Connect with us

INVESTICIJE

ERS u gradnju Buk Bijele ulaže 382 miliona KM

BANJALUKA – Vlada RS donijela je rješenje o dodjeli koncesije za izgradnju i korištenje Hidroelektrane (HE) Buk Bijela na rijeci Drini, konzorcijumu koji su organizovali „Elektroprivreda RS“ i njeno zavisno preduzeće „Hidroelektrane na Drini“ iz Višegrada, potvrđeno je „Nezavisnim“.

Objavljeno

 


 

U okviru toga, Vlada RS dala je i saglasnost na Prijedlog ugovora o koncesiji za izgradnju i korištenje HE Buk Bijela, na području opštine Foča, u čiju izgradnju je predviđeno ulaganje od oko 382 miliona maraka.

Kako nam je potvrđeno, ugovor o koncesiji između resornog ministarstva industrije, energetike i rudarstva i „Elektroprivrede RS“ trebalo bi da bude potpisan narednih dana.

Petar Đokić, ministar industrije, energetike i rudarstva RS, potvrdio je da u narednom periodu slijede nova ulaganja u energetski sektor.

„Uskoro počinju aktivnosti na izgradnji hidrocentrale Buk Bijela, za koju je Vlada dodijelila koncesiju kompaniji ‘Elektroprivreda RS’, koja će u narednom periodu investirati u izgradnju hidroelektrane“, rekao je Đokić.

Iz Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS rekli su da je ovaj konzorcijum dostavio ponudu za dodjelu koncesije, putem pregovaračkog postupka, za izgradnju i korištenje hidroelektrane Buk Bijela na rijeci Drini, procijenjene instalisane snage od 93,52 megavata.

Reklama

Naime, nakon razmatranja ponude konzorcijuma, Vlada RS je 4. marta ove godine donijela odluku o utvrđivanju uslova za dodjelu koncesije.

„U skladu sa Zakonom o koncesijama, sproveden je pregovarački postupak za dodjelu koncesije i definisani su elementi Ugovora o koncesiji, a na Prijedlog ugovora saglasnost je dala i Komisija za koncesije“, naveli su iz resornog ministarstva.

Oni su precizirali da se koncesija dodjeljuje na period od 50 godina, a da je vrijednost investicije 382.407.793 marke.

„Visina jednokratne koncesione naknade iznosi 764.816 KM, a koncesionar je dužan da istu uplati pri zaključenju ugovora. Naknada za korištenje iznosi 3,6 odsto od godišnjeg prihoda ostvarenog obavljanjem koncesione djelatnosti“, rekli su iz ovog ministarstva.

Prema njihovim riječima, za osnivanje privrednog društva ostavljen je rok od 12 mjeseci, a potpisnik Ugovora o koncesiji biće „Elektroprivreda RS“, uz saglasnost ZP „Hidroelektrane na Drini“ Višegrad. Ovo za „HE na Drini“ predstavlja svakako najznačajniji razvojni projekat u budućnosti, gdje je procijenjena ukupna godišnja proizvodnja HE Buk Bijela 332,3 gigavat-časova električne energije, dok je instalisani proticaj 350 metara kubnih vode u sekundi.

Prema našim saznanjima, slijede i aktivnosti na osnivanju zajedničkog preduzeća HE Buk Bijela.

Reklama

Mile Lakić, direktor preduzeća „Hidroelektrane na Drini“ Višegrad, rekao je juče da će se aktivnosti na ovom projektu odvijati po planu, nakon potpisivanja koncesionog ugovora, što se očekuje narednih dana.

„Nakon toga, u skladu sa sporazumom koji imamo sa ERS, godina dana je određena za pripremne radove i pripremne aktivnosti i nakon toga će biti formirano preduzeće koje će upravljati izgradnjom Buk Bijele“, rekao je Lakić.

Dodao je da će njihov ulog u startu biti uložena sredstva na licu mjesta, a to je infrastruktura, određeni građevinski objekti te dio opreme koja može da se iskoristi od perioda kada su ranije započete aktivnosti na ovom projektu.

„Ta imovina procijenjena je na oko devet miliona evra i to ulazi sutra u ukupnu investicionu vrijednost“, rekao je Lakić.

