Connect with us

VIJESTI

Ruski naučnici testiraju „vještačku ljudsku kožu“

Objavljeno

 


Grupa naučnika sa Moskovskog državnog univerziteta „Lomonosov“ na čelu sa profesorom Dmitrijem Ivanovom razrađuje novi polimerni materijal, koji bi u budućnosti mogao da posluži kao „vještačka ljudska koža“.

Stručnjaci navode da su uspjeli da naprave sintetičku platformu za dizajn materijala koji reprodukuje karakteristike čitavog niza mekih živih tkiva.

Prema riječima Ivanova, niko ranije nije uspio da napravi sintetički materijal koji bi istovremeno imao i mekoću i čvrstinu ljudske kože. Međutim, naučnici sa Moskovskog državnog univerziteta razvili su novi materijal — složen molekul sastavljen od nekoliko dijelova koji su u stanju da se sami skupljaju i razvlače. Taj materijal je prilično elastičan, a prilikom deformacije brzo vraća čvrstinu.

Ivanov i njegove kolege već nekoliko godina rade na materijalu koji bi po elastičnosti i čvrstini bio sličan ljudskoj koži. U tom cilju eksperimentišu s različitim polimerskim jedinjenjima.

Veliki korak unapred ka rješenju tog problema napravili su zahvaljujući tzv. elastomerima. Riječ je o posebnom tipu polimera koji se sastoji od mnoštva paralelnih niti supstance koje su međusobno tesno isprepletane, ali nisu povezane čvrstim vezama.

Lako se rastežu i skupljaju, ali imaju jedan nedostatak — kada se rastežu, osjetno gube na čvrstini.

Reklama

Prije dvije godine Ivanov i njegov tim otklonili su taj problem povezujući pojedinačne niti elastomera sa drugim polimernim molekulima.

Pošto su dobili uzorke te supstance i proučili njenu strukturu, naučnici su pristupili rješavanju sljedećeg velikog zadatka — proučavanju mehaničkih osobina te verzije vještačke kože, kao i toga kakva je njena interakcija sa različitim biološkim objektima.

Ti eksperimenti su potvrdili da dobijen materijal zaista ne zaostaje za kožom po čvrstini, te da se može primjeniti za izradu zamjene za druga biološka tkiva, uključujući mozak i kičmenu moždinu.

Naučnici su takođe dokazali da su sve varijacije ovog materijala bezbjedne za živa tkiva, ne sadrže citotoksične materije i ne ometaju diobu i migraciju ćelija.

To omogućava da se koriste kao komponente za proteze i druga medicinska pomagala, navode autori članka.

Podsjetimo, Ivanov i njegove kolege su 2018. godine napravili sintetički analog kože kameleona koja reaguje na spoljne uticaje promjenom boje i čvrstine, nakon čega su nastavili da proučavaju mehaničke osobine sintetizovanog materijala.

Reklama

Preuzeto: mondo.me

Nastavite čitati

NOVOSTI

Natalija Trivić podnijela ostavku – Pogledajte ko je najozbiljniji kandidat za novog direktora Aerodroma RS

Objavljeno

 

Direktor Aerodroma Republike Srpske, Natalija Trivić, podnijela je ostavku na tu funkiju, saznaje Srpskainfo.

Trivićeva je ostavku podnijela Nadzornom odboru preduzeća, svjesna da će biti smijenjena s tog mjesta zbog pritisaka iz Ujedinjene Srpske koja traži da joj ova pozicija bude vraćena nakon što je Trivićeva nedavno napustila stranku, tvrde izvori ovog portala.

Navode da je smjena Trivićeve bila spremna za sutrašnju sjednicu Nadzornog odbora Aerodroma RS.

Ona je za direktora je imenovana u septembru prošle godine, na mandat od četiri godine, a prije toga je bila v.d. direktora.

Ove informacije potvrdila je Natalija Trivić za Srpskanfo. Kako kaže, ostavka stupa na snagu zaključno sa 1. avgustom.

Na pitanje novinara Srpskeinfo šta dalje, kratko je odgovorila: „Ne mogu sad to reći, ali naravno da idem dalje“.

