Connect with us

FINANSIJE

Ko su najbogatiji Srbijanci?

BEOGRAD – Prva na listi najuspješnijih kompanija u Srbiji, prema „Forbsovoj“ listi, za 2016. godinu je Kostićeva „MK grupa“. 

Objavljeno

 


Na drugom mjestu je „Delta holding“, a treći je „Knez petrol“. Prate ih „Veletabak“, „Viktorija grupa“, „Nelt“, „MPC holding“, DIS, „Farmalogist“ i „Mocart“.

Svi zajedno su ostvarili nepune tri milijarde evra prihoda, što je, kako primjećuje „Forbs“, svega polovina onoga što je Miroslav Mišković nekada sam zarađivao.

„Forbs“ je posljednju listu pravio prema podacima iz finansijskih izveštaja za 2014. godinu, pošto se prošlogodišnji još objavljuju.

Kostićev biznis je u 2014. imao 537 miliona evra prihoda i gubitak od pet miliona evra. Prošle godine je, međutim, upisao prihode od 501 milion evra. Iako je imao pad od 6,7 odsto, Kostić je 2015. završio sa profitom od 47 miliona evra.

Miškovićeva kompanija je u 2014. imala 433,6 miliona evra prihoda, a operativan profit je iznosio 51,1 milion evra. Prošlu godinu su završili sa dobitkom od 43,3 miliona evra, što je pad od 15 odsto.

Iznenađenje na „Forbsovoj“ listi prije dvije godine je bio vlasnik „Knez petrola“ Srđan Knežević. Tada je bio peti, pošto su mu prihodi porasli čak 200 odsto. Danas je na trećoj poziciji. U 2014. godini je imao promet od 334,2 miliona evra, ali je zarada kompanije bila 2,3 miliona evra. Lane su prihodi iznosili oko 331 milion evra, a ove godine planira da dosta nadmaši ove brojke.

Reklama

Velibor Đurović, Ivica Vukelić i Saša Glušac, vlasnici „Veletabaka“, drže četvrtu poziciju. Vlasnici su distributerske kompanije i snabdijevaju tržište, prije svega, duvanskim proizvodima. „Veletabak“ je u 2014. prebrojao 322,6 miliona evra prihoda, više od 70 miliona više nego godinu pre. Sama zarada iznosila je 7,3 miliona evra, 2,4 miliona manje nego u 2013. godini.

Na petoj poziciji su vlasnici „Viktorija grupe“ Zoran Mitrović i Milija Babović. Tu ih smiješta promet kompanije od 306,9 milionja evra. Oni su, međutim, godinu završili u „minusu“ od 15,6 miliona evra. I to je druga godina da su na listi, a da je kompanija u gubitku. Doduše, u 2014. je bio za oko 16 miliona manji nego u 2013.

„Nelt“ je lane debitovao na „Forbsovoj“ listi, a ove je „pao“ za dvije pozicije. Imali su prihode od 244,9 miliona evra.

Petar Matić je ove godinu za jedno mjesto „jači“ nego prošle. MPC je imao prihode od 225,9 miliona evra.

Zoran Tirnanić iz DIS-a je sa ranijeg sedmog mjesta „skliznuo“ za jednu poziciju.

„Farmalogist“ je novo ime na listi. Imali su promet od 176,3 miliona evra.

Reklama

Novi među najvećima je i „Mocart“, lanac kladionica. Imali su promet od 145,5 miliona evra i profit od 5,4 miliona evra.

Knežević najmlađi među uspješnima

Srđan Knežević, vlasnik „Knez petrola“, ima 37 godina, pa je tako najmlađi na ovoj „Forbsovoj“ listi. Njegova kompanija zapošljava 1.500 ljudi. Drže 85 benzinskih stanica širom Srbije, a planiraju da se i dalje šire. „Knez petrol“ već posluje u Bosni i Hercegovini, a ako se ukaže prilika, poslovanje će proširiti i u Hrvatsku. Vlanik je i „Knez agrara“, jedne od najsavremenijih farmi svinja. U taj biznis je uložio šest miliona evra i godišnje proizvodi 100.000 svinja.

 

Izvor: Nezavisne novine

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Otključajte svoju finansijsku budućnost! Sa MS Loans na korak od uspjeha

Objavljeno

 

Od

Prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini počinje sa radom, što znači da od danas preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća imaju alternativni izvor za finansiranje svojih potreba i svog poslovanja.

Zaključno sa 02.07.2024. godine uspješno je završena početna ponuda udjela za Otvoreni specijalizovani alternativni investicioni fond za ulaganje u potraživanja po datim zajmovima sa privatnom ponudom „MS Loans“. Pravilima Fonda bilo je predviđeno da početna ponuda može da traje 90 dana, međutim potrebni iznos sredstava od 1.000.000 KM je prikupljen u dosta kraćem roku, čime je okončana početna ponuda udjela.

„MS Loans“ je prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini, a Fond će davati zajmove mikro, malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima. Fond je osnovan sa ciljem da privrednim subjektima omogući brži, jednostavniji i fleksibilniji pristup finansijskim sredstvima koja su im potrebna za redovan rad i razvoj.

Inače, ovo je osmi investicioni fond kojim upravlja Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Management Solutions“ d.o.o. Banja Luka, a ukupna imovina svih fondova kojima upravlja Društvo iznosi preko 33 miliona KM. „Management Solutions“ već 17 godina svojim klijentima nudi prepoznatljiva upravljačka rješenja i omogućava im ulaganje slobodnih sredstava u respektabilne investicione fondove, čija imovina se investira kako na domaćem tržištu, tako i na razvijenim svjetskim tržištima.