 

Izvor: Nezavisne.com

Reklama
Nastavite čitati

INVESTICIJE

Bosch sa osam milijardi evra pravi najveći posao u svojoj istoriji

Objavljeno

 

Od

Njemački tehnološki gigant Bosh je napravio posao vrijedan milijarde evra – najveći, kako kaže, u istoriji kompanije.

Poslovodstvo u Gerlingenu kod Štutgarta je preciziralo da je riječ o klimatskoj i tehnologiji grijanja.

Grupa planira da od irske kompanije Johnsons Controls preuzme globalni biznis grijanja, ventilacije i erkondišn solucija za stambene i male poslovne zgrade.

Bosch istovremeno namjerava da kupi zajedničko preduzeće Johnsons Controlsa i japanskog industrijskog konglomerata Hitachi.

Akcionari i nadzorni odbor Boscha su odobrili transakciju i obavezujući sporazumi potpisani su u utorak.

Cijena je osam milijardi dolara, a posao će se završiti u roku od 12 mjeseci, ako regulatori daju zeleno svetlo.

Reklama

Izvršni direktor Štefan Hartung je istakao da je transakcija najveća u istoriji kompanije.

Firme koje Bosch planira da kupi su prošle finansijske godine imale promet od oko četiri milijarde evra i širom svijeta oko 12.000 zaposlenih.

Kupovina obuhvata 16 fabrika i 12 razvojnih centara u više od 30 država. Bosch akvizicijom, naveo je, posebno jača svoju tržišnu poziciju u Sjedinjenim Državama i Aziji.

Nastavite čitati

FINANSIJE

Otključajte svoju finansijsku budućnost! Sa MS Loans na korak od uspjeha

Objavljeno

 

Od

Prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini počinje sa radom, što znači da od danas preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća imaju alternativni izvor za finansiranje svojih potreba i svog poslovanja.

Zaključno sa 02.07.2024. godine uspješno je završena početna ponuda udjela za Otvoreni specijalizovani alternativni investicioni fond za ulaganje u potraživanja po datim zajmovima sa privatnom ponudom „MS Loans“. Pravilima Fonda bilo je predviđeno da početna ponuda može da traje 90 dana, međutim potrebni iznos sredstava od 1.000.000 KM je prikupljen u dosta kraćem roku, čime je okončana početna ponuda udjela.

„MS Loans“ je prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini, a Fond će davati zajmove mikro, malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima. Fond je osnovan sa ciljem da privrednim subjektima omogući brži, jednostavniji i fleksibilniji pristup finansijskim sredstvima koja su im potrebna za redovan rad i razvoj.

Inače, ovo je osmi investicioni fond kojim upravlja Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Management Solutions“ d.o.o. Banja Luka, a ukupna imovina svih fondova kojima upravlja Društvo iznosi preko 33 miliona KM. „Management Solutions“ već 17 godina svojim klijentima nudi prepoznatljiva upravljačka rješenja i omogućava im ulaganje slobodnih sredstava u respektabilne investicione fondove, čija imovina se investira kako na domaćem tržištu, tako i na razvijenim svjetskim tržištima.

Više informacija o Fondu možete pronaći ovdje

Nastavite čitati

NOVOSTI

Projekt od oko milijardu i po KM zvanično je propao

Objavljeno

 

Od

Projekat izgradnje Termobloka 7, kao najveće poslijeratne investicije u Bosni i Hercegovini, mogao bi se označiti već sada propalom investicijom.

Projekat je zvanično započet 2006. godine, a vrijednost je bila 722 miliona eura.

Tokom godina je bilo mnogo pregovaranja i dogovaranja sa austrijskim, njemačkim, švicarskim i japanskim kompanijama te izlazaka pojedinih kompanija iz projekta, a 2014. godine je ugovor potpisan s kineskim konzorcijem.

Značajna sredstva su ranije već utrošena, a s obzirom na to da ono što je započeto neće biti završeno, nadležni što prije moraju pronaći alternativu.

– Što se tiče Termobloka 7, definitivno je da se on neće graditi. Sad je pitanje hoćemo li ići u arbitražu ili ćemo postići neki sporazum s onima s kojima je bio potpisan ugovor oko toga – rekao je ove sedmice Nermin Nikšić, premijer FBiH (SDP), izvijestila je Federalna televizija.

biznisinfo.ba

Reklama
Nastavite čitati

U trendu