Reklama

Aleksandar Trninić dolazi na čelo Aerodroma RS

Aleksandar Trninić, šef Kluba poslanika Ujedinjene Srpske u Narodnoj skupštini Republike Srpske direktora Aerodroma RS, otkriva Capital.

Trninić je za ovaj portal potvrdio vijest koju je objavila Srpskainfo da je bivša funkcionerka US Natalija Trivić podnijela ostavku na mjesto direktora Aerodroma RS. Potvrdio je i da je on jedan od kandidata za tu funkciju.

Prema koalicionom sporazumu mjesto direktora Aerodroma RS pripada Ujedinjenoj Srpskoj, a prema unustarstranačkom dogovoru na tu funkciju će biti imenovan neko od stranačkih kadrova iz izborne jedinice dva iz koje dolazim. Ja lično nemam ambicije da idem na tu funkciju, ali konačna odluka o novom direktoru biće donesena u dogovoru sa predsjednikom stranke Nenadom Stevandićem – kaže Trninić.

Vlada Republike Srpske prošlog četvrtka je razmatrala Informaciju o poslovanju i finansijskom stanju u preduzeću Aerodromi RS. Prema saznanjima Capitala, to je bila priprema terena za smjenu Natalije Trivić koja je trebala da uslijedi na sutrašnjoj sjednici Vlade RS.

eKapija

Reklama
Nastavite čitati

NOVOSTI

Uništena arhiva – Elektroprivreda RS zbog izgorjele dokumentacije obustavljaju sve sporove

Objavljeno

 

Zbog požara, koji se nedavno desio u Elektrokrajini u Banjaluci uništena je cjelokupna arhiva i dokumentacija predmeta za koje su u toku parnični postupci pred sudovima.

Ovo se navodi u dopisu Elektroprivrede Republike Srpske, odnosno Direkcije za javno snabdijevanje električnom energijom kupaca kancelarija Banjaluka, koji je u posjedu BN.

Molimo sve postupajuće sudove da, uzimajući u obzir nastale okolnosti, odobre prekid svih parničnih postupaka pokrenutih od strane Direkcije za snabdijevsnje električnom energijom kupaca, kao tužioca, kao i da do daljnjeg obustave zakazivanje ročišta, određivanje novih rokova za postupanje i dostavljanje sudskih pismena do uspostavljanja procesa rada u novim prostrijama o čemu ćete blagovremeno biti obaviješteni – kaže se u dopisu.

Ovakvi dopisi stigli su u osnovne sudove u Banjaluci, Prijedoru, Gradiški, Kotor Varoši, Mrkonjić Gradu, Prnjavoru, Novom Gradu, Kozarskoj Dubici, kao i okružnim sudovima u Banjaluci i Prijedoru.

Podsjećanja radi, v.d. direktora Elektrokrajine Dragan Čavić je, nakon požara u tom preduzeću, rekao da je skoro sva dokumentacija sačuvana, piše BN TV.

Šta je bio uzrok požara zvanično nije saopšteno. Navodno još uvijek traje istraga.

Reklama

eKapija

Nastavite čitati

VIJESTI

Međunarodni praznik rada – šta predstavlja i od kad se obilježava u BiH

Objavljeno

 

Međunarodni praznik rada – Prvi maj obilježava se na dan kada su radnici u Čikagu davne 1886. štrajkom i protestima počeli da se bore za osmosatno radno vrijeme, a ovaj praznik predstavlja dan solidarnosti radnih ljudi cijelog svijeta.

Još od 1890. godine se slavi i to nakon što je donesena odluka na 1. Kongresu II Internacionale u Parizu, jula 1889. godine. Povod toj odluci bio je krvlju ugušen štrajk 40 hiljada čikaških radnika, 1. maja 1886. godine.

Tada su radnici tražili 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati za kulturno uzdizanje. Kongres je odlučio da svake godine 1. maja radnička klasa manifestira demonstracijama svoju solidarnost u borbi za osmosatni radni dan. 1890. i narednih godina 1. maj se proslavljao masovnih mitinzima i demonstracijama proleterijata, kao i sukobima s policijom.

Prve demonstracije u BiH su se dogodile 1906. godine.

Nastavite čitati

U trendu