Connect with us

VIJESTI

Mask sponzoriše takmičenje: Pobjedniku – 50 miliona dolara

Objavljeno

 


Takmičenje „XPRIZE Carbon Removal“ počinje na Dan planete Zemlje i trajaće četiri godine.

U prvoj fazi će biti odabrano 15 timova s najboljim rješenjima i sljeduje im po milion dolara. Za najuspješniju demonstraciju u punom obimu namijenjeno je 50 miliona dolara koje je obećao Ilon Mask.

Mask se nije šalio kada je tvitovao da će sa ukupno sto miliona dolara nagraditi najbolje projekte za prikupljanje i skladištenje ugljen-dioksida.

Eksprajz (XPRIZE) je saopštio da je cilj takmičenja, koje zajedno sa svojom fondacijom sponzoriše Ilon Mask, generalni direktor Tesle, Spejs eksa, Neuralinka i Boring koa, da se podstaknu efikasna rješenja za dostizanje zamišljene stope uklanjanja ugljenika od deset gigatona godišnje do 2050. godine i da im se pomogne da uvećaju kapacitet.

Ta neprofitna organizacija je najavila početak konkursa za Dan planete Zemlje, 22. aprila, i dodala da će pobjednici biti izabrani četiri godine kasnije. Poslije prvih 18 mjeseci takmičenja „XPRIZE Carbon Removal“, biće odabrano 15 najuspješnijih timova i svaki dobija milion dolara. Osim toga, studentskim timovima biće isplaćeno 25 školarina od po 200.000 dolara, prenosi Balkan Green Energy News.

Odabrani timovi će dobiti pomoć u prikupljanju sredstava

Reklama

Majlston avords (Milestone Awards) je zadužen da pokrene prikupljanje sredstava za njihove operativne budžete, da bi mogli da predstave projekat u punom obimu. Glavna nagrada je 50 miliona dolara, a preostaje 20, odnosno 10 miliona za drugo i treće mjesto.

„Želimo da ostvarimo istinski značajan uticaj i smanjenje ispuštenog ugljenika, a ne ugljeničnu neutralnost. Krajnji cilj je izvlačenje ugljenika koje će moći da se proširi u opsegu i da se izmjeri ‘troškovima po toni uz uračunavanje svih faktora’, što uključuje uticaj na životnu sredinu. Ovo nije takmičenje u teoriji; želimo timove koji će izgraditi stvarne sisteme koji mogu da ostvare mjerljivi uticaj i da se uvećaju do nivoa od jedne gigatone. Po bilo koju cijenu. Vrijeme je dragocjeno“, izjavio je Mask.

Ugljen-dioksid mora da se uskladišti na barem sto godina.

Organizatori su naveli da preduzetnici, naučnici i inženjeri treba da demonstriraju rigorozan, potvrđen model za povećanje dometa svog rješenja za sklanjanje jedne tone ugljen-dioksida na dan kao i mogućnost da se na ekonomičan način proširi na nivo u gigatonama. Sadnja drveća nije dovoljna da se pokrije rastuća količina ugljenika, tako da je potrebna radikalna inovacija da bi se rast temperature sa predindustrijskih nivoa ograničio na najviše 1,5 stepen Celzijusa, ili barem na dva stepena, naglasili su.

„Očekujemo da vidimo pristupe među kojima su konstruisanje sistema za direktno izvlačenje iz vazduha ili mineralizaciju i ubrzanje eluvijalnog procesa te prirodna rješenja zasnovana na biljkama i drveću ili rješenja usredsrijeđena na okeane“, kazala je generalna direktorka Eksprajza Anušeh Ansari.

Timovi mogu da odaberu i prijave prirodna rješenja, inženjering ili hibridne varijante. Među kriterijumima je i dužina perioda tokom kojeg će ugljenik biti zarobljen. Poželjno je da to bude najmanje sto godina. Ugljen-dioksid mora da se direktno izvuče iz atmosfere ili mora i zaključa na održiv način i bez posljedica po životnu sredinu.

Reklama

Eksprajz je napomenuo da je ideja za ovakvo takmičenje pokrenuta u oktobru 2019. u okviru njegovog godišnjeg programa „Visioneering“.

B92.net

NOVOSTI

Natalija Trivić podnijela ostavku – Pogledajte ko je najozbiljniji kandidat za novog direktora Aerodroma RS

Objavljeno

 

Od

Direktor Aerodroma Republike Srpske, Natalija Trivić, podnijela je ostavku na tu funkiju, saznaje Srpskainfo.

Trivićeva je ostavku podnijela Nadzornom odboru preduzeća, svjesna da će biti smijenjena s tog mjesta zbog pritisaka iz Ujedinjene Srpske koja traži da joj ova pozicija bude vraćena nakon što je Trivićeva nedavno napustila stranku, tvrde izvori ovog portala.

Navode da je smjena Trivićeve bila spremna za sutrašnju sjednicu Nadzornog odbora Aerodroma RS.

Ona je za direktora je imenovana u septembru prošle godine, na mandat od četiri godine, a prije toga je bila v.d. direktora.

Ove informacije potvrdila je Natalija Trivić za Srpskanfo. Kako kaže, ostavka stupa na snagu zaključno sa 1. avgustom.

Na pitanje novinara Srpskeinfo šta dalje, kratko je odgovorila: „Ne mogu sad to reći, ali naravno da idem dalje“.

Reklama

Aleksandar Trninić dolazi na čelo Aerodroma RS

Aleksandar Trninić, šef Kluba poslanika Ujedinjene Srpske u Narodnoj skupštini Republike Srpske direktora Aerodroma RS, otkriva Capital.

Trninić je za ovaj portal potvrdio vijest koju je objavila Srpskainfo da je bivša funkcionerka US Natalija Trivić podnijela ostavku na mjesto direktora Aerodroma RS. Potvrdio je i da je on jedan od kandidata za tu funkciju.

Prema koalicionom sporazumu mjesto direktora Aerodroma RS pripada Ujedinjenoj Srpskoj, a prema unustarstranačkom dogovoru na tu funkciju će biti imenovan neko od stranačkih kadrova iz izborne jedinice dva iz koje dolazim. Ja lično nemam ambicije da idem na tu funkciju, ali konačna odluka o novom direktoru biće donesena u dogovoru sa predsjednikom stranke Nenadom Stevandićem – kaže Trninić.

Vlada Republike Srpske prošlog četvrtka je razmatrala Informaciju o poslovanju i finansijskom stanju u preduzeću Aerodromi RS. Prema saznanjima Capitala, to je bila priprema terena za smjenu Natalije Trivić koja je trebala da uslijedi na sutrašnjoj sjednici Vlade RS.

eKapija

Reklama
Nastavite čitati

NOVOSTI

Uništena arhiva – Elektroprivreda RS zbog izgorjele dokumentacije obustavljaju sve sporove

Objavljeno

 

Od

Zbog požara, koji se nedavno desio u Elektrokrajini u Banjaluci uništena je cjelokupna arhiva i dokumentacija predmeta za koje su u toku parnični postupci pred sudovima.

Ovo se navodi u dopisu Elektroprivrede Republike Srpske, odnosno Direkcije za javno snabdijevanje električnom energijom kupaca kancelarija Banjaluka, koji je u posjedu BN.

Molimo sve postupajuće sudove da, uzimajući u obzir nastale okolnosti, odobre prekid svih parničnih postupaka pokrenutih od strane Direkcije za snabdijevsnje električnom energijom kupaca, kao tužioca, kao i da do daljnjeg obustave zakazivanje ročišta, određivanje novih rokova za postupanje i dostavljanje sudskih pismena do uspostavljanja procesa rada u novim prostrijama o čemu ćete blagovremeno biti obaviješteni – kaže se u dopisu.

Ovakvi dopisi stigli su u osnovne sudove u Banjaluci, Prijedoru, Gradiški, Kotor Varoši, Mrkonjić Gradu, Prnjavoru, Novom Gradu, Kozarskoj Dubici, kao i okružnim sudovima u Banjaluci i Prijedoru.

Podsjećanja radi, v.d. direktora Elektrokrajine Dragan Čavić je, nakon požara u tom preduzeću, rekao da je skoro sva dokumentacija sačuvana, piše BN TV.

Šta je bio uzrok požara zvanično nije saopšteno. Navodno još uvijek traje istraga.

Reklama

eKapija

Nastavite čitati

VIJESTI

Međunarodni praznik rada – šta predstavlja i od kad se obilježava u BiH

Objavljeno

 

Od

Međunarodni praznik rada – Prvi maj obilježava se na dan kada su radnici u Čikagu davne 1886. štrajkom i protestima počeli da se bore za osmosatno radno vrijeme, a ovaj praznik predstavlja dan solidarnosti radnih ljudi cijelog svijeta.

Još od 1890. godine se slavi i to nakon što je donesena odluka na 1. Kongresu II Internacionale u Parizu, jula 1889. godine. Povod toj odluci bio je krvlju ugušen štrajk 40 hiljada čikaških radnika, 1. maja 1886. godine.

Tada su radnici tražili 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati za kulturno uzdizanje. Kongres je odlučio da svake godine 1. maja radnička klasa manifestira demonstracijama svoju solidarnost u borbi za osmosatni radni dan. 1890. i narednih godina 1. maj se proslavljao masovnih mitinzima i demonstracijama proleterijata, kao i sukobima s policijom.

Prve demonstracije u BiH su se dogodile 1906. godine.

Nastavite čitati

U trendu