FINANSIJE
Prebijanje duga već prijavilo 700 firmi
BANALUKA, Za drugu multilateralnu kompenzaciju u Srpskoj, koja će biti održana danas, vlada veliko interesovanje privrednika, a obaveze je na kraju drugog dana prijavilo 700 učesnika.
Druga runda prebijanja dugova biće sprovedena danas poslije 16 časova, do kada je moguće prijaviti obaveze dosjele do 1. aprila.
Učesnici će sutra i u petak moći zaključivati multilateralne cesije, ciljane dodatne kompenzacije ili prodavati potraživanja.
Organizatori multilateralne kompenzacije i privrednici očekuju veći broj učesnika i iznos prebijenih dugova u odnosu na premijernu kompenzaciju sprovedenu u novembru prošle godine.
Osim bolje informisanosti o ovom procesu boljem rezultatu bi trebalo doprinijeti i učešće firmi u stečaju i likvidaciji koje će se prvi put naći u sistemu.
Na taj način će preduzeća u stečaju koja se nalaze pred gašenjem prebijanjem dugova uvećati stečajnu masu, što će omogućiti da u većoj mjeri budu isplaćena dugovanja povjeriocima, dok će firme koje se nalaze u procesu reorganizacije uz dodatna sredstva lakše stati na noge.
Novina u odnosu na prvu kompenzaciju je i da su se privredni subjekti čije sjedište nije na teritoriji RS mogli na dobrovoljnoj osnovi registrovati u sistem za multilateralne kompenzacije i cesije na Banjalučkoj berzi.
Za razliku od njih preduzeća sa sjedištem u Srpskoj su obavezna da prijave svoje obaveze.
Direktor Banjalučke berze Milan Božić nije mogao potvrditi koliki je iznos obaveza prijavljen, s obzirom na to da nisu obrađene sve prijave i da su one omogućene do samog početka kompenzacije.
– Još nismo unijeli sve podatke u bazu pa ne mogu sa sigurnošću reći koliko je obaveza prijavljeno – kaže Božić.
Potpredsjednik Udruženja stečajnih upravnika RS Dušan Kovačević kaže da je uključivanje dugovanja firmi u stečaju i likvidaciji u sistem prebijanja dugova ne samo poželjno, već neophodno.
– Mislim da će kompenzacija ispuniti očekivanja i da će biti prebijen još veći iznos duga nego u prvoj rundi, što će ujedno omogućiti firmama da iz uvećane likvidacione ili stečajne male lakše isplate povjerioce – kaže Kovačević.
U prvoj obaveznoj i dvije dodatne multilateralne kompenzacije, koje su realizovane od 26. oktobra do 10. novembra prošle godine prebijeno je 164,26 miliona KM duga, a čak tri četvrtine tog iznosa se odnosilo na javni sektor.
Obavezne multilateralne kompenzacije u RS biće sprovođene dva puta godišnje, a planirani termini su april i oktobar.
Izbjegavanje obaveze
Iznos prebijenog duga u prvoj multilateralnoj kompenzaciji bi bio znatno veći da su svi subjekti prijavili obaveze.
Za kontrolu prijavljivanja obaveza u sistem multilateralne kompenzacije zadužena je Poreska uprava RS, koja na raspolaganju ima i kazne od 100 do 10.000 maraka za one koji ne ispune tu zakonsku obavezu.
Izvor: Glas Srpske
FINANSIJE
Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a
Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).
Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.
U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.
Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).
Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.
Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.
To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.
Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.
Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.
Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.
Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.
FINANSIJE
Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM
Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.
Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.
Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.
FINANSIJE
Otključajte svoju finansijsku budućnost! Sa MS Loans na korak od uspjeha
Prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini počinje sa radom, što znači da od danas preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća imaju alternativni izvor za finansiranje svojih potreba i svog poslovanja.
Zaključno sa 02.07.2024. godine uspješno je završena početna ponuda udjela za Otvoreni specijalizovani alternativni investicioni fond za ulaganje u potraživanja po datim zajmovima sa privatnom ponudom „MS Loans“. Pravilima Fonda bilo je predviđeno da početna ponuda može da traje 90 dana, međutim potrebni iznos sredstava od 1.000.000 KM je prikupljen u dosta kraćem roku, čime je okončana početna ponuda udjela.
„MS Loans“ je prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini, a Fond će davati zajmove mikro, malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima. Fond je osnovan sa ciljem da privrednim subjektima omogući brži, jednostavniji i fleksibilniji pristup finansijskim sredstvima koja su im potrebna za redovan rad i razvoj.
Inače, ovo je osmi investicioni fond kojim upravlja Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Management Solutions“ d.o.o. Banja Luka, a ukupna imovina svih fondova kojima upravlja Društvo iznosi preko 33 miliona KM. „Management Solutions“ već 17 godina svojim klijentima nudi prepoznatljiva upravljačka rješenja i omogućava im ulaganje slobodnih sredstava u respektabilne investicione fondove, čija imovina se investira kako na domaćem tržištu, tako i na razvijenim svjetskim tržištima.
Više informacija o Fondu možete pronaći ovdje
-
NEKRETNINE7 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI2 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE10 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE12 meseci prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA12 meseci prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE10 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca