Connect with us

TEHNOLOGIJA

ERP u svjetu Androida

SVIJET – Kada govorimo o modernom ERP‑u, mogućnost rada sa mobilnih uređaja se podrazumeva.

Objavljeno

 


AB Soft takvu opciju nudi već godinama, a najnovija verzija aplikacije pokriva poslove popisa i terenske prodaje i razvijena je za sveprisutni Android

Za AB Soft‑ov poslovno‑informacioni sistem rad na mobilnim uređajima nije novost. Ova solucija je podržana već godinama i uspješno se koristi u poslovima kao što su inventari. To rješenje je najprije razvijeno za Microsoft Windows operativni sistem, ali kako je Android definitivno zavladao tržištem, obezbjeđena je i aplikacija koja, pored poslova vezanih za popis, pokriva i terensku prodaju.

Lako i brzo
Arhitekta ove aplikacije Goran Milovanović kaže da su mnoge prednosti na strani Android‑a. Široko dostupna ogromna paleta uređaja, različitih kako po tipu tako i po performansama i cijeni, čini da praktično nema prepreke u izboru i primjeni.

Bar4A možete da pokrenete kako na pametnim telefonima, tako i na tabletima, a jedino ograničenje je da se koristi verzija 4.1.2 ili novija. Kada malo razmislimo, danas skoro i da nema uređaja koji koristi stariju verziju Androida.

Da biste koristili Bar4A nije potrebna stalna veza sa bazom podataka. Sistem je realizovan tako da se na uređaj u procesu sinhronizacije prenose svi neophodni podaci, a da se potom same aktivnosti, bilo tokom popisa ili terenske prodaje, obavljaju u takozvanom off‑line režimu. Ovakav način rada je odabran na osnovu dugogodišnjeg iskustva u razvoju i primeni mobilnih aplikacije. Milovanović kaže da, iako je danas široko rasprostranjena dostupnost Interneta sa mobilnih uređaja, za poslovne primene u kojima se očekuje visoka pouzdanost transakcija nad bazom podataka, kritični nivo brzine i stabilnosti nije dostignut. To se ne odnosi samo na prenos podataka preko Interneta, na primer kroz mreže mobilnih operatera, već i u slučajevima kada su mobilni uređaji preko WiFi‑ja povezani u lokalnu računarsku mrežu. Malo veći magacin je teško pokriti kvalitetnim WiFi signalom. U takvim uslovima, svako rješenje on line pristupa do baze zna da značajno uspori, pa čak i da onemogući rad.

Sam rad, kako smo se uvjerili tokom demonstracije, je veoma intuitivan i logičan. Od prvih koraka, instalacije i podešavanja parametara rada, sve liči na bilo koju drugu Android aplikaciju. Unos podataka, koji je najvažniji za nesmetano obavljanje posla, je moguć na više načina. Na primer, izbor artikala može da bude preko tastature, izborom, odnosno pretragom šifarnika ili očitavanjem bar‑koda. Da bi se olakšao unos količina, zavisno od funkcionalnosti koja se koristi, početna može da bude predefinsana kroz parametre aplikacije, a svaki kreirani dokument se, sve do sihronizacije i finalnog prenosa u centralni sistem, čuva u jednoj od fascikala koje su na raspolaganju. Ovaj način rada je dobro poznat korisnicima AB Soft‑ovog ERP‑a, tako da je proces prilagođenja sa desktop na Android aplikaciju praktično trenutan.

Reklama

Veza sa centralom
Sihronizacija podataka sa centralnim sistemom je moguća u svakom trenutku rada. Dovoljno je samo postojanje kvalitetne veze sa Internetom ili lokalnom računarskom mrežom. Tokom sinhronizacije dokumenti kreirani na mobilnom uređaju se prenose u bazu podataka i, po potrebi se ažuriraju šifarnici, parametri i prava pristupa funkcionalnostima sistema. Vodilo se računa da se cijeli postupak odvija sa što manjim zauzećem mrežnih resursa čime se proces skraćuje, uz povećanje pouzdanosti transakcija.

Izvor:PC PRESS

Nastavite čitati

NOVOSTI

Platforma Ananas stigla i u BiH

Objavljeno

 

Od

Kompanija Ananas stigla je i na bosanskohercegovačko tržište sa svojom online prodajnom platformom.

– Proteklih mjeseci smo dokazali da živimo svoju priču, teško a jako! Danas smo završili vrlo važan korak i otvorili dva nova tržišta! Ananas sada posluje i u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini – objavio je Ananas E-commerce na svom LinkedIn profilu.

„Regionalni Amazon“, kako su ga mediji prozvali, sjedište je najprije osnovao u Sarajevu, gdje je registrovana firma Ananas doo, a 7. juna je osnovana i podružnica u Banjaluci, sa sjedištem u Bulevaru Stepe Stepanovića br. 171 E.

Direktor preduzeća, ujedno i banjalučke podružnice, jeste Erol Ferović.

Direktni osnivač sarajevskog društva je Ananas E-Commerce Beograd. Vlasnik platforme Ananas je Delta holding, a kako je ranije saopšteno iz kompanije, platforma je u prošloj godini otvorila svoje kancelarije i u Sjevernoj Makedoniji.

Ananas je, inače, u prošloj godini zabilježio izuzetno veliki rast, potvrđujući da bude regionalni lider u domenu online trgovine. Na 94% poštanskih brojeva isporučeno je dva ili više Ananas paketa, a broj partnera porastao je više od tri i po puta u odnosu na 2022. godinu.

Reklama

Cilj je da u 2024. godini broj trgovaca poraste na preko 2.000, i da ukupan promet preko sajta bude preko 70 mil EUR – saopšteno je na konferenciji u januaru.

eKapija

Nastavite čitati

NOVOSTI

Kinezima najveći IKT projekat u istoriji Srpske – Posao vrijedan 57 mil KM

Objavljeno

 

Od

Nakon što je portal Capital otkrio da je Vlada Republike Srpske sa kineskom kompanijom ELINC u tajnosti potpisala 57 mil KM vrijedan ugovor za nabavku softvera za digitalnu zaštitu, stigla je i potvrda iz Agencije za informaciono-komunikacione tehnologije Republike Srpske.

Oni su naveli da su u proteklih godinu dana izvršili detaljnu analizu stanja informacione bezbjednosti u javnoj upravi i kritičnim infrastrukturama, izradili smjernice razvoja informacione bezbjednosti i izvršili projektovanje novog nacionalnog sistema zaštite.

Navode da on po obimu, resursima i složenosti predstavlja najveći IKT projekat u Srpskoj.

Projekat je samoodrživ i ima za cilj punu zaštitu sajber prostora Republike Srpske – istakli su iz Agencije.

U skladu sa predviđenom dinamikom, iz Agencije su naglasili da se do kraja avgusta očekuje početak implementacije projekta.

Implementacija je predviđena u dvije paralelne faze. Omogućava potpunu integraciju državnih organa, akademskog i privatnog sektora u upravljanju incidentima. Funkcije zaštite u odnosu na korisnike se ogledaju u zaštiti tri grupe korisnika: javne uprave i kritičnih infrastruktura, zaštiti djece i zaštiti mikro, malih i srednjih preduzeća – istaknuto je u saopštenju.

Reklama

Iz Agencije su istakli da će sistem štititi javnu upravu i kritične infrastrukture koje čini 780 institucija republičkog nivoa.

Za partnera je, u skladu sa smjernicama Vlade za upravljanje krizom lanaca snabdijevanja i politički motivisanih ne-UN sankcija, izabrana kompanija ELINC, specijalizovani proizvođač opreme iz domena nacionalnih sistema informacione bezbjednosti – navedeno je u saopštenju.

Capital podsjeća da je ugovor sa Kinezima potpisan početkom juna ove godine, a nakon toga je na njega stavljena oznaka tajnosti, da bi se od javnosti sakrilo još jedno trošenje desetina miliona maraka na softver, kao i njegova namjena.

Planirano je da se ovaj softver implementira u sve institucije u Srpskoj na rok od deset godina, a ELINC je, kako piše Capital, posao dobio na osnovu prethodnog dogovora iza zatvorenih vrata, bez tendera.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

NOVOSTI

Pogledajte firme iz IT sektora koje su dobile pomoć države

Objavljeno

 

Od

Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta Mostar objavilo je konačnu rang listu korisnika dijela grant sredstava tekućih transfera za 2024. godinu.

U okviru javnog poziva raspisanog u maju ove godine, grant sredstva su se podijelila na pet programa.

Najviše sredstava bilo je planirano u sklopu projekta pet – odnosno Podrška MSP u IT sektoru.

Ukupna vrijednost raspoloživih sredstava za ovaj projekat je bila 2.700.000,00 KM. Podijeljeno je 1.169.709,87 KM na 16 firmi, javlja Akta.ba.

Najviše je dobila firma CloudIT d.o.o iz Ilijaša i to 100.000,00 KM. Slijedi je Call Ero d.o.o. Mostar sa 99.900,00 KM, zatim Toni Digital d.o.o. sa 99.675,00 KM grant sredstava, te Xsoft d.o.o. Mostar sa 96.000,00 KM.

Na listi je i Atlantbh d.o.o. sa 84.911,00 KM granta, dok je RSS d.o.o. dobio 80.736,07 KM bespovratnih sredstava

Reklama

PROJEKAT br. 5 „PODRŠKA MSP U IT SEKTORU“

Prema projektu, firme su dobila sredstva za tehnološko unaprjeđenje MSP i unaprjeđenje kvaliteta proizvoda kroz nabavku nove opreme, integraciju Al alata i optimizaciju radnih procesa, sufinansiranja zapošljavanja junior eksperata kao i razvoj i komercijalizacija novih proizvoda/usluga u IT industriji.

Akta.ba

Nastavite čitati

U trendu