Više informacija o Fondu možete pronaći ovdje

Nastavite čitati

FINANSIJE

Prodati trezorski zapisi FBiH za 28 miliona KM

Objavljeno

 

Od

Na današnjem trgovanju na Sarajevskoj berzi ostvaren je ukupan promet od 28.222.037 KM. U sklopu 66 transakcija ukupno je prometovano 19.105 vrijednosnih papira.

Danas je održana 75. aukcija trezorskih zapisa Federacije Bosne i Hercegovine s rokom dospjeća od 6 mjeseci. Metodom višestrukih cijena upisano je ukupno 2.845 trezorskih zapisa, čime je za emitenta prikupljeno ukupno 27.954.184 KM.

  • Vrijednost BIFX-a je pala za 0,28 indeksnih poena na 668,44 poena, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja pad od 0,04 %
  • Vrijednost indeksa SASX-10 je porasla za 0,63 indeksna poena na 943,98 poena, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja porast od 0,07 %
  • Vrijednost indeksa SASX-30 je porasla za 3,58 indeksnih poena na 1.883,42 poena, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja porast od 0,19 %
  • Vrijednost SASE Islamskog indeksa – u saradnji sa BBI, SASX-BBI je porasla za 5,66 indeksnih poena na 10.626,51 poen, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja porast od 0,05 %
  • Vrijednost indeksa SASX-Fundamentals, SASX-FN je porasla za 1,17 indeksnih poena na 17.334,92 poena, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja porast od 0,01 %
  • Na Kotaciji privrednih društava i Kotaciji obveznica nije bilo zaključenih transakcija.

Na Kotaciji fondova ostvaren je promet dionicama ZIF BOSFIN DD SARAJEVO (simbol  BSNFRK2 ) u iznosu od 220,00 KM; u sklopu 1 transakcije prometovano je 500 dionica. Kurs ovog fonda iznosio je 0,44 KM.

Na Slobodnom tržištu – ST1 ostvaren je promet od 173.827,59 KM; u sklopu 15 transakcija prometovano je 5.534 dionice. Najveći dnevni promet ostvaren je dionicama emitenta RUDNICI BOKSITA JAJCE DD JAJCE (simbol RBKJRK2 ) u iznosu od 131.325,00 KM. Kurs ovog emitenta iznosio je 51,50 KM.

Na Slobodnom tržištu – ST2 ostvaren je promet dionicama emitenta IGMAN DD KONJIC (simbol IGKCRK3 ) u iznosu od 1.870,00 KM; u sklopu 1 transakcije prometovano je 11 dionica. Kurs ovog emitenta iznosio je 170,00 KM.

Na Slobodnom tržištu – ST3 i na Tržištu za emitente u stečaju nije bilo ostvarene trgovine.

Najveći dnevni porast vrijednosti zabilježile su dionice emitenta RUDNICI BOKSITA JAJCE DD JAJCE (simbol RBKJRK2) od 3,00 % i dostigle su cijenu od 51,50 KM, dok je dnevni pad registrirao ZIF BOSFIN DD SARAJEVO (simbol  BSNFRK2) od 2,22 % sa cijenom od 0,44 KM.

Reklama

Na vanberzanskom tržištu evidentirana je trgovina dionicama emitenta:

– BROVIS DD VISOKO (simbol: BROVRK2) u vrijednosti od 91.935,00 KM, u sklopu 33 transakcije prometovano je 10.215 dionica.

biznisinfo.ba

Nastavite čitati

BIZNIS

Telekom Srpske ili BH Telecom: Ko trenutno vrijedi više!?

Objavljeno

 

Od

Dionice kompanije Telekom Srpske, odnosno Mtel, pale su opet danas na najnižu cijenu u posljednjih nekoliko godina.

Na današnjem trgovanju na Banjalučkoj berzi dionice ove kompanije su oslabile za 0,87 posto i zasustavile se na 1,14 KM. Ovo je najniža cijena u posljednjih nekoliko godina, izvještava BiznisInfo.ba. Prema ovoj cijeni dionice, ukupna tržišna kapitalizacija, odnosno vrijednost kompanije, je oko 560 miliona KM.

Podsjetimo da je pad vrijednosti kompanije počeo 25. maja prošle godine kada je firma izgubila oko četvrtine vrijednosti za samo dva dana.

To se desilo nakon odluke kompanije da ne isplati polovinu zarade dioničarima. Iz firme je nedugo nakon toga rečeno da je riječ o kratkoročnom padu te da će se vrijednost dionica brzo vratiti na stari nivo, ali se to nikad nije desilo, a pad vrijednosti se nastavio sve do danas. Prije toga vrijednost kompanije je bila oko 800 miliona maraka.

Poređenja radi, vrijednost dionice BH Telecoma danas je oko 12,5 KM. S obzirom da je kapital kompanije podijeljen na 63.457.358 dionica, tržišna vrijednost BH Telecoma trenutno je nešto preko 793 miliona maraka. Vrijednost BH Telecoma trenutno je, dakle, čak 40 posto veća od Mtelove.

Pritom je ovo najniža vrijednost dionice BH Telecoma od početka godine. Dionice firme su u januaru išle i do 14,5 KM, što diže vrijednost firme na čak 920 miliona KM, prema podacima BiznisInfo.ba.

Reklama

Ovo pokazuje da je BH Telecom puno interesantniji investitorima uprkos činjenici da se Mtel brže širi zbog činjenice da investira mnogo više novca u akvizicije. Ulagačima se očito ne sviđa činjenica što agresivno širenje ide preko leđa dioničara.

Mtel je većinskom vlasništvu Telekoma Srbija, iza kojeg stoji država Srbija.

biznisinfo.ba

Nastavite čitati

U trendu