauzi ili da li će sastanak proći u najboljem redu ako mu šef ne prisustvuje. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca